Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

Data: 31.III.2011
Unitatea colar: coala cu clasele I VIII, Negoi
Clasa: a VIII-a
Profesor: Naghibaur Floriana-Diana
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba si literatura romn
Unitatea de nvare: Genul dramatic. Comedia
Coninutul nvrii: Propoziiile subordonate CL, CT, CM
Tipul leciei: recapitulare i sitematizare
Competente generale:
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare
monologat i dialogat;
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
Competene specifice
2.3. alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate;
Obiective operaionale:

Cognitive:
s realizeze expansiunea complementelor cirsumstaniale de loc, de timp, de mod n propoziii corespunztoare;
s identifice propoziiile subordonate: CL, CT, CM;
s construiasc fraze cu propoziiile circumstaniale subordonate indicate;

s sesizeze posibile confuzii cu alte propoziii subordonate.


Afectiv atitudinale:

- s manifeste interes pentru sarcinile de lucru;


- s acorde atenie problematicii propuse.
Psihomotorii:
- s coopereze cu ceilali colegi pentru rezolvarea sarcinilor de lucru;
Strategia didactic:
Resurse procedurale: conversaia catehetic, nvarea prin descoperire, problematizarea, exerciiul;
Resurse materiale: manualul, tabla, caietele elevilor, fie de lucru, cret colorat;
Forme de organizare: activitate frontal alternativ cu activitate independent, inclusiv activitate pe grupe
i pe perechi;
Forma de evaluare: valorificarea rspunsurilor elevilor, evaluare formativa.
Durata: 50 de minute
Locul desfurrii: sala de clasa
Bibliografie:
***, Limba romana, Manualul pentru clasa a VIII- a, Bucureti, Editura Humanitas, 2009.
Metea, Alexandru, Limba romana esentiala, Oradea, Editura Imprimeriei de Vest, 2003.
Toma, Ion, Elena, Silvestru, Sinteze de limba romana (actualizari teoretice si aplicatii), Bucuresti, Editura
Niculescu, 2007.
Crciun, Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu, Editura Emia, Deva, 2009.
Oprea, Crengua-Lcrmioara, Strategii didactice interactive, EDP, Bucureti, 2009

DESFURAREA LECIEI

1.

Etapele leciei
Moment organizatoric

Activitatea profesorului
Profesorul noteaz absenilor;

Activitatea elevilor
Elevii se pregtesc pentru or.

(pregtirea clasei pentru asigur climatul propice nceperii


activitate
2. Verificarea temei

noii lecii.
Profesorul verific tema fcnd

3. Precizarea materiei

unele observaii.
Profesorul anun c n aceast Acorda atenie profesorului.

supus recapitulrii / plan

or

de recapitulare

dobndite

vom

recapitula
despre

cunotinele
propoziiile

subordonate circumstaniale de loc,


de timp, mod, cu scopul de a fixa i

Elevii corecteaz tema.

Observaii

4. Sistematizarea

de a consolida aceste cunotine.


Pentru sistematizare Rezolv sarcinile de lucru.

coninuturilor

cunotinelor,

profesorul

propune

rezolvarea unor fie de lucru ce


cuprind exerciii aplicative:
-

exerciii

de

expansiune

complemente
precizarea
-

unor

circumstaniale
a

dou

aprute (Fia 1);


exerciii
de
circumstaniale

modificri

identificare

propoziiilor

subordonate
din

frazele

date

(Fia 2);
exerciii de completare a frazelor
date

cu

propoziiile

subordonate

circumstaniale indicate (Fia 3);


n plus, pe parcursul exerciiilor,
profesorul va urmri ca elevii s
identifice

elementele

elementele
propozitiilor

regente

introductive

i
ale

subordonate

circumstaniale de loc, de timp si de


mod.

Elevii se mplica n activitate,


manifest interes.

5. Explicaii suplimentare

Profesorul face observaia Elevii rezolva sarcina de lucru.


conform creia, dei exist anumite
elemente specifice subordonatelor
recapitulate (unde CL, cnd CT,
cum - CM), propoziiile subordonate
introduse de acestea nu sunt n
orice

context

de

loc,

de

timp

respectiv de mod.
Pentru exemplificare, profesorul
propune rezolvarea unui exerciiu
prin care elevii sunt solicitai s
identifice

diferitele

propoziii

subordonate introduse de adverbul


6. Asigurarea retentiei si a

relativ cum (Fia 4).


Profesorul propune o alt sarcin Elevii rezolv sarcina de lucru.

feed-backului

de lucru: alctuirea unui mic text


care s continue cele trei propoziii

7. Tema pentru acas /

subordonate circumstaniale.
Pentru ora urmtoare, elevii vor Noteaz tema pentru acas i,

Explicaii pentru

recapitula

continuarea activitii

despre

acas

circumstantiale de cauza, de scop i

cunotinele
propoziiile

dobndite eventual,

cer

explicaii

subordonate suplimentare profesorului.

conditional. Exerciiile neefectuate


de pe fiele de lucru se vor efectua
acas.

Coninut informativ
SCHEMA RECAPITULATIV
1. Propoziia subordonat circumstanial de loc
Este important ca elevii s-i reaminteasc:
Definiia Propoziia subordonat circumstanial de loc constituie n fraz o realizare propoziional a
complementului circumstanial de loc, artnd locul, direcia sau spaiul strbtut.

ntrebrile unde?, de unde?, pn unde?, pe unde?, ncotro?.


Termenii regeni:

- un verb: Vei pleca 1/ unde spun eu. 2/

- o locuiune verbal: i-a fcut de cap unde i-a petrecut vacana.


- un interjecie: Hai unde ne invit ei!
- un adjectiv: Este cineva stttor unde a fost prisaca lui Buburuz? (M. Sadoveanu, Prisaca
de altdat)
Elementele introductive

- adverbe relative (unde, ncotro, dincotro)

- adverbe nehotrte (oriunde, orincotro, oriiunde):


- pronume relative:
- adjective pronominale relative:
- pronume nehotrte:
- adjective pronominale nehotrte:
Topica i punctuaia CL poate sta nainte i dup regent ;
- se desparte prin virgul de regent atunci cnd st n faa acesteia
2. Propoziia subordonat circumstanial de timp
Este important ca elevii s-i reaminteasc:
Definiia Propoziia subordonat circumstanial de timp constituie n fraz o realizare propoziional a
complementului circumstanial de timp, artnd momentul, durata sau frecvena unei aciuni sau a unei nsuiri din
propoziia regent.

ntrebrile cnd?, de cnd?, pn cnd?, ct timp?


Termenii regeni:

- un verb:

- o locuiune verbal:
- un adjectiv:
- un adverb:
Elementele introductive

- adverbe relative (cnd, ct, cum):

- adverbe nehotrte
- locuiuni conjuncionale subordonatoare:
- pronume relative:
- adjective pronominale relative:
- pronume nehotrte:
- adjective pronominale nehotrte:
- conjuncia subordonatoare pn:
Topica i punctuaia CT poate sta nainte i dup regent ;
- se desparte prin virgul de regent atunci cnd st n faa acesteia
3. Propoziia subordonat circumstanial de mod
Este important ca elevii s-i reaminteasc:
Definiia Propoziia subordonat circumstanial de cauz constituie n fraz o realizare propoziional a
complementului circumstanial de mod, artnd felul n care se desfoar o aciune sau felul n care se nfaieaz
o nsuire.

ntrebrile cum?, ct?,


Termenii regeni:

- un verb:

- o locuiune verbal:
- un adjectiv:
- un adverb:
Elementele introductive

- adverbe relative:

- locuiuni conjuncionale subordonatoare:


Topica i punctuaia CM poate sta nainte i dup regent ;
- se desparte prin virgul de regent atunci cnd st n faa acesteia

Fia 1
Realizai expansiunea complementrlor circumstaniale din propoziiile de mai jos i precizai dou modificri
aprute:
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)

n departare, se vede cmpia cu flori.


S-a ndreptat spre locul stabilit.
Vara facem multe drumeii.
A ajuns acas naintea fratelui ei.
Pete fr a face glgie.
Acolo plou foarte mult.
Vzndu-l, m-am bucurat foarte mult.

h) Mergea ncet spre clas.


i) A raspuns fr a se gndi prea mult.
j) Vino cu noi la umbra!
k) Merge pe strad plutind.
l) Dupa mas, Mihai i face temele.
m) Mtasea pentru bluz era uoar ca un fulg.
n) Am luat medicamentul la ora indicat.
o) Cnt ca o privighetoare.

Fia 2
Identificai tipul propoziiilor subordonate din frazele urmtoare:
a) Unde-i unul nu-i putere,
La nevoi i la durere. (Vasile Alecsandri, Hora Unirii)
b) Cnd ciobanii s-au micat nspre crma, au sosit din urm i stpnii. (Mihail Sadoveanu, Baltagul)
c) Tu din tnr precum eti
Tot mereu ntinereti. (Mihai Eminescu, Revedere)
d) i dup ce jucam, furam cte-un srut de la cele copile sprinare. (Ion Creanga, Amintiri din copilarie)
e) Ba eu merg i mai departe i zic, cum ziceam i lui amicul meu Brnzovenescu: m tem de trdare. (I. L.
Caragiale, O scrisoare pierduta)
f) -altarul speranei oriunde-o s-l duci
Acolo-mi voi duce altarul. (George Cosbuc, Poetul)

Fia 3
Completai frazele urmtoare cu propoziiile circumstaniale indicate n paranteze:
a) S-a antrenat la tenis ____________________________________________________________________ CT
b) Vom aeza florile ______________________________________________________________________ CL
c) A plecat din clas _____________________________________________________________________ CM
d) Porumbelul zbrrrr! _____________________________________________________________________ CL
e) _______________________________________________________________, hop! i fratele su dup el. CT
f) Asta este o scndur potrivit ____________________________________________________________ CL
g) A luat-o la santoasa __________________________________________________________________ CM
h) A luat-o la fug _______________________________________________________________________ CL
i) i deodat buff! n iarb ________________________________________________________________ CM
j) Bgase de seam defeciunea ____________________________________________________________ CT
k) Este o pine bun _____________________________________________________________________ CT
l) Mnca _____________________________________________________________________________ CM
m) Se fcea tot mai frumoas _______________________________________________________________ CM
n) _____________________________________________________________________, m-am mai linitit. CT
o) Hai, ________________________________________________________________________________! CL

Fia 4
Precizai felul subordonatelor introduse prin adverbul relativ cum:
a)
b)
c)
d)
e)
f)

A sunat, cum a fost nelegerea, numai o dat.


ntrebarea mea este cum ai reusit acest lucru.
Am vazut eu nsmi cum ai rezolvat.
Cum ajungi n gar, s m suni!
Este corect modul cum ai rezolvat problema.
Era de mirare cum am ajuns la caban.

S-ar putea să vă placă și