Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Scoala
Data: 16.03.2021
Profesor:
Clasa: a VIII -a B
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare IV: Ce este adevărul?
Subiectul lecţiei: Textul nonliterar
Tipul lecţiei: Predare - învăţare

Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare;
3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare;

Competenţe specifice:
1. Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte;
2.1. Compararea trăsăturilor definitorii ale comunicării în texte literare și nonliterare;
2.2. Aplicarea conceptelor de specialitate în analiza şi discutarea textelor literare studiate;
3. Argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate;

Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
1. să definească textul nonliterar;
2. să recunoască trăsăturile unui text nonliterar ;
3. să realizeze diferite texte ce intră în componenta textului nonliterar (reclama)
4. să facă diferenţa dintre textul literar şi textul nonliterar.

Metode şi procedee:
- conversaţia euristică,explicaţia, argumentarea, gândirea activă, învăţarea prin descoperire, scripţio continua.

Forme de organizare:
- activitatea frontală, activitatea individuală

Materiale şi mijloace tehnice de învăţare:


- fişe cu texte selectate, fişa de lucru, planşe, ziar,
Resurse:
- capacităţile normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele însuşite anterior de ei despre textul ficţional.
Timp: 50 de minute

Bibliografie:
1. Programa şcolara limba si literatura romana , clasa a VIII-a
2. Limba si literatura română, Manual pentru clasa a VIII-a, Florentina Samihăian, Ed.Art,2017
3. Ilie Emanuela, Didactica literaturii române, Ed. Polirom, Iaşi, 2008;
4. Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române, Ed. Polirom, Iaşi 1999;
Scenariu didactic

Nr. Secvenţele Elemente de strategie didactică Evaluare


crt. lecţiei Demersul didactic
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Materiale Forme de
procedee organizare
Asigurarea condiţiilor optime în Se pregătesc pentru oră. Conversaţia Clasa Frontal
Moment vederea desfăşurării lecţiei:
1. organizatoric -notarea absenţelor
2’

Profesorul împarte elevilor câte o Elevii vor rezolva Conversatia Fisa, Individual Aprecieri
fişă ce conţine un text cu individual cerinţa solicitată Scripţio caietul verbale
caracter scripţio continua( anexa de profesor continua
2. Captarea 1).
atenţiei Elevilor li se cere să delimiteze
5’ cuvintele din textul primit, să
pună semnele de punctuaţie şi
diacriticile corespunzătoare. Prin
rezolvarea cerinţei, elevii vor afla
şi titlul lecţiei.
După răspunsurile date, elevii Elevii ascultă, apoi scriu pe Conversatia Tabla Individual
Anunţarea sunt anunţaţi că vor caiete data şi titlul lecţiei Caietul
3. subiectului şi studia ,,Textul nonliterar,,
a Profesorul scrie pe tablă titlul
obiectivelor lecţiei şi anunță obiectivele.
1’

Pe baza diverselor planşe (în care Elevii ascultă, analizează şi Conversaţia Planşe Individual Aprecieri
4. Dirijarea există un text literar si unul răspund la întrebările puse. Observaţia Texte Frontal verbale
învăţării nonliterar, anexa nr 2, 3), în urma Elevii notează pe caiete Argumentare Caiete
30’ întrebărilor, elevii vor dobândi notiţele scrise la tablă de a Dictionare
noi cunoştinţe în ceea ce priveşte către profesor. Explicaţia
textul nonliterar. Codul Individual Aprecieri
Cu ajutorul unor materiale fiscal Frontal verbale
nonliterare(ziar, scrisoare oficială
reviste etc.), elevii vor descoperi
diferite tipuri de texte ce intră în
camponenta textului
nonliterar (reclama, textul
jurnalistic, textul ştiiinţific etc).
Li se prezintă elevilor diferite
materiale de specialitate
nonliterar : dicţionare, , ghid de
conversaţie etc, toate acestea
ducând la o mai bună însuşire a
informarţiilor.
Elevii primesc fişe de lucru, li se
cere să identifice felul textelor
prin raportare la unele
particularităţi sesizate.Profesorul
îi va ghida pe elevi pentru
depistarea raspunsului corect.
Pe parcursul etapei, profesorul
notează la tablă schematic
noţiunile descoperite.
5 Realizarea Profesorul cere elevilor să tragă Elevii rezolvă cerințele Conversaţia Caietele Individual Aprecieri
feed-back- la sorti bilețele pe care se află date. Frontal verbale
ului scrise diferite cuvinte.
10’ Pornind de la cuvantul de pe
bilețel, elevii vor avea de
conceput o reclamă, respectand
anumiți pași.
6. Asigurarea Profesorul anunţă tema pentru Elevii îşi notează în caiete Conversaţia Caiete Individual
retenţiei şi a ora viitoare ( întocmiți un tema primită.
transferului clasament al celor mai amuzante
2’ 4 reclame).
ANEXA NR.1

inaceastaoravominvatadespretextu
lnonliteravandcapunctdeplecareunt
extliterarscrisdeliviurebreanuvoma
flacaresunttextelenonliteraresiprinc
esecaracterizeazaacestea
ANEXA 2

“Odaia era albă ca un culcuş de fecioară. Apusul îşi filtra


agonia prin două ferestre înalte, schiţând pe parchet două
romburi de lumină portocalie, care cuprindeau picioarele
patului într-o îmbrăţişare tremurătoare.
Un miros straniu de albeaţă respirau pereţii proaspăt
văruiţi şi se cernea în unde subţiri pe măsuţa cu trei scaune
din ferestre, pe soba de teracotă din colţ, pe noptiera de la
căpătâiul patului şi chiar pe jilţul de paie în care veghea sora
de caritate Dafina, îmbrăcată în şorţ alb, cu bonetă albă pe
creştet şi cu o cruciulită roşie. Din unghere răsăreau umbre
sfioase, cenuşii, înaintau domol, apoi brusc, se stingeau.
L. Rebreanu, Adam şi Eva
Anexa 3
,, Gramatica este un ansamblu de reguli privitoare la
modificarea cuvintelor şi la îmbinarea lor în propoziţii şi
fraze. Din această definiţie rezultă că există două feluri de
reguli gramaticale, care repezintă cele două părţi constitutive
ale gramaticii: morfologia şi sintaxa.
Morfologia cuprinde regulile privitoare la forma cuvintelor
şi la modificările formale ale cuvintelor studiate pe părţi de
vorbire; sintaxa cuprinde regulile privitoare la îmbinarea
cuvintelor în propoziţii şi fraze.
2. Între cele două părţi constitutive ale gramaticii există o
strânsă legătură care se manifestă în diverse feluri.
(*** Gramatica limbii române, Editura Academiei Române)
FISA DE LUCRU

FISA DE LUCRU

Se dă textul:

ÎN ŢARĂ: Vremea va fi închisă, umedă şi mai rece decât în mod normal la această dată. Vor cădea ploi mai frecvente şi mai însemnate
cantitativ în sudul şi în estul ţării, în special în Subcarpaţi şi la munte, unde pot totaliza pe alocuri peste 20 l/mp.
Vântul, moderat, va prezenta intensificări în sud-vestul ţării. Temperatura aerului, în creştere uşoară, va fi cuprinsă între 10 şi 20 de grade.
Pe alocuri, ceaţă la munte şi în Transilvania.
ÎN BUCUREŞTI: Vreme rece, umedă şi închisă. Temporar va ploua. Vântul va sufla moderat. Temperatura aerului, în creştere, va ajunge,
la amiază, la valori în jur de 15 grade.

Cerinţe:

1. Precizează scopul textului suport.


2. Prezintă particularităţile de structură a textului.
3. Numeşte domeniul de cunoaştere abordat.
4. Selectează câţiva termeni din câmpul semantic al meteorologiei.
5.Pornind de la elementele identificate anterior, stabileşte dacă textul este literar/nonliterar.

S-ar putea să vă placă și