Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Țurcan Elena


Data: 27/04/19
Clasa: a X-a
Profilul: umanist
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul orei: Analiza elementelor semiotice în nuvela „Sărmanul Dionis” de Mihai Eminescu
Timp: 45 min.
Competenţe specifice:
1. Utilizarea surselor lexicografice, enciclopedice, literare şi metaliterare de documentare;
2. Aplicarea tehnicilor şi a instrumentarului ştiinţific adecvat competenţelor de muncă
intelectuală, reclamate de standardele de conţinut;
3. Analiza textului literar, în limita standardelor de conţinut.

Subcompetenţe:
1 Accesarea surselor necesare pentru documentare la un subiect;
2 Aplicarea tehnicilor de abordare a textului literar
3 Comentarea specificului stilistic al unui text artistic. Identificarea stărilor de spirit definitorii
pentru eul liric.

Textul literar de referinţă: Nuvela „Sărmanul Dionis” de Mihai Eminescu

Obiective operaţionale: elevii vor fi capabili:


O1- să alcătuiască două enunțuri cu două sensuri diferite ale cuvântului „semn”;
O2- să enumere semnele esenţiale care servesc elementele de orientare de acasă până la liceu
O3- să analizeze valoarea denotativă și conotativă a semnelor contextuale;
O4- să utilizeze adecvat cuvintele, atât în registrul oral,cât şi în cel scris;
O5- să aprecieze importanţa mesajului textului pentru formarea unui cititor iniţiat.;
O6- să-şi exprime opinia argumentată despre scopul utilizării în context a unor cuvinte.

Strategii didactice: conversaţia euristică, asaltul de idei, scrierea liberă, problematizarea.


Metode şi procedee: analiza literară, conversaţia, explicaţia, descoperirea, expunerea,
problematizarea.
Mijloace de învăţământ: textul suport, caiete, fişe de lucru, fişe cu citate, fragmente de text, colaj
de slaiduri în programa Power Point;

Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual.


SCENARIUL DIDACTIC

Momentul Obiecti Strategii de învăţare/


Activitatea profesorului Activitatea elevilor t′
lecţiei ve evaluare
EVOCARE  Dacă sunteți gata pentru a începe lecția, vă Sunt atenți la imagine
propun să vă uitaţi la ecran.
Ce prezintă aceste imagini?

 Cum credeţi despre ce vom vorbi astăzi la


lecţie?
Notează în caiete data și subiectul Conversație
Subiectul orei este: lecției

Analiza elementelor semiotice din nuvela


„Sărmanul Dionis” de M. Eminescu

Enunț obiectivele lecției.

 Motto:
Eseul de 3 min
„Copacul poartă semnul crucii unde ramurile se Comentează mottoul
întretaie. Păsările, când îşi întind aripile şi zboară,
fac semnul crucii pe cer. Dintre toate câte sunt
numai omul nu are semnul acesta pe trup.”
(Varujar Vosganian)

Sunteți de acord sau nu cu citatul dat?


Identifică cuvintele-cheie din citat
 Cuvintele-cheie ale lecției: semn, semiotică Elemente de
vocabular
Suntem atenți la definiția dată de Dex pentru
noțiunea „semn”.

• SEMN, semne, s. n. 1. Tot ceea ce arată, ceea ce indică ceva


2. Gest, mişcare care exprimă un gând, o intenţie, o stare
sufletească sau sugerează cuiva o acţiune. 3. Notă specifică,
trăsătură distinctivă după care se recunoaşte un lucru, o fiinţă;
Citesc sensurile cuvântului „semn”
semnalment; însemnare făcută pe un lucru sau pe un animal cu
scopul de a-l deosebi de celelalte sau de a-l recunoaşte.
4. Obiect aşezat într-un loc sau într-un anumit fel pentru a marca
sau a despărţi ceva; indicator.

 Alcătuţi 2 enunţuri cu două sensuri diferite ale


O1
cuvântului “semn”.
O2  Numiţi semnele esenţiale din calea voastră care Coversație
vă servesc elementele de orientare de acasă
până la liceu.

 Cuvântul „semn” M.Eminescu în nuvelă îl


folosește de 6 ori. Am selectat doar 3 Alcătuţi 2 enunţuri cu două sensuri
fragmente. diferite ale cuvântului “semn”

• „Cine ştie, gândi Dionis, dacă în cartea Numesc semnele esenţiale din calea
aceasta nu e semnul ce-i în stare de a te voastră care vă servesc elementele de
transpune în adâncimile sufleteşti, în lumi care orientare de acasă până la liceu.
se formează aevea aşa cum le doreşti…”.
• „Şi liniile semnului astrologic se mişcau
cumplit ca şerpi de jăratic”.
• „Veşnic semnul arab de pe doma Domnului
îi preocupa mintea lui Dan…”.

Citesc cu voce fragmentele


 Cu ce sens este folosit cuvântul „semn”?
Coversație
• Spuneți-mi, vă rog, ce înseamnă în popor
când ne trece o pisică, și mai ales neagră,
drumul?

• Dar când cântă cocoșul în prag?


Identifică sensul cuvântului „semn”.

 „Pe pământ avem de toate/ Și mai bune și mai


rele…” Adrian Păunescu

Dați exemple de semne bune și semne rele întâlnite


practic în fiecare zi.

 Indiferent de natura superstiţiilor, trebuie să


aveţi în vedere că majoritatea sunt ilogice, şi
desigur să gândiţi mereu optimist! 
Identifică semne bune și semne rele

REALIZARE O5  Înainte de a vă învăța cum se analizează Citesc sensurile cuvântului „semn”.


A SENSULUI semiotic un text să vedem ce ne spune Dex-ul cu
privire la definiția noțiunii „semiotică”.

Semiotică
1. s. f. știință care studiază semnele, indiferent de natura
acestora; studiul simbolurilor;
2. Orientare larg răspândită în gândirea teoretică contemporană,
care studiază fenomenele și în special faptele de cultură ca
sisteme de semnificare și procese de comunicare

 Să încercăm mai întâi să analizăm


elementele semiotice dintr-o imagine.
Analiza semiotică a imaginii
 Din punct de vedere semiotic în această
imagine sunt câțiva purtători de sens elementari.
Semn Descifrare
Ce observăm în prim-plan?

Dar în planul doi ce observăm?

Putem identifica locul unde s-a realizat această


imagine?
Deci planul 3 redă un fundal de emisiune.
În ce perioadă a anului a fost făcută poza? Cum
ați aflat?

De ce naționalitate sunt acești oameni? Cum ați


aflat?
Costumele naționale trimit la valori tradiționale
românești.

Ce bate la ochi în acestă imagine sau ce se


evidențiază?

Deci semnul principal este tricolorul întins de


cei 4 oameni

Cum credeți care este mesajul acestei imagini?

Ați fost atenți cum am analizat fiecare semn


iconic din imagine, la fel vom analiza și semnele
(cuvintele) unor fragmente din nuvela „Srmanul Analizează fragmentele din nuvelă Activitate în perechi
Dionis”

Atenție! O analiză semiotică a textului se face


mai întăi de toate prin explicarea corectă a
O4
simbolurilor utilizate în context. „Totul este
semn și orice semn este purtător de sensuri” Jean
Chevalier.
REFLECȚIA  Indicaţi codul de valori etice pe care le-aţi Dragostea Brainstorgming
preluat din opera ,,Sărmanul Dionis” de Dorința de cunoaștere
M.Eminescu . Aspirația spre ideal etc.

 Imaginaţi-vă că vă aflaţi într-o maşina a


timpului. Unde vă deplasaţi în viitor sau în
trecut?
 Vă transfiguraţi din propria voinţă într-un
personaj descoperit de voi. Realizați un discurs
de 5-8 rânduri în care să vă analizaţi din
perspectiva EU sunt Frumuseţea şi Armonia.
 Reflectaţi într -un eseu de 1-1,5 pag. la
tema:
„ Viitorul nu există până nu devine prezent” G.B.
EXTINDERE Show
Referiţi-vă la elementele contextuale ale nuvelei
“Sărmanul Dionis” de Mihai Eminescu

S-ar putea să vă placă și