Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Profesor:
Data:
Clasa: a VII-a A
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Tema generală: Orizonturile lumii și ale cunoașterii
Unitatea de învățare: Harta sentimentelor
Subiectul: Adjectivul. Topica adjectivului. Adjectivul participial.
Tipul lecţiei: predare-învățare-evaluare
Timp alocat: 50 de minute

Competenţe generale:
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

Competenţe specifice Domenii de conţinut/Conţinuturi


4.1. Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii
române standard pentru înţelegerea şi exprimarea
clară şi precisă a intenţiilor comunicative
complexe; Elemente de construcție a comunicării:Topica
adjectivului. Adjectivul participial
4.3. Aplicarea conştientă a regulilor şi a
convenţiilor ortografice şi ortoepice pentru o
comunicare corectă;
4.4. Raportarea conştientă la normă în exprimarea
intenţiei de comunicare, din perspectivă
morfosintactică, fonetică şi lexicală;

Obiective operaționale:
O1: să identifice adjectivele în enunțurile date; (corelare cu CG4 și CS 4.1)
O2: să precizeze felul adjectivelor identificate în enunțurile date; ( corelare cu CG 4 și CS 4.1)
O3: să explice ortografia adjectivelor în anumite contexte date, ținând cont de topica acestuia; (corelare cu
CG 4 și CS 4.3)
O4 : să sesizeze consecințele pe care încălcarea normelor învățate le poate avea în înțelegerea unui text și în
deteriorarea imaginii celui care comunică ( corelare cu CG 4 și CS 4.4)

Activităţi de învăţare:
A1: exerciții de identificare a adjectivelor în enunțurile date; ( corelare cu O1)
A2: exerciții de precizare a felul adjectivelor identificate în enuțurile date; ( corelare cu O2)
A3: exerciții de explicare a ortografiei adjectivelor în anumite contexte date, ținând cont de topica acestuia ;
(corelare cu O3)
A4: activitate de sesizare a consecințelor pe care încălcarea normelor învățate le poate avea în înțelegerea
unui text și în deteriorarea imaginii celui care comunică (corelare cu O4)

1
STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia,expunerea, exercițiul.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală;

Metode şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală a răspunsurilor, autoevaluarea, eseul de 5 minute,


aprecierea cu note.

Resurse:
a. umane: 27 de elevi ai clasei a VII-a A.
b. materiale / mijloace de învăţământ: catalogul, manualul, tablă,marker, foaie flip-chart, fișă de
lucru, caietele elevilor, laptop, aplicația Kahoot, aplicația Mintemeter.
c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE

1. ILIE, Emanuela, 2014, Didactica limbii și literaturii române, Iaşi: Polirom.


2. IONESCU, Nicoleta, GEORGESCU, Mihaela, 2022, Cum să scrii corect, București: Editura
Booklet.
3. PANĂ, Dindelegani, Gabriela (coordonator), 2019, Gramatica limbii române pentru gimnaziu,
București: Editura Univers Enciclopedic Gold.
4. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, HALASZI, Monica, DAVIDOIU-ROMAN, Anca,
CORCHEŞ, Horia, 2019, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VII-a, , Bucureşti:
Editura Art Klett.

*** Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, 2017,
București.

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

SECVENŢELE FORME ŞI
INSTRUIRII INSTRUME
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE/ NTE DE
DURATA EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Mijloace de Forme de Metode/


procedee învăţământ organizare a intrumente
activităţii de evaluare
Salutul; Elevii se pregătesc pentru Conversația Catalogul Activitate
1. Moment Asigurarea unui climat începerea orei de limba şi frontală
organizatoric adecvat desfăşurării lecţiei; literatura română.
1’ Notează absențele în catalog,
dacă este cazul.

Verifică înţelegerea Elevii răspund întrebărilor. . Activitate Aprecierea


2.Verificarea, cunoştinţelor dobândite de frontală verbală a
reactualizarea, elevi despre prepoziție și răspunsurilor
sistematizarea şi locuțiunea prepozițională. Citesc rezolvarea temei și Exercițiul Caietele
esenţializarea Verifică, prin sondaj, modul corectează eventualele greșeli. elevilor
cunoştinţelor de efectuare a temei pentru
3’ acasă.

3. Captarea Propune completarea unor Răspund solicitării. Exercițiul Foaie Activitate Aprecierea
atenţiei şi proverbe, care apar sub forma flip-chart frontală verbală a
asigurarea unui text lacunar. Marker răspunsurilor
climatului Solicită elevilor să observe
afectiv cuvintele cu care au completat
3’ acele proverbe și să precizeze
3
ce partea de vorbire sunt.
4. Anunţarea Notează data şi titlul lecţiei: Ascultă, apoi notează data și Expunerea Tabla Activitate
temei şi a Adjectivul. Adjectivul titlul lecţiei în caiete. Marker frontală
obiectivelor participial. Topica Caietele
operaționale adjectivului. elevilor
2` Prezintă obiectivele
operaționale într-o formă
accesibilă elevilor.
5. Dirijarea În cadrul acestei secvențe
procesului de didactice, profesorul valorifică Fișă de lucru
consolidare a noțiunile dobândite despre Caietele
cunoştinţelor/ de adjectiv. Pe parcursul elevilor
dezvoltare a rezolvării exercițiilor, elevii
competenţelor vor nota informațiile
15’ desprinse.
Anexa 1 -oglinda tablei

Activit Aprecier
A1 ate ea verbală a
Prezintă elevilor o fișă de Elevii ascultă cu atenție Exercițiul Fișă de lucru frontală răspunsurilor
lucru, solicitând rezolvarea indicațiile profesorului și rezolvă Caietele
sarcina de lucru. elevilor
unui exercițiu, ce constă în
identificarea, prin subliniere, a
adjectivelor.
A2
Propune identificarea tipurilor Aprecierea
de adjective din enunțurile Rezolvă exercițiile propuse. Exercițiul Fișă de lucru Activitate verbală a
date. Caietele frontală răspunsurilor
elevilor
Anexa 2

6 Obţinerea A4 Precizează, în scris, punctul de Exercițiul Caietele Activitate Eseul de 5


performanţei Solicită elevilor să-și exprime vedere. elevilor individuală minute
5’ punctul de vedere cu privire la
consecințele pe care Aprecierea
încălcarea normelor învățate verbală a
4
le poate avea în înțelegerea răspunsurilor
unui text și în deteriorarea
imaginii celui care comunică.
7. Asigurarea Propune elevilor un joc Elevii primesc codul de logare și Exercițiul Laptop Activitate
feedbackului didactic, utilizând platforma răspund întrebărilor. Televizor individuală
8’ Kahoot. Precizează codul de Aplicația
logare și modalitatea de lucru. Kahoot

8.Intensificarea Profesorul anunță tema pentru Elevii sunt atenți la explicațiile Explicația Activitate
procesului de acasă, explicând sarcina de oferite de profesor. frontală
retenţie şi lucru: Notează tema pentru acasă.
transfer Caracterizează-ți cel mai
2 bun/cea mai bună prieten/ă,
creând un acrostih pentru
prenumele acestuia/acesteia.

8. Evaluarea Solicită elevilor să precizeze Elevii precizează adjectivul prin Expunerea Laptop Activitate Aprecierea
activităţii un adjectiv care caracterizează intermediul aplicației Aplicația individuală cu note
didactice lecția de astăzi. Mentimeter. Mentimeter
1’ Apreciază global şi individual
aportul elevilor la lecţie. Catalogul
Notează elevii cu participare
semnificativă la activitate.

5
Oglinda tablei

Adjectivul. Topica adjectivului. Adjectivul participial.

Clasificare:
După formă : simplu; elegant
compus; cumsecade
După proveniență: propriu-zis : frumos, curat
Provenit- din : verb la particpiu - adjectiv participial
(romanul) citit; melodia (cântată)

După flexiune – variabil : cu 4 forme flexionare: ex deștept, alb


Cu 3 forme flexionare: ex: drag, lung
Cu 2 forme flexionare ex: mare, dulce
- Invariabil : lila, kaki, mov, roz, bleu

Topica : de obicei, adjectival stă după substantivul derminat;


Adjectival așezat înaintea substantivului preia articolul hotârat de la substantivul determinat.
Se atrage atenția atenţia asupra dificultăţilor apărute la scrierea adjectivelor terminate la masculin, singular
în -iu.
Ex: argintiu- pantalonii argintii- argintiii pantaloni

6
Fișă de lucru
1. Identifică, prin subliniere, adjectivele din textul de mai jos:

,, Avea coadă Loredana, galbenă ca paiul și ochi albaștri-deschis, ca cerul limpede, senin. Și era
subțirică, și avea un zâmbet săgalnic, și-o aluniță mică....”
Horia Corcheș, Selfie cu Ileana Cosânzeana

2. Grupează adjectivele din următoarea listă în funcție de numărul de cuvinte pe care acestea le conțin:
albastru, cumsecade, murdar,atent,răuvoitor, galben-verzui.

Adjective simple:
Adjective compuse:

3. Precizează din ce părți de vorbire sunt obținute adjectivele scrise colorat în textul de mai jos:

A sosit primăvara călduroasă și am mers să vad pădurea înverzită. Potecile aveau pe margini copaci
înalți și înmuguriți. M-a impresionat adânca liniște a codrului străvechi Din pământul moale ieșeau
ghiocei albi.

4. Completează următorul tabel cu formele potrivite ale adjectivelor date: frumos, drag, mic, mare, mov,
kaki.

Masculin Feminin Numărul de


forme
singular plural singular plural

7
5. Completează după model. Explică ortografia adjectivelor, tinând cont de topica adjectivului.

drumul lung - lungul drum


poteca îngustă-
copiii harnici-
nori cenușii-

6. Explică semnificația fiecărui i din structura cenușiii nori s-au adunat la orizont

Primul i Al doilea i Al treilea i


cenușiii

S-ar putea să vă placă și