Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Scoala``Coressi`` Targoviste


Profesor: Stan Niculina
Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a V I–a
Unitatea de învăţare:
Subiectul: Adverbul
Tipul lecţiei: actualizare
Timp alocat: 50'
Competenţe generale:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare
monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;

Competenţe specifice Conţinuturi asociate


2.3 respectarea normelor morfosintactice în Utilizarea corectă a părţilor de vorbire neflexibile
propoziţii şi în fraze învăţate; construirea corectă a unor enunţuri din
punct de vedere sintactic;
4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale Părţi de vorbire neflexibile( adverbul)
în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi
de punctuaţie

Competenţe derivate:
C1: precizarea categoriilor gramaticale specifice adverbului (corelare cu c.s.2.3.);
C2: recunoaşterea tuturor tipurilor de adverbe (corelare cu c.s.2.3.);
C 3: alcătuirea unor enunţuri în care să schimbe valoarea gramaticală a adverbului (corelare cu c.s.4.4.);
C4: identificarea funcţiilor sintactice ale adverbului (corelare cu c.s. 4.4.)

Activităţi de consolidare:
A1: activitate de precizare a categoriilor gramaticale specifice adverbului ;
A2: exerciţii de recunoaştere a tuturor tipurilor de adverbe;
A3: activitate de alcătuire a unor enunţuri în care să schimbe valoarea gramaticală a adverbului;
A4 exerciţii de identificare a funcţiilor sintactice ale adverbului;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: lucrul cu manualul, învăţarea prin cooperare, învăţarea prin descoperire,
exerciţiul, conversaţia, rebusul.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, în perechi, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală prin
calificative, test formativ

Resurse:
a. umane: elevi ai clasei a VI-a;
b. materiale / mijloace de învăţământ:), fişe de lucru în perechi, carioci/ creioane colorate, tabla
c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă


1
BIBLIOGRAFIE

1. ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, ediţia a II-a
revăzută şi adăugită, Iaşi: Polirom.
2. NICOLA, Ioan, 1994, Pedagogie, ediţia a II-a, Bucureşti: EDP R.A.
3. PAMFIL, Alina, 2008, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediţia a
V-a, Colecţia Metodica activă, Piteşti: Ed. Paralela 45.
5. PĂUN Emil, POTOLEA Dan (coord.),2002, Pedagogie, Iasi: Polirom.
6. MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII, CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU CURRICULUM,
2002, Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română, învăţământ primar şi
gimnazial, Bucureşti: ARAMIS PRINT.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRUME
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ NTE DE
DURATA EVALUARE

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de Forme de


lecţiei procedee învăţământ organizare a evaluare
activităţii
1. Moment * Salutul; Elevii de pregătesc pentru începerea
organizatoric * Prezentarea invitaţilor; orei de limba şi literatura română.
* Notarea absenţelor în
1’ catalog;
* Asigurarea unui climat
adecvat desfăşurării lecţiei.
2. Verificarea *Elevii citesc tema. Activitate Observarea
temei, Elevii sunt solicitaţi, prin Explicaţia Caietele frontală sistematică
reactualizarea, sondaj, să-şi prezinte tema
elevilor
sistematizarea şi
esenţializarea
cunoştinţelor

5’ Captarea atenţiei se va realiza Aprecierea


3. Captarea printr-un rebus ( anexa 1 ). Cu verbală
atenţiei şi ajutorul acestui rebus se vor Elevii realizează sarcina de lucru. Activitate
asigurarea reactualiza cunoştinţele pe care Explicaţia in perechi
climatului elevii şi le-au însuşit anterior. Floarea ideilor Plicuri
afectiv Răspunzând corect la fiecare colorate

3
întrebare de gramatică, elevii
vor forma pe coloana A-B a
5’ rebusului cuvântul ADVERB.
Astfel, elevii vor descoperi
titlul lecţiei.
4. Anunţarea Profesorul îi anunţă pe *Elevii ascultă, apoi notează titlul Expunerea Tabla Activitate
temei şi a elevi că pe parcursul lecţiei în caiete. frontală
competenţelor acestei ore îşi vor actualiza
derivate şi fixa, printr-o serie de
exerciţii, cunoştinţele pe
1’ care le deţin despre
adverb.
Anunţă titlul lecţiei: Adverbul.
-actualizare
Prezintă competenţele derivate
într-o formă accesibilă
elevilor. Notează la tablă data
şi titlul lecţiei.
5. Dirijarea → Activitate * Aprecierea
procesului de Profesorul scrie pe *Elevii rezolvă fişa de lucru. Conversaţia frontală verbală a
consolidare a tablă următoarea propoziţie: examinatoare răspunsurilor
cunoştinţelor/ de Merg repede. Elevii vor
dezvoltare a răspunde la următoarele
competenţelor întrebări: care este predicatul
15` din propoziţie? Ce arată
cuvântul repede? Ce este * Observarea
adverbul? sistematică

Se rezolvă fişa de lucru.


→ Se scriu pe tablă
Elevii răspund întrebărilor şi Exerciţiul fişe de lucru Activitatea
următoarele trei propoziţii:
dau definiţia adverbului. diferenţiat în perechi
El
Adverbul – partea de vorbire care
vorbeşte greu.
arată caracteristica unei acţiuni, a Activitate *Aprecierea
Marian a
plecat acolo. unei stări sau a unei însuşiri. frontală verbală a
Elevii vor identifica răspunsurilor
Dimineaţa merg la adverbele din fiecare propoziţie şi
şcoală. vor specifica ce arată fiecare adverb
în parte. Cu ajutorul acestor
4
Profesorul face exemple, elevii vor descoperi ca
clasificarea pe tablă. după înţeles, adverbul este de trei
→ Elevii primesc o feluri: adverbe de timp, de loc şi de
fişă de lucru ( anexa 2 ) pe mod.
grupe. Fişa de lucru conţine o Elevii vor observa că după
serie de adverbe. Prima grupă alcătuire, adverbul este de două
va trebui să identifice feluri: simplu şi compus
adverbele de mod, a doua
grupă adverbele de timp, iar a
treia grupă – adverbele de loc.
După ce le-au identificat, Elevii îşi notează în caiete.
fiecare grupă îşi va prezenta
adverbele şi se vor corecta
eventualele greşeli.
→ Profesorul scrie
pe tablă următoarele două
propoziţii:
Ieri am
primit un cadou.
Astă-
vară am câştigat o maşină.
Elevii vor trebui
să identifice adverbele din cele
două propoziţii şi să arate care
este diferenţa dintre cele două
adverbe. .
Profesorul face clasificarea pe
tablă.
→ Se scriu pe
tablă următoarele propoziţii:
El
vorbeşte bătrâneşte.
Am
plecat azi-noapte.
Toamna
se numără bobocii.
Elevii vor fi
puşi să identifice adverbele şi
5
să arate cum s-a format fiecare
adverb în parte. Bătrâneşte –
derivare cu sufix, azi-noapte –
compunere prin alăturare,
toamna – conversiune.
Împreună cu profesorul vor
face clasificarea adverbelor
după modul în care au fost
obţinute.
Este un
cântec frumos.

∟ adjectiv
Paul
cântă frumos.

∟ adverb
Elevii vor
preciza ce parte de vorbire este
cuvântul frumos în fiecare
propoziţie şi vor observa
diferenţa dintre adverb şi
adjectiv. Adjectivul arată
însuşirea unui lucru, obiect, pe
când adverbul arată însuşirea
unei acţiuni.
27’

6. Obţinerea * Se vor face aprecieri legate Explicaţia Activitate


performanţei de activitatea elevilor, după individuală
10’ fiecare sarcină realizată. Se vor *Observaţia
sugera soluţii pentru * Compunerea Caietele elevilor sistematică
remedierea greşelilor şi se va gramaticală
avea în vedere eliminarea lor şi
a lacunelor. 1’

Activitate
individuală
6
*Interevaluare
Activitate
frontală

7. I ntegrarea Elevii vor rezolva individual Elevii lucrează individual sarcinile Explicaţia şi Fişe de lucru Activitate Observarea
evaluării de tip fişa de evaluare. (Anexa 3 test date. exerciţiul diferenţiat individuală sistematică
formativ formativ)
5’ 10’

8. Intensificarea * Comunică elevilor tema * Notează tema pentru acasă. Explicaţia Manualul Activitate * Observarea
procesului de pentru acasă frontală sistematică
retenţie şi Ex.2 p.178-manual
transfer

3’
9. Evaluarea * Solicită elevilor să-şi * Elevii exprimă aspectele pozitive Conversaţia Activitate * Aprecierea
activităţii exprime părerea despre şi aspectele negative ale activităţii, frontală verbală, prin
didactice activitatea desfăşurată. tinând cont de obiectivele propuse calificative
5’ la inceputul lecţiei.

* Apreciere
cu note

7
Anexa 2
FISA DE LUCRU

ADVERBUL

Identifică adverbele din textele de mai jos și precizati felul lor ( de timp, de mod, de loc):
a. Nu l-am vazut niciodata bolnav pentru ca-i placea sa alerge mult.
b. Vorbea prieteneste si dormea iepureste.
c. Ultima scrisoare am primit-o ieri.
d. Acolo lucrurile se rezolvau usor.
e. Vara si primavara sunt cele mai frumoase nopti.

8
ANEXA 1 Rebus A

B
Completând corect căsuţele de pe orizontală, veţi obţine pe verticala A-B numele unei
ărţi de vorbire pe care o veţi studia.
1. Partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii, stări sufleteşti.
2. Parte de vorbire care arată însuşirea obiectelor.
3. Partea de vorbire care denumeşte o acţiune.
4. Parte de vorbire care denumeşte numărul sau ordnea obiectelor prin numărare.
5. Pronumele îţi schimbă forma după persoană, ….. şi caz.
6. Adjectivul care îşi schimbă forma după substantivul pe care îl determină.

9
ANEXA 3
TEST FORMATIV

1. Identificati adverbele din textul de mai jos si arătati cum s-au format:

Tică vrea să se poarte voiniceşte. În curtea bunicilor îl înfruntă


pieptiş pe Grivei, care ieri-seară i-a adus târâş prin praf ghiozdanul
lăsat pe un scaun. Bineînţeles că a fost certat şi deodată a început să
mârâie ameninţător.

10

S-ar putea să vă placă și