Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea de învățământ Liceul Național de Informatică

Aria curricullară: Om și societate


Disciplina de studiu: Educație socială
Clasa/an de studiu: a VII-a B
Data: 13.01.2023
Practicant: Boroica Mirela

PROIECT DIDACTIC/DE LECȚIE

Unitatea de învățare: Autoritățile statului român


Subiectul lecției: Autoritatea legislativă și legile
Tipul lecției: de predare-învățare,
Durata lecției: 50 min

Competențe generale: Să identifice valori, principii și concepte democratice, specifice științelor


sociale, în viața reală.
Competențe specifice/obiective de referință/Rezultate ale învățării vizate:
1.2 Să-şi dezvolte vocabularul, utilizând corect concepte specifice educației sociale;
2.1 Să caracterizeze instituțiile democratice din România;
2.2 Să identifice reguli și norme în diferite situații specifice educației sociale;
Obiective operaționale:
a)cognitive:
O1.Să înțeleagă care este rolul, atribuțiile și stuctura Parlamentului;
O2.Să identifice în toate situațiile structura și forma de activitate a Parlamentului;
O3.Să opereze cu termeni specifici educației sociale;
O4.Să fie capabili să enumere principalele instituții politice ale statului și rolul lor;
O5.Să sistematizeze informațiile din lecție;
b) afective:
Conștientizarea importanței respectării responsabilității în contexte variate de viață;

Conținutul activității de instruire:


Cod Arii de conținut (capitol) Sub-arii de conținut
(subcapitol)
C1 Descrierea constituirii și structurii Parlamentului din 1.Definirea Parlamentului,
România; 2. Constituirea Parlamentului,
3. Structura Parlamentului
C2 Indicarea activității Parlamentului și atribuțiile 1.Activitatea Parlamentului,
acestuia; 2. Atribuțiile Parlamentului
C3 Argumentarea rolului autorității legislative în luarea și 1.Rolul autorității legislative în
punerea în practică a deciziilor politice aprobarea legilor,
2.Clasificarea legilor,
3.Aplicarea legilor

Mijloace de învățământ:
Cod Denumire resurse materiale
C1 manual, Constituția României
C2 marker/tablă
C3 fișe de lucru – modele de cereri

Metode și procedee de instruire:


-explicația, problematizarea,conversația didactică, demonstrația, etc.,
-lucrul individual/în echipă,
-fișe de lucru necesare elevului, pentru facilitarea învățării prin înțelegere și aplicare.
1
Diagrama obiective-conținuturi:
Obiective/ C1 C2 C3
Conținuturi
O1 X X
O2 X X
O3 X X
O4 X
O5 X X X
O6 X X

Bibliografie
 Îndrumător pentru utilizarea manualului de educație socială, Ed. Aramis
 *** Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru educaţie socială, Clasa a
VII-a, Bucureşti,
 Manualul de educație socială,format digital de pe edu.ro,
 Constituția României,
 Ordonanța de urgență nr.57/2019 privind Codul administrativ,
Locul desfășurării lecției: sala de clasă

2
Desfășurarea lecției
Timp Strategia didactică
Evenimentele alocat Activitatea Activitatea Metode de învățământ Mijloace Forme de Modalități de
instruirii. fiecărei profesorului elevilor de organizare evaluare
Conținut/obiective etape învățământ
1 2 3 4 5 6 7 8
1.Organizarea 2-3 -așezarea -să pregătească -conversația - -activitate -
clasei pentru minute elevilor la manualele și frontală,
lecție locurile lor astfel caietele -activitate
încât lecția să de grup,
înceapă în -activitate
ordine, individuală
-pregătirea
pentru activitatea
didactică: a
manualelor, a
caietelor, a
tablei, a
markerului, a
fișelor,
-notarea
absențelor în
catalogul clasei,
-crearea
atmosferei
afectiv-
motivaționale
necesare pentru
etapa următoare,
2. Reactualizarea 3-4 - profesorul -să răspundă Conversație/problematizare/explicație manual -activitate - observația
cunoștințelor minute întreabă, individual sau de clarificare frontală, sistematică a

3
în grup la -activitate comportamentului
întrebări de grup, elevului
-activitate
individuală
3. Comunicarea
noilor cunoștințe, 40-45 de minute
comunicarea de
cunoștințe sau
predarea propriu-
zisă
3.1. Captarea 1-4 -stimularea -să-și - Explicația manual -activitate - observația
atenției minute motivării și amintească - Conversația frontală, sistematică a
interesului elementele -activitate comportamentului
elevului pentru esențiale din de grup, elevului
subiectul lecției, lecția -activitate
-reactualizarea precedentă, individuală
cunoștințelor din
lecția anterioară
necesară
abordării noilor
conținuturi,
3.2 Anunțarea 1-2 -anunțarea -să rețină titlul - Explicația manual, -activitate - observația
lecției noi și a minute titlului lecției, anunțat, - Conversația marker, frontală, sistematică a
obiectivelor -scrierea pe -să noteze în tablă -activitate comportamentului
operaționale tablă a acestuia, caiete titlul de grup, elevului
-provocarea scris pe tablă, -activitate
interesului, individuală
curiozității
elevilor prin
prezentarea a
ceva ce ține de
istoricul
4
domeniului
abordat,
-asigurarea feed-
back-ului,
3.3 Tranmiterea de 20-25 -predarea lecției -să rețină -explicația, problematizarea, manual, -activitate - observația
cunoștințe sau de conform descrierea conversația didactică, demonstrația, marker, frontală, sistematică a
predarea propriu- minute programei făcută de etc., tablă, fișe -activitate comportamentului
zisă analitice, profesor; -lucrul individual, de lucru, de grup, elevului
-scrierea ideilor -să scrie în -fișe de lucru necesare elevului, caiet, pix -activitate
principale și caiete ideile pentru facilitarea învățării prin individuală
explicative pe principale și înțelegere și aplicare.
tablă, explicative de
-combinarea pe tablă
activităților
frontale cu cele
individuale
asigurând un
climat afectiv-
stimulativ
învățării,

4. Fixarea și 4-5 -prezentarea -reținea -conversația didactică, manual -activitate - observația


consolidarea minute concluziei lecției concluziei -organizatorul grafic frontală, sistematică a
noilor cunoștințe, predate prezentate -activitate comportamentului
precum și -profesorul -elevii răspund de grup, elevului
realizarea feed- întreabă -activitate
back-ului individuală
5. Indicarea temei 2-3 -studierea lecție -Elevii vor -expunerea didactică a temei de casă manual -activitate - observația
pentru acasă minute predate pentru studia lecția frontală, sistematică a
ora următoare, predată. -activitate comportamentului
de grup, elevului
-activitate
5
individuală
8.Evaluarea finală 1-3 -prezentarea de - -comunicarea - -activitate - observația
minute aprecieri frontală, sistematică a
generale cu -activitate comportamentului
privire la de grup, elevului
participarea -activitate
elevilor la lecție. individuală

S-ar putea să vă placă și