Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ȘCOLARĂ:COLEGIUL TEHNIC MIHAI BRAVU


Profesor: STANCU GHEORGHIȚA
Modulul II: Preparate pentru diete
Clasa:a XI-aE-gr1
Programa școlară Anexa nr.3 la OMECTS : nr.3501 din 29.03.2018
Calificarea profesională:Bucătar
Anșcolar: 2021-2022

Unitatea de rezultate a învățării:


U 10. Realizarea preparatelor recomndate în diferite diete
Tema lecției: Preparate recomandate în dieta bolilor cardiovasculare
Data: 07.12.2021
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Durata lecției: 45 minute
Locul de sfășurării activității: Laboratorul de gastronomie

UNITĂȚI DE COMPETENȚĂ:
Unitatea de competență :UC6 Realizarea preparatelor dietetice și vegetariene

Competențe specifice:Obține preparate pentru diete în bolile cardiovasculare

Rezultate ale învățării:


Cunoștințe:
10.1.3.Carcterizarea sortimentului de preparate pentru dieteîn bolile cardoivasculare
10.1.4.Descrierea proceselor tehnologice și a tratamentelor termice adecvate pentru a obține preparate
pentru diete în bolile cardiovasculare
Abilități:
10.2.1.Analizarea caracteristicilor preparatelor pentru diete pentru afecțiuni cardiovasculare
10.2..2.Efectuarea operațiilor tehnologice pentru obținerea preparatelor dietetic
10.2.3.Participarea la activitățile echipelor de lucru implicate în obținerea produselor dietetice
Atitudini:
10.3.1.Respectarea normelor la obținerea preparatelor pentru diete specifice bolilor cardiovasculare în
condiții de siguranță, securitate și PSI
10.3.2.Colaborarea cu colegii de echipă pentru asigurarea unui climat optim de muncă
Conținuturi: - Sortimentul de preparate pentru diete în bolile cardiovasculare

- Procese tehnologice și tratamente termice adecvate de obținere a preparatelor pentru diete în bolile
cardiovasculare
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:
o să caracterizeze dietele pentru diferite afecțiuni
o să clasifice sortimentul depreparate pentru diete
o să asigure materiile prime necesare realizării preparatelor recomandate în dieta
pentru bolile cardiovasculare
o să identifice echipamentul tehnologic necesar realizării preparatului Mere
îmbrăcate în aluat.
o să respecte procesul tehnologic și operațiile specifice necesare obținerii
preapratelor dietetice recomandate în dieta bolilor cardiovasculare

Strategia didactică:
 Resurse procedurale: conversația în LMG, explicația, demonstația
 Resurse materiale: fășă tehnologică, caiete de notițe, echipamente tehnologice, materii
prime
 Forma de activitate: frontală, individuală
 Evaluare: observare curentă, evaluare orală, evaluare practică
Bibliografia: -Constanța Brumar,Elena Pascali,Valentina Capotă,Marius Petre,Angela
Șandru,Florin Lixandru-Turism și alimentație, Editura CD Press, 2011
-Manual pentru calificarea Bucătar-Cristian Dincă-coordonator,Ed.Didactică și
pedagogică
Desfășurarea lecției:

Timp
Momentul Strategia didactică Evaluare
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode de Mijloace de Forme de
învățământ învățământ organizare
a activității
1 2 3 4 5 6 7 8
Moment 2 Face prezența elevilor, notează Răspund la întrebările puse de conversația Catalog. Frontală -
organizatoric elevii absenți în catalog; face profesor, își însușesc prin LMG
observații și recomandări dacă observațiile și recomandările
este cazul. primite
Verificarea 2 Adresează elevilor întrebari : Conversația Caiete de Individuală Evaluare
cunoștințelor Elevii răspund la întrebări Explicația teme. Frontală orală
1.Indicați bolile care intră în
grupa bolilor cardiovasculare.

2.Enumerați alimente permise în


bolile cardiovasculare.

3.Specificați motivul pentru care


nu se utilizează albușul de ou la
obținerea dulciurilor în cazul
dietei în insuficiență cardiacă.
8 Propune elevilor o nouă situație Ascultă și devin interesați de Conversația Observare
Dirijarea (lecție): Preparate recomandate propunerea făcută. Explicația Ustensile de Frontală curentă
predării- în dieta bolilor laborator, Individuală
învățării cardiovasculare-Mere Elevii vizați și clasa participă materii prime
îmbrăcate în aluat împreună cu profesorul la
Prezintă titlul lecției și reactualizarea cunoștințelor
prezină obiectivele teoretice.
Expunerea
lecției.
Profesorul împarte fișe
de documentare elevilor

Reamintește pe scurt NPM și


PSI specifice laboratorului.
Asigură materialele necesare
efecuării activității
experimentale de către elevi.
Va demonstra modul în care
elevii își vor desfășura
activitățile practice
independente, notând în același
timp pe tablă elementele și
etapele lucrării:
Prelucrarea primară a materiilor
prime ( după caz):
1. se preiau materiile prime
conform fișei tehnologice și se
verifică organoleptic calitatea Vor urmări demonstrația făcută
acestora de profesor și etapele de
2. Echipament de desfășurare ale lucrării de
lucru:castroane, merdenele din laborator.
lemn, linguri, căni gradate.
Operațiile specifice: - merele se
curăță de coajă și se scobesc de
partea lemnoasă și se umplu cu
stafide.
- din făină, unt, gălbenuș de ou,
apă rece și oțet se obține un
aluat.Se întinde o foaie de ½ cm
grosime care se taie în fâșii de 1
cm lățime cu care se îmbracă
merele.Se așează pe o tavă și se
coc într-un cuptor preîncălzit.Se
scot și se pudrează cu zahăr
pudră amestecat cu zahăr
vanilinat.

Asigurarea Confirmă și apreciză Rețin aprecierile și explicațiile Explicația - Frontală Observare


feedback-ului răspunsurile corecte ale elevilor. suplimentare Individuală curentă
Face observații și corecții, dacă
este cazul.
Formarea de 10 Solicită elevilor să realizeze Își desfășoară activitatea de Demonstrația Ustensilele, Observare
priceperi și Preparate recomandate în dieta realizare a preparatelor Conversația utilajele, Individuală curentă
deprinderi bolilor recomandate în dieta bolilor materiile Evaluare
cardiovasculare-Mere cardiovasculare-Mere prime din practică
îmbrăcate în aluat îmbrăcate în aluat laborator

După finalizarea preparatului Elevii solicitați prezină


Analiza 7 culinar solicită elevilor să semipreparatul culinar obținut. Conversația Fișe de Frontală/ Observare
rezultatelor prezinte și să analizeze aspectele documentare individuală curentă
activității observate în timpul lucrării. De asemenea, formulează Evaluare
Solicită formulare de concluzii concluziile aferente orală
Elaborarea cu privire la condițiile caliate preparatului culinar pe care
concluziilor ale produsului. tocmai l-au efectuat.
Fișă Tehnologică
Denumirea preparatului –Mere îmbrăcate în aluat
Grupa de preparate-Preparate pentru diete în bolile cardiovasculare
Caracterizarea preparatului-Dulciurile se servesc la sfârșitul meniului,fiind indicat mai ales la
prânz. Este un produs deosebit de apetisant datorită proprietăților gustative și nutritive pe care
le are. Are o digestabilitate ușoară fiind recomandat în dieta bolilor cardiovasculare.

Organizarea locului de muncă

-se preiau materiile prime conform fișei tehnologice și se


verifică organoleptic calitatea acestora
Materii prime UM Cantitate Indici de calitate

mere g 1200 fructe bine coapte, uniforme, nevătămate și nelovite

făină + prelucrat g 200 + 60 pulbere fină de culoare albă fără mirosuri străine și
impurități

unt g 200 culoare gălbuie fără miros de rânced

ou buc 1 ouă intact cu coajă curată și poroasă

apă rece ml 100 lichid incolor, limpede, fară mirosuri

stafide g 60 fructe uniform uscate, fără bucăți aglomerate

oțet ml 15 lichid gălbui cu miros specific

Echipament de lucru:
- castroane, sucitor, linguri, căni gradate.

Proces tehnologic:
- merele se curăță de coajă și se scobesc de partea lemnoasă și se umplu cu stafide.
- din făină, unt, gălbenuș de ou, apă rece și oțet se obține un aluat.
- se întinde o foaie de ½ cm grosime care se taie în fâșii de 1 cm lățime cu care se îmbracă
merele.
- se așează pe o tavă și se coc într-un cuptor preîncălzit la o temperatură de 200 oC timp de 10-
12 min.
- se scot și se pudrează cu zahăr pudră amestecat cu zahăr vanilinat.

Condiții de calitate:
- prezentat și servit imediat după scoaterea din cuptor, prepartul este rumen auriu.
- gustul este plăcut, specific aluatului cu unt și aromat specific mărului copt.

Verificarea produsului finit:


- se verifică organul leptic.

Mod de prezentare și servire:


- se prezintă pe farfurioare câte 2 la porție, cu elemente de decor.

S-ar putea să vă placă și