Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic Unitatea colar: Liceul Teoretic Nicolae Cartojan, Giurgiu Data: 07.III.

2012 Profesor: Mdlina Rsuceanu Disciplina: Limba si literatura romna Subiectul: Nichita Stanescu Leoaica tnara, iubirea Tipul lectiei: mixt

Obiective operaionale: La sfaritul leciei, elevii vor fi capabili s: O1: sa enumere trsturile curentului neomodernist; O2: sa ncadreze textul n universul poetic al lui Nichita Stanescu; O3: s prezinte semnificaia titlului acestei poezii; O4: s identifice principalele secvene ale textului urmarind semnificaiile; O5: s identifice temele, motivele, conceptie despre lume n textul studiat; O6: sa analizeze textul poetic urmarind cuvinte cheie si camp semantic; O7: s stabileasc particularitti stilistice, topica si versificatie;

STRATEGIA DIDACTIC : A) METODE sI PROCEDEE: - problematizarea, conversatia euristica, exercitiul, explicatia, analiza stilistica, lectura expresiva, lectura selectiva, brainstorming ul; B) C) FORME DE ACTIVITATE: frontala, individuala; MIJLOACE DE NVMNT: laptop, video-proiector, ecran proiectie, nregistrari audio si video, pps uri, fise de lucru; D) RESURSE: - psihice: capacitatile normale de receptare si nvatare ale elevilor de clasa a XII-a; - temporale: 50 min.; - bibliografice: 1. Parfene, Constantin (1999): Metodica studierii limbii si literaturii romne n scoala, Editura Polirom, Iasi; 2. Goia, Vistrian (2002): Didactica limbii si literaturii romne pentru gimnaziu si liceu, Editura Dacia, Cluj Napoca; 3. Craciun, Corneliu (2004): Metodica predarii limbii si literaturii romne n gimnaziu si liceu, Editura Emia, Deva; 4. Vulpes, Lacramioara : Alchimia textului poetic, Editura Versus; 5. Parfene, Constantin (1993): Teorie si analiza literara, Editura stiintifica, Bucuresti; 6. Piru, Al. (1981) : Istoria literaturii romne de la nceput pna azi, Editura Univers, Bucuresti;

SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE LECIEI/ TIMP Moment organizatoric (2 min.) Captarea atentiei (2 min.) Enuntarea temei si a obiectivelor lectiei (1 min.) se enunta tema si obiectivele, trasndu-se, astfel, firul lectiei ; se prezinta sarcinile de nvatare : analizarea unui text poetic ce apartine lui Nichita Stanescu Leoaica tnara, iubirea evidentiind relatia dintre continutul de sentimente si idei si forma artistica, dintre tematica, motive si mijloacele de realizare a expresivitatii limbajului titlu, eu liric si ipostazieri ale acestuia, cuvinte cheie si cmp semantic, sistem de imagini artistice, particularitati stilistice, topica si versificatie; identificarea elementelor neomoderniste n textul liric; verificarea temei pentru acas; conversatia, frontal; OBIECTIVE OPERAIONALE CONINUTUL LECIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUA-RE

Pregatirea elevilor pentru sustinerea, n bune conditii, a activitatii ; distribuirea materialelor necesare;

Actualizarea notiunilor si a conceptelorancoraevocare (10 min.)

actualizarea cunostintelor anterioare are la baza metoda cuvintelor cheie initiale : Neomodernism iubire Nichita Stanescu - lirism ; prin procedeul ntrebare raspuns se va viza definirea corecta a neomodernismului si descrierea particularitatilor acestui curent, informatii de care elevii vor avea nevoie n analizarea textului propus, cunostinte despre universul liric stanescian si despre particularitatile receptarii genului liric ;

conversatia, problematizar ea, explicatia,

frontal

Dirijarea nvatarii realizarea sensului (25 min.)

se prezinta informatiile legate de aparitia poeziei, structura volumului, ncadrarea n opera lui Nichita Stanescu, n lirica romneasca, importanta si originalitatea acestui poem ; Poezia Leoaica tnara, iubirea apartine volumului O viziune a sentimentelor aparut n 1964, al doilea dupa Sensul iubirii (1960. Tema preferata a acestui volum este iubirea. Pentru Nichita, iubirea este o permanenta ,,ntmplare a fiintei, unicul mod de existenta. Daca tema esentiala a operei sale o reprezinta Iubirea cntata prin Logos (Cuvnt), atunci Iubirea este sinonim al Poeziei. Cuvintele devin expresie a sentimentelor, iar discursul poetic se metamorfozeaza ntr-un ceremonial erotic.

frontal si individual;

se accentueaza caracteristicile creatiei lirice, n general, cu scopul constientizarii modului special n care trebuie

analizata si receptata o astfel de creatie ; elevii noteaza pe caietele de clasa informatiile noi despre opera n studiu ; - se distribuie fisele de lucru si se explica modul n care vor fi utilizate pe parcursul acestei secvente : vor fi completate n timpul discutiilor suscitate de analiza textului; ele cuprind textul poeziei si mai multe cerine referitoare la analiza secvenelor poetice. - se audiaz poezia Leoaica tnara, iubirea; - se analizeaza textul liric conform pasilor descrisi n fisa de lucru, activitate n care elevii sunt solicitati sa re-creeze poezia, sa explice, sa comenteze, sa problematizeze expresia poetica, sa identifice tipul procedeelor figurative ; acest moment se desfasoara ca dialog continuu ntre profesor si elevi sau elevi elevi; pe fisele de lucru si pe tabla se consemneaza cele mai relevante observatii, n mod ordonat, cu semnificatiile implicate de formele identificate ; pps ul va fi folosit pentru inducerea unei atmosfere specifice poeziilor lui Nichita Stanescu; 1) Sentimentul care se desprinde din versurile acestei poezii e

cel de vibratie continua din momentul n care omul se ntlneste ntmplator si brutal cu iubirea, metamorfozndu-se pe sine si ntregul univers.

2)

Viziunea asupra iubirii este originala: dragostea

(abstractiune) este corporalizata, concretizata, ntrupndu-se ntr-o ,,leoaica tnara. 3) Prima secventa poetica - idei:

- discursul liric se structureaza sub forma unei confesiuni a eului liric care marturiseste propria aventura a trairii sentimentului de iubire; - iubirea ia forma agresiva a unei leoaice, nasterea acestui sentiment surprinde, sperie, tulbura; - verbele dure care definesc intruziunea leoaicei n existenta solitara a eului (,,mi-a sarit, ,,ma pndise, i-a nfipt, ,,m-a muscat) subliniaza ntlnirea surprinzatoare cu iubirea: - ferocitatea leoaicei lasa urme vizibile coltii nfipti n fata, muscatura n carnea fetei; - pronumele la persoana I sunt marci clare ale eului liric exprimat; lirica eului; - imagini artistice: vizuale, dinamice si tactile; A doua secventa poetica idei: - propria sa metamorfoza declanseaza metamorfoza cosmica, - spiritul purificat si aflat n naltare, n expansiune, are intuitia unei lumi perfecte, cercul fiind un simbol al perfectiunii, - simturile exacerbate: vazul se ntlneste cu auzul ntr-o

sinestezie tipic simbolista, traducnd ascensiunea eului spre absolut, - taierea ,,n doua a curcubeuluiexprim refacerea eului - metafore: ,,un cerc de-a dura, ,,strngere de ape, ,,curcubeu taiat n doua; - ingambamentul confera cursivitate ideilor; - imagini artistice: vizuale, auditive, dinamice; A treia secventa poetica idei: - mna care nu mai recunoaste vechiul ,,eu sugereaza transformarea totala a celui care, invadat de forta coplesitoare a iubirii, nu-si mai regaseste sinele anterior; - verbele le prezentul etern, ,,aluneca, ,,trece si locutiunile adverbiale ,,n nestire si reiterata ,,nc-o vreme induc ideea persistentei iubirii n sufletul omului, etern ndragostit; - se creeaza impresia simetriei ntre nceputul poeziei si finalul acesteia prin repetarea imaginii leoaicei; - metafore: ,,un desert n stralucire, ,,o leoaica aramie;

epitete: ,,aramie, ,,viclene, ,,n nestire; - imagini artistice: vizuale, tactile, de miscare; 5) strofe inegale, versuri inegale, libere si cu rima

mperecheata sau ncrucisata, ingambamentul, ritm combinat;

6) Asigurarea feedback-ului (10) Asigurarea reteniei i a transferului (1 min.)

tema iubirii exprimata nuantat n fiecare secventa poetica: conversaie; activitate individual. frontal calificative verbale

Elevii sunt solicitai s creeze un cvintet despre iubire. Lucru individual tema pentru acas: Realizai un text argumentativ despre iubire de minimum 15 randuri. Elevii noteaz n caiete sarcina de soluionat pentru viitoarea or de literatur.

S-ar putea să vă placă și