Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.01.2021
Unitate de învăţământ: Şcoala Gimnazială Nr. 81. Sector 3, București
Clasa: a VI-a A
Profesor: Ioan Elena
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Călătoria
Subiectul: Textul narativ literar în proză.
Text suport: D-l Goe..., de Ion Luca Caragiale (a doua oră)
Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare
Timp alocat: 45 minute

Competenţe generale:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

Competenţe specifice
2.1. Corelarea informațiilor explicite și implicite din texte literare.
2.2. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte diverse.

Competenţe derivate:
C1: Recunoașterea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj scris.
C2: Recunoasterea particularităților textelor narative.
C3: Identificarea elementelor de detaliu corespunzătoare momentelor subiectelor

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: explicația, conversația, expunerea, exercițiul, explozia stelară.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală.

Metode şi tehnici de evaluare: conversaţia examinatoare, aprecierea verbală, autoevaluarea,


aprecierea cu note, metoda ABC.

Resurse:
a. umane: 36 de elevi ai clasei a VI-a A;
b. materiale / mijloace de învăţământ: fişe de lucru, fișa de portofoliu, laptop,
prezentare ppt., textul suport, manualul, caietele elevilor, fișa de evaluare, conexiune la
internet;
c. de timp: 45 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: online, platforma Google Meet/ Classroom

Bibliografie:

1. ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative,


ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Iaşi: Polirom;
2. Mihaela Daniela Cîrstea, Viorica Avram, Ileana Sanda, Alexandra Dragomirescu, Limba
și literatura română. Manual pentru clasa a VI-a, Editura didactică și pedagogică;
3. MINISTERUL EDUCAŢIEI NAȚONALE, Programa școlară pentru disciplina LIMBA ȘI
LITERATURA ROMÂNĂ. Clasele a V-a – a VIII-a.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRUMEN
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ TE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/ Mijloace de Forme de Evaluare


procedee învățământ organizare a
activităţii

1. Salutul; Elevii se pregătesc pentru


Moment Prezentarea invitaţilor; începerea orei de limba şi
organizatoric Asigurarea unui climat adecvat literatura română
1’ desfăşurării lecţiei online
(verificarea conexiunii,
microfonului, camerei etc.)
2.
Verificarea Verifică modul de efectuare a Se citește tema, se corectează Caietele Activitate Conversația
Explicația
temei și temei pentru acasă, dar şi nivelul eventualele greşeli. elevilor frontală examinatoare
reactualizarea de aprofundare a cunoştinţelor
cunoștințelor asimilate anterior.
anterior
însușie
5’

3. * Prezintă elevilor o secvență Elevii vizionează un fragment Conversația Laptop Activitate Aprecierea
Captarea dintr-o ecranizare a schiței D-l din ecranizarea după schița euristică frontală verbală a
atenției și Goe, de I.L. Caragiale „D-l Goe” de Ion Luca răspunsurilor
asigurarea *Solicită elevilor să răspundă, Caragiale.
climatului oral, la întrebările date. Răspund la întrebări.
afectiv
10’
4. Profesorul anunță tema lecției și Își notează titlul lecției și Expunerea Caietele Activitate
Anunțarea prezintă competențele derivate într- receptează mesajul transmis. elevilor frontala
temei și a o formă accesibilă elevilor Laptop
competențe- Notează data și titlul lecției
lor derivate Textul narativ literar. Text suport:
2’ D-l Goe..., de Ion Luca Caragiale.

5.
Prezentarea Amintește elevilor noțiunile Elevii urmăresc prezentarea Expunere Caietele Activitate
conținutului și învățate, prezentând un documente și primesc – pe platforma Explicaţia elevilor frontală
dirijarea Power-Point cu partea teoretică. digitală Google classroom- o Power-point
învățării Anexa 1 fişă în care se regăsesc Fișa de
13’ informaţiile prezentate.(anexa portofoliu
1– fișă de portofoliu)

Partajează următorul slide care Elevii citesc cerințele și Exerciţiul Fișa de lucru Activitate Aprecierea
conține întrebări structurate cu elaborează răspunsuri pe care Expunerea frontală verbală a
ajutorul metodei explozia stelară le prezintă frontal. Pe răspunsurilor
parcursul prezentărilor sunt Explozia
corectate/ completate stelară
răspunsurile de ceilalți elevi.

* Distribuie elevilor fișe de lucru Elevii ascultă explicațiile Exercițiul Caietele Activitate
6. ce vizează succesiunea profesorului și rezolvă sarcina elevilor frontală
Obținerea întâmplărilor, corespunzătoare de lucru.
performanței momentelor subiectului, pornind de
10’ la etapele narațiunii. Explicația
Autoevaluarea
Aprecierea
Verifică modul de rezolvare a Expunerea Activitate verbală a
exercițiului. individuală răspunsurilor

8. Profesorul le comunică elevilor Notează tema pentru acasă și Explicaţia Caietele Activitate
Asigurarea tema: ascultă indicațiile elevilor frontală
transferului Scrie o compunere narativă, de 10- profesorului. Manualul
2’ 15 rânduri, în care să-ți imaginezi
că pleci în călătorie cu trenul și ești
în același compartiment cu Goe. Ce
faci cand acesta vorbește urât cu
cele trei doamne?
9. Solicită elevilor să-şi exprime Elevii exprimă aspectele Expunerea Fișa de Activitate Apreciere
Evaluarea opiniile despre activitate, folosind pozitive şi aspectele negative evaluare frontala verbală
activității enunţurile: ale activităţii, tinând cont de
2’ Am învăţat că... ...... obiectivele propuse la
Bine a fost că......... începutul lecţiei. Metoda ABC
Cred că……..
Apreciază global şi individual
aportul elevilor la lecţie.
Notează elevii cu participare Apreciere cu
reprezentivă la activitate. note
Schema lecției – fișa de portofoliu – anexa 1

TEXTUL NARATIV LITERAR


( textul literar în care sunt narate întâmplări săvârșite de personaje)
AUTORUL (CEL CARE ÎȘI IMAGINEAZĂ
ȘI SCRIE O OPERĂ)

NARATORUL ( CEL
ACȚIUNEA PERSONAJE
CARE POVESTEȘTE
(ORDINEA (CARE PARTICIPĂ
ÎNTÂMPLĂRILE)
ÎNTÂMPLĂRILOR) LA ACȚIUNE)

Relatează la Relatează la Expozițiunea


TIMP SPAȚIU
persoana a III-a persoana I
Momentele Intriga
subiectului
Desfășurarea acțiunii

Punctul culminant

Deznodământul
 .

S-ar putea să vă placă și