Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data

Clasa a IX-a

Gimnaziul :

Obiectul: Limba şi literatura română

Subiectul: Normele de punctuaţie ale limbii române

Tipul lecţiei: recapitularea cunoştinţelor

Obiective operaţionale:

-să –şi amintescă normele de punctuaţie în cadrul propoziţiei şi frazei;

-să recunoască toate părţile de vorbire şi de propoziţie studiate,

-să aplice correct semnele de punctuaţie;

-să poată explica ortografia părţilor de vorbire.

-să explice aplicarea diferitor semen de punctuaţie:

Afective:

-să participe cu interes la lecţie

Metode şi procedee:conversaţia, exerciţiu de încălzire (surpriza), activitate frontală, activitate


pe grupe,analiza gramaticală, analiza literară, .
Scenariul didactic

Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitate elevilor Strategii


didactice
1 Evocare: Profesorul notează absenţii, îşi Elevii răspund la întrebările Conversaţia
-moment întreabă elevii ce au avut de profesorului
organizatoric învăţat .
-verificarea
cunoştinţelor Profesorul le cere elevilor să-şi
anterioare citească tema pentru acasă şi Elevii îşi citesc temele
-verificarea problemele apărute sunt Conversaţia
temei pentru rezolvate la tablă. Analiza
acasă , captarea
atenţiei) -Vă rog să scrieţi,în timp de Elevii scriu toate asociaţiile: o
două minute, toate asociaţiile pată pe o suprafaţă,punct de
pe care vi le crează cuvîntul plecare/sosire,opinie, etc.
“punct”
-Formaţi, prin derivare, alte -Punctual, punctualitate… Activitate
cuvinte de la cuvîntul “punct”. frontală
-Prin conversiune ,formaţi de -Punctează,…
la cuvîntul “punct” un verb şi
încadraţi-l în enunţuri.

Ieri am făcut o călătorie cu Elevii se împart pe grupe


trenul, vizitînd unele locuri
interesante şi frumoase. Astăzi
vom continua călătoria.
. În timpul călătoriei trenul se Elevii îşi aleg raportorii
opreşte în mai multe gări.
Forfota de pe peron face ca
pasagerii ce privesc pe
fereastră să-şi pună întrebări,
să se mire, să se pună pe
gînduri etc.
Exact. Astăzi vom vorbi despre
normele de punctuaţie ale Conversaţia
limbii române . Activitate
frontală
Profesorul îşi începe activitatea -Elevii se încadrează în
2.Realizarea cu o discuţie despre semnele discuţie.
sensului de punctuaţie, tipurile
-trecerea la conjuncţiilor (coordonatoare şi
noua activitate subordonatoare), tipurile de
propoziţii/fraze, tipurile de
relaţii între cuvintele unei
propoziţii şi propoziţiile unei
fraze.
-Dacă e nevoie se dau exemple
la tablă şi se analizează.
-Folosind metoda “Explozia
stelară” lucrăm cu elevii
asupra normelor de aplicare a
semnelor de punctuaţie.
-Cînd se aplică virgula? -Virgula se aplică între părţile Activitate pe
omogene de propoziţie; grupe
-pentru izilarea cuvintelor de Analiza
adresare, gramaticală
-pentru izolarea cuvintelor Analiza literară
incidente,
-după interjecţii
Pentru izolarea apoziţiilor,
-înaintetea cuvintelor sau
-Le spun elevilor că virgule se construcţiilor gerunziale,
mai foloseşte după atributele
acordate,plasate înaintea
cuvîntului determinat:
“Ruşinat, Ştefan a părăsit
mănăstirea.
-Virgula se mai foloseşte şi Activitate
după atributele-perechi frontală
acordate: “ Viteji şi mîndri, Conversaţia
strămoşii au stat la hotare…”

-Cînd se foloseşte punctul? -Punctul se foloseşte la sfîrşitul


propoziţiei sau al frazei
enunţiative.
-Cînd nu se foloseşte punctual? -Punctul nu se foloseşte după
titlurile de cărţi,opera
literare,denumiri de capitol,
teme: “Ultima lună de
toamnă”, şi.a. m. d.

-Cînd se foloseşte semnul -…la sf. propoziţiilor


întrebării? interrogative.

-Cînd nu se foloseşte semnul -La sfîrşitul propoziţiilor


întrebării? interogative indirecte: “Mama
şi Ştefan cel Mare întrebă dacă
fiul ei se va întoarce cu
biruinţă.
-Cînd se foloseşte semnul --…la sf. propoziţiilor
exclamării? exclamative, după interjecţii,
după formule ce conţin urări de
bine,de
sănătate,salutări,imprecaţii(bles
teme)
-Cînd se folosesc punctele de -…pentru marcarea întreruperii
suspensie? unui gînd,pentru a atrage
atenţia asupra gîndului ce
urmează,după titlurile unor
lucrări literare:”Pe lîngă plopii
fără soţi…”, “Dintre sute de
catarge…”
-Cînd se foloseşte punctul şi -… pentru a marca o pauză mai
virgule “ ; ”? mică decît cere punctual şi mai
mare decît cere virgula.

-Cînd nu se aplică virgula în -Nu se azoleză prin virgulă


cadrul frazei? propoziţiile subordinate
subiective, predicative,
attributive determinative,
PSCD şi PSCI plasate după
PR.

Profesorul împarte elevii în trei Raportorii vor extrage câte o


grupe (fiecare grup îşi va lua fişă de lucru
un nume) (anexa 2) Lucru în grup

Fiecare grup va desemna un


Reflecţia raportor (conducător de grup)
care va extrage dintr-o cutie
cite o fişă şi tot el va prezenta
lucrul îndeplinit în grup.

Tema pentru acasă


Distribui fişe cu tema de Primesc fişele. Lucrează,
acasă:” Aplicaţi semnele de prezintă lucrul îndeplinit
punctuaţie necesare şi explicaţi
opţiunea.
Du-mă dorule prin lume
Ca printr-o poveste
Apoi adă-mă acasă
Că Moldova mea Frumoasă
Cea mai dragă-mi este.
V.Romanciuc

Du-mă ,dorule ,prin lume

Ca printr-o poveste,

Apoi adă-mă acasă,

Că Moldova mea Frumoasă

Cea mai dragă-mi este.


Anexa 1

„Exlozia stelară”
Cînd se aplică
punctul? Cîn d nu se
aplică punctul?
Cînd se folosesc punctele
Cînd se aplică
de suspensie?
virgula?
Cînd nu se
Cînd se aplică aplică virgula?
parantezele?

Cînd se aplică
două punte?
Anexa 2

Gr. 1

Argumentaţi aplicarea semnelor de punctuaţie în versurile:

O, calul meu! Tu, fala mea.

De-acum eu nu te voi vedea

Cum ţii tu nările-n pămînt

Şi coada ta fuior în vînt,

În zbor de rîndunea!

G.Coşbuc

Gr.2

Argumentaţi aplicarea semnelor de punctuaţie în versurile:

Asta-s eu! Şi sînt voinică,

Cine-a zis că eu sînt mică?

Uite, zău:acum iau seama

Că-mi stă bine-n cap năframa

Şi ce fată frumuşică

Are mama!

G.Coşbuc

Gr.3

Doină,doină,cîntec dulce!

Cînd te-aud-nu m-aş mai duce,

Doină, doină,vers cu foc!

Cînd răsuni-eu stau pe loc. (Folclor)

S-ar putea să vă placă și