Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Clasa a II-a Clasa a IV-a


Data: 13.03.2023 Data: 13.03.2023
Prof. înv. Primar: Popa Alexandru Prof. înv. Primar: Popa Alexandru
Scoala: Școala Gimnazială Vălișoara Scoala: Școala Gimnazială Vălișoara
Clasa: a II-a Clasa: a IV-a
Aria curriculara: Matematică și științe ale naturii Aria curriculara: Limbă și comunicare
Disciplina: Matematică și explorarea mediului Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea: Călător pe aripile imaginației Unitatea: Mireasma primăverii
Subiectul: Înmulțirea numerelor naturale în concentrul 0-100 Subiectul: Subiectul și predicatul
Tipul lectiei: consolidare Tipul lectiei: consolidare
Scopul lecției: Consolidarea cunoștințelor asimilate anterior Scopul lecției: Consolidarea deprinderilor și a priceperilor de a
despre tablele înmulțirii 0-10, limbajului matematic aferent și opera cu părțile principale de propoziție în diverse contexte.
aplicare noțiunilor în cadrul exercițiilor și problemelor.
Mod de realizare: integrat
Discipline integrate:
- Arte vizuale și abilități practice

MEM LLR

Competențe specifice: Competențe specifice:


1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-1000 3.5. Sesizarea abaterilor din textele citite în vederea corectării
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin acestora.
adunări/scăderi repetate 4.1. Recunoașterea și remedierea greșelilor de ortografie și de
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, punctuație în redactarea de text.
termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs,
factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) în Obiective operationale:
rezolvarea şi/sau compunerea de probleme O.1- să răspundă corect la întrebările referitoare la noțiunile
teoretice.
AVAP O.2- să formuleze corect propozițiile.
O.3- să completeze spațiile libere cu predicatele corespunzătoare.
Competențe specifice: O.4- să analizeze corect cuvintele din punct de vedere morfo-
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând sintactic.
materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile O.5- să participe activ la oră.

Obiective operationale: Strategii didactice:


O1 – să completeze corespunzător rebusul. 1.Metode si procedee: conversația, explicația, Copacul Ideilor.
O2 – să răspundă corect la întrebări. 2.Mijloace de învățământ: coala flip-chart, post-it-uri, caiet,
O3 – să rezolve corect operațiile de înmulțire. planșă, fișă de lucru, ghicitoare.
O4 – să utilizeze corect noțiuni referitoare la terminologia 3.Forma de organizare: frontala, individuala.
matematică. Forma de evaluare: observarea sistematica a comportamentului
O5- să participe activ la oră. elevilor, aprecieri verbale.
Resurse:
- Umane: 5 elevi
- Temporale: 50 minute
Strategii didactice:
- Spatiale: sala de clasa
1.Metode si procedee: conversația, explicația, R.A.I.,
Bibliografie:
2.Mijloace de invatamant: rebus, minge, bilete, scotch, laptop,
*M.E.C. – Programa scolara – clasele a- III-a si a- IV-a .
video-proiector, creioane colorate, caiet.
3.Forme de organizare: individual, frontal.
Forme de evaluare: observarea sistematica a comportamentului
elevilor, aprecieri verbale.

Resurse:
- Umane: 3 elevi
- Temporale: 50 minute
- Spatiale: sala de clasa

Bibliografie:
o Programa scolara, clasa pregatitoare, clasa I,si a-II-
a,Bucuresti, 2013
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII ȘI ETAPELE LECȚIEI STRATEGII EVALUARE


CLASA a II-a CLASA a IV-a DIDACTICE
MOMENTUL ORGANIZATORIC MOMENTUL ORGANIZATORIC
Voi crea condițiile psihopedagogice și Voi crea condițiile psihopedagogice și
organizatorice necesare desfășurării unei organizatorice necesare desfășurării unei
Conversația
activități eficiente (pregătirea materialului activități eficiente (pregătirea materialului
didactic necesar, stabilirea ordinii și didactic necesar, stabilirea ordinii și
disciplinei, aranjarea mobilierului), astfel disciplinei, aranjarea mobilierului), astfel
încât climatul să fie unul adecvat, încât climatul să fie unul adecvat,
corespunzător. corespunzător.

CAPTAREA ATENȚIEI CAPTAREA ATENȚIEI


Rebus
Activitate directă Flip-chart Observarea
Activitate indirectă
Se va realiza cu ajutorul unei ghicitori care va sistematică a elevilor
Elevii vor primi un rebus, iar rezolvându-l
fi scrisă pe o foaie de flip-chart:
vor găsi pe coloana A-B,
,,În enunț sunt principale Ghicitoare
cuvântul ,,Înmulțire”.
răspund și la câte-o-ntrebare
(ANEXA 1)
cum se numesc oare?
(Subiectul și predicatul)

ANUNȚAREA TEMEI ȘI ENUNȚAREA


OBIECTIVELOR

Activitate directă
Astăzi vom lucra diverse exerciții cu părțile Conversația
principale de propoziție: le vom identifica, le
vom analiza, vom alcătui enunțuri cu acestea.
Pe tablă și în caiete vom scrie titlul lecției:
Subiectul și predicatul.

REACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR

Activitate directă Activitate indirectă


Se verifică completarea rebusului. Voi da elevilor o fișă cu întrebări pentru a-și
reaminti ultimele noțiuni studiate referitoare
ANUNȚAREA TEMEI ȘI ENUNȚAREA la părțile principale de propoziție: Fișă de lucru
OBIECTIVELOR - Definiți subiectul și predicatul. La ce Aprecieri verbale
întrebări răspund?
Activitate directă - Prin ce părți de vorbire poate fi exprimat
Astăzi, la ora de Matematică și explorarea predicatul? Dar subiectul? Îmi puteți da
mediului, vom lucra exerciții și probleme ce niște exemple?
se rezolvă prin operația de înmulțire, le vom În propoziţia “Anca a colorat desenul.”,
compara și ordona rezultatele și ne vom juca subiectul este...., dar predicatul….
cu numerele.
Se scrie titlul și data pe tablă și în caiete:
Înmulțirea în concentrul 0-100.

REACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR CONSOLIDAREA CUNOȘTINȚELOR

Activitate directă Activitate indirectă


Se verifică cantitativ și calitativ bagajul de Le voi prezenta elevilor o planșă cu specific Metoda R.A.I.
cunoștințe dobândite anterior. anotimpului primăvara. Aceștia trebuie să
Se pun câteva întrebări, elevii aruncând alcătuiască propoziţii plecând de la imaginea Planșă Observarea
mingea de la unul la altul pentru a răspunde: dată, pe care le vor scrie în caiete. Minge sistematică a elevilor
- Cum se numesc numerele care se Trebuie să identifice subiectele şi predicatele.
înmulțesc? Se scriu întrebările la care răspund și partea
- Cum se numește rezultatul de vorbire prin care sunt exprimate.
înmulțirii? (ANEXA 2) Coală flip-chart
- Ce înseamnă dublul unui număr? Dar După aceasta elevii trebuie să rezolve o serie
triplu? de exerciții scrise pe o foaie de flip-chart pe
care le vor rezolva individual. Caiet
1. Găsiţi subiecte potrivite pentru predicatul
CONSOLIDAREA CUNOȘTINȚELOR cântă.

Activitate directă ...... Bilete


Fiecare elev își va alege un bilet cu sarcinile Creioane colorate
de lucru și denumirea unei flori: lalea,
ghiocel, narcisă.
Se explică elevilor regulile jocului ”
...... câ ntă ..... Scotch
Aprecieri verbale
Parada florilor de primăvară”:
Pe fiecare componentă a florilor sunt
scrise sarcini de lucru. Elevii le vor rezolva, ......
le vor clora, apoi voi lipi și asambla pe tabla
floarea. 2. Completează spațiile libere cu predicatele
(ANEXA 3) corespunzătoare.
Elevii……… ( a culege) roadele muncii lor.
Doru şi Dana…………. ( a merge) la Conversația
spectacolul de mâine
Ghioceii...................(a înflori) în pǎdure.

3. Transformaţi propoziţiile dezvoltate în


propoziții simple: Explicația

Codrul verde rǎsunǎ de cântecul


pǎsǎrelelor.
Rândunelele s-au întors la cuiburile lor.
Andreea aleargǎ în poieniţǎ dupǎ fluturi.

4. Analizați subiectele și predicatele din


următoarele propoziții:

Rândunica zboară către cuibul său.


Andrei și Monica merg la școală
împreună.
Mama sa face prăjituri bune.
Hai, cu noi, la mare.
Privighetoarea cântă fabulos.

OBȚINEREA PERFORMANȚEI Activitate directă


Se verifică corectitudinea efectuării Laptop Observarea
Activitate indirectă exercițiilor. Video-proiector sistematică a elevilor
Elevii vor învârti “Roata Norocului” pe care
se află exerciții matematice. OBȚINEREA PERFORMANȚEI
https://wordwall.net/resource/53739818
Activitate directă
În această etapă elevii vor avea de Post-it-uri
realizat ,,Copacul ideilor”, unde pe trunchiul Flip-chart
copacului, vor aplica post-it-uri pe care vor Metoda Copacul
scrie tot ceea ce știu despre tema ideilor
orei, ,,Subiectul și predicatul”.

ÎNCHEIEREA LECȚIEI
ÎNCHEIEREA LECȚIEI Aprcieri verbale
Se fac aprecieri individuale și colective Conversația
Se fac aprecieri individuale și colective asupra participării la lecție.
asupra participării la lecție.
ANEXA 1
REBUS
1 Î N D O I T
2 A D U N A R E
3 S U M Ă
4 D U B L U
5 T R I P L U
6 D I F E R E N Ț Ă
7 T E R M E N I
8 S C Ă Z Ă T O R
9 D E S C Ă Z U T
10 F A C T O R I

1. Înmulțit cu 2 se mai spune și ...


2. ,,+” semnifică operația de ...
3. Rezultatul adunării se numește ...
4. De 2 ori mai mare semai spune și ...
5. De 3 ori mai mare se mai spune și ...
6. Rezultatul scăderii se numește ...
7. Numerele care se adună se numesc ...
8. Al doilea termen al scăderii se numește ...
9. Primul termen al scăderii se numește ...
10. Termenii înmulțirii se numesc ...
ANEXA 2
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și