Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 27 .09. 2023


Clasa: a III-a Profesor coordonator:
Şcoala Gimnazială „Duiliu Zamfirescu”, Focşani Profesor înv. primar:
Disciplina de învățământ: Limba și literatura română Profesor metodist:
Unitatea de învățare: Stropi de toamnă Propunătoar:
Subiectul: „Zile de toamnă”, de George Coșbuc
Tipul lecţiei: predare - dobândire de noi cunoştinţe
Lecția anterioară: „Prima zi de școală”, de Edmondo di Amicis

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat/citit;
2.1 Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;
Obiective operaţionale:
O1: să citească corect, coerent, conştient şi expresiv poezia „Zile de toamnă”;
O2: să explice cuvintele şi expresiile noi întâlnite, introducându-le apoi în propoziţii;
O3: să explice semnele de punctuaţie din text;
O4: să redea mesajul poeziei;
O5: să răspundă la întrebări pe baza poeziei date.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observarea, lectura explicativă, Metoda RAI, jocul.
Mijloace de învăţământ: planşă cu rebus, minge, manual, caiete, instrumente de scris.
Forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe;
DURATA: 50 minute
Bibliografie:
1. Sofia Dobra, Carmen Ciobanu, Limba şi literatura română , manual pentru clasa a III-a, Editura Humanitas Educaţional,
Ministerul Educaţiei şi Cercetării;
2. Iordăchescu, Carmen, 2004, Să dezlegăm tainele textelor literare , clasa a III- a, Ed. Carminis, Piteşti.

1
Etapele lecţiei Du- Ob. Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice Forme de
ra- op. Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode şi Mijloace de activitate
ta procedee învăţământ
1. Moment 1` Se stabileşte un climat de Elevii pregătesc Exerciţiul frontal
organizatoric ordine şi disciplină optim materialele necesare şi organizatoric
pentru buna desfăşurare a se conformează frontal
lecţiei. Se cere elevilor să-şi regulilor de disciplină.
pregătească materialele
necesare (cărţi, caiete,
instrumente de scris). Se descrie
comportamentul pe care trebuie
să-l dovedească în timpul
lecţiei.
2.Reactualizarea 4` Voi adresa elevilor întrebări
Elevii răspund la Conversaţia activitate
cunoştinţelor referitoare la semnele de întrebări. frontală,
punctuaţie: Propoziția este individuală
- Ce este propoziţia? comunicarea spusă sau
-Care sunt semnele de
scrisă.
punctuaţie? Punctul îl folosim la Conversaţia
-Când folosim punctul? (.), (,),
sfârșitul propoziției Explicaţia
(:), (-), (?), (!) enunțiative.
- Care este rolul virgulei? Virgula este semnul de activitate
- Dar semnul întrebării? punctuație care frontală,
- La sfârşitul căror propoziţiidelimitează o pauză individuală
folosim semnul exclamării? între părțile de
propoziție.
Le voi cere să dea exemple Folosim semnul
orale de propoziţii în care să întrebării la sfârșitul Exerciţiul
folosească aceste semne de propoziției
punctuaţie. interogative.
Folosim semnul
exclamării la sfârșitul Conversaţia activitate
propoziției Explicaţia frontală,

2
exclamative. individuală

Elevii alcătuiesc
propoziţii, folosind Exerciţiul
semnele de punctuație
învățate.
3. Dirijarea Voi prezenta o planşă ce conversaţia planşă cu
învăţării reprezintă un rebus. Eu voi Elevii răspund. exerciţiul rebus
a) Captarea 4` adresa întrebări, iar elevii, pe markere culori
atenţiei rând, vor scrie răspunsul în diferie
rebus. Pe verticala A-B va fi
cuvântul „TOAMNA ”
b) Anunţarea ( anexa 1). activitate
subiectului şi a 1` Astăzi, la limba română vom Elevii ascultă, apoi independentă
obiectivelor trece la o nouă lecţie care se notează pe caiete data,
numeşte „Zile de toamnă”, titlul şi autorul poeziei. caiete
c) Dobândirea poezie scrisă de George Coșbuc
noilor Voi nota la tablă data, titlul .
cunoştinţe poeziei şi autorul. frontal,
15` Deschideţi manualele la individual
pagina 17. Sugerez elevilor să
citească poezia prima dată în
gând, apoi cu voce tare pe
O1 fragmente logice. Din fiecare explicaţia, manuale frontal,
vers în parte se explică Elevii citesc. exerciţiul caiete individual
expresiile şi cuvintele noi, se marker
alcătuiesc propoziţii şi apoi se
scriu la tablă şi în caiete.
O2 Fiecare elev va citi în ritm
propriu câte un rând din fiecare individual
strofă, folosindu-se diferite
procedee de citire (în lanţ,
selectivă). Elevii răspund.

3
Voi cere elevilor să identifice Mesajul poeziei
şi să explice semnele de studiate ar fi tristețea
punctuație din text. naturii pentru că
Se desprinde mesajul vine anotimpul
O3 poeziei . toamna,vremea nu
mai este atât de
caldă,fluturii nu mai
O4 zboară,frunzele
copacilor se usucă și
cad,florile sunt
supărate deoarece se
vestejesc din cauza
brumei și vântul bate
mai puternic..
4. Sistematiza- Consolidarea cunoştinţelor se
rea şi va realiza interactiv, prin activitate
consolidarea 10` întrebări şi răspunsuri Conversaţia Metoda RAI frontală
cunoştinţelor referitoare la poezie, folosind Minge
metoda „RAI”. Elevii răspund la
Va veni în faţa clasei câte un întrebari .
elev/ă, va lua mingea pe care o Exercițiul
va arunca către un alt
coleg/colegă, adresându-i o Elevii formulează Jocul
întrebare pe baza poeziei întrebări pe baza activitate
studiate. Colegul/colega poeziei studiate. individuală
respectiv/ă, va răspunde la
O5 întrebare, totodată formulând Conversaţia
la rândul său o alte întrebare Metoda RAI activitate
pe baza poeziei și aruncând Elevii răspund la Minge frontală
mingea mai departe către un alt întrebari .
elev. Jocul continuă până când Exercițiul
elevii vor formula și vor
răspunde la cât mai multe

4
întrebări.
-Cum se numește poezia Elevii formulează Jocul
studiată? întrebări pe baza activitate
- De cine este scrisă? poeziei studiate. individuală
-Ce vedea poetul pe luncă?
-Cum este descrisă vremea în
trecut?Dar în prezent? activitate
- Care sunt insectele prezente Elevii ascultă cu atenție individuală
în poezia noastră? pozia citită de către
-De ce erau supărate florile? propunător.
etc.
Voi citi model poezia „Zile Manual
de toamnă”, de George Coșbuc.
5. Evaluare Pentru evaluarea lecţiei voi Elevii vor rezolva pe explicaţia
10` ruga elevii să deschida caiete exercițiile sub Manual activitate
manualul la pag.21, unde vor îndrumarea mea. conversaţia Caiete. individuală
avea de rezolvat mai multe Instrumente
exerciții pe baza poeziei exerciţiul de scris.
studiate (anexa 2). Pe baza unei
strofe din poezia „Zile de activitate
toamnă”, de George Coșbuc, frontală
elevii trebuie să completeze
semnele de punctuaţie
corespunzătoare.

6. Tema pentru 1` Exercitiile de la pag. 17-18


acasă (rămase nerezolvate)
7. Aprecieri 1` Se fac aprecieri asupra activitate
finale modului în care s-a derulat frontală
activitatea pe parcursul orei.

5
REBUS

1. Semnul grafic al unui sunet se numește…….(LITERA)


2. Text literar în versuri se numește .....(POEZIE)
3. Semn de punctuație care este folosit în cadrul unei enumerări.....(VIRGULA)
4. Păpușă manevrată cu șfori…………( MARIONETĂ)
5. Se produc cu ajutorul vocii și sunt receptate la ureche....(SUNETELE)
6. Mai multe versuri formează o…..…..(STROFĂ)

6
7
8
9

S-ar putea să vă placă și