Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.02.2015
CLASA: a V-a
COALA: coala Gimnazial ,,Gheorghe Banta Iteti, com. Iteti
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
SUBIECTUL: Vizit, de I.L. Caragiale
TIPUL LECIEI: nsuire de noi cunotine
DURATA : 50
COMPETENE GENERALE, SOCIALE I CIVICE
Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat;
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE
3.3 identificarea expresiilor i a cuvintelor noi ntr-un text literar sau nonliterar;
4.1 redactarea unor lucrri scurte pe o anumit tem, urmrind un plan;
4.4 redactarea unor texte imaginative i reflexive n scopuri i n contexte variate.
OBIECTIVE
A. COGNITIVE
O1.
O2.
O3.
O4.

S precizeze structura operei literare prin raportare la textul studiat;


S identifice trsturi fizice i morale ale personajului principal;
S i exprime opinia referitoare la textul studiat;
S redacteze diverse compoziii scurte pe baza unor teme date.

B. AFECTIVE
O1. S recepteze informaiile noi;
O2. S participe activ i contient la desfurarea leciei.

RESURSE
A. BIBLIOGRAFICE
1. TIINIFICE: Limba i literatura romn, manual pentru clasa a V-a,
ed. Humanitas, Bucureti, 2011;
tefania Popescu, Gramatica practic a limbii romne, ed. Exigent,
Bucureti, 2006;
I.L.Caragiale, Momente i schie, ed. Exigent, Bucureti, 2009;
2. PEDAGOGICE: Gh. Dumitriu, Constana Dumitriu, Psihopedagogie, EDP, Bucureti,
2003;
3. METODICO-DIDACTICE: C. Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii
romne
n coal, ed. Polirom, Iai, 1999;
Ion Al. Dumitru, Dezvoltarea gndirii critice i nvare
eficient, Editura de Vest, Timioara, 1999.
B. METODOLOGICE
1. STRATEGIA DIDACTIC: algoritmic mixt;
2. METODE I PROCEDEE: conversaia, exerciiul, lucrul n echip, ciorchinele;
3. MIJLOACE DE INVMNT: manual, fie de lucru;
4. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal / individual.
C. TEMPORALE
- durata leciei: 50 minute.

STRATEGIA DIDACTIC
EVENIMENTELE
LECIEI

OB.

Moment
organizatoric

TIMP

1 min.

Captarea ateniei

3 min.

Enunarea temei i
a obiectivelor

2 min.

Actualizarea
cunotinelor

4 min.

CONINUTURI I SARCINI DE
NVARE
-se asigur condiiile necesare demersul
didactic;

conversaia

-profesorul roag elevii s precizeze nsuiri


sau defecte, pe care le poate avea un copil;
- de asemenea, profesorul roag elevii s
identifice alte opere care au ca personaj
principal copilul;
- profesorul prezint cele patru obiective
(O1 O4), ntr-o form accesibil nelegerii
elevilor; scrie titlul leciei pe tabl i roag
elevii s-l noteze n caiete;

conversaia

frontal

conversaia tabl
caietele
elevilor

frontal

- elevii sunt rugai s-i aminteasc ce este


opera literar;

conversaia culegere

frontal

O1
O2

Dirijarea nvrii

O3

20
min.

METODE

EVALUARE
FORME DE
MIJLOACE
ORGANIZARE
frontal

- profesorul mparte clasa n grupe rugnd


elevii s rezolve sarcinile de lucru primite pe
fie (metoda cubului).

tabl
conversaia
fie de lucru
exerciiul
cubul

evaluare
oral

aprecieri
verbale
aprecieri
erbale

frontal
individual

coli
markere

O4

Obinerea
performanei

O2
O3
O4
O5

8 min.
9 min.

Feed back

O1
O2

-profesorul ofer elevilor spre rezolvare o fi


de lucru individual jurnalul cu dubl intrare
(anexa 2);
- se va realiza feed-back-ul pe tot parcursul
orei;
- profesorul roag elevii s completeze

exerciiul
fi de lucru
conversaia
jurnalul cu
dubl
intrare
exerciiul
fi de lucru
conversaia tabl
metoda

individual
frontal

aprecieri
verbale

individual
frontal

aprecieri
verbale

O5

Evaluare
Retenia i transfer

2 min.
1 min.

cadranele, fcnd apel la ceea ce s-a discutat


pe tot parcursul operei.

cadranelor

-se fac aprecieri generale i individuale;

conversaia

frontal

-elevilor se d spre rezolvare, ca tem,


exerciiile _______ / pagina ______ - manual.

conversaia manual

frontal

aprecieri
verbale
aprecieri
verbale

ANEXA 1
METODA CUBULUI

1. DESCRIE
Prezint subiectul operei ,,Vizit de I.L.Caragiale, respectnd urmtoarele repere:
Cine povestete?
Ce se povestete?
Cnd i unde se petrec ntmplrile?
Cine particip la aciune?

2. COMPAR
Compar comportamentul lui Ionel cu a unui alt personaj dintr-o oper
asemntoare;

3. ASOCIAZ
Asociaz pentru fiecare din nsuirile lui Ionel selectate de voi din lista de mai jos o
secven din text;
cuminte, obraznic, neasculttor, nepoliticos, respectuos, alintat, atent

4. ANALIZEAZ
Analizeaz atitudinea mamei fa de comportamentul lui Ionel, rspunznd la
ntrebrile:
Ce prere are mama despre educaie?
Ce atitudine manifest aceasta fa de comportamentul copilului?
Indic dou momente n care mama greete n educaia lui Ionel.

5. APLIC
Aplic cunotinele anterioare realiznd portretul fizic i moral al lui Ionel, completnd
ciorchinele.

IONEL

6. ARGUMENTEAZ
Argumenteaz (demonstreaz) de ce educaia primit de Ionel este ridicol i
neadecvat.

ANEXA 2
Jurnalul cu dubl intrare:

ANEXA 3
METODA CADRANELOR
I tema / idea central a textului;
II sentimente generate de lectura textului;
III stabilirea unei legturi ntre coninutul povestirii / textului pe de o parte i cunotinele
i experiena de via pe de alt parte;
IV morala, nvtura, mesajul transmis de coninutul de idei prezentat.

S-ar putea să vă placă și