Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Profesor:
Data:
Clasa: a X-a
Modulul I : Etică și comunicare profesională
Titlul lecţiei : Procesul comunicării
Tipul de lecţie : verificare şi apreciere a rezultatelor şcolare
Scopul lecţiei: verificarea şi aprecierea nivelului individual şi colectiv de pregătire a elevilor
privind procesul comunicării
Unitatea de rezultate ale învăţării tehnice specializate 1 : Etică și comunicare
profesională
Cunoştinţe:
1.1.1. Enumerarea elementelor procesului comunicării;
1.1.2. Precizarea obiectivelor și funcțiilor comunicării;
1.1.3. Descrierea nivelurile comunicării;
Abilităţi:
1.2.1. Poziționarea interlocutorului într-o schemă de comunicare;
1.2.2. Evaluarea obiectivelor și funcțiilor comunicării;
1.2.3. Analizarea nivelurile comunicării;
Atitudini:
1.3.1. Manifestarea interesului cu privire la nevoiele interlocutorului;
1.3.2. Adopatrea unui ton discret și politicos conștentizând impactul vorbirii aupra
altora;
1.3.3. Conștentizarea nevoii de a înțelege și utiliza limbajul într-un mod responsabil
și pozitiv social;
Obiective operaţioale:
 O1- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să definească concepul de
comunicare;
 O2- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să enumere elementele
compoente ale procesului de comunicare;
 O3- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să identifice obiectivele
comunicării;
 O4- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să recunoască funcțiile
comunicării;
 O5- La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să enumere nivelurile
comunicării;
Stategii didactice
a. Metode si procedee didactice: conversaţia, expunerea, problematizarea,
chestionare orală
b. Mijloace şi materiale didactice utilizate :
 Platforma educațională G-suite
 Test de evaluare
c. Forme de utilizare a activităţii elevilor :
 grupe
Forma de activitate:
 frontală
 individuală
Locul de desfăşurare:
 clasa de curs
Evaluarea:- curentă
Timp: 50 min
Bibliografie:
 Dorin Viorica ,Etica și comunicarea profesională, clasa a X-a , Editura CD PRESS,
2018
 Dorin Viorica , Comunicarea profesională, Caiet de lucru, clasa a X-a , Editura CD
PRESS, 2013
 Dinu Mihai, Fundamentele comunicării, Editura ALL, București, 2010
 Dinu Mihai , Comunicarea – repede fundamentale , Editura Orizonturi, București,
2017
 Urdoiu Mihai , Eu comunic, tu comunici , el comunică, Editura CD PRESS,
Bucuresti 2015
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Obiective
Momentele Conţinutul lecţiei Metode Mijloac Evaluare
lecţiei didactice e
Activitatea profesorului Activitatea elevului
didactic
e
1. Moment  Asigură condiţiile de Asigurarea
organizatoric desfăşurare a lecţiei  Pregătesc materialele necesare Conversaţia unui climat
2 min  Stabilește ordinea, disciplina în pentru lectie euristică Catalog socio-
clasă afectiv
 Verifică prezența elevilor adegvat

2. Verficarea
cunostintelor  Profesorul se adresează  Elevii răspund la întrebarea
anterioare elevilor: profesorului: “Procesul
privind: Ce lecţie aţi avut de pregătit comunicării”
“Procesul pentru astăzi ? Conversaţia
comunicării” euristică
3 min  Profesorul înaintează elevilor  Elevii răspund la întrebarile
O1 următoarele întrebări: profesorului

a. Ce este comunicarea ? a.. Comunicarea este procesul de


transmitere și recepție de
simboluri care au atașate Chestionare
înțelesuri, este fenomenul care orală
permire crearea de legături între
oameni, între instituții și între
instituții și oameni.
Comunicarea presupune prezența a
cel puțin doi
O2
b. Care sunt elementele b. Elemnetele comunicării sunt :
comunicării? emițătorul, mesajul, codul,
codificarea, decodificarea,
răspunsul, feebackul, perturbațiile,
receptorul, contextul și mijloacele
de trasnmitere.
c. Care sunt funcțiile
O3 c. Funcțiile comunicări sunt : Chestionare
comunicării?
 funcția emotivă; orală
 funcția referențială; Conversaţia
 funcția poetică; euristică
 funcția metalingvistică;
 funcția fatică;
 funcția conativă;
d. Cum se pot clasifica
O4 d. Obiectivele comunicării se
obiectivele comunicării ?
clasifică asfel :
 obiective organizatorice; Chestionare
 obiective individuale; orală
O5
e. Nivelurile cominicării se Conversaţia
e. Cum se pot clasifica
clasifică asfel: euristică
nivelurile comunicării ?
o comunicarea
intrapersonală;
o comunicarea
interpersonală;
o comunicarea de
publică;
o comunicarea de grup;
o comunicarea de masă;
3. Pregătirea
conţinutului ce C1  Profesorul înaintează testul de  Elevii vor intra pe platforma Expunerea Test de Capacitatea
urmează a fi evaluare G-suite și vor rezolva testul de evaluare de a rezolva
verificat C2  Profesorul postează pe platforma evaluare ținând cont de Problematizarea corect
“Procesul educaționala G-suite, testul de precizările profesorului. sarciniile de
comunicării” C3 evaluare lucru din
30 min  Profesorul precizează categoriile testul de
de itemi ce se regăsesc în testul evaluare
de evaluare respectând
 Profesorul anunţă timpul de limita de
lucru pentru testul de evaluare timp

3. Verificarea  Profesorul adresează întrebări  Elevii se conformează Conversaţia Test de Chestionare


principalelor privind principalele conţinuturi cerinţelor profesorului euristică evaluare orală
conţinuturi ale testului de evaluare:
privind:  Care sunt elementele
“Procesul comunicării?  Elevii răspund punctual la
comunicării”  Enumerați funcțiile întrebarile profesorului
10 min comunicării.
 În câte categorii pot fi
împărțite obiectivele  Elevii notează răspunsurile
comunicării corecte în caiete
 Cum se pot clasfica nivelurile
comunicării.

Aprecieri
4. Aprecierea Conversaţia verbale
rezultatelor  Profesorul poate să facă o  Elevii sunt atenţi la profesor euristică
5 min apreciere imediată dacă timpul Acordare de
permite note
Unitatea de învăţămănt:
Disciplina: Modulul I: Etică și comunicare profesională
Nume:……………….
Prenume:……………
Clasa:………………..
Data:………………...

TEST DE EVALUARE

TIMP DE LUCRU : 50 MIN.

Punctaj : Se acordă 1 pct. din oficiu

I. Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului corect. (0.5x 4= 2.0 pct. )


1. “Comunicarea este inevitabilă“ reprezintă un principiu conform căruia:
a. omul comunică în fiecare moment;
b. oameni comunică prin comportament, mimică și gesturi;
c. implică procese de acomodare a comportamentelor;

2. Codul din prespectiva comunicării presupune:


a. suportul mesajului, prin care urmează să fie difizat;
b. procesul de convertire a ideii într-o formă simbolică;
c. un sistem de reguli după care semnele se organizează pentru a produce
înțelesuri;
d. partea răspunsului dat de receptor emițătorului prin diverse mijloace;

3. Utilizarea explicațiilor, a gesturilor sau a tonului indică receptorului sensul în care


trebuie decodificat mesajul și carcaterizează funcția:
a. referențială;
b. poetică;
c. conativă;
d. fatică;
4. Comunicarea de grup presupune:
a. o colectivitate de maximum 11 persoane;
b. strict doi participanți;
c. un public variat și numeros;
d. un emițător unic și mai mulți receptori;
II. Răspundeţi prin adevarat sau fals la următoarele enunţuri. (0.5 x 4= 2.0 pct. )
1. “Comunicarea este un proces continuu“ este un principiu conform căruia oameni sunt
diferiți și percep diferit realitatea.
2. Feedbackul negativ trebuie argumentat și însoțit de sugestii concrete.
3. Menținerea sau înreruperea contactului fizic și psihic cu receptorul se realizează prin
funcția conativă.
4. Perturbațiile reprezintă bruiajul ce apare pe canalul de comunicare.

III. Completaţii spaţiile libere cu informaţiile corecte. (0.5 x 4= 2.0 pct. )


1. Reacția inversă sau..........................este partea răspunsului dat de receptor emițătorului
prin diverse mijloace, direct sau indirect.
2. Mijlocul de transmitere este ........................mesajului, prin care urmează să fie difuzat.
3. Comunicarea.........................are ca obiective cunoașterea celor de lângă noi, crearea și
întreținerea legăturilor umane.
4. Persoana întâi și interjecțiile sunt folosite în cadrul......................

IV. În coloana A sunt enumerate nivelurile comunicării, în funcție de numărul participanților și


de tipul de relație, iar în coloana B, sunt prezentate carcateristicile ale aacestora caracteristicile
acestora. Stabiliţi corespondenţa între noţiunile dintre celor doua coloane.
(0.5 x 4= 2.0 pct. )
A B
1. Comunicarea intrapersonală a. Asigură schimburi de idei și emoții
2. Comunicarea interpersonală b. Emițătorul și receptorul sunt una și aceeasi
persoană
3. Comunicarea de grup c. Necesită prezența unui emițător unic si a mai
multor receptori
4. Comunicarea publică d. presupune strict doi participanți
5. Comunicarea de masă e. reprezintă o raportare a faptelor într-un mod
cât mai obiectiv
f. slaba prezență a feedbackului
1 _____ 2 _____ 3 _____ 4 _____ 5_____

V. Enumeraţi și carcacterizați obiectivele comunicării (0.5 x 2= 1.0 pct.)

………..........................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................

BAREM DE CORECTARE
0,50 p Subiectul I (0.5 x 4 = 2.0 pct. )
Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului corect. (0.4 x 5 = 2.0 pct. )

1-B 2- C 3- C 4- A

0,50 p Subiectul II (0.5 x 4= 2.0 pct. )

Răspundeţi prin adevarat sau fals la următoarele enunţuri.

1- ADEVĂRAT
2- ADEVĂRAT
3- FALS
4- ADEVĂRAT

0,50 p Subiectul III (0.5 x 4= 2.0 pct. )

Completaţii spaţiile libere cu informaţiile corecte.

1. Reacția inversă sau FEEDBACK este partea răspunsului dat de receptor


emițătorului prin diverse mijloace, direct sau indirect.
2. Mijlocul de transmitere este SUPORTUL mesajulu, prin care urmează
să fie difuzat.
3. Comunicarea COMUNICAREA INTERPERSONALĂ are ca
obiective cunoașterea celor de lângă noi, crearea și întreținerea legăturilor umane.
4. Persoana întâi și interjecțiile sunt folosite în cadrul FUNCȚIEI
EMOTIVE.

0,50 p Subiectul IV (0.5 x 4= 2.0 pct. )

În coloana A sunt enumerate tipurile de depozite, iar în coloana B caracteristicile acestora.


Stabiliţi corespondenţa între noţiunile dintre cele doua coloane

1 ___B__ 2 __D___ 3 ___A__ 4 __F___ 5 __C___

0,50 p Subiectul V (0.5 x 2= 1.0 pct.)

Enumeraţi și carcacterizați obiectivele comunicării

Obiectivele comunicării se pot clasifica asfel :

o obiective organizaționale;
o obiective indivuduale;
9

S-ar putea să vă placă și