Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Școala: Liceul Teoretic “Mihai Eminescu”, Bârlad


Data: 05. XII. 2019
Clasa: a XI-a T
Modulul VI: Stagiu de pregãtire practicã în unitãţile de turism
Tema: U.R.Î.14 :Derularea activitãţii în agenţia de turism
Titlul lecției: Informarea clienţilor în legãturã cu avantajele oferite de fiecare modalitate de transport
Durata: 50 minute
Tipul lecției: Lecţie de achiziţionare de cunoştinţe
Profesor: Boboc Dorina

Competențe specifice
La sfârșitul activității elevii vor fi capabili să atingă următoarele compețente legate de:
C1 – definirea agenţiei de turism ;
C2– identificarea tipurilor de agenţii de turism ;
C3 – cunoaşterea modalitãţile de transport in turism;
C4 - avantajele şi dezavantajele transportului turistic aerian ;
C5- dezvoltarea transportului feroviar in turism .
Cunoștințe:
14.1.5.Descrierea principalelor forme de transport turistic;
14.1.6.Cunoaşterea avantajelor oferite de fiecare modalitate de transport;
14.1.7.Înţelegerea particularitãţilor transportului turistic aerian;
Abilități:
14.2.6.Stabilirea variantei optime de cãlãtorie pentru client respectând reglementarile privind transporturile turistice
europene;
Atitudini:
14.3.2 Implicarea activa in analizarea documentelor necesare la vânzarea unui bilet de avion.
Strategia didactică:
Metode și procedee:dialogul, conversația, explicația,jocul didactic, exercițiul, expunerea, prezentare
PowerPoint, conversația euristică.
Mijloacedidactice:instrumente de scris, fișe de lucru, panouri, desene, tablă, laptop, videoproiector.
Forma de organizare a activității: frontal, pe grupe, individual.

Bibliografie:
- Auxiliar Oferta de produse si servicii in cadrul agentiei de turism,
CALIFICAREA:TEHNICIAN ÎN TURISM, NIVELUL:4
- Vasile și Camelia Burja – “Didactica știintelor economice” 2006, ediția a II-a revizuită, Editura Irecson.
Desfășurarea lecției

Etapele Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Metode de


lecției operaționale alocat elevilor evaluare
1. Moment 2 min Profesorul face prezența și Elevii comunică Rm - instrumente de
organizatoric notează absențele în profesorului colegii scris
catalog. absenți și își pregătesc Rp - dialogul
apoi cele necesare pentru Fo - frontal
desfășurarea orei în bune
condiții.
2. Anunțarea 5 min Profesorul capteazã atenţia Elevii sunt atenţi şi
Rm - instrumente de
titlului lecției și a cu ajutorul laptopului şi a rãspund ghicitorilor. scris
competențelor videoproiectorului o - tabla
derivate urmărite prezentare PowerPoint cu - laptop
câteva ghicitori despre - videoproiector
tipurile de transporturi în Rp-prezentare
turism . PowerPoint
Profesorul va anunța și va Elevii își vor nota titlul - conversația
proiecta pe tablă cu lecției în caiete. - explicația
C1 ajutorul laptopului și al Fo - frontal
videoproiectorului, o pre- - individual
C2 zentare PowerPoint titlul
lecției “Informarea
C3 clienţilor în legãturã cu
avantajele oferite de
fiecare modalitate de
C4 transport” și competențele
urmărite:
– definirea agenţiei de
C5 turism ;
– identificarea tipurilor de
agenţii de turism ;
– cunoaşterea modalitãţile
de transport în turism;
- avantajele şi
dezavantajele transportului
turistic aerian ;
- dezvoltarea transportului
feroviar în turism .
Apoi va specifica faptul că
la sfârșitul lecției, fiecare
elev va fi capabil să atingă
toate obiectivele.

3. Dirijarea 20 min Profesorul , cu ajutorul


învățării și laptopului şi a prezentãrii
comunicarea noilor PowerPoint începe
conținuturi comunicarea noilor Elevii notează în caiete Rm - instrumente de
conţinuturi . noile informații furnizate scris
C1 Agenţia de turism este de profesor și comunică Rp – conversația
unitatea specializatã care activ cu acesta, oferind euristică
organizeazã ,oferã şi vinde răspunsuri sau explicații - explicația
pachete de servicii proprii la întrebările - dialogul evaluarea
turistice. adresate pe parcursul Fo - frontal orală
Tipologia agenţiilor de lecției. - individual
turism:
C2 -agenţia de turism
touroperatoare;
-agenţia de turism
detailistã.
Agenţia de turism
touroperatoare
organizează, oferă şi vinde
pachete de servicii turistice
sau componente ale
acestora direct la ghişeu
sau prin intermediari.
Agenţia de turism
detailistă oferă şi vinde în
contul unei agenţii
touroperatoare pachetele de
servicii sau componentele
acestora.
Agenţiile de turism
desfãşoarã activitãţi legate
de vânzarea de bilete de
transport în :
-mijloace de tansport Rm - instrumente de
turistic; scris
C3 -activitatea de ticketing; Rp – conversația
-vânzarea de bilete pentru euristică
alte forme de transport - explicația
turistic; Elevii sunt atenți la - dialogul
-aranjamente turistice; explicațiile profesorului și Fo - frontal
-gestionarea biletelor de analizează atent ceea ce le - individual
calatorie. sugerează profesorul apoi
Mijloace de transport notează în caiete
turistic: informațiile furnizate de
-transportul aerian; acesta.
-transportul feroviar;
-transportul rutier;
-transportul naval;
-transporturi
neconvenţionale.
Transportul aerian este
C4 un mijloc de transport ce
permite crearea de noi
pieţe turistice ,cãtre
destinaţii îndepartate de
ţãrile emitente.
Factorii transportului
aerian:
-modernizarea aeronavelor;
-construirea de aeroporturi
internaţionale; Elevii sunt atenţi , noteazã
-îmbunãtãţirea şi în caiete şi pun întrebãri
diversificarea sistemelor lãmuritoare.
tarifare.
C5 Transportul feroviar
asigurã deplasarea în spaţiu
şi în timp a bunurilor şi
persoanelor cu ajutorul
locomotivelor şi
vagoanelor .
Caracteristici :
-grad ridicat de siguranţã;
-preţuri mai scãzute;
-viteza relativ mare.

5. Asigurarea feed- 20 min Profesorul împarte elevii in Elevii oferă răspunsuri Rm - instrumente de
back-ului C1 4 grupe a câte 5 elevi . adecvate întrebărilor scris
Profesorul împarte 2 fişe primite. - fișe de lucru fișa de lucru
C2 de lucru (Anexa 1 şi Anexa Işi confruntã rezultatele Rp - conversația
2) astfel:Anexa 1 cu grupa adversarã , - explicația
C3 “Avantajele şi corecteazã eventualele - dialogul
dezavantajele greşeli şi completeazã - exercițiul
C4 transportului aerian “ la unde au omis. - jocul didactic
grupele 1şi 3 , Anexa 2 Fo - frontal
„Un nou tip de - individual
C5 aranjament turistic în
transporturile feroviare
din România: trenurile
Charter”
la grupele 2 şi 4. Dupa
timpul de rezolvare fiecare
grupa desemneaza cate un
lider pentru a citi
rezolvarea .
6. Concluzii și 3 min Se realizează prin
aprecieri aprecieri generale la
nivelul clasei în funcție de
gradul de implicare,
profesorul notând elevii
care au fost activi la lecție.
Se anunţã tema pentru
acasã : Realizaţi un mini
eseu cu tema ” Activitãţile
Agentul de ticketing ‘’.
Anexa 1
Liceul Teoretic “Mihai Eminescu”, Bârlad
Nume și prenume______________________________
Grupele 1 şi 3

FIȘĂ DE LUCRU
„Un nou tip de aranjament turistic în transporturile feroviare din România: trenurile
Charter”
Citiţi cu atenţie şi identificaţi particularităţile aranjamentului de transport turistic feroviar
charter.

SNTFC CFR Călători realizează, în afara transporturilor prevăzute în mersul trenurilor


şi transporturi speciale, conform cererii clienţilor. Este vorba despre trenurile charter. Pentru a putea
comanda un tren charter, agenţiile de turism, tour-operatorii sau persoanele fizice pot apela la
serviciile specializate ale CFR Călători. În comanda lansată de client pentru un tren charter sunt
necesare următoarele elemente: relaţia de transport (dus sau dus-întors); numărul pasagerilor; tipul de
vagon dorit având în vedere că trenurile charter pot fi formate din vagon ALSTOM clasa I, vagon
ALSTOM clasa a II-a, automotor DESIRO utilizat în compunerea trenurilor IC Săgeata Albastră,
vagon AVA Corail clasa a II-a, vagoane modernizate clasa I sau clasa a II-a, vagon BAR BISTRO.
La trenurile formate din automotoare Desiro nu se pot ataşa vagoane Bar Bistro. Agenţia de
turism mai trebuie să precizeze perioada în care se doreşte efectuarea transportului (data de plecare şi
de întoarcere, respectiv dacă transportul se efectuează dus-întors în aceeaşi zi cu staţionare între cele
două trenuri sau dacă transporturile se doresc în zile diferite). În perioada sărbătorilor de Crăciun,
Paşte, 1 Mai, Sezon Estival, CFR Călători utilizează de regulă întreaga capacitate de transport
prevăzută într-un program de mers de tren, iar încadrarea unui tren charter în graficul de circulaţie se
realizează în funcţie de posibilităţile existente.
Pentru un tren charter de lux compus din patru vagoane ALSTOM, clasa I, cu Bar Bistro, pe
ruta Bucureşti – Constanţa – Bucureşti, pe o durată de şedere la Constanţa mai mare de 24 de ore –
preţ de 12.000 de euro. Pentru un tren charter în regim rapid, cu patru vagoane de clasa a II-a, pe ruta
Bucureşti – Braşov – Bucureşti pe durată de o zi –preţ estimativ 5.000 de euro. Pentru un tren charter
în regim de accelerat, cu cinci vagoane cu 80 de locuri la clasa a II-a, pentru, de exemplu, un grup de
400 de copii, pe ruta Bucureşti - Suceava – Bucureşti, pe o durată mai mare de o zi – 12.000 de Euro.
Costul unei călătorii poate fi de 1,5 până la maximum 3 ori mai mare decât preţul uneia în
condiţii obişnuite.
Liceul Teoretic “Mihai Eminescu”, Bârlad
Nume și prenume______________________________ Anexa 2
Grupele 2 şi 4

FIȘĂ DE LUCRU
“Avantajele şi dezavantajele transportului aerian”
Comparaţi avantajele şi dezavantajele transportului aerian.

Avantaje
 Rapiditatea este atributul esenţial al transportului aerian. Pentru pasageri, evoluţia aeronavelor
a adus posibilitatea de a călători mult mai repede, dar şi în condiţii de confort şi de servicii net
superioare.
 Serviciile sunt un alt atribut important al călătoriei cu avionul. Numărul şi calitatea acestora a
crescut şi s-a diversificat impresionant, ajungând la ora actuala să fie principalul domeniu de
concurenţă între companiile aeriene. Serviciile nu se limitează numai la cele din timpul zborului, ci le
includ şi pe cele de la sol, răspunzând cerinţelor clienţilor.
 Oportunitatea reprezintă avantajul competitiv major în prestarea oricărui serviciu. Cu atât mai
mult, în cazul serviciilor logistice, oportunitatea lor decurge din necesitatea accesului în timp real la un
act de consum.
 Economicitatea se referă la posibilitatea clienţilor de a beneficia în condiţii avantajoase de
serviciile respective. Costurile de operare s-au redus substanţial în ultimii ani, permiţând practicarea
unor preţuri tot mai atractive, accesibile unui public tot mai larg.
 Regularitatea prestării serviciilor de transport aerian decurge din modul de organizare a
acestora. Transportul aerian se efectuează, în cea mai mare parte, prin cursele de linie, pe anumite rute
fixe, în condiţii de frecvenţă, orare şi tarife relativ stabile. Respectarea acestor condiţii se reflectă
asupra reputaţiei prestatorilor şi poziţiei lor pe piaţă.
 Confortul se referă nu numai la condiţiile de transport la bordul aeronavei, ci şi la dotările din
spaţiile anexe de la sol (din aeroporturi) care adaugă o motivaţie la baza opţiunii privind selecţionarea
avionului ca mijloc de transport.
Dezavantaje
 Dependenţa transporturilor aeriene de condiţiile naturale, ceea ce pune sub semnul
incertitudinii respectarea riguroasă a orarului sau chiar realizarea călătoriei creând o anumită
insecuritate a voiajelor.
 Investiţiile mari generate de construirea şi exploatarea unor aeroporturi moderne.
 Imbarcarea şi debarcarea turiştilor se face în afara localităţilor, necesitând transferul la baza
de cazare cu alte mijloace de transport.

Tipul de transport Avantaje Dezavantaje

Transportul Aerian

S-ar putea să vă placă și