Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data: 13.04.2022
Clasa a VIII-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Tema: PROPOZIȚIA SUBORDONATĂ CIRCUMSTANȚIALĂ DE SCOP(FINALĂ)
Tipul lecţiei: predare – învăţare – evaluare

COMPETENŢE SPECIFICE:C6, C7
UNITĂȚI DE COMPETENȚE: 6.2., 7.1.

OBIECTIVELE LECȚIEI:
O1- să definească PSCSc.;
O2- să identifice în diverse contexte PSCSc.;
O3- să determine topica și punctuația PSCSc.;
O4- să alcătuiască fraze, utilizând PSCSc.

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: conversaţia euristică, analiza gramaticală, exerciţii creatoare, turul galeriei, dezbaterea, jocul didactic.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe de elevi, activitate individuală.
Resurse:
a. materiale şi mijloace tehnice de învățământ: tablă, cretă, caiete de notiţe, fişe de lucru.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Crearea situațiilor de învățare Strategii didactice Forme și


Momentele instrumente
lecției de evaluare
Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode / Mijloace de Forme de
Procedee învățământ organizare
1. Momentul 1 min Profesorul Elevii își pregătesc cele Conversația Manualul Activitate -
organizatoric consemnează absenţii şi necesare desfășurării Caietele frontală
asigură un climat favorabil lecției. Instrumentele
derulării activităţii de de scris
învăţare. Se restabileşte
ordinea şi se pregătesc cele
necesare desfăşurării
lecţiei.
2.Actualizarea 5 min Profesorul verifică tema Elevii citesc tema și își Conversația Caietele Activitate Evaluare
cunoştinţelor pe care elevii au avut-o motivează răspunsurile. Manualul frontală orală
anterior pentru acasă, corectând Dacă va fi cazul, ceilalți Instrumentele
însuşite, prin eventualele greşeli şi elevi corectează. de scris
verificarea făcând aprecieri asupra Profesorul
temei pentru temelor bine efectuate. face aprecieri
acasă Elevii sunt solicitaţi, prin asupra
sondaj, să citească modului de
exemple, sunt puşi să realizare a
motiveze, antrenându-se temei.
prin întrebări frontale Observarea
(după posibilităţi) întreaga curentă
clasă.
În continuare, se Elevii răspund la Conversația Activitate Evaluare
reactivează, prin întrebări. catihetică frontală orală
conversaţie catihetică, Calitatea şi
noţiunile de bază despre cantitatea
complementul răspunsurilor
circumstantial de scop. date
3 Captarea 2 min * Solicită elevilor să-şi Elevii răspund la Conversația
atenţiei exprime opinia despre întrebările adresate, Brainstormin
următoarea afirmație formulează opinii. gul Flipchart Activitate Observarea
(anexa 1) :,,A vorbi despre frontală sistematică
Planșă de
limba română este ca o
Flipchart
duminică. Limba română
este patria mea.”
(Nichita Stănescu)
4. 1 min Profesorul, după ce Elevii își notează în Conversația Tabla Activitate -
Comunicarea menţionează că propoziția caiete titlul lecției și euristică Creta frontală
titlului lecţiei care determină un verb se ascultă cu atenție Caietele
în curs de numește propoziție competențele derivate. Instrumentele
desfăşurare şi subordonată de scris
enunţarea circumstanțială de scop,
competentelor notează pe tablă titlul
derivate lecției şi enunţă
competențele derivate.
5. Prezentarea 25min Pornind de la tema Sunt solicitaţi să
sarcinilor de pentru acasă, profesorul sublinieze Conversaţia Tabla Activitate Observare
învăţare şi solicita elevilor sa complementele euristică frontală sistematică a
dirijarea realizeze expansiunea circumstanțiale de scop activităţii şi a
învăţării complementelor şi să le înlocuiască prin comportamen
circumstanţiale de scop propoziţii tului elevilor
Exemple: corespunzătoare,
1. Studiem pentru viitor. folosind procedeul
2. Am luat loc in sala expansiunii.
pentru a urmări Prin acest procedeu ei Exercițiul Fișele de
spectacolul. obţin frazele: lucru
3. Hai după chitanţe. Tabla
Prin conversație catihetică, 1. Studiem ca să avem Creta
profesorul dirijează un viitor.
discuția pentru a ajunge la 2. Am luat loc în sala ca
titlul lecției ce se va preda: să urmărim
 Ce părți de vorbire spectacolul.
determină complementele 3. Hai ca să luăm
circumstanțiale de scop chitanţele..
subliniate?
Dacă înlocuiesc aceste
complemente
circumstanțiale de scop,
cum se numesc aceste
propoziții?
A1-Urmărind informațiile
scrise pe tablă și în caiete, Propoziția subordonată
elevii, dirijați de profesor, circumstanţială de scop Învățarea Caietele Observare
formulează definiţia arata scopul pentru prin Instrumentele sistematică a
propoziției subordonate care se săvârşeşte descoperire de scris activităţii şi a
circumstanțiale de scop. acţiunea exprimată de comportamen
Clasa se va împărți în regentă, fiind Foile de tului elevilor
patru echipe. echivalentă cu un flipchart
Prin intermediul fișelor de complement Activitate
lucru ce conțin sarcini de circumstanţial de scop pe grupe
învăţare (anexa 1), elevii, Elevii vor lucra pe patru Învățarea
vor descoperi, treptat, grupe, astfel încât prin Fișele de
fiecare aspect legat de fiecare grupă va lucra descoperire lucru
propoziția subordonată sarcinile din fișele de Tabla Observare
circumstanțială de scop: lucru care au rolul de a Conversaţia sistematică a
A2 - GRUPA I - fişă de ajuta elevii să euristică activităţii şi a
lucru ce conţine enunţuri descopere, treptat, Fișele de comportamen
din care elevii vor putea aspectele legate de Exercițiul lucru tului elevilor
deduce elementele regente propoziția subordonată Instrumentele
ale propoziției subordonate circumstanțială de scop. de scris Activitate
circumstanţiale de scop; pe grupe
A2- GRUPA a II-a - fişă
de lucru ce conţine
enunţuri din care elevii vor Foile de
descoperi elementele flipchart
introductive ale Instrumentele Observare
propoziției subordonate Pentru a-și însuși Turul galeriei de scris sistematică a
circumstanţiale de scop; cunoștințele, fiecare activităţii şi a
A3- GRUPA a III-a - fișă grupă numește un Instrumentele comportamen
de lucru ce conține sarcini raportor care va trece la de scris tului elevilor
ce vizează contragerea tablă și va prezenta Dezbaterea
unor propoziții celorlalți colegi problemei Foile de Activitate
subordonate elementele descoperite flipchart frontală
circumstanţiale de scop; cu privire la tema Analiza
A3- GRUPA a IV-a - fișă respectivă. Fiecare grup produselor
de lucru ce conține sarcini trece apoi, pe rând, pe
care vizează expansiunea la fiecare produs pentru
unor complemente a analiza lucrările
circumstanţiale de scop. colegilor. Îşi iau notiţe
şi pot face comentarii Analiza
După rezolvarea pe hârtiile expuse Fișele de produselor
sarcinilor, elevii vor (corecturi, sugestii). lucru
expune produsele pe După turul galeriei,
pereţii clasei. grupurile îşi Conversația Activitate Calitatea şi
reexaminează propriile examinatoare pe grupe cantitatea
produse prin răspunsurilor
comparaţie cu celelalte, date
citesc comentariile Evaluare
făcute pe produsul lor, Conversația orală
corectează eventualele Dezbaterea Fișele de
greşeli sau completează lucru
lucrarea cu alte Activitate
modalităţi de rezolvare pe grupe Observare
a problemei. Tabla sistematică a
Creta activităţii şi a
Instrumentele comportamen-
de scris tului elevilor
A4 - Pentru topica și
punctuația propoziţiei Activitate
subordonate Videoproiector frontală
circumstanţiale de scop li Conversația Laptop
se cere elevilor să observe Examinatoare
cu atenţie toate exemplele Explicaţia
date şi pe cele din manual.
6. Obţinerea 6 min Profesorul face aprecieri Elevii ascultă și Evaluare
performanţei în legătură cu nivelul respectă indicațiile orală
şi asigurarea activităţii (general sau profesorului, oferă Tabla Activitate Profesorul
feedback-ului individual) al elevilor şi va răspunsuri și notează, în Conversaţia Creta frontală face aprecieri
face referiri la calitatea caiete, observațiile euristică asupra
răspunsurilor. primite. modului de
realizare a
A2-Se dă ca activitate Elevii au sarcina de a sarcinilor de
frontală jocul didactic continua proverbele învățare
„Jocul proverbelor” ce date și de a identifica Exercițiul
cuprinde proverbe în care tipurile de subordonate
este inclusă subordonata din aceste proverbe
învățată (anexa 4).

A3 și A5 - Elevii primesc Elevii vor completa


sarcina de a rezolva un test fişele de lucru Conversația Testul Activitate Evaluare
formativ (anexa 3). individual, fără niciun examinatoare formativ individuală formativă
Profesorul va sugera sprijin din partea
soluţii în cazul nereuşitei profesorului.
învăţării, va avea în vedere
permanent eliminarea
erorilor şi a lacunelor.
7. Asigurarea 2 min Se vor identifica și înlătura Jocul didactic Continuarea Activitate Observare
retenţiei si a eventualele erori, lacunele proverbelor pe grupe sistematică a
transferului din răspunsurile elevilor. Elevii ascultă și activităţii şi a
Profesorul face aprecieri respectă indicațiile Exercițiul comportamen
despre gradul de profesorului. Fișele de tului elevilor
participare a elevilor la lucru
activitate, evidenţiind şi Conversaţia Caietele Activitate Evaluare
notând elevii care s-au examinatoare Tabla frontală orală
remarcat prin Instrumentele
corectitudinea, de scris
originalitatea şi
promptitudinea
răspunsurilor.
8. Asigurarea 1 min Tema pentru acasă: Elevii îşi notează tema Conversaţia Tema pentru Activitate --
transferului T1:Exerciţiul 1 pagina 220 şi ascultă indicaţiile acasă frontală
T2:Exerciţiul 2 pagina 221 profesorului.
din manual
9. Evaluarea 2 min *Solicită elevilor să-și *Elevii exprimă
activității exprime opiniile despre aspectele pozitive și
activitate, folosind metoda aspectele negative ale Conversaţia Activitate Aprecierea
3–2–1: activității, ținând cont frontală verbală, prin
de competențele calificative
Trei noțiuni reținute (ce propuse la începutul Metoda 3–2–
am aflat) lecției. 1
Două deprinderi formate Aprecierea cu
(ce am exersat) note
……………………….. *Ascultă aprecierile și
recomandările
O opinie despre activitate profesorului.
……..
*Apreciază global si
individual aportul elevilor
la lecţie. *Notează
elevii cu participare
reprezentativă la activitate.
Anexa 1

Nichita Hristea Stănescu (31 martie 1933, Ploiești- 13 decembrie 1983, București )

,, A vorbi despre limba română este ca o duminică. Limba română este patria mea.”(Nichita Stănescu)
ANEXA 2

Grupa I

Identificaţi propoziţiile subordonate circumstanţiale de scop, din textul de mai jos, transcrieți elementele regente și precizați
valoarea morfologică a acestora. Completați tabelul dat !

Merge la piaţă ca să cumpere fructe. A luat-o la sănătoasa ca să scape de observaţii. Hai să citim.

PROPOZIȚIA SUBORDONATĂ CIRCUMSTANŢIALĂ DE SCOP ELEMENT REGENT

Grupa a II-a

Identificaţi propoziţiile subordonate circumstanţiale de scop , din frazele de mai jos, şi arătaţi prin ce se introduc (elementele de
legătură):

Mă duc să-mi vad părinţii. Am pus, ca să fiu in siguranţă, alarma. De aceea a făcut antrenament, pentru ca să câştige concursul.

Du-te de-ţi vezi copiii. Pentru ca nu cumva să pleci, vin mai devreme.
Grupa a III-a

Citiţi textul de mai jos, subliniați predicatele, încercuiți elementele introductive, delimitați propozițiile şi precizaţi felul acestora.
Contrageţi propoziţiile subordonate circumstanţiale de scop în partea de propoziţie corespunzătoare. Completați tabelul dat !

Budulea s-a gândit dar să vie, ca să-l ia pe Iluțu si să-l duca acasă, dar să nu-i spuie nimic pentru ca să vază ce zice.

PROPOZIȚIA SUBORDONATĂ CIRCUMSTANŢIALĂ DE SCOP CONTRAGERE

Grupa a IV-a
Citiţi textul de mai jos, subliniați predicatele, încercuiți elementele introductive, delimitați propozițiile şi precizaţi felul acestora.
Realizați expansiunea complementelor circumstanţiale de scop subliniate în text. Completați tabelul dat !

Aron-Voievod, spre a plăti pe datornici, izvodi ca de tot omul din ţară să se dea cate un bou şi orândui, spre a strânge aceasta nouă
dajdie, turcii care, luând toate vitele de la cei care aveau spre a împlini pentru cei care nu aveau, sleiră ţara şi de vite.

COMPLEMENT CIRCUMSTANTIAL DE SCOP EXPANSIUNE

spre a plăti

spre a strânge
spre a împlini

Topica si punctuaţie

1. Arătați care este locul subordonatelor circumstanţiale de scop față de regentă în exemplele de mai jos.
2. Precizați care este punctuația propoziției subordonate circumstanţiale de scop în exemplele din această lecție.

ANEXA 3
TEST FORMATIV

1. Realizează expansiunea complementelor circumstanţiale de scop subliniate în propoziţiile de mai jos:

Toata ziulica bate prundurile după scăldat.


.......................................................................................................................................................................
Am fost la tine acasă pentru a-ti face o rugăminte.
.......................................................................................................................................................................

2. Contrage propoziţiile subordonate circumstanţiale de scop din frazele de mai jos în partea de propoziţie corespunzătoare:

Ca să ajung, am fugit.
.......................................................................................................................................................................

Ar fi vorbit cu oricine ca să-l asculte şi să-l ajute.


.......................................................................................................................................................................

3. Alcătuieşte o propoziţie subordonată circumstanţială de scop introdusă prin conjuncţia să.


.......................................................................................................................................................................

ANEXA 4
JOCUL PROVERBELOR
Fiecare grupă va primi începutul unui proverb. Vor avea ca sarcini să găsească continuarea proverbelor (pe care o vor căuta pe masa de
lucru) și să identifice subordonatele existente în aceste proverbe.
Grupa I
Ii trage cu oala ………………………………..

Grupa a II-a
Bogatul păzeşte pe sărac ………………………………..

Grupa a III-a
Nu citi pentru a contrazice şi combate ………………………………..

Grupa a IV-a
Spune-mi cu cine te însoțești, ……………………….

REZOVAREA SARCINILOR DE LUCRU

Nr. Proverbul Felul


crt. subordonatei
1 Ii trage cu oala, ca să-i treacă boala. CS

2 Bogatul păzeşte pe sărac să nu se-mbogăţească. CS

3 Nu citi pentru a contrazice şi combate, ci ca să CS


cântăreşti şi cercetezi.
4 Spune-mi cu cine te însoțești, ca să-ți spun cine ești. CS

S-ar putea să vă placă și