Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA: Şcoala Gimnazială Ploscuțeni


PROFESOR:
DATA: 14.02. 2022
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIE: Posibilități combinatorii ale substantivului. Prepoziția
Atributul
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Pe strada mea
TIPUL LECŢIEI: însușire de noi cunoștințe
DURATA: 50 minute

COMPETENTE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional

COMPETENȚE SPECIFICE:
4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere şi de
exprimare corectă a intenţiilor communicative;
4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în procesul de
învăţare pe tot parcursul vieţii;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:


- să recunoască atribute în diferite enunțuri ;
- să identifice părțile de vorbire prin care sunt exprimate atributele;
- să utilizeze corect întrebările de identificare a atributului;
- să deosebească prepozițiile simple de cele compuse.
STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Metode și procedee: conversaţia euristică, explicaţia, analiza gramaticală, exerciţiul,
problematizarea,

b) Resurse:
- materiale: fișe de lucru, tabla, cretă, markere;
- umane: colectivul de elevi, capacitățile de învățare ale elevilor, cunoștințele însușite anterior
de către ei.
c) Forme de organizare: activitate frontală și individuală.
d) Mijloace de învățământ: fișe de lucru, fișe de evaluare.

BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară:limbă şi comunicare, 2017
 Manual de Limba şi literatura română pentru clasa a V-a, Editura Art , Bucureşti,
2017,autori:Florentina Sâmihăian,Sofia Dobra,Monica Halaszi,Anca Davidoiu-
Roman
 Ilie, Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014
 Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Piteşti, Editura Paralela 45, 2003;
 Parfene Constantin,Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală,Editura
Polirom, Iaşi,1999
SCENARIUL DIDACTIC :
Profesorul stabileşte un contact vizual şi verbal cu elevii;
Evocarea 5-10 minute Verifică tema de acasă;
Elevii sunt solicitați să completeze cuvântul colegul cu o serie de
substantive potrivite, urmând exemplul dat de profesor (colegul
mamei). Pornind de la exemplele date, profesorul îi întreabă pe elevi
ce părți de propoziție sunt cuvintele date. Elevii, îndrumați de către
profesor, vor descoperi că sunt atribute.
Profesorul anunță tema și obiectivele lecției.
Realizarea sensului Profesorul îndrumă elevii pentru a rezolva exercițiile 1-4 de la
25-30 minute Explorare.
Profesorul realizează esențializarea conținuturilor noi ,iar elevii
notează în caiete schema de la tablă.
În continuare elevii rezolvă exercițiile 1-2 de la explorare-prepoziția.
Profesorul notează pe tablă și elevii în caiete noțiunile despre
prepoziție de la rubrica Repere.
În continuare elevii rezolvă individual exercițiile de la 1-
4 ,indiferent de răspunsurile elevilor,profesorul va da un feedback
pozitiv,constructiv.

Reflecție 5-10 minute Constă în rezolvarea unei fişe de evaluare.(anexa 1)

Profesorul menționează cele mai frecvente greșeli de exprimare


orală și îi atenționează pe elevi asupra acestora, pentru corectare.
Elevilor li se cere să-și aprecieze activitatea, raportându-se
(auto)critic la standardele de învățare.
Profesorul indică tema pentru acasă: exercițiul 5/105
Anexa 1
Test de evaluare

Încercuiește atributele exprimate prin substantive din textul de mai jos.

Ora s-a terminat.


-Băieții ne așteaptă în curtea mică, la intrarea elevilor. Noi o să ieșim pur și simplu
înaintea profiler și dacă mai e și vreun prof care pleacă, cu atât mai bine….îl rugăm să vină cu
noi o parte din drum și să ne scoată pe Moșilor.[…]
Din holul de la intrare o luăm spre sala de festivități, cotim la dreapta și găsim ușa
metalică ce dă în curte închisă cu un lacăt.[…] Intrăm în prima clasă de la parter. […]Crăciun
e pe pervaz.Se uită în curtea mare.[…] Doar fulgii de zăpadă marchează puncte în coșurile de
baschet, iar plasaporții de fotbal a fost smulsă de viscol. […]

Azi m-am simţit:

Vesel Trist Nu stiu (mi-e indiferent)

Cel mai mult mi-a plăcut că……………


Cel mai mult nu mi-a plăcut să............
Recomand profesorului să..................

S-ar putea să vă placă și