Sunteți pe pagina 1din 6

coala General Nr.

4 Reghin

PROIECT DE LECIE

Profesor: Roiban Dana


Data: 07.03.2012
Clasa: a V-a
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Opera epic
Subiectul: Gndcelul de Emil Grleanu: Relaia personaj - narator
Tipul leciei: predare, nvare, evaluare
MOTIVAIA: Este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative, n sprijinul dezvoltrii
interesului pentru lectur i a gustului estetic; lecia se sprijin pe priceperile i deprinderile deja formate n
decodarea mesajului artistic i urmrete, n principal, perfecionarea continu a capacitii de comunicare
prin valorificarea noiunilor nsuite i de investigare a unui text literar.

DEMERSUL DIDACTIC
1. OBIECTIVE CADRU

Dezvoltarea capacitii de exprimare oral


Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

2. OBIECTIVE DE REFERIN
S sesizeze modalitile de organizare a secvenelor textuale ale unui mesaj oral;
S asigure coerena ideilor exprimate;
S recunoasc modalitile specifice de organizare a textului epic;
S organizeze secvenele textului n funcie de o cerin specific;
S adapteze redactarea la capacitatea de receptare a destinatarului, utiliznd o structur grafic
adecvat tipului de redactare utilizat.

3. OBIECTIVE OPERAIONALE
a) cognitive - la sfritul orei elevii vor fi capabili:
O1. S citeasc expresiv textul;
O2. S construiasc mesaje orale i scrise pornind de la textul literar;
O3. S identifice trasturile unui personaj argumentnd cu exemple din text;
O4. S argumenteze apartenena operei la genul literar corespunztor;
O5. S identifice secvenele de dialog, naraiune, descriere;
b) afective
S participe cu interes la lecie;
S-i valorifice cunotinele acumulate anterior;
S-i dirijeze atenia ctre centrul de interes vizat de ctre profesor;
S fie capabili a folosi informaiile n leciile viitoare;
c) psihomotorii
s utilizeze corect mijloacele auxiliare aflate la dispoziie i spaiul tablei, respectiv al
caietului

4. STRATEGIE DIDACTIC
1. Metode i procedee: conversaia, lectura expresiv, exemplul, explicaia, nvarea
prin descoperire, munca independent;
2. Forme de organizare a activitii elevilor: frontal, individual, difereniat;

3. Mijloace de nvare: manualul, tabla, fie de lucru;

4. Resurse:

a) Didactice: Limba romn Manual pentru clasa a V-a, All, Bucureti, 2002;

Comunicare i gramatic n exerciii, Clasa a VI-a, Ed. Paralela 45, Piteti, 2005

Constantin Parfene, Literatura n coal, Editura Didactic i Pedagogic,


Bucureti, 1977

Constantin Cuco, Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade


didactice, Iai, POLIROM, 1998

b) Temporale 50 de minute

c) Umane capacitile receptive normale ale elevilor;


- cunotinele lor anterioare;

5. TIPURI DE INTERACIUNI: profesor - elev, elev - profesor, elev - elev.


operaionaleOb.
Strategia didactic

Timp
Nr.
ctr.
Etapele leciei Coninutul nvrii Metode i Forma de
Evaluare
procedee org.
Se asigur condiiile necesare defurrii optime
Moment Activitate
1. 2 a activitii: asigurarea linitei, pregtirea Conversaia
organizatoric frontal
materialului didactic.
Profesorul verific tema att cantitativ, ct i Conversaia
Verificarea temei scrise i a calitativ. Tema a constat n: povestirea textului din
Activitate Formativ
2. cunotinelor anterior 8 manual dup planul de idei. Lectura
frontal frontal
nsuite Se ascult dou-trei povestiri si se fac observaii expresiv
dac este cazul.
3. Se realizeaz cu ajutorul urmtoarei ghicitori:
Cine ntr-o zi cu soare
A prins via sub o floare Activitate
Captarea ateniei 3 Conversaia
i a-ncercat din rsputeri frontal
Ca s urce sus la cer?
R: gndcelul
4. Profesorul face cunoscut elevilor faptul c
urmeaz o lecie de receptare a unui text epic, i
Anunarea temei i a anume: Gndcelul de Emil Grleanu. Pe Activitate
2 Conversaia
obiectivelor parcursul leciei se vor discuta: trsturile frontal
personajului, modurile de expunere, dar i relaia
dintre narator i personaj.
5. Prezentarea coninutul nou 25 Pe baza textului din manual i a fragmentelor Lectura Activitate
i dirijarea nvrii O1 din fia de lucru, elevii extrag principalele trsturi expresiv frontal
O2 ale gndcelului: (Anexa 1) Formativ
- mic Conversaia
- fraged
- curios nvarea Profesorul
- naiv
- ambiios, hotrt, perseverent
- ncpnat
supravegheaz
O3
implicarea
Pe aceiai fi, recitind unele fragmente, elevii
tuturor elevilor
vor observa c relatarea faptelor este fcut din prin
n rezolvarea
O4 punctul de vedere al naratorului. Naratorul este descoperire
sarcinilor de
martor la ntmplare i urmrete cu emoie i
lucru.
O5 interes efortul gndcelului.
Relaia de apropiere dintre cei doi este marcat
prin folosirea din abunden a diminutivelor:
picioru, ochiori, mititel, trupor, cpor etc.
6. Se cere elevilor s interpreteze exclamaia din
finalul naraiunii:
- Uf! C mult mai am de suit, Doamne!
- exclamaia din final, aduce o not de ndoial fa
nvarea Activitate
de ndeplinirea planului
prin individual
O2 - orict de voios i de hotrt este protagonistul,
Obinerea performanei 8 descoperire Autoevaluare
drumul este lung, iar efortul necesar este peste
Activitate
puterile sale
Conversaia frontal
- cu toate acestea, gndcelul nu renun
Drumul gndcelului simbolizeaz aspiraia spre
realizarea idealurilor. Perseverena i voina micii
fpturi sunt un exemplu demn de urmat n via.
7. Elevii vor avea ca tem realizarea unei compuneri n Oral
care s-i imagineze ce se va ntmpla n continuare
Asigurarea reteniei i a cu gndcelul. Conversaia Frontal
2
transferului Profesorul face aprecieri generale despre activitate, Explicaia
noteaz elevii care s-au remarcat prin calitatea Individual
rspunsurilor.
Gndcelul de Emil Grleanu Anexa 1

Fi de lucru

Completai tabelul de mai jos:

FRAGMENTUL TRSTURA

Mic ct un fir de linte, mica picioruele


fragede i ocolea, pe de margini, frunzioara
care-l adpostise.
ntr-o zi ncerc o pornire luntric: iei de
sub umbra rcoroas i ddu buzna afar,
n ploaia de lumin.
Nu cumva era o frmi czut de acolo, de
sus, o frmi de lumin nchegat,
rtcit pe pmnt? i, ca o adeverire, pe
rna neagr trupul arunca o lumin dulce.
Ce se mai ntreba! Fr ndoial, de acolo
czuse, acolo trebuia s se ntoarc.
i-a mers voinicul, a mers. Mult s fi mers.
Se uit n jos i-l prinse ameeala. Privi n
sus i se cutremur. Ce - nu fcuse nici un
sfert din sfertul drumului! Puterile i cam
slbiser, dar nu se lsa.
i voinicul privi iar n sus. Privea n sus i
nu-i credea ochilor: zile, sptmni, luni
avea de umblat. i ct era de hotrt i de
vnjos drumeul, nu-i putu opri un oftat.
- Uf! C mult mai am de suit, Doamne!

S-ar putea să vă placă și