Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Şcoala : LICEUL TEORETIC CAREI


Profesor: LILIANA SORIAN
Clasa: a XI –a
Titlul lecţiei: Mitul androginului în romanul „Nuntă în cer” de M. Eliade
Tipul lecţiei: predare-receptare (învăţare centrată pe elev)
Competente generale: 1, 2, 3, 4.
Competente specifice: 1.1;1.2;1.3;2.1;2.2;2.3;4.2
La finele orei , elevii vor fi capabili :
- să identifice principalele trăsături ale personajelor
- să evidenţieze modul în care iubirea şi destinul de întrepătrund în roman
- să explice semnificaţia motto-ului de la începutul romanului
- să precizeze contextul şi etapele conturării celor două experienţe de iubire, care par să
atingă perfecţiunea, la fel ca în mitul androginului
Metode si strategii didactice:
- conversaţie euristică;
- activitate pe grupe;
- învăţare prin descoperire;
- brainstorming;
- metoda „cvintetul”
- dezbatere;
- metoda „căsuţa personajului”
- metoda “ciorchinelui”
Resurse:
- Umane - grupul –ţintă al elevilor clasei;
- materiale: fişe de lectură, fişe de lucru; vol. de critică literară; manualul;
- timp: 50 min.
Evaluare:
- formativă:
a. observaţia sistematică a elevilor;
b. notare;
- sumativă: tema ptr. acasă.
Material bibliografic:
- “Limba şi literatura română” manual ptr. Clasa a XI-a, ed. ART
- “Nuntă în cer” de M.Eliade, ed. Humanitas, Bucureşti, 2004
- « Dicţionar de simboluri » , J.Chevalier-A.Gheerbrant, ed. Artemis, Bucureşti, 1994
- « Coordonate ale imaginarului în opera lui M.Eliade » de G.Glodeanu, ed Dacia, Cluj-
Napoca, 2001.

1
SCENARIUL DIDACTIC

1. Moment organizatoric (1-2’): notarea absenţilor.


2. Captarea atenţiei (3’)- conversaţie: Imaginaţi-vă că sunteţi un personaj din ultimul
roman citit. Ce fel de personaj aţi vrea să fiţi? Cu ce personaj aţi vrea să fiţi prieten şi
din ce motive? Care ar fi celelalte relaţii cu personajele cărţii?
3. Enunţarea temei lecţiei, a obiectivelor urmărite şi a metodelor de lucru (2’)
4. Actualizarea celor învăţate anterior (5’)Conversaţie catehetică: Care este povestea
androginului ?
5. Desfăşurarea lecţiei.
Etape:
Pornind de la discuţia despre mit profesorul notează pe tablă acest termen şi le cere
elevilor să spună câteva cuvinte sau sintagme care le vin în minte în legătură cu această
temă. (se realizează un ciorchine).

Se împarte clasa în grupe valorice şi se dau următoarele sarcini:


gr.nr.1: membrii grupei vor fi împărţiţi în portretişti, lingvişti, arhitecţi şi li se va cere să
caracterizeze personajul Ileana/Lena.
Portretiştii vor completa portretul Ilenei cu detalii fizice din text.
Lingviştii vor extrage din text replici ale personajului şi vor nota ce trăsături de caracter
posedă în fiecare caz în parte.
Arhitecţii vor desena un “ciorchine” în care vor scrie trăsăturile, acestea vor fi
argumentate prin citate, apoi. Vor construi personajul pe baza a 5 trăsături de caracter din
care se deduce felul în care acţionează, modul în care apreciază, modul în care gândeşte,
modul în care vorbeşte.

gr.nr.2 – pornind de la afirmaţia lui Platon „a iubi înseamnă căutarea jumătăţii întregului
din care ai făcut parte cândva” , identificaţi cel puţin 3 secvenţe în care personajul
Mavrodin vorbeşte despre iubirea sa perfectă;

gr.nr.3 – utilizând metoda „căsuţa personajului”, completaţi „căsuţa“ lui Mavrodin;


( se desenează o căsuţă şi se numerotează liniile dupa cum urmează: baza casei şi a
acoperişului se notează cu 1 şi 2 şi vor reprezenta trăsăturile de bază ale personajului,
pereţii casei cu 3 şi 4 şi reprezintă trăsături secundare ale personajului, laturile
acoperişului cu 5 şi 6 şi vor face referire la trăsături ce ajuta personajul în relaţiile cu
ceilalţi, ferestrele cu 7 şi 8 însemnând trăsături ascunse ale personajului, uşa cu 9 si
reprezintă o trăsătură intimă a personajului, iar hornul cu 10 , adică o trăsătură de care ar
trebui să scape personajul.)

2
gr. nr. 4 pornind de la previziunea doicii, vor încerca să contureze traseul existenţial al
personajului feminin şi vor explica finalul, realizând un cvintet.

Timp de lucru : 10 min.


Evaluarea sarcinilor de lucru se va face la nivelul grupei, dar şi individual prin
reprezentantul fiecărei grupe care va prezenta rezolvarea sarcinii în faţa celorlalţi.
Profesorul gestionează răspunsurile şi pune unele întrebări lămuritoare sau aduce
completări necesare, dacă e cazul.

6. Asigurarea feed-back-ului se face pe parcursul orei prin aprecieri verbale.

7. Evaluare.- centrată pe echipe valorice - (10’)


Gr. 1 Comentaţi citatul „În prima sa dragoste o femeie îşi iubeşte iubitul, în celelalte tot
ceea ce iubeşte este iubirea” (Byron)
Gr. 2 Ce înţelege Mavrodin prin expresia „nuntă în cer” ?
Gr. 3 Se simte Mavrodin un om împlinit după ce şi-a finalizat romanul „Nuntă în cer” ?
Gr. 4 Este sau nu, Ileana o victimă a destinului ?

8. Tema pentru acasă (2’).


Redactaţi un eseu de o pagină în care caracterizaţi personajul feminin al romanului.

3
CVINTETUL

Realizaţi un cvintet (strofă alcătuită din cinci versuri), răspunzând celor


cinci cerinţe:

1.Subiectul...............................................................................................................................

.................................................................................................................................................

2. Două adjective care-l caracterizează....................................................................................

.................................................................................................................................................

3. Trei verbe(cu terminaţiile –ind / -ând) ce exprimă acţiunile sale

..................................................................................................................................................

4. Un enunţ alcătuit din patru cuvinte exprimând sentimentul vostru faţă de subiect

..................................................................................................................................................

5. Un cuvânt (substantiv) care exprimă esenţa subiectului

………………………………………......................................................................................

4
Căsuţa personajului ...........

1-2: Două trăsături de bază ale personajului caracterizat.


3-4: Două trăsături secundare ale personajului.
5-6: Două trăsături ce ajută personajul în relaţiile cu ceilalţi
7-8: Două trăsături de caracter ce ajută personajul să iasă din orice încurcătură.
9: O trăsătură intimă, sesizabilă doar la o lectură mai profundă.
10: O trăsătură negativă de care personajul s-a debarasat sau ar trebui să se debaraseze

S-ar putea să vă placă și