Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 2005
ORA
CLASA a XI-a B
PROFESOR:
OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
SUBIECTUL: M.Eminescu – Epigonii - partea a doua
TIPUL LECŢIEI: asimilare de noi cunoştinţe ;
METODE: activitatea didactică pe grupe, dezbaterea, argumentarea, întrebări structurate pe text, munca pe
echipe ;
MIJLOACE: manualul,
COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1, 1.4, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 3.1 ;
BIBLIOGRAFIE:
1. Boldea Iulian, Poezia clasică şi romantică,ed. Aula, Braşov, 2002 ;
2. Petru Mihai Gorcea, Mihai Eminescu (1-3), ed. Cuget, simţire şi credinţă, Bucureşti, 1994 ;
3. Cecilia Stoleru, Literatura română-comentarii literare, ed. Pestalozzi, Bucureşti, 2004 ;
4. Mihai Eminescu, Poezii, ed. Cartea românească, Bucureşti, 1978 ;

ORGANIZAREA CLASEI: prezenţa elevilor, ţinuta, captarea atenţiei, etc.)


REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR:

Activitatea profesorului Activitatea elevului


-conversaţie orală -în 1870 la Convorbiri literare, alături de Venere şi Madonă şi
-când e publicată poezia Epigonii? Mortua est;
-ce rol are poezia în creaţia lui M. -are un dublu rol: pe de o parte T. Maiorescu îi remarcă
Eminescu? disponibilităţile lirice, considerându-l poet în toată puterea
cuvântului, pe de altă parte restabilea valoarea literaturii de la 1848;
-cum explicăm titlul poeziei? -se face referire la mitologie şi la sensurile subst. epigon;
-care e figura de stil ce stă la baza -antiteza (istorică, artistică şi morală);
acesteia? la ce domenii se referă? -articolul Direcţia nouă în poezia şi proza română;
-în ce articol vorbeşte Titu
Maiorescu despre M. Eminescu?

Verificarea temei pentru acasă: notarea a trei idei din studiul referitor la formele fără fond;

CAPTAREA ATENŢIEI:
Se porneşte de la ideea că teoria formelor fără fond oferă lui Eminescu o solidă bază ideatică în critica
propriei generaţii, cea a epigonilor (versul melodios, fără formă ascunde o sărăcie a ideilor poetice), idee găsită şi
în partea a doua a poeziei : În noi totul e spoială, totu-i lustru fără bază.

1
Eminescu s-a ridicat împotriva generaţiei sale şi a sa însuşi, dacă ne amintim poezia Cu gândiri şi cu
imagini… : Cu gândiri şi cu imagini
Înnegrit-am multe pagini,
Ş-ale cărţii ş-ale vieţii
Chiar din zorii tinereţii

ANUNŢAREA NOULUI TITLU:

-vom analiza principalele idei din partea a doua a poeziei Epigonii referitoare la teoria formelor fără fond, la
epigoni şi la condiţia poetului şi a poeziei în lume ;

TRANSMITEREA NOILOR CUNOŞTINŢE:

Activitatea profesorului Activitatea elevului


A)-se reia lectura primei strofe din -patriotismul raportat la cultul strămoşilor şi la religie:
partea a doua, iar elevii vor identifica Dumnezeu este o umbră; Patria este o frază;
valorile despre care e vorba; -antiteza la nivel gramatical, între pronumele noi şi voi  ;
-care sunt modalităţile de exprimare a antiteza la nivel semantic, antinomia ;
antitezei din această parte a textului? -grI - NOI: simţiri reci, harfe zdrobite, mici de zile, mari de
-vor ieşi la tablă doi elevi şi fiecare va patimi, inimi bătrâne, urâte, măşti râzânde, nu credem în nimic,
extrage din text trăsăturile unei etc.
generaţii, obţinând două coloane -gr.II - VOI: suflet- înger, inima-o liră, sânte firi vizionare,
antitetice; spusa voastră era sântă şi frumoasă,credeaţi în scrisul vostru,
etc.
-ce figuri de stil are la bază antiteza? -repetiţia: pron. noi; epitetul: inimi tinere; metafora: mici de
zile, mari de patimi; comparaţia,interogaţia retorică, etc.
-lipseşte verbul copulativ a fi şi formularea are aspect de
sentinţă;

-ce caracteristici întrunesc în text -simţiri reci-fără sentimente, afecţiun; harfe zdrobite-lipsiţi de
contemporanii lui Eminescu? inspiraţie, de talent;mari de patimi-amploarea viciilor; noi nu
credem-scepticismul, aspiraţii mediocre, existenţă
anonimă,experienţe eşuate;
-motivaţi accentele de satiră -explicaţia noţiunii + argumente
eminesciană;

B)-se reia lectura ultimelor trei srofe -au realizat o altă lume imaginară, a artei: Ce clădeaţi o altă
pentru analiza meditaţiei filosofice; lume pe-astă lume de amar;-pasiunea pentru cugetare: aţi visat
-care e meritul generaţiei de altădată? zilele de aur;
-epigonii au degradat arta prin -Eminescu se delimiează, se disociază de aceştia prin ultima
abandonarea idealurilor, prin blazare şi strofă: Ce e poezia?…
scepticism; care e poziţia lui Eminescu -avem o triplă definiţie:
vizavi de ei? creaţie pură,curată, joc cu imagini = icoană;
-care e definiţia poeziei în perspectiva sunete = glasuri tremurate;
poetului ? transfigurare a realului = strai de purpură;

ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI

2
-definirea artei poetice eminesciene – e o artă angajată, care să slujească idealuluirilor de bine, frumos şi adevăr
ale umanităţii;
-exemple de alte arte poetice: Numai poetul, Criticilor mei, În zadar în colbul şcolii, Scrisoarea I, Iambul;

EVALUARE
Tema pentru acasă: prezentaţi tripla antiteză (istorică, artistică şi morală)

S-ar putea să vă placă și