Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Date generale de identificare


Unitatea scolară: Liceul Tehnologic’’George Barițiu’’Livada
Disciplina:
Profesor: BUZGAU RODICA CLAUDIA
Clasa: a- X-a A
Nr ore/sapt: 3 ore
Anul școlar: 2016-2017
Lecţia: Balanța de verificare
Tipul lecției: Mită
Durata lecției: 50 min
Locul de desfășurare: Sala de clasă
Data:21.02.2017

Obiective cu efecte asupra personalităţii:

a)Obiective operationale cognitive : La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

O1- Să enumere etapele de întocmire a balanţei de verificare;


O2- Să cunoască modul de transpunere a informaţiilor din Registrul Jurnal şi Registrul Cartea
Mare în balanţa de verificare;
O3- Să descrie erorile ce pot fi descoperite cu ajutorul balanței de verificare;
O4- Să rezolve fişa de lucru propusă spre rezolvare

b) psihomotorii:
-Sa mânuiască corect și cu atentie materialul;
-Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii;
-Să aibă abilitatea de a sistematiza materia învăţată.
c)afective:
 Să manifeste interes pentru conţinutul activităţii;
 Să coopereze în formularea întrebărilor şi răspunsurilor;
 Să se bucure de reuşita lor;
 Să accepte opiniile colegilor.
Obiectivul fundamental: asimilarea, dobândirea, însuşirea de noi cunoştinţe privind etapele
întocmirii balanței de verificare.
Metode şi procedee didactice: problematizarea, dezbaterea, conversatia, expunerea, explicația,
repetiţia, demonstraţia, exemplificarea, exerciţiul.
Material didactic: suport de curs, scheme grafice, fișe de lucru, manualul.
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe.
Tipul de lecţie: asimilarea, dobândirea, însuşirea de noi cunoştinţe.
Evaluare: feed back realizat prin observare curentă, evaluare curentă, autoevaluare .
Bibliografie didactică: Contabilitate, clasa a X-a, manual pentru licee economice – Violeta Isai.
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Forme de Evaluare Timp
instruirii procedee învatamant organizare a
didactice activității
folosite elevilor
1.Organizarea Verificarea prezenţei. Răspund la întrebările Dialog cu Catalog, pix, -Frontală Observare 2
clasei pentru Se fac recomandări unde este adresate şi pregătesc elevii cretă, burete, -Colectivă curenta
desfașurarea cazul şi se pregăteşte cele necesare lecţiei instructaj tablă, Fişe de -Dirijată
activității materialul didactic necesar lucru
pentru lecţie, li se cere elevilor
să-şi pregătească cele necesare
2.Captarea Incearcă să trezească Asculta si urmaresc Expunerea Frontală Observare 2
atenției curiozitatea elevilor facând cele spuse de profesor Conversația -Colectivă curenta
referire la planul lecției. -Dirijată
3.Comunicarea Enunță titlul lectiei Noteaza titlul lectiei în Conversația Cretă, burete, Frontală Observare 3
titlului si a Comunică elevilor obiectivele caiete și obiectivele Explicația tablă Dirijată curenta
obiectivelor lecției operationale Evaluare
operationale orala
4.Oferirea de Comunică și explică elevilor Notează în caiete Explicația Cretă, burete, Frontală Observare 20
informații prin schița lecției (Etapele schița lecției tabla Dirijată curenta
explicarea întocmirii balanței de Evaluare
conceptului verificare și posibilitățile de orala
teoretic identificare a erorilor de
‘’Etapele înregistare cu ajutorul balanței
întocmirii de verificare )
balanţei de
verificare’’
5.Trecerea de la Profesorul le prezintă fișa de Notează explicatiile și Conversația Fișa de lucru Colectivă Observare 4
teorie la lucru și explică modul de raspund la întrebarile euristică Dirijată curenta
practică transpunere a informaţiilor profesorului Explicația Pe grupe Evaluare
din Registrul Jurnal şi orala
Registrul Cartea Mare în
balanţa de verificare.
Oferă informații suplimentare
fiecărei grupe dacă este cazul.

6.Dobândirea de Profesorul numește câte un Elevii sunt concentraţi Dialog frontal Fișa de lucru Dirijată Observare 15
abilităţi elev din fiecare grupa pentru asupra fişei de evalure și pe grupe Pix Frontală curenta
Consolidarea şi a-și prezenta fișa de lucru la şi răspund la itemii Pe grupe Evaluare
exersarea tablă, urmăreşte modul de adresaţi; orala
practică prezentare al elevilor, face Prezintă fișa la tablă și
aprecieri si corectează evaluează activitatea
eventualele erori constatate in celorlalte grupe cu
fișa de lucru. După ce fiecare ajutorul bulinelor
grupă își prezintă fișa de colorate.
lucru, toți elevii sunt invitați
să vizualizeze activitatea Elevii compara fișele
celorlalte grupe, pe care o vor de lucru si sunt
evalua cu ajutorul unor buline interesați de problema
colorate. rezolvată.
După ce grupa prezintă Rrprezentantul grupei
activitatea, profesorul face eventualele
proiectează problema corecturi.
rezolvatăcorect pentru a fi
comparată, se fac corecții
daca este cazul.

7.Asigurarea Profesorul le ofera stickere Elevii iși acorda Explicația stickere Colectivă 2
feed-backului pentru ași acorda calificative calificative si sunt Frontală
notatți elevii activi.
8.Tema pentru Comunică tema pentru acasă; Notează îin caiete tema Explicația Manual Colectivă 2
acasa Continuarea exercitiului daca pentru acasă Caiet Dirijată
nu s-a finalizat in clasa iar Pix Frontală
daca da, de citit si de notat
erorile ce se pot descoperi cu
ajutorul balanței de verificare.

S-ar putea să vă placă și