Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Nr. 2 Moreni

Profesor: Petre Adriana-Roxana

Obiectul: Limba şi literatura română

Clasa: a VIII-a

Data: 03.05.2023

Unitatea de învățare: „Ce este adevărul?”

Tema generală: „Reflecții asupra lumii”

Subiectul lecției: Textul nonliterar. Textul multimodal. Reclama

Tipul lecției: predare- învățare-evaluare

Timp alocat: 50’

COMPETENȚE GENERALE:

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea


textului oral

2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

Competențe specifice Activități de învățare

1.3. Realizarea unei prezentări orale −transpunerea în alt limbaj – grafic/iconic – a


multimodale în faţa unui public, corelând unei prezentări audiate;
elementele verbale, paraverbale şi nonverbale − exerciții de elaborare a unei prezentări
în cadrul unor strategii de argumentare simple, utilizând un organizator grafic;
2.1. Evaluarea informațiilor și a intențiilor de − interpretarea temei, a motivelor şi a ideilor
comunicare din texte literare, nonliterare, principale dintr-un text;
continue, discontinue și multimodale − dezvoltarea şi evaluarea unor informaţii din
diverse tipuri de texte prin emiterea de opinii
şi idei, în contexte şcolare sau extraşcolare;
2.2. Compararea a cel puțin două texte sub − prezentarea creațiilor originale ale elevilor,
aspectul temei, al ideilor şi al structurii din proprie inițiativă sau la cerere, cu
împărtășirea, impresiilor, a gândurilor în
public, în fața unui auditoriu necunoscut;
4.4. Valorificarea relaţiei dintre normă, − alcătuirea de texte scurte în care elevii să
abatere şi uz în adecvarea strategiilor utilizeze corect normele limbii standard;
individuale de comunicare

Obiective operaționale:

La finalul lecției, elevii trebuie:

• O1-să recunoască modul în care sunt organizate informațiile în texte multimodale; (corelare
cu C.S. 1.4);

• O2- să identifice trăsăturile unui text multimodal (corelare cu C.S. 2.1);

• O3-să precizeze cazul în care se află complementele prepoziționale (corelare cu C.S 4.1)

• O4- să analizeze complemente prepoziționale (corelare cu C.S. 4.1)

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

A1: exerciții de recunoaștere a complementelor prepoziționale; (corelare cu O1 și cu c.s


1.2)

A2: exerciții de alcătuire a unor enunțuri (corelare cu O2 și c.s 2.4)

A3: exerciții de de precizare a regimului cazual; (corelare cu O3 și c.s 3.2)

A4: exerciții de analiză a unor complemente prepoziționale; (corelare cu O4 și c.s 5.2)

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, expunerea,


învățarea prin descoperire

Forme de organizare a activității: activitate frontal, individuală, în perechi;

Metode şi tehnici de evaluare: observarea curentă, conversația examinatoare, aprecierea


verbală, Learningapps.

Resurse:

a. umane: elevii clasei a VIII-a, cu ritmuri apropiate de învățare;


b. materiale/ mijloace de învățământ: Limba şi literatura română – Manual clasa a VIII-a,
Editura Art Klett, fişe de lucru, tablă,, laptop, videoproiector, PPT, telefoane.

c. de timp: 50 minute.

Locul desfăşurării activității: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE:

1. Programa de limba şi literatura română pentru clasele a V-a – a VIII, București, 2017.

3. Ilie, Emanuela - Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, ediția a II-


a revăzută şi adăugită, Editura Polirom, Iaşi, 2008.

4 Pamfil, Alina – Limba şi literatura română. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45,
Cluj-Napoca, 2008.

5. Sâmihăian, Florentina, Norel, Mariana- Didactica limbii și literaturii române I, București,


2011

6. www.learingappps.org

7. https://view.livresq.com
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢEL FORME ŞI
E INSTRUIRII INSTRU-
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ MENTE DE
DURATA EVALUARE

Obiective Activitatea Activitatea Metode/ Mijloace de Forme de


operaționale profesorului elevului procedee învăţământ organizare
a activităţii

1. Moment * Salutul; * Elevii se Conversaţia


organizatoric pregătesc pentru
* Prezentarea începerea orei
invitaţilor; de limba şi
1’ * Notarea literatura
absenţelor în română.
catalog;

* Asigurarea unui
climat adecvat
desfăşurării lecţiei.
* Verifică, atât *Citesc Conversaţia Activitate Aprecierea verbală a
calitativ, cât şi rezolvarea temei euristicǎ frontală răspunsurilor
2.Verificarea cantitativ tema pentru acasă.
temei şi a pentru acasă
cunoştintelor solicitând elevilor
anterior să citească *Corectează
dobândite rezolvările acesteia eventualele
şi intervine cu greşeli.
1' lămuriri
suplimentare acolo
unde este cazul.

3. Captarea A1: Profesorul .*Elevii răspund Conversația Videoproiector Activitate Aprecierea verbală a
atenţiei şi propune realizarea la întrebările catehetică frontalǎ răspunsurilor
asigurarea unui puzzele: profesorului.
climatului O1
afectiv Elevii primesc o
părți dintr-o Învățarea prin
5' propoziție pe care descoperire
trebuie să o pună în
ordine.

(despre Ioana
proiect, vorbesc,cu,
eu)

Se discută despre
propoziție obținută.

Ce funcții sintactice
au cuvintele „despre
proiect” și „cu
Ioana”?

*Îi ajută pe elevi să


formuleze definiția
complementului
prepozițional.

4. Anunţarea *Anunţă elevii că în * Ascultă, apoi Conversația Tabla Activitate


temei şi a această lecţie vor notează titlul frontală
obiectivelor reactualiza lecţiei în caiete. Caietele
operaționale cunoștințele despre elevilor
„Complementul
1' prepozițional”.

*Prezintă
obiectivele într-o
formă accesibilă
elevilor.

* Notează la tablă
data şi titlul lecţiei.

5. Dirijarea Profesorul prezintă *Elevii încep Conversaţia Tablǎ Activitate Aprecierea verbală a
procesului de elevilor cu PPT lectura textului frontală răspunsurilor
consolidare / O2 pentru și își notează în
de dezvoltare a reactualizarea caiete și răspund PPT
obiectivelor cunoștințelor despre la întrebările
complementul profeorului.
15' O3 prepozițional, dar și Videoproiector
despre dificultățile
pe care elevii le pot Activitate
avea în frontalǎ
recunoașterea
acestei funcții Conversaţia Caietele
sintactice. elevilor
*A2, A3: solicită
elevilor rezolvarea Observarea curentǎ
unei fișe de lucru
(Anexa 1).

Activitate
individuală

5. Obţinerea O4 A4: Profesorul * Ascultă Explicaţia Activitate Observarea curentǎ


performanţei propune realizarea explicaţiile şi frontală
unei reclame în rezolvă sarcinile Demonstrația
10' perechi de câte 2 dată. individuală
Conversația
elevi plecând de la o
imagine dată.
*Se realizează prin *Elevii rezolvă Explicația Telefoane Activitate Aprecieri verbale
intermediul sarcinile după individuală
6. Integrarea aplicației „Kahoot”. indicaţiile
evaluării de tip profesorului.
formativ https:// Learningapps Observare curentă
learningapps.org/
5' watch?
v=p6pttbywk22

7. * Se comunică tema * Notează tema Explicaţia Activitate


Intensificarea pentru acasă: pentru acasă. frontală
procesului de Redactează o
pagină de jurnal, de
retenţie şi
minimum 150 de
transfer cuvinte, în care să
prezinți impresiile
1’
tale legate de o
excursie la muzeu,
cu școlala. În
compunerea ta vei
insera o secvență
narativă, una
descriptivă și una
explicativă.
Vei sublinia toate
complementele
prepoziționale din
compunerea ta.
8. Evaluarea *Apreciază global * Elevii exprimă Conversaţia Activitate Aprecierea verbală,
activităţii şi individual aportul aspectele euristicǎ frontală prin calificative
didactice elevilor la lecţie. pozitive şi
aspectele
1’ * Notează elevii cu negative ale
participare bunǎ la activităţii.
activitate.
Anexa 1

Fișă de lucru

Clasa a VIII-a
1. Subliniază complementele prepoziționale din banda desenată de mai jos extrasă
din romanul grafic Aventuri în Momilandia de Tove Jansson:

2. Încercuiește doar litera corespunzătoare propoziției care conține un complement


prepozițional:
a. S-a înfuriat pe Andrei.
b. L-a înfuriat pe Andrei.
3. Alcătuiește enunțuri care să respecte următoarea structură:

a. un enunț asertiv în care complementul prepozițional să fie exprimat prin substantiv


propriu;
b. un enunț interogativ în care complementul prepozițional să fie exprimat prin pronume
personal;
c. un enunț asertiv în care complementul prepozițional să fie exprimat prin pronume
demonstrativ
d. un enunț negativ în care complementul prepozițional să fie exprimat prin numeral
numeral ordinal
4. Transcrie complementele prepoziționale din enunțurile date, analizând părțile de
vorbire prin care sunt realizate, după modelul:
ex: Nu vreau să vorbim despre incidentul de ieri.
despre incidentul=complement prepozițional exprimat prin substantiv comun, genul neutru,
numărul singular, cazul acuzativ, articulat cu articol hotărât ,,-l”,, precedat de prepoziția ,,despre”
a. S-a întâlnit cu cineva care i-a cerut să vorbească despre aceasta.
b. Se temea de răceală, așa că a intrat în casă.
c. Băiatul era dornic de experimentare, așadar s-a bucurat de invitația la acel eveniment științific.
d. Și-a dat imediat seama de planul lor și a renunțat la a mai colabora cu ei.
e. Locuiesc aproape de bunicii mei și știu că mă pot baza pe ei oricând.

S-ar putea să vă placă și