Sunteți pe pagina 1din 4

Liceul Tehnologic Economic “Elina Matei Basarab”, Râmnicu Sărat

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: STRUCTURI DE PRIMIRE TURISTICĂ


Unitatea de învăţare: URÎ 5. ORGANIZAREA ACTIVITĂȚII ÎN UNITĂȚILE DE
PRIMIRE TURISTICĂ
Lecţia: COMPARTIMENTELE STRUCTURILOR DE CAZARE
Tipul lecţiei: comunicare de cunoştinţe
Data: 14.03.2019
Clasa: a IX–a B
Sala: E 2
Durata: 50 minute
Propunător: Elena Harabagiu

SCOPUL PREDĂRII: Oferirea de informaţii, explicarea conceptelor teoretice,


explorarea şi influenţarea opiniilor, emoţiilor, convingerilor şi atitudinilor.
STRATEGIA DE PREDARE: învăţare inclusivă ţinând cont de stilurile de
învăţare ale elevilor prin asigurarea unui mediu de lucru corespunzător antrenării elevilor
în rezolvarea sarcinilor.

Competenţe specifice:
 Importanţa cunoaşterii compartimentelor din structurile de cazare

Rezultate ale invăţării:


R1 - Prezentarea compartimentelor din unităţile de cazare
R2– Identificarea structurii compartimentelor din unităţile de cazare
R3 – Identificarea activităţilor specifice desfăsurate in compartimentele unităţilor de
cazare .

STRATEGII DIDACTICE:
- învăţarea inclusivă axată pe stiluri de învăţare, grade de inteligenţă,
ritmuri de învăţare şi nevoi sociale ale elevilor.
- Învăţarea explicativă axată pe asigurarea unui mediu de lucru
corespunzător antrenării elevilor în rezolvarea sarcinilor.

 METODE DE ÎNVĂŢARE:
 conversaţia euristică;
 descoperirea dirijată;
 explicaţia;
1
Liceul Tehnologic Economic “Elina Matei Basarab”, Râmnicu Sărat

 învăţarea diferenţiată;
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: instrumente cognitiv – constructive de învăţare
procedurală: fişe de lucru, scheme,prezentare ppt.
 TIPURI DE ACTIVITĂŢI: frontale, individuale.
 STRATEGII DE EVALUARE:
 metoda de evaluare – formativă;
 tehnica de evaluare: observarea sistematică a comportamentului;
 instrumentele de evaluare: fişele de lucru.

COLECTIVUL DE ELEVI este format din 24 elevi dintre care:


 7 elevi cu stil de învăţare auditiv;
 10 elevi cu stil de învăţare vizual;
 8 elevi cu stil de învăţare practic;
 4 elevi cu stiluri combinate;
 Ritm de invatare :
 15 cu ritm mare de învăţare;
 14 cu ritm mediu de învăţare;

2
Liceul Tehnologic Economic “Elina Matei Basarab”, Râmnicu Sărat

SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

S-a notat cu P – profesorul şi cu E – elevii.


1. Moment organizatoric: notarea absenţelor şi pregătirea clasei pentru desfăşurarea în
bune condiţii a lecţiei 2 min.
2. Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei: profesorul informează elevii tema lecţiei şi
ce se urmăreşte prin prezentarea noilor cunoştinţe 3
min.
3. Stabilirea planului după care se elaborează tema 5
min.
 Metoda de învăţare: conversaţia euristică, descoperirea dirijată, explicaţia;
 Sarcina dezvoltată: Compartimentele structurilor de primire;
 Sarcini de lucru: Clasificare,structură,activitate
 Mod de lucru:
 Discuţii frontale şi individuale pe baza temei dezvoltate
 Elevii vor fi antrenaţi în discuţii care vor avea cunoaşterea compartimentelor structurilor
de primire turistica, în vederea oferirii unor servicii de calitate clienţilor.
 Profesorul va informa elevii ce se urmăreşte prin prezentarea noilor cunoştinţe

4. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării 30 min.


Prin participarea elevilor la dialogul organizat şi condus de către profesor, se realizează
procesul de predare-învăţare, tratând conţinutul ştiinţific al fiecărei competenţe operaţionale.

 R1 - Prezentarea compartimentelor din unităţile de cazare


P – recapitulează cu elevii care sunt unităţile de cazare si alimentaţie
P – clasifică compartimentele din unităţile de cazare
E – notează pe fişe.
 R2 – Identificarea structurii compartimentelor din unităţile de cazare
P – prezintă elevilor un material ppt. ce cuprinde structura compartimentelor din
unităţile de cazare .
E – urmăresc cu atenţie prezentarea si îsi notează pe fisă.

R3 – Identificarea activităţilor specifice desfăsurate in compartimentele unităţilor de


cazare
P – prezintă activităţile specifice din compartimnetele unităţilor de cazare şi a
unităţilor de alimentaţie.
E – urmăresc cu atenţie fişa de lucru şi îşi notează informaţiile nou-primite.

5. Fixarea cunoştinţelor 5 min.

3
Liceul Tehnologic Economic “Elina Matei Basarab”, Râmnicu Sărat

Pentru a verifica gradul de atingere a obiectivelor propuse la începutul lecţiei se dă spre


rezolvare o fişă de lucru .(Anexa 1)

7. Temă pentru acasă 3 min.

8. Evaluarea finală 2 min.


 Ce a fost bine?
 Ce trebuie îmbunătăţit?

S-ar putea să vă placă și