Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:
Școala: Gimnazială Avram Iancu, Turda
Profesor: Apetroae Cezara
Clasa: a-V-a B
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Vreau să salvez lumea
Subiectul: Pronumele personal de politețe
Tipul lecției: Dobândire de noi cunoştinţe
Timp de lucru: 50 de minute

1. Competențe generale:
1. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, în scopuri diverse.

2. Valori și atitudini:

1. Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul


literaturii;
2. Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
3. Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia
pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.

3. Competențe specifice:

4 .1 . Utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard


pentru înțelegerea și exprimarea corectă a intențiilor comunicative ;
4 .4 . Respectarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale
și sintactico-morfologice în interacțiunea verbală.

4. Obiective operaționale:

♦ cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

 să cunoască definiția pronumelui personal;


 să recunoască pronumele personal de politețe;
 să cunoască categoriile gramaticale ale pronumelui: persoană, număr, gen, formă;
 să cunoască formele accentuate și neaccentuate ale pronumelui personal;
 să ofere exemple cu diverse forme ale pronumelui personal;
 să analizeze un pronume.

♦ afective:
 să prezinte interes pentru lecție, manifestat prin participarea activă;
 să utilizeze corect noțiunile însușite.

Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, lectura expresivă,
problematizarea, analiza gramaticală.
Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, individuală.
Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, timp: 50 minute.
Mijloace de învăţământ: tabla, manual, culegere.
Material bibliografic:

 Limba și literatura română, manual pentru clasa a V-a, editura Art, București,
2019;
 Pamfil Alina, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice, Editura
Paralela 45, 2003;
 Alina Pamfil, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca,
2000;
 Curriculum Naţional. Programa şcolară la limba şi literatura română pentru
clasele V- VIII, aprobată prin O.M. Nr. 3393 /28.02.2017;
 Emanuela Ilie, Didactica literaturii. Metode, Editura Panfilius, Iaşi, 2006;
 Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;
 Goia, V. – Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed.
DACIA, Cluj-Napoca, 2002.
 Cerghit Ioan, Metode de învăţământ, Editura Polirom, Iaşi, 2006;
Scenariu didactic

I. EVOCAREA (10’)

Notarea absenţelor, asigurarea celor necesare lecţiei şi verificarea calitativă a temei.

 Captarea atenţiei pentru activitatea didactică ce urmează:

Exercițiu de dezgheț: profesorul le cere elevilor să scrie în caiet o replică


prin care un copil, aflat într-o excursie într-un oraș pe care nu-l cunoaște, întreabă un
localnic unde poate găsi un magazin. Fiecare elev citește replica pe care a propus-o.
Profesorul le spune elevilor că au folosit cuvinte care sunt pronume de politețe, pe
care le vor studia în această lecție.

 Anunţarea subiectului şi a competențelor

→ Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă : Pronumele personal de politețe

II. Dirijarea învǎţǎrii și obținerea performanțelor (35’)

→ Profesorul oferă definiția pronumelui personal de politeţe şi rezolvă exerciţiile


de la explorare.
Ex. 1: Cuvintele scrise colorat indică politețea, respectul în adresare. În locul lor, se pot
folosi pronume personale. Se dă definiția pronumelui personal de politețe și se scrie pe tablă.
Ex. 2: „dumneavoastră“ – pronume personal de politețe, persoana a II-a, numărul plural;
„dumneata“ – pronume personal de politețe, persoana a II-a, numărul singular; „dumitale“ –
pronume personal de politețe, persoana a II-a, numărul singular; „dumneaei“ – pronume
personal de politețe, persoana a III-a, numărul singular, genul feminin. Genul apare doar la
persoana a III-a. Profesorul completează graficul cu formele pronumelui personal de politețe
din limba română.
Ex. 3: Exprimă politețea. Se dau informațiile de la rubrica Repere .
Ex. 4: a. Maiestatea/Majestatea Sa; b. Domnia Sa.

 Asigurarea retenției și a transferului

Asigurarea retenției și a transferului se face prin intermediul exercițiilor de la pagina


133, de la Explorare.

 Asigurarea feedbackului
Se face pe parcursul lecţiei, prin aprecieri verbale de tipul: „Foarte bine!”, „Corect!”,
„Da!”, „Exact!, prin răspunsurile pe care le dau elevii.
III REFLECȚIE ȘI EVALUARE (5’)
Se fac aprecieri verbale asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia şi notarea
elevilor activi, cu cele mai multe răspunsuri corecte date.

 Tema pentru acasă


Pentru acasă, elevii vor avea de făcut exercițiile de la pagina 133, cele nerezolvate în
clasă şi tema pentru portofoliu.
Schiţa tablei

Pronumele personal de politeţe

Pronumele personal de politețe arată respectul față de o persoană. Acest pronume are
numai persoana a II-a și a III-a și se diferențiază după gen doar la persoana a III-a, numărul
singular.
Formele pronumelui personal de politețe sunt:
singular plural
persoana a
II-a dumneata (d-ta)     dumitale (d-
dumneavoastră (dv., dvs., d-voastră)
tale)
masculin feminin masculin feminin
persoana a
III-a dumnealui (d-lui) dumneaei (d-ei) dumnealor (d-lor) dumnealor (d-lor)
dânsul, dânsului dânsa, dânsei dânșii, dânselor dânsele, dânselor

Formulele reverențioase arată cel mai înalt grad de respect și se folosesc într-un
limbaj oficial și protocolar: Maiestatea/Majestatea Voastră (sunt admise ambele forme, dar se
preferă prima), Domnia Voastră, Preafericirea Voastră. Aceste formule reverențioase au
majusculă la fiecare dintre termenii componenți.
Ultimele lucrări normative au introdus ca pronume de politețe și cuvintele dânsul, dânsa,
dânșii, dânsele, acestea exprimând cel mai scăzut grad de respect. Regional, în Moldova,
acest pronume are valoare de pronume personal: Scoate alivencile din cuptor și mănâncă din
dânsele.
Există și variante de limbaj familiar pentru pronumele personal de politețe: mata, matale,
mătăluță, mătălică, tălică.
Pronumele personal de politețe dumneavoastră se folosește împreună cu un verb la persoana a
II-a, numărul plural, chiar dacă adresarea se face către o singură persoană.

S-ar putea să vă placă și