Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant:Liceul Tehnologic Chisineu Cris


Profesor: Cotro Monica Angela
Clasa: XI D
Domeniul de pregatire:Comert
Calificarea profesionala:Comerciant Vanzator
Modulul: Modulul I. Vanzarea marfurilor
Unitatea de invatare:Prezentarea tipologiei clientului
Lectia: Tipuri de clienti
Tipul lectiei:Conunicare/insusire de noi cunostinte
Data:27.01.2023
Anul scolar:2022-2023
Durata:50 minute

Scopul lectiei: Transmiterea de noi cunostinte referitoare la tipurile de clienti


Cunostiinte :
7.1.2. Prezentarea tipologiei clienților.
Abilitati :
7.2.2. Abordarea noillor cliențt în funcție de tipologia comportamentală.
Atitudini:
7.3.2. Abordarea noilor clienți cu amabilitate,respectînd legislația și normele
interne ale unității comerciale.

Obiective operaționale: La finalul orei, elevii vor fi capabili să:

 să clasifice tipurile de clienți după criterii date


 să descrie tipurile de clienți după criterii date
 să aplice clasificarea tipurilor de clienți.
 să identifice tipuri de clienți
Resurse procedurale (strategie didactică)

Metode și procedee didactice: explicația, conversația, observarea dirijata


Mijloace de învățământ: manual,caiete, fisa de lucru, videoproiector, prezentare
powerpoint.
Forme de organizare a activității: activitate frontală, activitate pe grupe.
Evaluarea: observarea, evaluarea orală.

Resurse bibliografice:
Curriculum pentru clasa a XI a Invatamant Profesional
Ristea, A. L., Patriche, D., Meseria de comerciant, Editura Didactica si
Pedagogica, Bucuresti,1995
Ristea, A.L., si colectivul, Tehnologie comerciala Editura Expert, Bucuresti,
1995;
Vasile Bozgan, Comert si servicii, Editura Economica 2002
SCENARIUL DIDACTIC AL LECŢIEI

Eșalonarea conținutului Strategia didactică


Nr. Ob.
Etapele lecției/ Activitatea Metode si Mijloace Forme de Evaluare
crt. Op. Activitatea profesorului procedee de organizar
dozare timp
elevilor didactice invatamant e
1. Moment Salut elevii, verific prezenta si Elevii sunt atenți și se Conversația Caiete Activitate Observare
organizatoric/ 2’ existența materialelor necesare pregătesc pentru Pixuri frontală sistematica
lecției. desfășurarea lecției.
Catalog

2. Captarea Stabilesc o admosfera Conversația Caiete, Activitate


atenției/ 2’ favorabila desfasurarii lectiei. pixuri frontală

3. Anunțarea temei Anunț titlul lecției: Notează titlul lecției și Explicația, Caiete, Activitate Observare
lecției și a ascultă atenți la frontală
Tipuri de clienti Conversația pixuri sistematica
obiectivelor profesor.
operaționale / 2’
Scriu titlut pe tabla
Prezint obiectivele lecției:

-să clasifice tipurile de clienți


după criterii date
-descrie tipurile de clienți după
criterii date

-să aplice clasificarea tipurilor


de clienți.

- să identifice tipuri de
clienți.

4. Comunicarea/ Expun lecția cu ajutorul Elevii ascultă cu atenție Conversația Videoproie Activitate Apreciere
Transmiterea prezentarii power point; explic și scriu în caiete „Explicatia, ctor verbala
Frontala
noilor cunostinte cuvintele și expresiile noi din explicațiile cuvintelor observatia
lecție cu ajutorul elevilor. noi . dirijata
30’
Succesul in afaceri este
conditionat de client.
Transpunerea in locul clientului
este o conditie indispensbila a
reusitei relatiei cu acesta.
Tipurile de clienti:
 Tipuri de clienti in
functie de varsta;
 Tipuri de clienti in
functie de sex;
 Tipuri de clienti in
functie de ocupatie;
 Tipuri de clienti in
functie; de
temperament;
 Tipuri de clienit in
functie caracter;
 Tipuri de clientii in
functie de cunoasterea
precisa a intentiilor de
cumparare.

Tipuri de clienti in functie


de varsta:
 copiii;
 adolescentii;
 adultii;
 varsnicii.

Copiii alcatuiesc un segment


important de consumatori
datorita faptului ca participa
alaturi de parinti la efectuarea
cumparaturilor.
Ca tip de clienti, copiii
prezinta urmatoarele
caracteristici specifice:
 nu fac diferenta dintre
util si neesential;
 nu- si pot exprima clar
dorintele;
 sunt influentati afectiv
de tot ce vad.

Conduita vanzatorului:
trebuie ascultati cu atentie;
trebuie sfatuiti fara a li se da
inmpresia ca se face asta. Evaluare
Adolescentii reprezinta o orală
categorie imprtanta de
cumparatori, mai ales pentru
faptul ca realizaza o serie de
cumparaturi, dintre care
dulciuri, produse cosmetic,
articole de imbracaminte cu
nota predominant sportiva.
Trasaturile specifice
 prefer produsele care le
scot in evidenta
personalitatea ;
 cauta in special
marfurile ce se regasesc
in reclame:
 sunt sensibili la modul
de prezentare a
marfurilor in magazin.

Conduita vanzatorului;trebuie
tratati cu seriozitate si sfatuiti
astfel sa inteleaga valoarea si
utilitatea produsului.
Adultii, persoanele mature
reprezinta cea mai importanta
categorie de consumatori.
Acestea:
 decid singuri si in
cunostinta de cauza;
 gusturile si preferintele
sunt bine catalogate.

Conduit vanzatorului:
Trebuie serviti imediat cu
amabilitate si competenta.
Persoanele in varsta constituie
un segment special de
consumatori, cu urmatoarele
caracteristici comportamntele:
 se ataseaza de produsele
existente de mult timp
pe piata si fata de
metoda traditionala de
vanzare;
 sunt rezistenti la nousi
la schimbare;
 sunt mai grijuli in
privinta cheltuielilor.

Conduita vanzatorului:
vanzatorul trebuie sa fie
amabil, atent, rabdator,
intelegator si bun sfatuitor.
Tipuri de client in functie de
sex
Femeile categoria cea mai
numeroasa de consumatori, au
un comportament de consum
caracterizat prin:
 Sunt influentabile,
manifesta preferinta
pentru noutati;
 Sunt mai exigente fata
de marfuri si mai atente
la pretul acestora;
 Au o atitudine mai
critica fata de munca
vanzatorilor si cauta sa-
si impuna parerea.

De aici, necesitatea de a fi
tratate cu multa atentie din
partea vanzatorului,evitandu-se
contrazicerile.
Barbatii
 Sunt consumatori
decisi,

hotarati sa nu piarda timpul


inutil;
 Au mare incredere in
propria persoana si de
aceia nu primesc usor
sfaturile personalului
commercial;
 Apreciaza, in general,
argumentele rationale
care se aduc in favoarea
produselor si mai putin
cele de ordin afectiv.

Personlul comercial trebuie sa


evite pozitia de sfatuitor,
adoptand mai degraba o
atitudine din care sa rezulte ca
le apreciaza priceperea si
siguranta.
Tipuri de client in fuctie de
ocupatie
Profesia, pregatirea
profesionala determina in Elevii sunt atenți la
5. Fixarea si Explicatia Fișe de Activitate
anumite limite, gusturile si explicațiile profesorului
sistematizarea
obiceiurile de consum ale
cunostintelor 8’ oamenilor. și urmăresc indicațiile lucru frontala
Astfel,elevii si studentii se Elevii sunt atenți la
orienteaza in special spre explicațiile profesorului
produse specifice varstei si și completează fișele de
profesieilor:articole de lucru.
papetarie,carti, articole
După completarea
sportive.
fișelor individual elevii
Personalul cu pregatiret ehnica sunt atenți la
acorda atentie raioanelor de explicațiile și
specialitate:piese auto, corectările făcute de
magazine de prezentare a professor.
autoturismelor.

Conform fisei de lucru


6. Obținerea feed- Profesorul supraveghează Activitate independentă Explicația Fișe de
back-ului și activitatea elevilor și modul de a elevilor prin formarea lucru
Conversatia
realizarea de lucru. și consolidarea
precizări,
Profesorul cere elevilor să deprinderilor
completări etc./
prezinte fișele de lucru realizate
5’
de ei informează elevii asupra
performanțelor prin critici
constructive.
7. Evaluarea Se fac aprecieri generale și Elevii ascultă Explicatia Activitate
perfomantei individuale privind implicarea aprecierile făcute de frontala
elevilor în predarea noilor profesor
cunoștințe.
Se notează elevii care au
participat la lectie
FISA DE LUCRU
Vanzarea marfurilor
Clasa a –XI a D

I. Stabiliti valoarea de adevar pentru urmatoarele afirmatii:

a. Copiii alcatuiesc un segment important de consumatori datorita


faptului ca participa alaturi de parinti la efectuarea cumparaturilor.
b. Adolescentii reprezinta o categorie imprtanta de cumparatori, mai ales
pentru faptul ca realizaza o serie de cumparaturi, dintre care produse
alimentare, produse de patiserie, articole de imbracaminte de lux.

II. Care este varianta corecta de raspuns:

1. Femeile categoria cea mai numeroasa de consumatori, au un


comportament de consum caracterizat prin:

a. Sunt mai exigente fata de marfuri si mai atente la pretul


acestora;
b. Se ataseaza de produsele existente de mult timp pe piata si fata
de metoda traditionala de vanzare;
c. Apreciaza, in general, argumentele rationale care se aduc in
favoarea produselor si mai putin cele de ordin afectiv

2. Persoanele in varsta constituie un segment special de consumatori, cu


urmatoarele caracteristici comportamntele:

a. Au mare incredere in propria persoana si de aceia nu primesc


usor sfaturile personalului commercial;
b. Au o atitudine mai critica fata de munca vanzatorilor si cauta sa-
si impuna parerea.
c. sunt mai grijuli in privinta cheltuielilor

III. Completati spatiile punctate cu cuvintele potrivite:


a. Adolescentii reprezinta o categorie imprtanta de……………….., mai
ales pentru faptul ca realizaza o serie de cumparaturi, dintre care
dulciuri, produse cosmetic, articole de imbracaminte cu nota
predominant………………..
b. Copiii alcatuiesc un segment important de ………………..datorita
faptului ca participa alaturi de ……………………la efectuarea
cumparaturilor.
BAREM DE CORECTARE
Vanzarea marfurilor
I. a. A
b. F
II. 1. a
2. c
III. a. cumparatori, sportive
b. consumatori, parinti

S-ar putea să vă placă și