Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 15.11.2023
Şcoala: Școala Gimnazială Rona de Sus î
Clasa: a II-a B
Propunător: prof. înv. primar Căcaaină Alexandra- Ancuța î
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatatea de învăţare: Toamna, Doamnă ruginie
Subiectul: Scrierea corectă a cuvintelor care conţin î şi â
Tipul lecţiei: predare- învățare
Obiective operaţionale:
 să identifice sunetul î în cuvinte enunţate;
 să aplice norma ortografică de scriere a literelor â, respective î, la începutul, în interiorul şi la
sfârşitul cuvintelor;
 să completeze cuvinte date cu literele î sau â corespunzător cu poziţia sunetului în cuvânt;
 să aleagă forma de scriere corectă a unor cuvinte date din mai multe variante;
 să alcătuiască enunţuri în care să se afle cât mai multe litere â şi î în diverse poziţii.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, învăţarea prin descoperire, munca
independentă, observaţia,
Mijloace didactice: fişe de muncă independentă, manual, jetoane cu literele â şi î,
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Bibliografie:
 Molan, Vasile, Bizdună, Maria, Didactica limbii şi literaturii române, E.D.P., Bucureşti, 2006;
 Colectiv, Aventura cunoaşterii, Editura Edu, 2010;
 Cleopatra Mihăilescu, Tudor Pițilă, manual de Comunicare în limba română, E.D.P., București,
2021
 Portalul w.w.w. didactic.ro;
 Oprea, Crenguţa-Lăcrămioara, Strategii didactice interactive, E.D.P., Bucureşti, 2008;
 Colectiv, Proiectare şi evaluare didactică în învăţământul primar, Limba română, Editura
Procion, Bucureşti, 1997;
DEMERSUL DIDACTIC

Desfăşurarea activităţii Resurse


Secvenţele
lecţiei Emiterea sarcinilor şi a Mijloace Forme de Evaluare
Rezolvarea sarcinilor Metode
informaţiilor didactice activitate
1. Moment Învăţătorul creează condiţiile
Elevii îşi pregătesc cărţile şi
organizatoric organizatorice şi psihologice necesare Conversaţia Frontal
caietele.
(1 min.) desfăşurării eficiente a lecţiei.
Elevii spun că au învățat
despre dialog și respectarea
Li se cere elevilor să spună despre ce părerii celorlate persoane
au învățat ora trecută la ora de CLR. Persoanele care participă la
Apoi li se vor adresa câteva întrebări: dialog se numesc vorbitor și
- Cum se numesc persoanele care ascultător.
2.Verificarea
participă la dialog? Să nu vorbim peste vorbitor.
cunoștințelor Conversația Frontal
- Ce reguli trebuie să respectăm Să ascultăm până la final
anterioare
într-un dialog? informația.
- Cum procedăm atunci când un Atunci când un vorbitor își
vorbitor are o altă părere decât exprimă o părere diferită,
părerea noastră? trebuie să o acceptăm, chiar
dacă aceasta nu este aceeași
părere ca și a noastră.
Captarea atenției se va realiza prin
3. Captarea şi citirea de către cadrul didactic a
Elevii sunt atenți la poveste, Lectura
orientarea textului ,,Legenda literelor î/â” Fișe de lucru Frontal
apoi răspund la întrebări. Conversația
atenţiei (anexa 1), apoi vor primi câte o fișă Individual
Rezolvă fișa de lucru. Explicația
(5 min.) de lucru, pentru a identifica poziția
literelor î și â. ( anexa 2 )
Se anunţă titlul lecţiei: Scrierea corectă
4. Anunţarea
a cuvintelor care conţin î şi â.
subiectului şi conversaţia
Se notează titlul la tablă. Apoi, se Elevii ascultă. frontal
a obiectivelor
prezintă pe înţelesul copiilor obiectivele Notează în caiete titlul lecţiei.
(2 min.)
operaţionale ale lecţiei.
5. Dirijarea Elevii vor fi solicitaţi să analizeze Realizează analiza şi sin-teza exerciţiul Fișa de lucru frontal
învăţării fonematic cuvintele de pe fișa de lucru fonematică a cuvintelor date.
(8 min.) care conţin sunetul î. Se va sublinia Ascultă norma ortografică de analiza şi
faptul că aceluiaşi sunet îi corespund
sinteza
două semne grafice: î, respectiv, â.
fonematică
Vom deschide manualul la pagina 23,
utilizare a literelor î/â pentru
apoi vom observa cuvintele din
sunetul î în funcţie de poziţia
enunțurile rostite de către elevi, apoi Caiet
ocupată în cuvânt. explicaţia
vom formula regula de scriere
Exemplifică fiecare situa-ţie în
împreună.
parte prin cuvinte potrivite.
Se repetă norma ortografică de utilizare
Notează norma în caiete.
a literelor î/â pentru sunetul î în funcţie
de poziţia ocupată în cuvânt:
exerciţiul joc
â – în interiorul cuvintelor; individual
Elevii ridică jetoanele cu
î – la începutul cuvintelor;
literele î/â. evaluare
- la sfârşitul cuvintelor; jetoane cu
frontală şi
- în interiorul cuvintelor compuse, literele î/â
individuală
formate de la un cuvânt ce începe cu î;
Se notează regula pe tablă.
Elevii primesc o fișă de lucru, pe care o
vom completa împreună, prin ridicarea frontal
Rezolvă exercițiile de pe fișa exerciţiul
jetonului cu litera corectă. ( Anexa 3)
de lucru
vom rezolva împreună o fișă de lucru, Fișa de lucru
în care elevii trebuie să aplice regula
învățată. ( Anexa 4)
Pentru a verifica dacă s-au atins
obiectivele propuse, elevii vor primi o
evaluare
fișă de lucru (Anexa 5) individuală, în
Frontal frontală şi
6. Obţinerea care vor avea ca sarcini: Conversația
Rezolvă exercițiile de pe fișa individuală
performanţei 1. Să scrie litera î/â în poziția Explicația fişa de lucru
de lucru
(8 min.) corectă Exercițiul
Individual aprecieri
2. Să scrie denumirile unor imagini
verbale
3. Să despartă cuvintele în silabe și
să coloreze litera î și â
conversaţia Manual
Repetă norma ortografică de
Solicit elevii să repete norma ortografică
7.. Asigurarea utilizare a literelor î/â pentru
de utilizare a literelor î/â pentru sunetul exerciţiul Frontal
retenţiei şi a sunetul î în funcţie de poziţia
î în funcţie de poziţia ocupată în cuvânt.
transferului ocupată în cuvânt.
Se va realiza fixarea prin rezolvarea ex. munca individual aprecieri
(4 min.) Rezolvă cerința de la ex. 2
2 din manual independent fişa de lucru verbale
pag. 23
ă
Se realizează aprecieri finale, evaluare
8.. Concluzii individuale şi colective, asupra modului frontal frontală şi
Elevii ascultă şi fac un exerciţiu
şi aprecieri de participare al elevilor la activităţile conversaţia individuală
de autoevaluare.
(1 min.) desfăşurate pe parcursul orei. individual autoevalua
Tema pt. acasă: fişa de lucru. (Anexa 6) -rea

S-ar putea să vă placă și