Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Mihai Sorin


Data:
Obiectul: Literatura romn
Clasa a V-a
Tema (subiectul) leciei: Legenda. Drago-Vod
Tipul leciei: de receptare a unei opere epice
Obiective operaionale: La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
a. Cognitive:
1. s identifice legenda ca specie literar;
2. s diferenieze legenda popular de legenda cult;
3. s compare formele neliterare ale unor cuvinte cu formele literare corespunztoare;
4. s descopere semnificaia unor locuiuni i expresii populare.
b. Afective: s neleag rolul legendelor n cultura i gndirea poporului romn.
Resurse: textul Drago-Vod; capacitile receptive ale elevilor; timp 50 min.
Strategia didactic:
a. Metode i procedee: lectura expresiv, lucrul cu manualul, conversaia euristic.
b. Forme de activitate: activitatea frontal, combinat cu activitatea independent.
c. Mijloace de nvmnt: - Limba romn, manual pentru clasa a V-a, Alexandru Crian, Sofia
Dobra, Florentina Smihian, Bucureti, Editura Humanitas, 1998
- tabla
- testul formativ cu proba:
Povestii legenda Drago-Vod n maxim zece enunuri, fr folosi manualul.
d. Material bibliografic: volumul Legende populare romneti.

DESFURAREA ACTIVITII
Organizarea clasei (1 min.)
I.
Actualizarea unor cunotine i impresii
de lectur (3 min.)
Se dialogheaz cu elevii pe tema istoriei n literatur, acetia fiind ndemnai s aminteasc titluri
de scrieri care au la baz aceast tem. Se ncearc dirijarea discuiei ctre idei precum importana
cunoaterii istoriei noastre, diferenele dintre adevrul istoric i aura creat unor personaje istorice n
cugetul poporului nostru.
Profesorul le va cere elevilor s dea exemple de eroi din legendele cunoscute de ei.
II.

Captarea ateniei pentru activitatea ce urmeaz (3 min.)


Profesorul le spune elevilor c textele populare, dei de multe ori se ndeprteaz de realitate,
conin numeroase idei despre anumite personaje istorice, despre ntmplri care au rmas vii n amintirea
poporului nostru. Aceste texte alctuiesc un ansamblu de informaii care ne ajut s nelegem cum
gndeau strmoii notri, cum au reuit s transmit mai departe idealuri, atitudini, preri despre fapte i
oameni contemporani lor.
Este evideniat i rolul textelor populare de a fi izvor de inspiraie pentru marii creatori de
literatur romneasc, aceia care au preluat idei i le-au prelucrat n manier artistic, astfel nct s
pstreze nc vii concepiile despre via i moarte ale naintailor.
III.

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale (1 min.)


Vom citi un astfel de text popular, anume Drago-Vod. Va trebui ca, la sfritul orei, s fii
capabili s... (1,2,3...).
IV.
Cunoaterea textului, dirijarea acestui proces (25 min.)

Profesorul citete expresiv textul. Elevii urmresc interpretarea lui.


Profesorul le va explica elevilor c legenda este o specie popular care are multe asemnri cu
basmul, dar i deosebiri fa de acesta. Cel mai important de reinut este c personajele din legend au
nume care adeseori corespund unor personaliti reale din istoria unor popoare. Statutul acestor personaje
este ns foarte apropiat de cel al eroilor din basme, adic trsturile i caracteristicile lor sunt exagerate
fa de cele ale persoanelor reale.
Elevii sunt antrenai ntr-o lectur explicativ (privind termeni ca: a dibui, pierzanie, ghioag, a
intui), folosind n acest sens manualul.
Profesorul i ntreab pe elevi despre primele lor impresii asupra textului.
Elevii sunt antrenai n efectuarea exerciiilor de vocabular.
1. Forma literar a cuvintelor din text: s ucid, azvrli, izbi, izbnd.
ntrebare: Ce fel de cuvinte sunt acestea, din punct de vedere al vocabularului?
Rspuns: Aceste cuvinte sunt arhaisme (fonetice).
2. Cuvntul puternic s-a format prin derivare de la cuvntul de baz putere, prin sufixare cu
sufixul nic etc.
3. Familia de cuvinte a verbului a vna:
- substantive: vntor, vntoare, vnat, vnare, vntorime, vntora etc.
- adjective: vnat, vntoresc, nevnat etc.
- adverbe: vntorete
4. Sinonimele cuvintelor sunt:...
5. Sensuri ale substantivului corn: a.Instrument muzical; b.Excrescene de pe osul frontal al
rumegtoarelor: c.Organ vizual al melcului; d.Produs de patiserie.
6. a o lua la goan a fugi, a alerga, a goni, a pleca etc.
Rspunsurile elevilor pot fi date att pe caietele de clas, ct i pe tabl, profesorul urmrind
corectitudinea exprimrii scrise i a rspunsurilor. Urmeaz o discuie cu elevii despre ce au observat n
legtur cu limbajul folosit n text.
- Este un limbaj literar i actual sau unul popular, pe alocuri arhaic?
Pentru exerciiul de morfologie i sintax, un elev va fi chemat la tabl. Dup identificarea formei
literare a cuvntului dete (=ddu), elevul este ntrebat dac tie unde se ncadreaz, din punct de vedere al
vocabularului, acest cuvnt (este un arhaism morfologic).
Este efectuat i exerciiul de exprimare: Fr ca s se opreasc este o exprimare hipercorect;
literar este: Fr s se opreasc. intuit cu cuie de fier este o construcie care sun suprtor (cu cu) i
care se poate evita prin reformulare (de exemplu, intuit cu nite cuie de fier). Profesorul d cteva
exemple de cazuri similare, tendine ale vorbitorilor de limb romn contemporani (servici, folosirea
hipercorect a adverbului i n vederea evitrii cacofoniilor etc.)
V
Evaluarea formativ (5 min.)
Se d ca activitate independent n clas rezolvarea testului:
Povestii legenda Drago-Vod n maxim zece enunuri, fr a folosi manualul.
VI
Asigurarea reteniei i a transferului (6 min.)
Elevii sunt ndrumai s citeasc acas fragmentul Venirea lui Galaad extras din Romanele Mesei
Rotunde i reprodus n manual la pagina 268. ei vor avea de rezumat textul respectiv i de identificat
trsturile care indic apropierea de basm, referindu-se la:
- aventura cutrii i obiectul acesteia;
- ntmplrile ieite din comun, deseori fantastice;
- recunoaterea meritelor eroului.

S-ar putea să vă placă și