Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a VI–a A
Unitatea de învăţare: Arta dialogului
Subiectul: Interjecţia
Tipul lecţiei: predare – învăţare - evaluare
Timp alocat: 50'
Competenţe generale:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare
monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse.

Competenţe specifice Conţinuturi asociate


2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învatate, în -folosirea corectă, într-un context dat, a categoriilor
diverse tipuri de propoziţii; gramaticale specifice părţilor de vorbire învăţate
(actualizare şi conţinuturi noi): interjecţia;
3.4 sesizarea organizării morfologice şi sintactice a -categorii morfologice specifice părţilor de vorbire:
textelor citite ( nonliterare şi literare); interjecţia (interjecţii predicative);
4.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din -utilizarea corectă, în propoziţie şi în frază, a
punct de vedere gramatical, folosind corect semnele semnelor de punctuaţie (virgula, semnul exclamării).
ortografice şi de punctuaţie

Competenţe derivate:
C1: identificarea interjecţiilor în enunţuri date (corelare cu c.s. 3.4);
C2: precizarea felului interjecţiilor identificate în enunţurile date (corelare cu c.s.3.4);
C3: alcătuirea, în scris, a unor propoziţii în care să integreze diferite tipuri de interjectii (corelare cu c.s
2.3);
C4: explicarea ortografiei cuvintelor sau construcţiilor date şi a punctuaţiei acestora (corelare cu c.s 3.4 şi cu
4.3);
C5: identificarea rolului interjecţiei în comunicare (corelare cu c.s. 2.3).
Activităţi de învăţare:
A1: exerciţii de scriere corectă a unor interjecţii;
A2: discuţii ce au ca scop deducerea definiţiei interjecţiei şi clasificarea acesteia;
A3: exerciţii de alcătuire de enunţuri în care să integreze diferite tipuri de interjecţii;
A4: activitate de explicare a topicii şi a punctuaţiei interjecţiilor;
A5: discuţii referitoare la rolul interjecţiei în comunicare.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, expunerea, descoperirea


inductiva, metoda cadranelor.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, pe grupe, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală,


autoevaluarea.

Resurse:
1
a. umane: 17 elevi ai clasei a VI-a A cu capacitaţi asemănătoare de învăţare (grup omogen) ;
b. materiale / mijloace de învăţământ:), fişe de lucru în grup/ individuale, laptop, videoproiector,
ecran de proiecţie,coli de flip-chart.
c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE

1. ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, ediţia a II-a
revăzută şi adăugită, Iaşi: Polirom.
2. NICOLA, Ioan, 1994, Pedagogie, ediţia a II-a, Bucureşti: EDP R.A.
3. PAMFIL, Alina, 2008, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediţia a
V-a, Colecţia Metodica activă, Piteşti: Ed. Paralela 45.
5. PĂUN Emil, POTOLEA Dan (coord.),2002, Pedagogie, Iasi: Polirom.
6. MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII, CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU CURRICULUM,
2002, Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română, învăţământ primar şi
gimnazial, Bucureşti: ARAMIS PRINT.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRU-
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ MENTE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de


procedee învăţământ organizare a
activităţii
1. Moment * Salutul; * Elevii se pregătesc pentru
organizatoric * Prezentarea invitaţilor; începerea orei de limba şi literatura
* Notarea absenţelor în română
1’ catalog;
* Asigurarea unui climat
adecvat desfăşurării lecţiei.
2.Verificarea, * Verifica modul de realizare a *Citesc rezolvarea temei pentru Conversaţia Activitate Aprecierea
reactualizarea, temei pentru acasă, solicitând acasă. euristică frontală verbală a
sistematizarea şi elevilor să citească prin sondaj răspunsurilor
esenţializarea rezolvările acesteia.
cunoştinţelor T1: Alcătuiţi un scurt text (cel
5' mult 10 rânduri) care să le aiba *Participă la discuţie şi răspund la
drept personaje pe cele trei întrebările adresate.
părţi de vorbire neflexibile
studiate.Subliniati câte un
exemplu din fiecare parte de
vorbire neflixibilă studiată.
T2: Exerciţiile 6 şi 7,pagina
3
158.
* Poartă o discuţie cu eleviii
referitoare la părţile de vorbire
neflexibile studiate în unitatea
de învăţare curentă.
3. Captarea *Propune elevilor o ghicitoare * Completează ghicitoarea. Descoperirea Activitate
atenţiei şi gramaticală ( anexa 1). inductivă frontală
asigurarea
climatului afectiv
5’
4. Anunţarea *Anuntă elevii că în această * Ascultă, apoi notează titlul lecţiei Expunerea Activitate
temei şi a lecţie îşi vor actualiza şi în caiete. frontală
competenţelor îmbogăţi cunoştinţele despre
derivate interjecţie.
1' * Prezintă competenţele
derivate într-o formă accesibilă
elevilor.
* Notează la tablă data şi titlul
lecţiei: Interjecţia
4. Dirijarea A1 - * Solicită elevilor să * Notează pe fişe sunetele sugerate Conversaţia Activitate * Aprecierea
procesului de priveasca imaginea reprodusă de imagini. examinatoare individuală verbală a
învăţare / de de videoproiector şi să scrie răspunsurilor
dezvoltare a sunetul sugerat de aceasta
competenţelor (anexa 2).
15` A2 - * Îi ajută pe elevi să * Răspund întrebărilor şi notează pe Descoperirea videoproiector * Observarea
formuleze definiţia interjecţiei, caiete informaţiile. deductivă laptop sistematică
să stabilească felul acesteia şi
să observe ce exprimă
(prezentare power- point).
A3, A4 - * Distribuie elevilor * Rezolvă exerciţiile din fişa de Exerciţiul fişe de lucru Activitate *Aprecierea
fişe de lucru (anexa 3).Solicită lucru. individuală verbală a
elevilor să rezolve exerciţiile răspunsurilor
şi, pe baza lor,să inducă topica
şi punctuaţia interjecţiei.
* Propune elevilor să * Alcătuiesc enunţuri, observă şi
alcătuiască enunţuri în care să identifică funcţiile sintactice.
4
integreze diferite tipuri de
interjecţii.
A5- * Pornind de la enunţurile
formulate de elevi, li se cere
acestora să observe rolul
interjecţiei în comunicare
precum şi funcţiile sintactice

(interjecţii predicative).
5. Obţinerea * Împarte elevii în patru grupe * Primesc fişele şi ascultă Explicaţia Fişă de lucru Activitate in *Observarea
performanţei şi distribuie fişe de lucru explicaţiile. grupe sistematică
10’ (metoda cadranelor-anexa 4). * Elevii rezolvă sarcinile date.
*Verifică modul de rezolvare a * Aleg un coleg de grupă care Scaunul Activitate *Interevaluare
sarcinilor, solicitând câte un prezintă fişa rezolvată celorlalţi autorului frontală
elev din fiecare grupă să colegi. Formulează aprecieri şi
prezinte fişa rezolvată în faţa recomandări în legătură cu
clasei. rezolvările colegilor.

6. Integrarea *Disribuie elevilor câte o fişă *Elevii rezolvă sarcinile după Explicaţia Fişe de evaluare Activitate *Aprecierea
evaluării de tip care conţine un test formativ şi indicaţiile profesorului. Exerciţiul individuală verbală
formativ le explica modul de rezolvare a
5’ sarcinilor.
* Prezintă soluţiile sarcinilor
de lucru şi punctajul oferit
pentru fiecare răspuns.
*Solicită elevilor să-si *Elevii se autoevaluează pe baza Barem de *Autoevaluare
autoevalueze lucrările conform răspunsurilor şi baremului evaluare şi
baremului prezentat. prezentate de profesor. notare
* Verifică punctajele obţinute
de elevi.
7. Intensificarea * Comunică elevilor tema * Notează tema pentru acasă. Explicaţia Activitate * Observarea
procesului de pentru acasă: frontală sistematică
retenţie şi T1 : O compunere de 10-15
transfer rânduri, cu un titlu potrivit, în
care să descrie o după-amiază
3’ în mijlocul naturii, folosind cât
5
mai multe interjecţii.
T2 : Exerciţiile 2,3,4,pagina
159-manual
8. Evaluarea * Solicită elevilor să-şi * Elevii exprimă aspectele pozitive Conversaţia Activitate * Aprecierea
activităţii exprime opiniile despre şi aspectele negative ale activităţii, frontală verbală, prin
didactice activitate, folosind metoda A, tinând cont de obiectivele propuse A, B, C calificative
5’ B, C: la inceputul lecţiei.
Am învăţat.... ......
Bine a fost că...........
Cred că.......
*Apreciază global şi individual
aportul elevilor la lecţie. * Apreciere cu
* Notează elevii cu participare note
reprezentivă la activitate.

S-ar putea să vă placă și