Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: COLEGIUL NAȚIONAL ,, I.C.BRĂTIANU” HAȚEG


Disciplina: M 1 – Etică şi comunicare profesională
Clasa: a- X–a H
Nr ore/sapt: 1
Anul școlar: 2018-2019
URÎ 1: Etică şi comunicare profesională
Tipul lectiei: Lecţia de verificare, apreciere şi evaluare
Durata lectiei: 50 min
Locul de desfășurare: sală de clasă
Data : 14.12.2017
Profesor: Părăian Nicoară Anamaria

Corelarea dintre rezultatele învăţării din SPP și conținuturile învățării


Cunoștințe Abilități Atitudini
1.1.5.Descrierea principalelor tipuri de 1.2.4. aplicarea diferitelor forme de 1.3.3 Conştientizarea nevoii de a înţelege şi utiliza
interacţiune verbală comunicare în diferite contexte limbajul într-un mod responsabil.
1.2.5 Monitorizarea şi adaptarea propriei 1.3.4.Manifestarea capacităţii de concentrare într+o
comunicări la cerinţele situaţionale situaţie de comunicare dată.
1.2.6 Căutarea, colectarea, prelucrarea de 1.3.5 manifestarea unei atitudini deschise şi de respect
informaţii din diverse surse. pentru diversitatea expresiilor culturale
1.2.7 Realizarea comunicării în contexte
diferite
1.2.8 Transmiterea mesajelor oral şi cu
ajutorul mijloacelor de comunicare

Domenii de competențe cheie și rezultate ale învățării specifice acestora, integrate și dezvoltate în cadrul unității de rezultate ale învățării tehnice /
specializate ( conform SPP) :
 Competențe de comunicare în limba română:
- descrierea principalelor tipuri de interacțiune verbală;
- realizarea comunicării în contexte diferite;
- adoptarea unui ton discret și politicos conștientizând impactul vorbirii asupra altora;
- conștientizarea nevoii de a înțelege și utiliza limbajul într-un mod responsabil și pozitiv social.
 Competențe digitale de utilizare a tehnologiei informației ca instrument d învățare și cunoaștere:
- înțelegerea rolului și oportunităților oferite de tehnologia societății informaționale în viața socială, personală și la locul de muncă;
- folosirea tehniologiei societății informaționale pentru a sprijini creativitatea și inovația;
- asumarea responsabilă a utilizării mijloacelor media interactive.
 Competențe sociale și civice:
- participarea la viața comunității și la activitățile în comun ale grupui de lucru;
- respectarea principiilor etice de comportament în relațiile de muncă.
Activitatea de învăţare: Mijloace de comunicare
Mod de organizare a activităţii: frontal, individual
Obiective:
Să recunoască mijloacele de comunicare.
Să identifice funcţiile mijloacelor de comunicare;
Să clasifice mijloacele de comunicare şi caracteristicile acestora.
Lista de resurse materiale
 Computer, , imprimantă;
 Consumabile markere.
 Documentaţie specifică eticii și comunicării profesionale ;
 Fișe de evaluare; Barem de evaluare.
Metode şi procedee de instruire: explicația.
Evaluare: pe baza fişei de evaluare.
DESFAȘURAREA ACTIVITAȚII:
Secvența Strategie didactica
organizatorică Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode de Mijloace de Forme de Evaluare

Timp
Conținuturi/ învățământ învățământ organizare a
Obiective activității
Secvența 2 Face prezenţa elevilor , face observaţii şi Îşi însuşesc observaţiile şi Conversaţia Frontală
organizatorică recomandări, dacă este cazul. recomandările primite. -
Verificarea 45 Înmânează elevilor fişa de evaluare şi Verifică subiectele primite şi pun Conversaţia Fişa de evaluare Frontală Evaluare
cunoştinţelorr min oferă informaţii despre modul de întrebări despre evenutalele nelămuriri Individuală orală
rezolvare a subiectelor. din test.
Rezolvă testul de evaluare.

Explicaţia Fişa de evaluare Observare

3 Discută împreună cu elevii subiectele Urmăresc informațiile oferite de către Observaţia Frontală curentă
Notarea şi min primite în test şi argumentează răspunsul profesor şi realizează autoevaluarea Conversaţia
realizarea feed- corect.
back-ului

S-ar putea să vă placă și