Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a V –a
Unitatea de învăţare: Descrierea. Portretul
Subiectul: Adjectivul
Tipul lecţiei: predare – învăţare - evaluare
Timp alocat: 50'
Competenţe generale:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare
monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris,din texte literare şi nonliterare,în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse.

Competenţe specifice Conţinuturi asociate


2.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din adjectivul (adjective variabile şi invariabile, acordul
punct de vedere gramatical cu substantivul, topica adjectivului)

adjectivul (adjective propriu-zise şi adjective


3.4 sesizarea corectitudinii utilizării provenite din verbe la participiu, adjective variabile
categoriilor gramaticale învăţate şi invariabile, acordul cu substantivul, topica
adjectivului);
4.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din dificultăţi în scrierea unor categorii morfologice
punct de vedere gramatical, folosind corect semnele studiate.
ortografice şi de punctuaţie

Competenţe derivate:
C1: identificarea, prin rescriere, a adjectivelor în enunţuri date (corelare cu c.s. 3.4);
C2: precizarea felului adjectivului identificat în enunţurile date (corelare cu c.s.3.4);
C3: alcătuirea, în scris, a unor propoziţii în care să integreze adjective corespunzătoare cerinţelor date
(corelare cu c.s 2.3);
C4: explicarea ortografiei cuvintelor sau construcţiilor date (corelare cu c.s 3.4 şi cu 4.3);
Activităţi de învăţare:
A1: discuţii ce au ca scop definirea adjectivului;
A2: activitate de analiză morfo-sintactică a adjectivelor identificate în textele date;
A3: exerciţii de alcătuire a cel puţin patru enunţuri în care să integreze adjective variabile şi invariabile;
A4: activitate de explicare a ortografiei adjectivelor în funcţie de numărul şi cazul în care se află;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, jocul didactic, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,
analiza gramaticală, „scaunul autorului”;

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, pe grupe, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală,


interevaluarea.

Resurse:
a. umane: 26 de elevi ai clasei a V-a (grup omogen, cu capacităţi asemănătoare de învăţare) ;
1
b. materiale / mijloace de învăţământ:), fişe de lucru în grup\ individuale ,flip-chart, tabla,
floricele colorate, copacul primăverii;
c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE

1. ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, ediţia a II-a
revăzută şi adăugită, Iaşi: Polirom.
2. NICOLA, Ioan, 1994, Pedagogie, ediţia a II-a, Bucureşti: EDP R.A.
3. PAMFIL, Alina, 2008, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediţia a
V-a, Colecţia Metodica activă, Piteşti: Ed. Paralela 45.
5. PĂUN Emil, POTOLEA Dan (coord.),2002, Pedagogie, Iasi: Polirom.
6. MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII, CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU CURRICULUM,
2002, Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română, învăţământ primar şi
gimnazial, Bucureşti: ARAMIS PRINT.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRU-
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ MENTE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ procedee Mijloace de Forme de


învăţământ organizare a
activităţii
1. Moment * Salutul; Elevii se pregătesc pentru
organizatoric * Prezentarea invitaţilor; începerea orei de limba şi
* Notarea absenţelor în literatura română
1’ catalog;
* Asigurarea unui climat
adecvat desfăşurării lecţiei.
*Verifică modul de efectuare
2. Verificarea,
a temei pentru acasă, solicitând * Citesc rezolvarea temei pentru Conversaţia Activitate
reactualizarea,
elevilor să citeasă textele în acasă. examinatoare frontală
sistematizarea şi
care au descris pădurea într-o
esenţializarea
dimineaţă de vară sau au
cunoştinţelor
realizat portretul fizic şi moral
5`
al celui mai bun prieten.

3
*Propune elevilor un joc de * Numesc colegul de banca şi îl Aprecirea
intercunoaştere prin care descriu printr-un cuvânt care Jocul didactic Activitate verbală
fiecare elev numeşte o începe cu acelaşi sunet cu frontală
trăsătură morală a colegului de prenumele acestuia. De
bancă, printr-un cuvânt care exemplu: „Ana este amabilă.”
2. Captarea începe cu sunetul-iniţială a
atenţiei şi prenumelui. Conversaţia Floricele
asigurarea *Solicită elevilor să le noteze * Notează pe floricele colorate euristică colorate
climatului afectiv pe floricele, să le aşeze în adjectivele, apoi le prind în Planşa cu
copăcel şi să precizeze ‚,Copacul primăverii’’ copacul
5’ valoarea morfologică a * Elevii precizează valoarea
cuvintelor notate. morfologică a cuvintelor Conversaţia
(adjective). examinatoare

3. Anunţarea * Anunţă elevii că în această * Ascultă, apoi notează titlul Expunerea Activitate
temei şi a lecţie îşi vor actualiza şi lecţiei în caiete. frontală
competenţelor îmbogăţi cunoştinţele despre
derivate adjectiv.
* Prezintă competenţele
1’ derivate într-o formă accesibilă
elevilor.
* Notează la tablă data şi titlul
lecţiei: Adjectivul
4. Dirijarea A1 - *Pe baza activităţii * Formulează, apoi notează în Conversaţia Activitate * Aprecierea
procesului de anterioare,solicită elevilor să caiete definiţia adjectivului. examinatoare frontală verbală a
invatare / de definească adjectivul. răspunsurilor
dezvoltare a A2 - *Pentru a clasifica * Elevii rezolvă sarcinile date. Exerciţiul Fişe de lucru Activitatea * Observarea
competenţelor adjectivele atât după formă, diferenţiat pe grupe sistematică
15` provenientă, cât şi după
flexiune, precum şi pentru a
ilustra categoriile gramaticale
ale adjectivului, modul în care
acesta se acordă cu
substantivul determinat şi
topica acestuia, profesorul
împarte elevii în şase grupe şi
4
le distribuie fişe de lucru cu
sarcini diferite, astfel:
Grupa I va discrimina
adjectivele simple de cele
compuse (fişa 1);
Grupa a II-a va grupa
adjectivele dintr-o listă în
adjective propriu-zise şi
adjective care provin din verbe
la participiu (fişa 2);
Grupa a III-a va completa într-
un tabel formele unor adjective
după gen şi număr şi le va
grupa în funcţie de numărul
formelor descoperite în
adjective variabile (cu două,
trei, patru forme) şi invariabile
(fişa 3);
Grupa a IV-a va preciza genul,
numărul şi cazul unor adjective
folosite în enunţuri date şi va
observa că acestea au de fapt
categoriile gramaticale ale
substantivelor determinate
(fişa 4);
Grupa a V-a va completa nişte
enunţuri cu formele potrivite
ale unor adjective date (fişa 5);
Grupa a VI-a va forma
structuri de genul substantiv
articulat hotărât + adjectiv,
apoi va inversa locul
cuvintelor folosite şi va
observa că atunci când stă
înaintea substantivului
determinat, adjectivul preia

5
articolul hotărât al acestuia
(fişa 6). Scaunul autorului Activitate *Aprecierea
* Solicită grupelor să-şi * Prezintă soluţiile cerinţelor . frontală verbală a
desemneze câte un reprezentat răspunsurilor
care să prezinte rezultatul
muncii şi elementele de teorie
descoperite.
* Realizează, la tablă, un Ciorchinele
ciorchine în care sintetizează * Notează, pe caiete,
informaţiile prezentate de informaţiile din ciorchinele
elevi. realizat la tabla.
5. Obţinerea * În urma fixării elementelor * Elevii rezolvă sarcinile date. Exerciţiul Flip-chart Activitate *Observaţia
performanţei de teorie, profesorul propune Tabla frontală sistematică
10’ rezolvarea frontală a unui Activitate
exerciţiu ce constă în Analiza individuală
recunoaşterea şi analizarea gramaticală
întâi pe caiete, apoi la tablă a
unor adjective dintr-un scurt Conversaţia
text dat (fişa 7). examinatoare *Autoevaluare
*Interevaluare
6. Integrarea *Distribuie elevilor câte o fişă *Elevii rezolvă sarcinile după Conversaţia Fişe de lucru Activitate *Aprecierea
evaluării de tip care conţine un test formativ şi indicaţiile profesorului. examinatoare frontală verbală
formativ explic modul de rezolvare a
5’ sarcinilor. *Observarea
* Prezintă soluţiile sarcinilor sistematică
de lucru şi punctajul oferit *Elevii se autoevaluează şi se
pentru fiecare răspuns. interevaluează pe baza *Autoevaluare
*Solicită elevilor să schimbe răspunsurilor şi baremului *Interevaluarea
lucrarea cu colegul de bancă prezentate de profesor.
pentru interevaluare.
* Verifică punctajele obţinute
de elevi.
7. Intensificarea * Comunică elevilor tema * Notează tema pentru acasă. Explicaţia Activitate * Observarea
procesului de pentru acasă: frontală sistematică
retenţie şi T1: O compunere de 10-15
transfer rânduri în care să descrie una
6
dintre încăperile unei fabrici de
3’ ciocolată.
T 2: Exerciţiile 1,2,3,4 pag.203
manual
8. Evaluarea * Solicită elevilor să-şi * Elevii exprimă aspectele Conversaţia Activitate * Aprecierea
activităţii exprime opiniile despre pozitive şi aspectele negative frontală verbală, prin
didactice activitate, folosind metoda A, ale activităţii, tinând cont de A, B, C calificative
5’ B, C: obiectivele propuse la inceputul
Am învăţat.... ...... lecţiei.
Bine a fost că...........
Cred că......................
*Apreciază global şi individual
aportul elevilor la lecţie. * Apreciere cu
* Notează elevii cu participare note
reprezentivă la activitate.

7
Grupa 1 – Clasificarea adjectivelor dupa formă

FIŞĂ DE LUCRU

1. Grupaţi adjectivele din următoarea listă în funcţie de numărul de cuvinte pe care acestea le conţin: alb-argintiu, albastru, cumsecade,
murdar, bineintenţionat, atotştiutor, atent, cuminte, răuvoitor, galben-verzui.

adjective simple ( formate dintr-un singur cuvânt):

adjective compuse ( formate din două sau mai multe cuvinte):

2. Formaţi adjective compuse de la următoarele cuvinte: înţeles, crescut, rău, bine, prost, voitor.

CONCLUZIE: DUPĂ……………..LOR, ADJECTIVELE POT FI: ……………………………….ŞI……………………………………

8
Grupa 2 – Clasificarea adjectivelor după provenienţă

FIŞĂ DE LUCRU

1. Precizaţi din ce parte de vorbire provine primul adjectiv din exemplele:

a) Sus, prin crângul adormit


A trecut în taină mare,…Stol bălai
De îngeraşi.
(G.Topîrceanu – Rapsodii de primăvara)

b) Cartea citită era de poveşti.

2. Formaţi adjective de la următoarele verbe. Adăugaţi-le substantive potrivite.

a) observă
b) descrie
c) vede

3. Alcătuiţi un enunţ cu unul dintre adjectivele pe care le-aţi notat la exerciţiul anterior.

4. Din următoarea listă, alegeţi adjectivele provenite din verbe la participiu: muncit, muncitor, aleasă, coaptă, putred, putrezit, cărăuş,
cărat.

CONCLUZIE: DUPĂ……………………….ADJECTIVELE POT FI: ……………………...........ŞI……………………………………


9
Grupa 3 - Clasificarea adjectivelor în funcţie de flexiune

FIŞĂ DE LUCRU

1. Completaţi următorul tabel cu formele potrivite ale adjectivelor date: frumos, scump, mic, verde, mov, negru, umed, pustiu, bălai,
dulce, mare, maro, iute, cenuşiu.

Masculin, singular Masculin plural Feminin, singular Feminin, plural Numărul de forme

2. În funcţie de numărul de forme scrise în tabel, grupati adjectivele:

Variabile - cu patru forme


cu trei forme
cu două forme
Invariabile –

CONCLUZIE: DUPĂ NUMĂRUL DE ………………………ADJECTIVELE POT FI:…………………….ŞI…………………………


10
Grupa 4 – Genul, numărul şi cazul adjectivelor

FIŞĂ DE LUCRU

1.Subliniaţi structurile formate din substantiv şi adjectiv în următorul text:

„Cu copacii lor mari, desfrunziţi şi pământul îngheţat mai tare decât piatra, curţile liceului aveau o înfăţişare tristă.Elevii zgribuliţi se
grăbeau spre casele încălzite.”

2.Precizează genul, numărul şi cazul atât pentru substantivul determinat cât şi pentru adjectiv.

CONCLUZIE: ADJECTIVELE AU ACELAŞI …………….,………………….ŞI ………………………..CAZ CU SUBSTANTIVUL


DETERMINAT.

11
Grupa 5 – Acordul adjectivului cu substantivul determinat

FIŞĂ DE LUCRU

1. Completaţi spaţiile punctate cu forma potrivită a adjectivelor dintre paranteze, astfel încât să se acorde cu substantivul determinat.
a) A fost o călătorie………….(fascinant).
b) Valurile sunt………..(lin) acum.
c) Adjectivele……….(subliniat) trebuie analizate.
d) Trebuie să spăl pantalonii………(pătat).
e) Părinţii acestui copil………(talentat) sunt………..(mândru) de el.
f) I-am dat fetiţei…………..(cuminte) o bomboană.
g) …………(drag)copii, unde sunteţi?

2. Subliniaţi în textul următor cu o linie adjectivele şi cu două linii substantivele determinate:

„Veselul iepuraş avea un culcuş mic ascuns într-o tufă deasă de măceş. Razele jucăuşe se furişau printre crengile groase împodobite
cu frunze lucioase şi buchete de flori albe, parfumate.”

CONCLUZIE: ADJECTIVUL SE ACORDĂ ÎN GEN, NUMĂR ŞI CAZ CU……………………………………………………………

12
Grupa 6 – Topica adjectivului

FIŞĂ DE LUCRU
1. Completaţi după model:

drumul lung - lungul drum


copilul jucăuş - jucăuşul copil
plaiurile…….. - ………plaiuri
poteca……… - ………potecă
natura…….. - ………natură
ghioceii……. - ………ghiocei

2.Precizaţi ce valoare morfologică are litera „-l” subliniată în structura „drumul lung”.

3.Ce se intamplă cu aceasta literă atunci când adjectivul stă în faţa substantivului ca în structura „lungul drum”?

4.Explicaţi ortografia cuvântului subliniat din structura „zglobiii copii”.

CONCLUZIE:ADJECTIVUL STĂ DE OBICEI…………………………..SUBSTANTIVULUI DETERMINAT. CÂND


STĂ………….ACESTUIA ÎI PREIA…….............

13
FIŞĂ DE LUCRU

Analizaţi adjectivele din textul următor:

,, Era un om măruntel, cu faţa plăcută, alba ca un os de pui.Avea nişte ochi mari, întunecaţi, sub nişte sprâncene groase,
negre...Făcea frecvent gloturi cu mâinele, care îi erau lungi şi delicate, şi umbla cu paşi graţiosi şi uşori."
( Eric Linklater, Vântul din lună )

14
EVALUARE FORMATIVĂ

1. Stabileşte dacă următoarele enunţuri sunt adevărate sau false: (2 p)


a) Adjectivul este partea de propoziţie care arată o însuşire a unui obiect. A/F
b) Adjectivele se acordă în gen, număr şi caz cu substantivul determinat. A/F
2. Alege varianta corectă: (2 p)
*În care dintre seriile următoare cuvintele sunt numai adjective:
a) auriu, linistit, vede;
b) maro, slab, dulce;
c) senin, plin, culoare.
*Sunt numai adjective variabile în seria:
a) alb, mov, inutil;
b) jucăus, cuminte,interesant;
c) roz, cenuşiu, calm
3. Realizează corespondenta între coloane: (2 p)
A) amar, putin, norocos a) adjective provenite din verbe la modul participiu
B) citită, văzuţi, adus b) adjective propriu-zise
4. Completează următorul text realizând acordul între adjectivele marcate şi substantivele determinate: (3 p)
,,Clipind din genele cărunt......................,
Începe-a povesti moşneagul.
Întreg poporul ia aminte,
Ascultă jalnic...................poveste
Şi fusul se opreşte-mâna
Înduioşat.....................neveste." (O.Goga,Apostolul)
Oficiu: 1 punct

15
BAREM DE EVALUARE ŞI NOTARE

1.a- F 2 x 1 punct= 2 puncte


b-A
2.b,b 2 x 1 punct= 2 puncte
3.A-b 2 x 1 punct= 2 puncte
B-a
4.cărunte 3 x 1 punct= 3 puncte
jalnica
înduioşatei
Oficiu: 1 punct
Total: 10 puncte

16

S-ar putea să vă placă și