Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 03.12.2019
Propunător: Filip Aurica – Luminiţa
Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Pui - Școala Primară Rușor

Clasa a III-a Clasa a IV-a


Aria curriculară: Limbă şi comunicare Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Limba şi literatura română Disciplina: Matematică
Discipline integrate: Discipline integrate :
 Arte vizuale și abilități practice  Limba şi literatura română
Unitatea tematica: ,,Natura – o colecție de povești vii”  Arte vizuale și abilități practice
Subiectul: Coco și Matu după Ella Canovici Unitatea tematică: ,, Primim și dăruim”
Forma de realizare: Activitate integrată Subiectul: Împărțirea la 10, 100, 1 000
Tipul activităţii: Recapitulare Forma de realizare: Activitate integrată
Scopul lecţiei: Recapitularea cunoștințelor referitoare la textul literar, textul Tipul activităţii: consolidare
nonliterar, solicitarea de informaţii referitoare la universul apropiatt, Scopul lecţiei: consolidarea cunoștințelor refritaoare la împărțirea la 10, 100,
escrierea unor elemente din mediul apropiat, scrierea textului în care se 1000, precum și a terminologiei matematice prin rezolvarea de exerciții și
prezintă o întâmplare imaginată. probleme.

Competenţe specifice: Competenţe specifice:


LLR MATEMATICĂ
2.5. Adaptarea vorbirii la diferite situații de comunicare în funcție de 2.5. Efectuarea de înmulțiri de numere naturale în concentrul 0 - 1 000 000 și
partenerul de dialog de împărțiri la numere de o cifră sau două cifre
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare 5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia rezolvarea și/sau compunerea de probleme cu raționamente diverse
4.4. Povestirea pe scurt a unei întâmplări imaginate/ trăite 5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul
0-1 000 000
AVAP
1.3. Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual LLR
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau
Obiective operationale: literare
O1- să citească textul în ritm propriu, corect şi expresiv;
O2- să recunoasă personajele din textul citit; AVAP
O3-să completeze corect textul lacunar; 2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară
O4- să identifice cuvintele pentru fiecare categorie cerută; a unui mesaj intenționat
O5- să aleagă varianta corectă de răspuns;
O6- să manifeste interes pentru efectuarea corespunzătoare a sarcinilor ; Obiective operationale:
O7- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot O1- să opereze corect cu terminologia matematicǎ specificǎ;
parcursul orei. O2- să rezolve calcule orale variate
O3- să efectueze împărţiri la 10 sau 100;
Strategii didactice O4- să afle termenul necunoscut dintr-un exerciţiu cu operaţii;
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, observaţia, exercițiul.
O5- să rezolve problema propusǎ.
Forme de organizare: frontal, individual O6- să manifeste interes pentru efectuarea corespunzătoare a sarcinilor ;
Resurse materiale: caiet auxiliar, manual digital, puzzle O7- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot
Resurse temporale: 50 minute parcursul orei.
Resurse umane: 4 elevi
Resurse spaţiale: sala de clasă Strategii didactice
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecieri Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia,
verbale problematizarea
Forme de organizare: grupe, frontal,individual
Bibliografie : Resurse materiale: fișe de lucru
- Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ Resurse temporale: 50 minute
CLASELE a III-a – a IV-a, 2014; Resurse umane: 9 elevi
- Norel, Mariana, METODICA PREDĂRII LIMBII ŞI LITERATURII Resurse spaţiale: sala de clasă
ROMÂNE ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR, Editura Art, Bucureşti, 2010. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecieri
verbale.

Bibliografie :
- Programa şcolară pentru disciplina MATEMATIĂ CLASELE a III-a – a
IV-a, 2014;
- I. Neacşu, M. Găleteanu, Didactica matematicii in invatamantul primar,Ed.
Aius.
DEMERSUL DIDACTIC
Clasa a III-a Clasa a Iv-a
1. MOMENT ORGANIZATORIC 1. MOMENT ORGANIZATORIC

Pentru ca activitatea să se desfășoare în bune condiții se vor avea în Pentru ca activitatea să se desfășoare în bune condiții se vor avea în vedere
vedere următoarele: următoarele:
-aranjarea mobilierului; -aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului. -pregătirea materialului.

2. CAPTAREA ATENŢIEI 2. CAPTAREA ATENȚIEI


Activitate directă Activitate directă
Plicul cu surprize
Se împarte clasa în grupuri de câte doi elevi. Fiecare grup va avea de Se va arăta elevilor un plic pe spatele căruia sunt scrise 2 exerciţii:
asamblat un puzzle pentru a descoperi un papagal și o broască testoasă. 36 : 6 : 3 =
Anexa 2 48 : 6: 4 =
Se poartă o discuție: Elevul care va rezolvă primul (și corect) exerciţiile de pe plic va deschide
- Ce animale ați descoperit? plicul și va afla surpriza.
- Ce nume le-ați pune? ( Un mesaj de la spiridusul Moşului ).
- Credeți că aceste animale pot fi prietene?

3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR 3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR


Activitate directă Activitate directă

Elevii sunt anunțați că astăzi vom trece la un nou text care se numește Elevul care a descoperit primul surpriza va citi mesajul de la Spiridușul
,,Coco și Matu”, în care este vorba despre un papagal și o broască testoasă. Moșului (Anexa 1) , apoi scriu data şi titlul lecţiei pe tablă ,,Împărţirea 0-
Se scrie titlul lecției și data pe tablă. 100 - Exerciţii și probleme”.

4. RECAPITULAREA ȘI SISTEMATIZAREA
CUNOŞTINŢELOR 4. CONSOLIDAREA CUNOȘTINȚELOR
Activitate directă Activitate indirectă

Elevii deschid manualul la pagina 64. Se va audia textul cu ajutorul Verific terminologia specifică operaţiilor aritmetice învăţate prin
manualului digital. Elevii urmăresc textul în manual și vor sublinia intermediul unei fișe.
cuvintele necunoscute.
Dacă este cazul se explică cuvintele necunoscute și se notează în caiete. Alege operația corespunzătoare ( adunare, scădere, ȋnmulțire, ȋmpărțire),
Se citește textul în lanț. pentru următoarele expresii:
1. ..…cu 4 mai mult ….. _______________________
Se pun întrebări pentru a verifica înțelegerea textului: 2. ..…de 4 ori mai mult ….. _____________________
a) Cine era prietenul țestoasei Matu? 3. ..…de 4 ori mai puțin…… ____________________
b) De ce nu mai găsea țestoasa unul dintre ouăle sale? 4. .….cu 4 mai puțin …… ______________________
c) Ce a făcut Matu ca să nu mai uite unde a așezat ouăle? 5. ….. dublul…… __________________________
d) Cum a demonstrat papagalul că este un prieten adevărat? 6. …..sfertul….. _________________________
7. …..jumătatea….. ________________________
Activitate indirectă 8. ….. adaugă ….. _______________________
Elevii vor rezolva individual exercițiile 1,2, 3 și 4 din caietul auxiliar. 9. ….. micșorează cu….. ______________________
11. …..mărește cu….. _______________________
1. Scrie cuvinte pentru fiecare categorie
- cuvinte care transmit o anumită stare: neatentă,__________ Activitate directă
- cuvinte care indică anumite culori:_____________________
- cuvinte care creează impresia de căldură:_______________ Se verifică oral fișa completată anterior.

2. Alcătuiește o propoziție în care să folosești expresia alb imaculat. Lucru în echipă

3. Completeză enunțul folosind cuvintele din paranteză. Motivează Elevii sunt împărţiti în 3 echipe şi vor lucra pe fişe de lucru: echipa
răspunsul tău. spiriduşilor, echipa fulgilor şi echipa renilor.
Textul Coco și Matu este __________(literar/nonliterar) Anexele 3, 4, 5
deoarece_________________________.

4. Scrie însușirile celor două personaje:


Coco: prieten de nădejde,____________________
Matu: bătrână,_____________________________

5. Ai aflat din textul Coco și Matu că papagalul este un prieten de


nădejde. Scrie trei enunțuri, dovezi care susțin această afirmație.

5. EVALUAREA FORMATIVĂ 5. EVALUAREA FORMATIVĂ


Activitate indirectă Activitate indirectă

Elevii vor rezolva fișa de evaluare. (Anexa 7) Solicit elevilor să rezolve individual exerciţiile de pe fişa de evaluare, apoi
le vom corecta. (Anexa 6)
1. Imaginează-ți o întâlnire cu personajul Coco. Scrie trei enunțuri
prin care să-i soliciți informații despre locul în care trăiește el. 1. Efectuează:
Folosește formulele potrivite. 280 : 10 = 9 500 000 : 1 000 =
17 000 : 100 = 75 800 : 100 =
2. Completează enunțurile cu varianta corectă de răspuns: 380 000 : 1 000 = 18 370 : 10 =
- În text sunt prezentate………
a) date, aspecte din realitate b) întâmplări imaginare 2. Află numărul de 10 ori mai mic decât câtul numerelor 95 000 şi 100.
- Textul Coco și Matu……. Scrie rezolvarea într-un singur exerciţiu.
a) informează pe cititori b)îi amuză pe cititori
- Textul Coco și Matu este un text…………. 3. De Crăciun s-au vândut 1 000 000 de brazi în Bucureşti şi de 100 de
a)literar b) nonliterar ori mai puţini în Ploieşti. Câţi brazi s-au vândut în cele două oraşe? Scrie
rezolvarea într-un singur exerciţiu.

6. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII
6. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII Activitate directă
Activitate directă
Apreciez activitatea copiilor, îi anunţ că au reuşit să salveze Crăciunul din
Se fac aprecieri generale asupra modului de participare la oră. mâinile lui Grinch.
Elevii notează tema pentru acasă Elevii notează tema pentru acasă

S-ar putea să vă placă și