Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Nițu Elena


Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Petre Tudose”, Mălureni
Data: 19 decembrie 2023
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina de învăţământ: Limba şi literatura română
Titlul lecţiei: Verbul
Tipul lecţiei: fixarea și consolidarea cunoștințelor
Durata: 50 de minute

COMPETENŢE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea
textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional.

Competenţe specifice Conţinuturi asociate


4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi exerciţii ludice, tip „telefonul fără fir‟, pentru a
morfologice de bază ale limbii române standard sesiza distorsiunile care apar în emiterea
pentru înţelegerea şi exprimarea corectă a mesajelor; − exerciții de completare a cuvintelor
intenţiilor comunicative într-un text lacunar, pe baza unor criterii date
4.4. Respectarea normelor ortografice şi − exerciții de utilizare a semnelor de punctuație
ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, și de ortografie, în funcție de intenția de
lexicale şi sintactico-morfologice în comunicare și de mesajul transmis; − exerciţii
interacţiunea verbală de identificare a formei corecte a unor fapte de
limbă; − jocuri de cuvinte/fraze bazate pe
confuzii fonetice/lexicale/sintactico-morfologice
4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în exerciții de modificare/transformare a unor
corelaţie cu gândirea logică/analogică, în enunțuri în funcție de deprinderile dobândite; −
procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii exerciții de compararea mesajelor postate pe
forumuri, cu norma limbii române standard
Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:


a) cognitive
O1. să definească verbul;
O2. să recunoască verbele din diferite texte;
O3. să precizeze persoana şi numărul unei forme verbale;
O4. să recunoască timpul unui verb;
O5. să analizeze verbele identificate în diferite texte ;
O6. să ortografieze corect diferite verbe;
b) afective:
- să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor date;
- să participe activ și conștient la desfășurarea lecției.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Resurse: colectivul de elevi al clasei a V-a;


2. Metode şi procedee: joc didactic, puzzle, conversaţie, exerciţiul, metoda ciorchinelui.
3. Materiale şi mijloace: fişe de lucru, planşă, tabla.
4. Evaluarea: evaluare orală şi scrisă (elevii vor completa fişele şi vor răspunde la întrebări),
observarea sistematică.
5. Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate în perechi.
6. Material bibliografic:
Chiriţă, Cornelia, Trofin, Eliza-Mara, Gramatică 5.Fişe de lucru pe unităţi de învăţare
cu itemi şi teste de evaluare, Editura Paralela 45, Piteşti, 2014.
Pavelescu, Marilena, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Corint,
Bucureşti, 2010.
Sâmihăian, Florentina, Dobra, Sofia, Kuttesch, Nicoleta, Limba şi literatura română
pentru clasa a V-a, Editura ART, Bucureşti, 2022.

Scenariu didactic

Secvenţele Ob. Detalieri de conţinut Metode şi Evaluare


lecţiei/ Timpul Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee/
alocat Forme de
organizare
1. Moment Salută elevii şi notează în Răspund salutului şi îşi Conversaţia
organizatoric catalog absenţii. pregătesc materialele Activitate
2’ Organizează clasa şi necesare orei de limba frontală
asigură climatul necesar şi literatura română.
bunei desfăşurări a
activităţii propuse.
2. Captarea Profesorul distribuie o fișă Elevii caracterizează Conversaţia Aprecierea
atenţiei introductivă și formează prin câteva cuvinte Activitate în răspunsurilor
5’ grupe de elevi pentru a colectivul lor. perechi
completa un text lacunar cu Joc didactic
acele cuvinte pe care ei le
consideră potrivite Ei răspund întrebării
(Anexa 1). adresate de profesor.
Cuvintele rostite de elevi
vor fi notate de profesor pe
tablă. După notarea
cuvintelor, cadrul didactic
îi întreabă pe elevi ce parte
de vorbire au folosit.
3. Profesorul face cunoscut Notează în caiete titlul Conversaţia
Nominalizarea elevilor faptul că urmează o lecţiei. Activitatea
lecţiei noi şi a lecţie de fixare a frontală
obiectivelor cunoştinţelor despre verb.
operaţionale Se va scrie pe tablă titlul
2’ lecţiei: Verbul, iar
profesorul va enumera
obiectivele lecţiei.
4. Profesorul reactualizează, Completează fişa de Conversaţia Observarea
Reactualizarea O2 prin conversaţie frontală, lucru, identificând Învăţarea sistematică a
cunoştinţelor şi informaţiile esenţiale aspectele definitorii ale prin elevilor
conducerea despre verb. În acest sens, verbului. descoperire Aprecierea
învăţării oferă elevilor o fişă (Anexa răspunsurilor
30’ 2), care conţine un Joc didactic
ciorchine, pe care fiecare „Descoperă
elev va trebui să-l intrusul!”
completeze identificând
aspectele definitorii ale Gândiţi!
O1 verbului. Încearcă să definească Lucraţi în
Profesorul distribuie verbul şi să clasifice perechi!
elevilor o fișă (Anexa 3), verbele identificate în Comunicaţi!
care conține șase liste de funcţie de ceea ce Activitate în
cuvinte, din care fiecare exprimă. perechi
elev va trebui să identifice
verbul.
După identificarea
verbelor, profesorul îi Notează definiţia
roagă pe elevi să definească verbului şi exemplele
verbul şi să clasifice corespunzătoare.
verbele identificate anterior Exerciţiul
în verbe care exprimă Elevii aleg forma Activitate
acţiunea, starea, respectiv corectă de ortografiere a individuală
existenţa. verbelor date.
Sunt notate pe tablă
definiţia verbului şi
exemplele identificate de
elevi.
Pentru a verifica ortografia
elevilor, profesorul notează Elevii identifică acele
O6 pe tablă câteva forme categorii gramaticale
verbale şi îi roagă pe elevi specifice verbului
să aleagă forma corectă: să
fii/ să fi; este/ ieste; să scri/
să scrii; să vii/ să vi;
suntem/ sântem.
Pentru a identifica
categoriile gramaticale
specifice verbului, Scriu categoriile
profesorul le propune gramaticale specifice Gândiţi!
O3 elevilor o nouă fişă de verbului. Lucraţi în
lucru, în care vor trebui să Organizaţi în perechi, perechi!
identifice elementele unei elevii vor preciza Comunicaţi!
analize gramaticale în ceea persoana şi numărul Activitate în
ce priveşte verbul. verbelor date, după perechi
(Anexa 4) expirarea timpului de
Sunt notate pe tablă tipurile lucru.
verbului, persoanele şi
numărul. Joc didactic
După reactualizarea Activitate
cunoştinţelor, profesorul le După rezolvarea acestei individuală
O4 propune elevilor un joc activităţi, ei rezolvă
„Puzzle-ul verbului”. următoarea sarcină de
(Anexa 5). Organizaţi în lucru, alegând timpul
perechi, elevii vor avea de corect pentru fiecare
precizat persoana şi formă verbală indicată.
numărul formelor verbale
date.
După identificarea
persoanei şi a numărului,
profesorul le propune
elevilor jocul „Ieri, azi,
mâine” (Anexa 6). Pe o
planşă sunt trecute rubricile
unui tabel cu trei coloane
corespunzătoare celor trei
timpuri verbale: trecut,
prezent şi viitor. Rubricile
tabelului vor fi completate
cu următoarele verbe:
mergeam, voi studia, am
cercetat, scriu, vor dansa,
vorbesc, o să citesc,
alergasem, plâng,
povestiră, o să mâncăm,
desenăm, au intrat, ieşim,
vei lua.
6. Obţinerea Profesorul le oferă elevilor Elevii se prezintă cu Exerciţiul Observarea
performanţei o nouă fişă de lucru, aceştia ajutorul verbelor. sistematică a
5’ fiind nevoiţi să se elevilor
caracterizeze prin
intermediul verbului
(Anexa 7).
7. Feedback-ul Se realizează pe tot Elevii primesc note
2’ parcursul orei prin pentru contribuţia lor la
intermediul unor aprecieri desfăşurarea lecţiei.
verbale de tipul: Bravo!
Da! Foarte bine!.
Profesorul formulează
concluzii referitoare la
desfăşurarea lecţiei şi face
aprecieri despre modul în
care elevii au participat la
lecţie. Elevii care s-au
afirmat sunt notaţi în
catalog, iar ceilalţi elevi vor
fi încurajaţi.
8. Asigurarea Profesorul precizează tema Notează tema în caiete. Conversaţia
retenţiei şi a pentru acasă: exercițiile: Adresează întrebări Activitatea
transferului 1,2 și 4 de la pagina 61 și suplimentare, dacă este frontală
3’ se aduc explicaţii şi cazul.
lămuriri, acolo unde este
cazul.
Oglinda tablei

Verbul este partea de vorbire care arată acţiunea, starea sau existenţa.

Exemple:

• a învăţa, a se documenta - verbe care arată acţiunea;


• a exista, a se bucura - verbe care arată existenţa;
• a se bucura, a se întrista - verbe care arată starea.

Într-o comunicare, verbul este esenţial, fiind nucleul comunicării.

!!!! să fii/ să fi; este/ ieste; să scri/ să scrii; să vii/ să vi; suntem/ sântem.

Verbul îşi odifică forma în funcţie de timp, persoană şi număr.

Verbul are trei persoane:


- persoana I: eu/ noi;
- persoana a II-a: tu/ voi;
- persoana a III-a: el, ea/ ei, ele.

Verbul are numărul :


• singular;
• plural.

Acţiunea verbelor se desfăşoară la timpul:

trecut (înainte de momentul vorbirii);


prezent (în momentul vorbirii);
viitor (după momentul vorbirii).
Anexa 1

Completează spațiile libere:

,, ................. vântul, frunza ...................,


Veștejită de pe ram.
Norii se-..................... pe ceruri,
Ploaia-ncet ................... în geam.”
(George Coșbuc – Zile de toamnă)
Anexa 2
Anexa 3

Descopera intrusul!

În următoarele liste de cuvinte se află câte un verb! Oare cine va reuşi să îl găsească cel mai
repede?

copil, inteligent, devreme,a învăţa, vecin


a exista, părinte, scund, acum, teren
acasă, fericit, a se întrista, catalog, ieri
tablou, a fi, iute, perspicacitate, şapte
adult, plăcere, isteţ, mie, a se documenta
învăţătură, nou, al şaptelea, a se bucura, româneşte
Anexa 4

Alegeţi categoriile gramaticale specifice verbului.


După alegerea acestora, ai dreptul să colorezi frunzele!
Anexa 5

Lucraţi! Gândiţi în pereche


Comunicaţi!
Anexa 6

Ieri, azi, mâine!

Completaţi tabelul cu următoarele forme verbale: mergeam, voi studia, am cercetat, scriu, vor
dansa, vorbesc, o să citesc, alergasem, plâng, povestiră, o să mâncăm, desenăm, au intrat, ieşim, vei
lua.

Ieri/ timp trecut Astăzi/ timp prezent Mâine/ timp viitor


Anexa 7

S-ar putea să vă placă și