Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea:
Data:
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura românǎ
Profesor:
Unitatea de învățare: Pe strada mea
Tema: Substantivul. Noțiuni generale
Tipul lecţiei: reactualizare a cunoștințelor
Durata: 50 de minute

Competenţe generale/ Competenţe specifice:


1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral
1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple de
ascultare activă și manifestând un comportament comunicativ politicos faţă de
interlocutor(i);
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
3.3. Analizarea constantă a propriului scris/a unor texte diverse din punctul de vedere al
corectitudinii, al lizibilităţii, al coerenţei şi al clarităţii;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
4.2. Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de
exprimare corectă a intențiilor comunicative;
4.4. Respectarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea structurilor fonetice,
lexicale și sintactico-morfologice în interacțiunea verbală;
4.5. Utilizarea competenței lingvistice în corelație cu gândirea logică/analogică, în
procesul de învățare pe tot parcursul vieții.

Competente vizate/ Obiective operaționale:


La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
a) Cognitive:
Cl: să definească substantivul;
C2: să identifice felul substantivelor;
C3: să precizeze categoriile gramaticale specifice substantivului (număr, gen);
C4: să explice ortografia unor substantive.

b) Psihomotorii: CPI: să utilizeze corect spațiul caietului, al fișelor de lucru;


c) Afective: CAI : să manifeste spirit de colegialitate și cooperare in cadrul echipei;
CA2: să participe cu interes la activitate;
CA3: să se autoevalueze corect, dovedind astfel obiectivitate.

1
Strategia didactică:
a) Metode și procedee: învățarea prin cooperare. învățarea prin descoperire. exercițiul,
conversația. problematizarea, jocul didactic, chestionar de autoevaluare.
b) Mijloace de învățământ: fișă de lucru, fișe de autoevaluare, tabla, caiete notițe, material
c) Forme de organizare a activității: activitate individuală, activitate in perechi, activitate
frontală.
d) Resurse și managementul timpului.
- spațiu de lucru: sala de clasă;
- capacități normale de învățare ale elevilor;
- cunoștințele lor anterioare;
- timpul de învățare: 50 de minute.

Modalități de evaluare:
- evaluare frontală;
- evaluare formativă;
- evaluare orală;
- evaluare prin calificative;
- chestionar de autoevaluare.

Bibliografie:

1.*** Curriculum National - Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura


română, clasele V— VIII, București, 2017;
2. Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba și literatura română —
învâtământ primar și gimnazial, Ministerul Educației și Cercetării, 2002;
3. Sâmihăian, Florentina, Dobra, Sofia, Halaszi, Monica, Davidoiu-Roman, Anca, Limba și
literatura română - manual pentru clasa a V -a, Editura Art Educațional, București, 2017;

2
Scenariul didactic

Nr. Etapele lecţiei Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare

Timp
C.V.
crt. Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare
Se asigură condiţiile necesare
1. Moment organizatoric CA2 defăşurării optime a activităţii: conversația activitate
1’ asigurarea liniştii, pregătirea frontală
materialului didactic.

Verificarea temei CA2 Se verificǎ tema cantitativ; se conversația Proiecte activitate formativă,
scrise, a cunoştinţelor corecteazǎ eventualele greşeli. individuale frontală
anterior însuşite şi CA3 10’ Elevii prezintă proiectele realizate frontală,
2. captarea atenţiei acasă: Casa mea cu sentimente. Se
citesc și câteva texte descriptive. orală

Profesorul anunţǎ tema şi material PPT


3. Anunţarea temei şi a CA2 2’ obiectivele lecţiei: Substantivul. conversaţia activitate
obiectivelor Noțiuni generale. caiete frontală
Se rezolvă un prim exercițiu
CA2 din materialul PPT, în urma căruia conversaţia material PPT
Dirijarea învǎţǎrii elevii vor identifica și vor preciza activitate observarea
şi C1 30’’ ce denumesc substantivele. frontală sistematicǎ a
obţinerea Vor descoperi astfel și își vor învățarea caiete elevilor
performanţelor reaminti definiția substantivului. prin
4. CA2 Elevii, împărțiți în perechi, descoperire
primesc fișa de lucru (Anexa 1-
Anexa CES-2). exerciţiul

3
CP1 Rezolvă exercițiile propuse și
desemnează un reprezentant care exercițiul activitate în
va prezenta pentru întreaga clasă perechi aprecierea
CA3 rezolvarea. rǎspunsurilor
Prin exercițiu, conversație și material PPT elevilor
problematizare, elevii își vor problemati-
C2 aminti clasificarea zarea
substantivelor în funcție de
criteriul înțelesului și al structurii. explicaţia
C3 Sunt fixate schematic
principalele categorii activitate
gramaticale ale substantivului: frontală evaluare
genul și numărul. Se marchează manualul formativǎ
desinențele de singular și plural. digital
CA2 Elevii vor aplica informațiile în învǎţare
exerciții din manualul digital. prin
Elevii vor răspunde la descoperire
întrebarea: De ce credeți că e
C4
învățăm despre substantiv?, fiind caiete activitate
ghidați să descopere că e individuală
învǎţarea
important să știm cum să ne aprecierea
prin
exprimăm corect, atât în scris, cât descoperire rǎspunsurilor
și oral. Se rezolvă exerciții de elevilor
CA2
ortografiere a substantivelor.
Se realizeazǎ astfel reactualizarea
practică și teoretică a
substantivului.
Noțiunile teoretice și exemplele

4
aferente se notează în caiete.
Asigurarea feedback-ului se evaluare
Asigurarea retenţiei şi realizează prin 3 exerciții de material PPT activitate frontalǎ
a transferului de CA3 evaluare a noțiunilor discutate pe conversaţia frontalǎ
cunoştinţe 7’ parcursul orei (slide 14) și
5. reluarea obiectivelor (slide 15). autoevaluare
Se fixeazǎ tema: slide 16.
Elevii primesc un chestionar explicaţia
de autoevaluare (Anexa 3), pe aprecierea
CA3 care îl completeazǎ. fişe de auto- rǎspunsurilor
Se fac aprecieri legate de chestionar evaluare activitate elevilor prin
modul şi gradul de participare a de individualǎ note sau / şi
elevilor la lecţie, de calitatea rǎs- autoevaluar calificative
punsurilor, aprecieri generale şi e
individuale.

5
6
Anexa 1

Lucrați în echipă cu colegul de bancă. Completați cu substantive fișa de mai jos.


Câștigă echipa care în cinci minute scrie mai multe substantive.

Ape Orașe Țări Prenume Nume de Sărbători


animale

Anexa 2

7
l. Transcrie în dreptul imaginii, ce denumește fiecare substantiv:

casă

ferestre

Cenușă reasa

2. Colorează cu roșu caseta din dreptul imaginii în care apare denumit un singur obiect și
cu albastru imaginea in care apar denumite mai multe obiecte:

8
3. Transcrie textul:

„Într-o zi, micuțul Claudio se juca la poarta casei, când pe stradă trecu un om foarte
bătrân, cu ochelari de aur, care mergea adus de spate și sprijinindu-se într-un baston; și taman
când trecu prin fața porții bastonul îi căzu.
Claudio se repezi să-l ridice și i-l întinse bătrânului, care-i spuse zâmbind:
— Mulțumesc, n-am nevoie. Mă descurc și fără. Dacă-ți place, păstrează-l!"
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

Anexa 3

AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE
PROFESORULUI

9
Mi-a plăcut cel mai mult...............................

Nu mi-a plăcut …………………………….

Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre..............

Mai am o întrebare despre .........................

Eu îmi dau nota……....... şi sunt ...........

10

S-ar putea să vă placă și