Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic „Alexandru Mocioni” Ciacova


PROFESOR: Ţogoe Daniela Adriana
CLASA: a VI-a A
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fascinanta lume vie
SUBIECTUL: Adjectivul – Recapitulare
TIPUL DE LECŢIE: De recapitulare și sistematizare a cunoștințelor

MOTIVAȚIA:
 Din perspectivă educațională, lecţia contribuie la formarea unor atitudini şi consolidarea unor cunoștințe despre adjectiv,
necesare pentru o comunicare eficientă.
 Din perspectivă instructivă, este o lecţie valoroasă prin folosirea metodelor activ-participative, în sprijinul dezvoltării
interesului pentru limba română și pentru o exprimare corectă.

COMPETENȚE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional.

COMPETENȚE SPECIFICE:

1
1.4. Participarea la interacţiuni verbale simple cu mai mulţi interlocutori, având în vedere cantitatea şi relevanţa informaţiei transmise
și primite
4.1. Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea corectă şi
precisă a intenţiilor comunicative;
4.3. Valorificarea achiziţiilor fonetice de bază, în realizarea propriei pronunţii şi scrieri şi pentru evaluarea pronunţiei şi scrierii
celorlalţi, prin raportarea la normă, cu scopul corectării erorilor în comunicare;
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin raportarea la normă;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. să definească adjectivul;
O2. să enumere posibilitățile combinatorii ale acestuia;
O3. să precizeze funcțiile sintactice ale adjectivului;
O4. să identifice adjectivele din diferite enunţuri;
O5. să completeze enunțurile cu adjective potrivite;

O6. să recunoască gradele de comparație ale adjectivului;


O7. să analizeze adjectivele;
O8. să scrie corect formele de plural ale adjectivelor.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode didactice: explicația, conversația, învățarea prin descoperire, ceasul cu sentimente, analiza gramaticală, metoda jurnalistului
cameleon;
Mijloace și materiale didactice: tabla, caiete, fișe de lucru, manualul;
Forme de organizare a activității: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.

2
Modalități de evaluare: formativă, observaţia sistematică, aprecierile verbale, ascultare activă, evaluarea corectitudinii răspunsurilor
şi a exprimării, chestionarea orală.

BIBLIOGRAFIE:
Didactica specialității:
BANADUC, Ioana, Ghid de practică pedagogică: specializarea limba și literatura română, Timișoara, Editura Eurobit, 2010.
GOIA, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2002.
SÂMIHĂIAN, Florentina, NOREL, Mariana, Limba şi literatura română: didactica limbii şi literaturii române II, Bucureşti,
Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2006.

Lucrări științifice:
ILIESCU, Ada, Gramatica practică a limbii române actuale, București, Editura Corint, 2007.
LUPU, Flori, Gramatica limbii române în exerciții recapitulative, București, Editura ALL EDUCATIONAL, 1998.
METEA, Alexandru, Limba română actuală. Fonetică, vocabular, gramatică. Pentru elevi, studenţi, învăţători, institutori,
profesori, ediţia a II-a integral revizuită şi completată, Deva, Editura Emia, 2010.
NOREL, Mariana, BUCURENCIU, Petru, DRAGU, Mihaela, Manual de limba română pentru clasa a VI-a, București,
Editura Didactică și Pedagogică, 2018.

3
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Forme de Modalități de
+ mijloace organizare evaluare
timp

Organizarea Salutul. Răspund la salut. Conversația Frontală


învățării Notarea absenţilor. necesar Prezintă numele absenţilor.
Asigurarea climatului afectiv Catalogul
2 min. desfăşurării lecţiei.
Captarea Profesorul cere elevilor să citească tema,
Elevii prezintă caietele, citesc tema şi Conversația Frontală Formativă
atenţiei şi verificând, în acest fel, și modul în care se corectează atunci când este cazul.
actualizarea elevii și-au însușit cunoștințele discutate
cunoştinţelor în orele anterioare despre adjectiv. Elevii
Caietul Individuală
ancoră au avut de alcătuit un scurt text, de 5-7 Aprecieri
7 min. rânduri, în care să descrie un apus de verbale
soare, folosind cât mai multe adjective, la
diverse grade de comparație.
Explicația Frontală
Elevii ascultă indicațiile profesorului. Chestionarea
Pentru a capta atenția elevilor, profesorul orală
aduce în fața acestora un plic pe care este
Elevul nominalizat va citi bilețelul: Ceasul cu Individuală
scris CEASUL CU SENTIMENTE
(ANEXA 1), cerându-i unuia dintre ei să sentimente
Ai în cameră un ceas deșteptător. El
extragă bilețelul aflat în interior și să îl
vrea să te ajute să treci mai ușor Observarea
citească cu voce tare, apoi să rezolve sistematică
peste ceea ce ți se întâmplă într-o zi
cerința.
4
Li se va specifica faptul că au la obișnuită. Scrie, într-o coloană, în
dispoziție 3 minute. caiet, câte un adjectiv prin care să te Corectitudinea
descrii pe tine în primele șapte ore răspunsurilor şi
din viața ta de când te trezești a exprimării
dimineața.
Anunţarea Elevii răspund la cerința de pe bilețel.

Profesorul anunţă subiectul lecţiei şi Elevii notează în caiete titlul lecției și Conversația Frontală Observația
subiectului şi scrie titlul pe tablă: Adjectivul – ascultă cu atenție obiectivele sistematică
a obiectivelor recapitulare ‒ şi apoi explică elevilor precizate.
2 min. obiectivele propuse:
O1. să definească adjectivul;
O2. să enumere posibilitățile
combinatorii ale acestuia;
O3. să precizeze funcțiile sintactice ale
adjectivului;
O4. să identifice adjectivele din diferite
enunţuri;
O5. să completeze enunțurile cu adjective
potrivite;
O6. să recunoască gradele de comparație
ale adjectivului;
O7. să analizeze adjectivele;
O8. să scrie corect formele de plural ale
Dirijarea adjectivelor.
Având în vedere că orele anterioare s-au Elevii ascultă cu atenție indicațiile Conversația Frontală Observația
învăţării şi alocat discuțiilor despre adjectiv, de data profesorului. sistematică
feedback aceasta, profesorul va propune elevilor o
realizat pe oră în care să recapituleze și să valorifice Explicația Frontală
Aprecieri

5
parcursul informațiile despre această parte de Elevii se împart în patru grupe și verbale
activităţii vorbire.
Profesorul împarte elevilor o fișă de lucru rezolvă cerinţele:
32 min. care trebuie rezolvată folosind metoda Elevii din grupa I vor completa Metoda
cadranelor (ANEXA 2) şi oferă indicaţii spațiile punctate cu noțiuni teoretice Pe grupe
asupra modului în care vor fi rezolvate referitoare la adjectiv; de asemenea, cadranelor
Corectitudinea
sarcinile didactice. vor completa spațiile punctate și cu
răspunsurilor şi
Elevii vor fi împărțiți în patru grupe, de adjective potrivite în context.
a exprimării
câte 5-6 elevi, fiecare dintre acestea Elevii din grupa a II-a vor analiza
primind spre rezolvare exercițiile adjectivele din enunțurile date. Analiza
referitoare la adjectiv dintr-un anumit Elevii din grup a III-a vor identifica gramaticală
cadran. De asemenea, profesorul împarte adjectivele, cărora le vor preciza
gradul de comparație; de asemenea
tabla în patru, urmând ca, în cazul în care vor avea și de alcătuit enunțuri în Observarea
este necesar, să se noteze pe tablă doar care un adjectiv dat să fie la anumite sistematică
exercițiile cu un grad de dificultate mai grade de comparație. Fișa de lucru
ridicat, la care elevii au întâmpinat Elevii din grupa a IV-a vor avea de
probleme. trecut adjectivele date de la singular
Se precizează că vor avea la dispoziție
la plural articulat, dar și de corectat
zece minute pentru rezolvarea fișei de greșelile dintr-un e-mail. Caietele
lucru.
Este de menționat faptul că fiecare grupă Ascultare
va primi fișa cu exercițiile celorlalte activă
grupe, pentru ca în momentul prezentării
soluțiilor, fiecare elev să știe despre ce se
discută și să poată interveni, dacă este Fiecare grupă va trimite Observația
cazul. reprezentantul în fața clasei pentru a sistematică
Cele patru grupe vor avea câte un citi răspunsurile.
reprezentant care va ieși la tablă pentru a

6
prezenta exercițiile rezolvate.
Se fac trimiteri la obiectivele propuse,
verificându-se măsura în care acestea au
fost realizate.

Permanent se face analiza răspunsurilor


elevilor, prin aprecieri şi corectări. Pentru
Intensificarea a se asigura că cele discutate au Elevii ascultă indicațiile profesorului Conversația și Frontal Formativă
retenţiei şi fost înţelese, profesorul va folosi metoda răspund solicitării.
încheierea jurnalistului cameleon. Redactează o compunere pe baza
activităţii Se vor păstra grupele deja făcute și li se cerinței.
va cere să alcătuiască un text comic, de 7- Reprezentantul fiecărei grupe va citi
7 min. Explicația Pe grupe
10 rânduri, în care să folosească și povestea celeilalte grupe căreia i-a Observația
următoarele cuvinte și expresii: înnegrit, fost desemnat. sistematică
bătător la ochi, nici în ruptul capului,
luminat, explozie, interesul poartă fesul,
cât o ceapă degerată (ANEXA 3). Metoda
Fiecare grupă își va alege câte un jurnalistului
jurnalist, care va citi compunerea unei cameleon Aprecieri
alte grupe, dinainte alese, dintr-o anume verbale
perspectivă – pe un ton neutru, cu tonul
celui care se bucură / se miră / se
întristează, astfel:
- reprezentatul grupei 1 va citi povestea Corectitudinea
grupei 3; răspunsurilor şi
- reprezentatul grupei 2 va citi povestea
a exprimării
grupei 4;
- reprezentatul grupei 3 va citi povestea
grupei 1;

7
- reprezentatul grupei 4 va citi povestea Ascultare
grupei 2; activă
Elevii vor avea la dispoziție 5 minute.

* Profesorul apreciază global şi


individual aportul elevilor la lecţie.
* Notează elevii cu participare
semnificativă la activitate.

ANEXA 1

8
9
ANEXA 2
SARCINA GRUPEI I SARCINA GRUPEI II
Completați enunțurile următoare: Analizați adjectivele din următoarele enunțuri (după modelul: celebra
1. Adjectivul este partea de vorbire flexibilă care exprimă o însușire a =adjectiv, se acordă cu substantivul paza, gen feminin, numărul singular,
………………………….
2. Adjectivul se acordă în gen, număr și caz cu ………………….. caz N, preia forma articolului hotărât a de la substantivul determinat):
3. Adjectivul se poate combina cu: ……………………………….
1. Celebra replică îi aparține acelui actor.
4. În cazul predicatului nominal, adjectivul ocupă poziția
2. Paza bună trece primejdia rea.
………………………………… 3. El era un mare iubitor de poezie.
5. Când determină un substantiv, adjectivul îndeplinește funcția 4. Un măr putred strică o grămadă de mere frumoase.
sintactică de …………….………… 5. Omul nu e niciodată bătrân când e vorba de învățătură.
6. Adjectivul are ………… grade de comparație. Acestea sunt:
………………………………………………………………….
7. Cinci adjective care nu au grad de comparație ar fi: ………….

Completați enunțurile următoare cu adjectivele potrivite în context:


Florile primite de ea erau ………..., ……………, ……………....
Cel mai bun prieten al lui este ………….., …………..., …………...
Călătoria pe care o vor face va fi …………., ……….…., ……………..

SARCINA GRUPEI III SARCINA GRUPEI IV


Subliniați adjectivele din următoarele texte și precizați pentru fiecare Treceți la numărul plural articulat adjectivele (de exemplu: fumurie
fumuriile; pământiu pământiii):
gradul de comparație. simplu, chel, viteaz, hazliu, negru, mândru, roșu.
Drumul era bun și călătoria din cale afară de plăcută.
Secerișul fusese foarte puțin anevoios anul acesta. Corectați toate greșelile care apar în e-mailul de mai jos.
Eu nu sunt la fel de înalt ca fratele meu. Dragele mele prietene,
Cerul pare să fie mai puțin înnorat decât ieri. va rog sa ma ajutati sa imi gasesc argintii mei tenesi pe care iam uitat in

10
Cel mai priceput într-ale fotbalului este tatăl meu. clasa dupa sport.
Bunicul era un om tare deștept. colega mea de banca e jmechera zice ca nu stie nimic poate k a facut o
gluma, poate e ceva temporal si mii da maine. Puteti sal intrebati dk stie
Alcătuiți enunțuri în care adjectivul elegant să fie la următoarele
ceva? stiu ca se crede mai superioara noua dar nu e bine ce face.
grade de comparație: comparativ de inferioritate, superlativ relativ de Va pup!
superioritate, superlativ absolut de inferioritate. Mimi
Recomandare: folosiți DOOM2!

ANEXA 3
Alcătuiți un text comic, de 7-10 rânduri, în care să folosiți și următoarele cuvinte și expresii: înnegrit, bătător la ochi, nici în ruptul capului,
luminat, explozie, interesul poartă fesul, cât o ceapă degerată.

11

S-ar putea să vă placă și