Sunteți pe pagina 1din 5

ŞCOALA: Grup Școlar Agricol, Topolog, Tulcea

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.11.2010
CLASA: a IX-a R
PROPUNĂTOR: prof. Tunsu Cristian
OBIECTUL: Consiliere și orientare
SUBIECTUL: Adaptarea elevilor din clasa a IX-a la învățământul liceal
TIPUL LECȚIEI: mixtă
POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Module tematice vizate: Autocunoaștere și dezvoltare
personală/Comunicare și abilități sociale
COMPETENȚE:
a) Competențe generale:

1. Explorarea resurselor personale care influențează planificarea carierei;


3. Utilizarea adecvată a informațiilor, în propria activitate, pentru obținerea succesului.

b) Competente specifice:

1.1. Argumentarea importanței încrederii în sine, pentru evoluția personală;


1.2. Examinarea caracteristicilor specifice adolescenței;
3.1. Exersarea abilităților de utilizare a unor resurse de informare variate, referitoare la propria
activitate;
3.2. Analizarea corespondențelor dintre resursele personale de învățare și cerințele școlare, în context
liceal.

c) Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:


1. Definească adaptarea;
2. Precizeze caracteristicile adaptării şcolare;
3. Enumere dimensiunile adaptării şcolare;
4. Exemplifice diferite cazuri de adaptare/inadaptare şcolară;
5. Să se analizeze din punctul de vedere al adaptării la învăţământul liceal;
6. Estimeze în ce măsură s-au adaptat atât ei cât şi colegii lor la viaţa de liceu;
7. Identifice metode de remediere a unor probleme de adaptare şcolară.
FORME DE ORGANIZARE:
a) a conţinuturilor: modulară, integratoare;
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici.

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev-profesor; elev-elev;

TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: formativă, individuală şi în grup,


autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului.

RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, activitatea independentă, reţeaua de discuţii, jocul
de rol, dezbaterea tip cafenea, exerciţiu de spargere a gheţii, explicaţia, studiul de caz, discuţii,
brainstorming, problematizare.
b) materiale : tabla, scheme, imagini, fişe de lucru, videoproiector, calculator,chestionare
c) psihologice: motivaţia activităţii, dorinţa de cunoaştere.
d) bibliografice:
1. Băban, A., Consiliere educaţională, Cluj-Napoca, 2001;
2. Tomşa, Gh., Consilierea şi orientarea în şcoală, Casa de editură şi presă Viaţa Românească,
Bucureşti, 1999;
3. Butnar, D, Gulei, M., Hardulea, A., Hodorogea, A. şi alţii, Consiliere şi orientare școlară, Ed.
Spiru Haret, Iaşi, 1999;
4. David, E., Introducere în consilierea şcolară, profesională şi privind cariera, Ed. Universităţii
"Lucian Blaga" Sibiu, 1998;
5. Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin
activități de mentorat:
Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev;
Evaluarea continuă la clasă;
Cunoaşterea elevului;
Folosirea TIC în procesul de predare-învăţare
Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală;

e) temporale: 50 minute
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


(metode,
ETAPELE LECŢIEI OB. de Forme de Metode şi
de conţinut Materiale didactice instrumente,
timp organizare procedee
indicatori)
Efectuarea prezenţei şi asigurarea
condiţiilor pentru buna desfăşurare a
lecţiei; 2 conversaţia, Observația
1. Captarea atenţiei frontală
Motto: „Scopul educaţiei este acela de min. explicaţia, discuţii sistemică
a schimba o minte goală cu una
deschisă.” (Malcolm Forbes)
Profesorul enunță tema – Adaptarea
2. Anunţarea temei și elevilor din clasa a IX-a la 1 Observația
O1-O7 frontală explicaţia, discuţii
a obiectivelor învăţământul liceal; min. sistemică
Profesorul enunță obiectivele lecției.
Florea – Elevii primesc autocolante
3. Dirijarea învățării colorate pe care trebuie să noteze
activitatea
a) Exercițiu interactiv lucrul pe care ei îl apreciază cel mai 5 tabla, scheme, Observația
O4-O6 individuală independentă,
de spargere a gheții mult la viaţa de liceu. Aceste min. imagini sistemică
discuţii
autocolante se vor lipi pe o planşă,
alcătuind petalele unei flori.
Elevii sunt invitaţi să participe la conversaţia,
discuţii, atingând punctele de reţeaua de discuţii, tabla, scheme, Observația
b) prelegere dezbatere: 15 frontală, jocul de rol, imagini, sistemică,
O1-O7
interactivă - ce reprezintă adaptarea; min. individuală dezbaterea tip videoproiector, conversația
- care sunt caracteristicile adaptării cafenea, explicaţia, calculator euristică
școlare; discuţii,
- care sunt cele trei ipostaze ale brainstorming,
adaptării școlare; problematizare.
- în ce a constat pentru aceștia
adaptarea la învățământul primar și
gimnazial;
- ce presupune viața de licean;
- cu ce vine în plus viața de licean față
de învățământul gimnazial;
- care sunt principalele probleme cu
care se confruntă elevii la liceu;
- în ce sens se pot ameliora aceste
probleme.
Elevii sunt organizați în grupuri mici;
conversaţia,
Vizionare de materiale cu privire la
activitatea
adaptarea şcolară/fişe de lucru –
independentă, Observația
Elevii vizionează materiale cu privire
frontală, reţeaua de discuţii, tabla, scheme, sistemică,
la adaptarea şcolară și le discută în
c) organizarea pentru O1-O7 8 individuală, jocul de rol, imagini, fişe de lucrul cu
cadrul grupului
activitatea de grup min. în grupuri dezbaterea tip lucru, videoproiector, fișele,
Elevii alcătuiesc portretul elevului
mici cafenea, explicaţia, calculator conversația
adaptat/inadaptat, evidenţiind
discuţii, euristică
diferenţele dintre aceştia;
brainstorming,
Fiecare grup prezintă cum vede un
problematizare.
elev adaptat/inadaptat.
d) studiu de caz: Cu o săptămână înainte elevii au fost conversaţia,
Observația
adaptarea elevilor de rugați să completeze chestionare cu explicaţia, studiul scheme, imagini,
7 frontală, sistemică,
clasa a IX-a din O1-O7 privire la adaptarea la învățământul de caz, discuţii, videoproiector,
min. individuală conversația
Grupul Școlar Agricol, liceal; brainstorming, calculator,chestionare
euristică
Topolog, la viața de Se prezintă analiza acestor chestionare problematizare.
liceu și profesorul trage concluzii împreună
cu elevii privind gradul lor de
adaptare.
conversaţia,
activitatea
Discuții cu profesorul privind modul în independentă,
4) Feedback prin care elevii s-au adaptat la viața de reţeaua de discuţii,
frontală, Observația
raportarea la liceu; jocul de rol,
5 individuală, sistemică,
obiectivele propuse O1-O7 Elevii discută în grup și cu profesorul dezbaterea tip scheme, imagini
min. în grupuri conversația
iniţial, cu solicitarea diferite ipostaze ale adaptării școlare și cafenea,
mici euristică
elevilor vin cu exemple întâlnite în viața de zi explicaţia, studiul
cu zi, din reviste, cărți, mass-media de caz, discuţii,
brainstorming,
problematizare.
Observația
activitatea
sistemică,
5)Asigurarea independentă,
Elevii sunt rugaţi să completeze fișe de 5 frontală, lucrul cu
retenţiei şi transferul O1-O7 studiul de caz, fişe de lucru
lucru cu privire la adaptarea școlară min. individuală fișele,
de cunoştinţe discuţii,
conversația
problematizare.
euristică
Se prezintă concluziile lecției; 2
6) Încheierea lecţiei frontală
Se anunță titlul următoarei activități. min.

S-ar putea să vă placă și