Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Şcoala: Şcoala Generală ,,Avram Iancu” , Turda;


Profesor: Apetroae Maria-Cezara;
Obiectul: Limba și literatura română;
Clasa: a V-a B;
Subiectul lecției: Cuvântul și dicționarul.
Tipul lecţiei: Însușire de noi cunoștințe.
Data: 30.09.2019
Durata: 50 de minute

1. Competențe generale:

1.1.Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;


1.2.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în
situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
1.3.Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
1.4.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

2. Valori și atitudini:

2.1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în


domeniul literaturii;
2.2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje
receptate;
2.3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului
acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.

3. Competențe specifice:

4 .2 .Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și


de exprimare corectă a intențiilor comunicative;
4 .3 . Monitorizarea propriei pronunții și scrieri și a pronunției și scrierii celorlalți,
valorificând achizițiile fonetice de bază;
4.5. Utilizarea competenței lingvistice în corelație cu gândirea logică/ analogică, în
procesul de învățare pe tot parcursul vieții ;

4. Obiective operaționale:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

Obiective cognitive:
 Să definească cuvântul.
 Să definească vocabularul și să învețe să caute într-un dicționar;
 Să cunoască ordinea alfabetică;
 Să producă, pe baza unei imagini, un articol de dicționar.

Obiective afective:
 manifestarea curiozităţii şi interesului în rezolvarea sarcinilor de lucru;
 asimilarea informaţiilor noi şi însuşirea lor pentru a le putea folosi ulterior;
 rezolvarea sarcinilor de lucru prezentate;

Obiective psihomotorii:

 dirijarea atenţiei către centrul de interes sugerat de propunător;


 utilizarea corectă a mijloacele auxiliare folosite şi a spaţiului tablei, respectiv al
caietului, al fişelor de lucru;
 formarea deprinderilor de a opera, în comunicarea scrisă sau orală, cu noile
conţinuturi.

5. Strategie didactică:

5.1.Metode și procedee: conversaţia euristică, descoperirea, explicaţia, exercițiu.


5.2.Forme de organizare: - activitate frontală;activitate individuală.
o 5.3.Materiale folosite: tabla, manual, caiete, fişe de lucru.
o 5.4. Resurse:capacitatea de receptare a elevilor; cunoştinţele însuşite anterior;

6. Bibliografie:

 Alina Pamfil, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca,


2000;
 Curriculum Naţional. Programa şcolară la limba şi literatura română pentru clasele
V- VIII, aprobată prin O.M. Nr. 3393 /28.02.2017;
 Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, Bucureşti, Editura Academiei,
1998;
 Limba și literatura română clasa a V-a, editura Art, București, 2017;
 Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-
aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;
 Goia, V. – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed.
DACIA, Cluj-Napoca, 2002.
Scenariu didactic

Nr. Etapele Timp Unități de Scenariu didactic Evaluare


crt lecției alocat conținut,
activitatea Metode Materiale Forme de
profesorului și a organizare
elevilor
1. Moment 2 Profesorul Conversația Catalog Frontală
organizatoric min. consemnează
elevii, iar aceștia Caiete
își pregătesc Manual Individuală
materialele
necesare orei.
2. Captarea 10 Profesorul le Conversația Dicționar Frontală Observare
atenției min. prezintă elevilor sistematică
un DEX și
modul de
formare al
acestuia. Și se
rezolvă Expunerea Manual Individuală
exercițiile 1 și 2, Aprecierea verbală
de la început. a răspunsurilor
Ex. 1: carte de Conversația Caiete corecte
identitate; carte;
carte de joc. Ex.
2: Sunt
prezentate
sensurile
prevăzute în
DEX pentru
cuvântul carte .
3. Anunțarea 2 Profesorul Conversația Tablă Frontală Observarea
obiectivelor min. anunță că în comportomanetului
această lecție se elevilor
studiază
vocabularul Caiete
limbii române și
scrie pe tablă
titlul: Cuvântul
și dicționarul.
4. Dirijarea 24 Se rezolvă Conversația Frontală Evaluare continuă
învățării min. frontal exercițiile
1–5
(Explorare).
Valorificând
exercițiile, Exercițiu Tablă
profesorul va Observare
defini, împreună sistematică
cu elevii,
vocabularul,
cuvântul. Manual Individuală
Profesorul le Aprecierea verbală
solicită elevilor a răspunsurilor
să recitească Problematizare corecte
fragmentul din a Caiete
Povestea
frindelului și să
deducă, din text,
ce conține un
dicționar; de Conversația
exemplu:
cuvinte, toate Frontală
cuvintele dintr-o
limbă etc.
Așadar, elevii Tablă
vor scrie de pe Exercițiu
tablă definiția
vocabularului și Observarea
cea a cuvântului, comportamentului
iar mai apoi, Individuală elevilor
definiția Caiete
dicționarului și
modului acestuia
de organizare
(Anexa1).

4. Asigurarea 10 Pentru asigurarea Exercițiu Manual Frontală Aprecierea verbală


retenției și a min. retenției și a a răspunsurilor
transferului transferului, corecte
elevii vor avea Conversația
de rezolvat de la Individuală
exercițiul 1, la 6, Caiete Observare
de la pagina 29, sistematică
de la exerciții.
5. Anunțarea 2 Elevii vor avea Conversația Manual Frontală Evaluare continuă
temei min. ca temă pentru
acasă de redactat Exercițiu Portofoliu
cerința de la Individuală
portofoliu, de la Portofoliu Evaluare
pagina 29. individuală
Schița tablei

Cuvântul și dicționarul

Vocabularul : reprezintă totalitatea cuvintelor care există sau au existat într-o limbă.
Fiecare limbă are propriul vocabular, iar acesta este în permanent schimbare.

Cuvântul : este unitatea de bază a vocabularului!


Acesta este constituit din:
a) Sens sau înțeles, adică conținut;
b) Sunete sau înveliș, adică formă.

! Există cuvinte cu același sens, dar diferite prin literele din care sunt alcătuite.
! Există cuvinte cu sens diferit, dar alcătuite din același sunete.

Dicționarul reprezintă o lucrare științifică, într-un proces permanent de modificare, în care se


include atât cuvintele vechi, cât și cele noi. Dicționarele sunt de mai multe feluri:
enciclopedice, ortografice, de sinonime, de antonime etc.
Cuvintele, în dicționar, sunt așezate în ordine alfabetică. Căutarea unor cuvinte necunoscute
în DEX, se face după prima literă.
DEX= Dicționar explicativ al limbii române.

Articolul de dicționar : oferă diverse informații, în funcție de tipul lucrării. Dacă sunt
dicționare enciclopedice, vvom găsi informații istorice, culturale etc. Dacă sunt dicționare de
limbă, vom găsi originea unui anumit cuvânt, expresiile în care acesta apar, diverse informații
gramaticale și sensurile pe care acesta le poate căpăta în funcție de context.

Context: determină sensul și forma unui anumit cuvânt, într-un anumit moment al vorbirii.

S-ar putea să vă placă și