Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Data: 27.05.2022
Clasa: a V-a S
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Tema generală: Eu și universul meu familiar
Unitatea de învățare: Din carte spre departe
Subiectul: Textul nonliterar
Tipul lecţiei: predare-învățare-evaluare
Timp alocat: 40 de minute

Competenţe generale:

2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;


3. Redactarea textului scris de diverse tipuri

Competenţe specifice Domenii de conţinut/Conţinuturi


Comunicare orală: Strategii de concepere și de
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte comprehensiune a textului oral: cuvinte-cheie, idei
literare și nonliterare, continue, discontinue şi principale, temă, informaţii generale şi de detaliu.
multimodale
Lectură: Narativul nonliterar. Acțiune, participanți,
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, timp, spațiu
având în vedere etapele procesului de scriere și
structurile

Obiective operaționale
O1: să extragă informațiile esențiale și de detaliu din textul dat; (corelare cu C.G 2 și C.S. 2.1)
O2 : să precizeze trăsăturile textului nonliterar (corelare cu C.G 2 și C.S 2.1)
O3: să identifice alte texte care fac parte din categoria textelor nonliterare; (corelare cu C.G 2 și CS 2.1)
O4: să redacteze un text nonliterar pe o temă dată; ( corelare cu C.G 3 și C.S 3.1)

Activităţi de învăţare:

A1: activități de extragere a informațiilor esențiale și de detaliu din textul dat ;(corelare cu O1 )
A2: exerciții de precizare a trăsăturilor textului nonliterar; (corelare O2)
A3: activităti de precizare a altor texte care fac parte din categoria textelor nonliterare; ( corelare cu O3)
A4: exerciții de redactare a unui text nonliterar pe o temă dată; ( corelare cu O4)

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, expunerea, exercițiul, explicația, harta


conceptuală, învățarea prin descoperire, careul de cuvinte.

1
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală a răspunsurilor, interevaluarea, metoda ABC.

Resurse:
a. umane: 27 de elevi ai clasei a V-a S.
b. materiale / mijloace de învăţământ: catalogul școlar, anunțul, manualul, caietele elevilor,
tabla, maker, fișe de lucru.
c. de timp: 40 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE

1. ILIE, Emanuela, 2014, Didactica limbii și literaturii române, Iaşi: Polirom.


2. ONOFREI, Margareta, 2019, Limba și literature română, clasa a V-a, București : Editura Booklet.
3. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-ROMAN, Anca,
CORCHEŞ, Horia, 2017, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a V-a, , Bucureşti:
Editura Art.
4. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-ROMAN, Anca,
CORCHEŞ, Horia, 2019, Limba şi literatura română, caietul elevului, clasa a V-a, , Bucureşti:
Editura Art Educațional.

*** Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, 2017,
București.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRUME
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ NTE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de Metode/


procedee învăţământ organizare a intrumente
activităţii de evaluare
Salutul; Elevii se pregătesc pentru Conversația Catalogul Activitate
1. Moment Asigurarea unui climat începerea orei de limba şi euristică școlar frontală
organizatoric adecvat desfăşurării lecţiei; literatura română.
2’ Notează absențele în catalog,
dacă este cazul.
Verifică, prin sondaj, modul Citesc rezolvarea temei și Expunerea Caietele Activitate Aprecierea
2.Verificarea, de efectuare a temei pentru corectează eventualele greșeli Exercițiul elevilor frontală verbală a
reactualizarea, acasă. răspunsurilor
sistematizarea şi
esenţializarea
cunoştinţelor
2’

3. Captarea Expune un anunț, oferindu-le Observă anunțul și ascultă Expunerea Anunțul–sursă Activitate Aprecierea
atenţiei şi informații despre Târgul de informațiile oferite. Conversația www.gaudeam frontală verbală a
asigurarea carte Gaudeamus. euristică us.ro răspunsurilor
climatului Anexa 1
afectiv
2’
4. Anunţarea Notează data şi titlul lecţiei: Ascultă, apoi notează data și Expunerea Caietele Activitate
3
temei şi a Textul nonliterar titlul lecţiei în caiet. Conversația elevilor frontală
obiectivelor Prezintă obiectivele euristică Tabla
operaționale operaționale într-o formă Marker
1` accesibilă elevilor.
5. Dirijarea A1, A2 Elevii ascultă cu atenție Exercițiul Caietele Activitate Aprecierea
procesului de Profesorul adresează elevilor indicațiile profesorului și notează Harta elevilor frontală verbală a
consolidare a întrebări asupra conținutului în caiet răspunsurile la întrebări. conceptuală Tabla răspunsurilor
cunoştinţelor/ de anunțului -pentru observarea Învățarea prin Marker
dezvoltare a gradului de înțelegere a descoperire
competenţelor informațiilor prezentate. Pe
10’
baza răspunsurilor oferite, vor
fi identificate trăsăturile
textului nonliterar.
A3
Propune elevilor rezolvarea Fișă de lucru Activitate Aprecierea
unei careu de cuvinte, în care Ascultă cu atenție indicațiile Exercițiul frontală verbală a
vor descoperi și alte texte care profesorului și răspund solicitării. răspunsurilor
fac parte din categoria textelor
nonliterare.
Anexa 2
6 Obţinerea A4 Exercițiul Caietul Activitate Aprecierea
performanţei Propune redactarea unui text Răspund solicitării și notează în individuală verbală a
6’ nonliterar, mai exact un caiete. răspunsurilor
buletin meteoroglogic al zilei
de astăzi.

7. Asigurarea Distribuie elevilor o evaluare Exercițiul Activitate Interevaluare


feedbackului fomativă. Explică cerințele și Rezolvă evaluarea formativă. individuală
8’ precizează timpul de lucru.
Solicită elevilor să facă
schimb de lucrări cu colegul
de bancă. Răspund solicitării și corectează
4
Precizează variantele corecte eventualele greșeli.
de răspuns.
Anexa 3
8.Intensificarea Profesorul anunță tema pentru Elevii sunt atenți la explicațiile Explicația Manualul Activitate
procesului de acasă, explicând sarcinile de oferite de profesor. frontală
retenţie şi lucru. Notează tema pentru acasă.
transfer Tema 1: Pentru a afla mai
2 multe despre evoluția cărții,
citește textul de la pagina 182
din manual și rezolvă
exercițiile 6 și 7 de la pagina
183.
Tema 2: Creează o carte
dintr-o pagina A4 cu ajutorul
indicațiilor de la pagina 184
din manual.

8. Evaluarea Solicită elevilor să-şi exprime Elevii formulează opinii cu Expunerea Activitate Metoda ABC
activităţii opiniile despre activitate, privire la desfășurarea activității frontală
didactice folosind metoda ABC. didactice.
3’ Azi am învăţat..........
Bine a fost că...........
Cred că......................
Apreciază global şi individual
aportul elevilor la lecţie.

5
Anexa 1

Ultima ediție de primăvară a Caravanei Gaudeamus Radio România 2022 (cel


puțin din punct de vedere calendaristic!) se va desfășura între 25 și 29 mai în Piața
Libertății din Timișoara. Cel mai citit târg de carte din țară, de la cel mai ascultat radio,
a ajuns acum la ediția cu numărul 127, palmares care confirmă statutul de reper al
pieței naționale de carte al întregului proiect inițiat de Radiodifuziunea Română în
urmă cu aproape trei decenii.
Deschiderea oficială a acestei ediții va avea loc miercuri, 25 mai, la ora 12.15.
Peste 40 de participanți, reprezentând câteva dintre cele mai active domenii din
industria cărții și a materialelor educative – edituri, agenții de difuzare de carte
românească și străină, producători și distribuitori de jocuri educaționale și muzică – le
propun timișorenilor, pentru săptămâna viitoare, cele mai recente apariții editoriale,
best seller-uri și titluri în curs de afirmare, oferte și pachete special.

Prin intermediul standurilor virtuale, „oglinda” târgului desfășurat în formatul


clasic în Piața Libertății și al evenimentelor transmise live, website-ul gaudeamus.ro va
oferi și celor care nu vor fi prezenți în Timișoara în acest interval prilejul de a participa
online a această ediție

6
Anexa 2

Descoperă și alte texte care fac parte din categoria textelor nonliterare.
Colorează termenii.

A R E A J U R N A L B E S
G S M N H K P O S Q S M C
R V A Z X T A N C E H A R
E O M I N T E R V I U M I
P M A Y N C M G I J O A S
O A N U N Ț S O S U R N O
R I C U E T B D B M P C A
T L T W R G H I D P A T R
A B K O V F L P R B P K E
J B U L E T I N M E T E O

7
Evaluare formativă
Citește cu atenție textul de mai jos, apoi rezolvă cerințele:
Cărțile sunt una dintre cele mai importante invenții ale omenirii, inițial acestea
scriindu-se pe pereții peșterilor,apoi pe pielea animalelor, nu după mult timp pe pergamente
și, în cele din urmă, și pe hârtie.(…) Prin intermediul unei invenții recente, s-au născut cărțile
digitale. Acum oricine poate purta o bibliotecă întreagă în geanta sau rucsacul propriu, totul
cu ajutorul unui mic dispozitiv.
Argument pentru cărțile digitale
Iată, așadar câteva diferențe între cărțile digitale și cărțile tipărite, când vine vorba de
preț cărțile digitale sunt mai ieftine, deoarece în producția lor se folosește mai puțin material
fizic. Nu numai atât, dar unele cărți, în general operele clasice ale literaturii sunt disponibile și
gratis. Apoi, poate fi luată în considerare și greutatea cărților, acestea depinzând foarte mult
de numărul de pagini și tipul de hârtie pe care sunt tipărite, din nou cărțile digitale aflându-se
în avantaj.
Argument pentru cărțile tipărite
Cu toate acestea cărțile tradiționale nu pot fi lăsate în urmă. Pentru a citi o carte
tipărită nu sunt neceare baterii și, în plus, este mult mai simplu să-ți iei notițe pe o carte
tipărită decât pe una digitală, astfel că poți înțelege textul mai repede și la un nivel mai
profund.
Iulia Șerban, Cărți digitale vs cărți tipărite, www. respirotime.ro
1.Scrie A( adevărat) sau F ( fals) în dreptul următoarelor enunțuri: 4x1p= 4p
a. Articolul citat prezintă cartea tipărită și cartea digitală.
b. Cartea digitală este o invenție recentă.
c. Cărțile tradiționale sunt mai ieftine.
d. De pe o carte tradițională poți lua notițe mai ușor.

2. Ascociază pentru a obține enunțuri potrivite informațiilor din text.


3x1p= 3p
Cărțile tradiționale sunt pe pereții peșterilor.
Inițial, se scria poți înțelege textul la un nivel profund.
Dintr-o carte tradițonală, o invenție măreață a omenirii.

3. Argumentează caracterul nonliterar al textului. 2p


___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Se acordă 1 punct din oficiu. Total 10 puncte

S-ar putea să vă placă și