Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

I.DATE GENERALE:
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Aurelian Stanciu”, Salcea
PROFESOR: Știrbu Janina
CLASA: a V-a B
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Dialogul
SUBIECTUL: Organizarea dialogului
TIPUL LECŢIEI: Predare - învățare - evaluare

COMPETENŢE GENERALE ȘI SPECIFICE


1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
1.1. identificarea informațiilor esențiale dintr-un mesaj oral, în scopul înțelegerii sensului global al acestuia;
1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații
de comunicare monologată și dialogată
2.4. adaptarea vorbirii la parteneri și la situația de comunicare/situații de comunicare diverse;
2.5 participarea la diferite situaţii de comunicare;
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse
4.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele
ortografice şi de punctuaţie.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

O1: definirea dialogului ca principală formă de comunicare în societate;


O2: identificarea regulilor unui dialog eficient;
O3: exersarea regulilor dialogului în producerea de mesaje orale şi scrise;
O4: realizarea unor conversaţii cotidiene, având în vedere elementele caracteristice.
STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, expunerea, exercițiul, explicația,


învățarea prin cooperare, exerciţiul, ciorchinele, jocul de rol, lucrul cu fişele;
2. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII ELEVILOR: activitate frontală, individuală,
pe grupe;
3. MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE: Limba și Literatura Română, manual pentru clasa a V-a,
autor Alexandru Crișan, Sofia Dobra, Florentina Sânmihăian, Editura Humanitas
Educațional, Bucureşti, 2008; fişe de lucru (pentru activitatea individuală şi pentru activitatea
pe grupe), tabla, markere, coli flipchart;
4. METODE DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale, chestionarea orală,
testul formativ;
5. RESURSE:
a) umane: 24 de elevi ai clasei a V-a B;
b) capacitate de învăţare: grup neomogen;
c) de timp: 50 de minute.
6. Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

RESURSE:
1. BIBLIOGRAFICE
Parfene, Constantin - Literatura în şcoală, Editura Didactică și Pedagogică, Bucureşti, 1977;
Constantin, Cucoş, (coordonator) - Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade
didactice, Iaşi, POLIROM, 1999 ;
Ilie, Emanuela - Elemente de didactica literaturii române, Editura Universității „Alexandru Ioan
Cuza”, Iași, 2007;
Secrieru, Mihaela - Didactica limbii române, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza”, Iași,
2009 ;
Limba română, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2008;
*** Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, Bucureşti, Editura Academiei, 1998;
Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculară limbă şi
comunicare, Bucureşti, 1999.
STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, expunerea, exerciţiul, explicaţia, învăţarea prin


cooperare, ciorchinele, jocul de rol;
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, markere, coli flipchart, manualul, tabla,
videoproiector;
c) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, pe grupe, individuală;
a) Metode de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, chestionarea orală, testul
formativ;
b) Resurse: a) umane: 29 de elevi ai clasei a IX-a A;
b) capacitate de învăţare: grup neomogen;
c) de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă.

Bibliografie :
 COSTACHE Adrian, IONIŢĂ Florin , M.N. LASCĂR, SĂVOIU Adrian, 2004, Limba şi
literatura română – Manual pentru clasa a IX-a , Bucureşti: ART;
 CRĂCIUN, Corneliu, 2007, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi
liceu, Deva: EMIA;
 Ilie, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române, Iaşi: Polirom;
 MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII, CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU
CURRICULUM, 2002, Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura
română, liceu, Bucureşti: ARAMIS PRINT.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE
SECVENŢEL
FORME ŞI
E INSTRUIRII
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE INSTRUMENTE
DIDACTICE/ DE EVALUARE
DURATA

Forme de
Metode / Mijloace de
Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizare a
Procedee învăţământ
activităţii

Conversaţie introductivă; Se pregătesc pentru


1. Moment Notarea absențelor; începerea orei de Conversaţia
organizatoric Asigurarea celor necesare pentru limba şi literatura
desfăşurarea în bune condiţii a română.
1’ activităţii de învăţare.

2. Captarea
atenţiei şi Pentru captarea atenției Elevii ascultă şi
asigurarea profesorul va citi un text (fabulă) răspund la întrebarea Conversaţia Fișă (text Activitate
climatului reprezentând un dialog imaginar profesorului. Explicaţia suport- frontală Observarea
afectiv între degetele de la mînă. Anexa1)

3’
3.Reactualizar Cadrul didactic adresează o serie
ea de întrebări elevilor pentru a
cunoştinţelor actualiza ideile – ancoră: Ce se
8’ poate transmite prin comunicare?
Ce este dialogul? Care sunt Răspund la întrebările Conversaţia Activitate Chestionarea
factorii implicaţi într-o situaţie de adresate de profesor. euristică frontală orală
comunicare? Prin ce mijloace se
poate comunica? Din ce elemente
poate fi constituit un mesaj?

Discuția în
Ca mod de comunicare, dialogul
presupune: grup
– un emițător; Reflecția
– un receptor;
– un mesaj care să-i intereseze pe (gândirea Apreciere
amândoi; critică) verbală
– un cod comun;
– un canal accesibil neperturbat.

Profesorul integrează în acest


moment al lecţiei tema pentru
acasă, solicitând elevilor să
prezinte textele create. Un elev prezintă tema Caietele Activitate Tema pentru
(Imaginează-ți un dialog în pe care a avut-o de elevilor frontală acasă
care interlocutorul tău este efectuat.
vedeta preferată.) Aprecieri
verbale
4. Anunţarea Anunţrea temei și a obiectivelor.
temei şi a Profesorul notează pe tablă data
competenţelor şi titlul lecţiei: Ascultă şi notează
derivate Organizarea dialogului titlul lecţiei în caiete. Expunerea Activitate
frontală
1’
5. Prezentarea Profesorul va prezenta elevilor
sarcinilor de modalităţile de lucru, organizând Ascultă indicaţiile
învăţare/ grupele (6 grupe de elevi cu ritm date de cadrul
dezvoltare a de învăţare apropiat), repartizând didactic. Conversaţia Fişe de lucru Activitate Observarea
competentelor fişele de lucru cu itemi diferiţi, euristică frontală sistematică
20’ oferind indicaţii asupra modului Primesc fişele cu
în care vor fi rezolvate sarcinile sarcinile didactice Lucrul în
didactice, precizând şi timpul lucrând în echipe. echipe
aferent.
Monitorizează permanent Rezolvă sarcinile
activitatea fiecărei grupe de elevi, primite.
îi îndrumă pentru a se asigura că Liderul fiecărui grup Exerciţiul Activitate Chestionarea
oferă rezultatele pe grupe orală
s-au transmis corect informaţiile.
lucrului pe grupe.
Cadrul didactic va anunța că
enunțurile notate ca având
valoare de adevăr reprezintă chiar Notează în caiete
regulile dialogului și Metoda
regulile dialogului şi, împreună cu ciorchinelui
sunt atenți la
elevii, realizează ciorchinele, explicațiile
oferind informaţii suplimentare. profesorului.
Totodată se desprind şi regulile Aprecierea
unei ascultări active (să asculte cu verbală
interes; să nu întrerupă
interlocutorul; să nu dea semne de
nerăbdare.) Sunt explicate
elementele paraverbale (intonaţie,
modul de articulare a cuvintelor,
volum, inflexiuni ale vocii, ritmul
şi debitul verbal, pauzele din
vorbire) şi nonverbale (mimica,
gesticulaţia, poziţia corpului,
privirea, distanţa dintre emiţător
şi receptor) ale unei comunicări.

Se discută împreună cu elevii


importanţa acestora în
comunicare.

Împreună cu elevii va defini


dialogul, ca mod de comunicare Elevii enumeră
orală. Ce este dialogul? (Def: caracteristici ale
Dialogul este un mod de expunere dialogului şi
formulează definiţia Învăţarea Caietul Activitate Aprecierea
care constă în succesiunea replicilor prin elevului frontală verbală
cu ajutorul
din convorbirea a două sau mai descoperire
profesorului. Notează
multe persoane (în viața reala) sau definiția dialogului.
a unor personaje (în opere literare)).
Solicită elevilor să lucreze în Elevii solicitaţi
perechi pentru a realiza un dialog expun dialogul. Exerciţiul Caietul Activitate în Observarea
care să ilustreze următoarele elevului perechi sistematică
situaţii: imaginaţi-vă că trebuie
să-l rugaţi pe directorul școlii
6. Atingerea voastre să vă permită organizarea
performanţei şi unei petreceri în şcoală.
asigurarea
Ceilalţi elevi vor primi o fișă de Elevii exersează
feedbackului
observare în care vor consemna ascultarea activă şi
10’
modul în care se desfăşoară evaluează gradul de
dialogul. Se vor folosi respectare a regulilor
calificativele: + pentru foarte dialogului.
bine; - pentru slab; 0 pentru
mediu/ potrivit. (Anexa 2)

7. Integrarea Utilizează metoda 3, 2, 1: Notează şi prezintă


evaluării de tip 3 idei reţinute (Ce am aflat?) informaţiile solicitate. Fişe de lucru Activitate Metoda
formativ 2 deprinderi formate (Ce am individuală 3, 2, 1
3’ exersat?)
1 opinie despre temă.
Comunică elevilor tema pentru
acasă(la alegere):
T1: Alege trei formule (de iniţiere, Notează tema pentru Explicaţia Schema Activitate
8. Intensificarea
de menţinere şi de încheiere a acasă. lecţiei frontală
procesului de
unui dialog)cu ajutorul cărora să
retenţie şi
redactezi un dialog de 10 – 15
transfer
replici.
T2: Redactează un dialog, de 10 –
2’
15 replici, între tine şi doamna
dirigintă în care o rogi să te
învoiască de la şcoală.
9. Evaluarea Solicită elevilor să formuleze un Elevii formulează
activităţii aspect negativ şi unul pozitiv al aprecieri cu privire la Conversaţia Activitate Aprecierea
activităţii. desfăşurarea frontală verbală, prin
Apreciază global şi individual activităţii didactice. calificative
didactice
aportul elevilor la lecţie.
2’
Notează elevii cu participare
semnificativă la activitate.

SCHEMA LECȚIEI
1. Interlocutorul trebuie ascultat cu
atenţie până termină ideea.

2. Intervenţii se pot face


numai după ce interlocutorul
termină, sau dacă va solicita.
5. Când se doreşte
intervenţia în discuţie,
interlocutorii trebuie
atenţionaţi prin semne
3. Nu vorbi în acelaşi
timp cu interlocutorul.
6. Dialogul presupune şi
folosirea unor formule de 4. Nu folosi replici prea 1.Ascultă cu
iniţiere care sunt identificate lungi, pentru a putea fi interes.
uneori cu formulele de salut înţelese corect.
sau cu unele enunţuri ce
marchează intenţia de
comunicare: ce mai faci; chiar Regulile Dialogul
nu mai ştiu nimic despre voi; Regulile 2.Nu întrerupe
unui dialog interlocutorul.
ascultătorului(auditoriului)
eficient
7. Formulele de menţinere
sunt aşezate de obicei după un 9.Este bine să îmbini elementele
verbale cu cele nonverbale și
număr de replici şi au rolul de a
paraverbale şi să menţii contactul 3.Nu da semne de
sprijini efortul de comunicare
vizual cu interlocutorul. nerăbdare.
al interlocutorilor, de a
dinamiza o conversaţie:
interesant; mai e ceva; aş 8. Formulele de încheiere marchează
adăuga; poate ar fi mai bine momentul de sfârşit al unei 4.Fii atent la elementele
comunicări, când interlocutorii cred că verbale, nonverbale,
subiectul abordat a fost suficient paraverbale.
dezbătut: ne mai vedem; la revedere;
Anexa 1

Degetele de la mână
La-început de săptămână,
Degetele de la mână
Au vorbit în adunare,
Despre cine e mai tare.
Să le ascultăm ce spun,
Să vedem care-i mai bun.

-Eu sunt Degetul cel Mare


Şi mă mişc fără sforţare
Şi vă spun azi tuturor,
Sunt cel mai folositor!
Văd la microfon cum vine
Altul care nu-i oricine.

- Deget sunt, Arătător,


Sunt ca un judecător,
Când arăt ceva anume,
Nu mai este timp de glume!...
Mijlociul când vorbeşte,
Aţi ghicit, el se făleşte.

- De folos sunt, aşa lung,


Uite cum la nas ajung!...
Apoi mândru şi stelar
A vorbit şi Inelar.
- Eu sunt degetul acel
Care poartă un inel,

Ce adesea e de aur,
Pentru mână, sunt tezaur!
- Staţi măi fraţilor un pic,
Zise Degetul cel Mic,
Fiecare-i de folos
Că e lung sau e mai gros.

Vă rog să priviţi puţin


Că pe masă e un crin,
Luaţi pe rând această floare
Să vedem care-i mai tare.
Încercară, dar vezi bine,
Singur, e mai slab oricine.

Şi atunci, săriră toate,


Fără nici o răutate,
Crinul alb să îl ridice,
Binişor, să nu se strice.
Şi se veseliră tare
La sfârşit de adunare.

Morala: Geaba eşti lăudăros


Că eşti mare, eşti frumos,
Dacă-atunci când greul vine,
N-ai prieteni lângă tine!
CIORCHINELE

mesaj

comunică
emițător

receptor
DIALOG
cuvinte

cod

canal limbaj

S-ar putea să vă placă și