Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA : 27 octombrie 2008


CLASA : a X-a B
COALA : GR. C. IND. CONTRUCTII DE MASINI nr. 2 CRAIOVA
OBIECTUL : Limba i literatura romn
DOMENIUL: Literatur
SUBIECTUL : Nuvela. Elemente structurale
TIPUL LECIEI : mixt ;
PROFESOR : acu Alina Angela
TIMP ALOCAT: 1 ORA
nainte de lecie
MOTIVAIA:
1. De ce este valoroas aceast lecie?
Aceast lecie se va constitui ntr-un model de analiz epic
2. Cum se leag ea de ceea ce am predat i de ceea ce voi preda mai departe?
Elevii au realizat deja un demers analitic pentru specia epica BASM. Ei vor putea opera
comparatii ale elementelor structurale ale genului epic in cele doua specii literare: basm si
nuvela si vor fi capabili sa realizeze singuri analiza romanului
3. Ce ocazii de exersare a gndirii critice ofer aceast lecie?
Le ofer elevilor posibilitatea de a opera comparatii, analize, sinteze
OBIECTIVE:
1. Ce cunotine i semnificaii vor fi explorate sau transmise? Ce vor putea face elevii cu
acestea?
Elevii vor putea face conexiuni ntre imaginea curajului n text i cum l tiau ei
Vor nelege rolul credinei n viaa omului i cum e vzut azi
COMPETENE GENERALE :
-

utilizarea corect a limbii romne n receptarea i producerea mesajelor n diferite situaii de


comunicare;

folosirea instrumentelor de analiz stilistic i structural a diferitelor texte literare;

argumentarea n scris sau oral a opiniilor proprii asupra unui text literar.
COMPETENE SPECIFICE :

recunoaterea i analiza principalelor componente de ordin structural ( elemente definitorii


pentru structura nuvelei)
1

aplicarea conceptelor operaionale n discutarea textului ( gen epic, nuvela, conflict, narator,
perspectiv narativ)

susinerea argumentat, oral sau n scris, a unui punct de vedere propriu

OBIECTIVE OPERAIONALE : la sfritul orei elevii vor fi capabili


COGNITIVE :
O1 s defineasc termenii : gen epic, nuvel,
O2 s opereze cu concepte precum : cronotop, actant, subiect, perspectiva auctoriala,incipit si
final
O3 s evidenieze palierele temporale prezente n text i rolul de topos al hanului;
O4 s ilustreze pe baza unor fragmente selectate din text comportamentul personajelor
VOLITIVE
O5 - s extind aria de studiu referitoare la tipul de narator
AFECTIVE
O6 s fie dispui s recepteze informaiile noi;
O7 s stpneasc aceste informaii spre a le putea utiliza n analiza lucrrii;
O8 s aprecieze informaiile ca relevante i folositoare nelegerii problematicii acestei specii
literare
O9 s interiorizeze noile cunotine n sistemul propriu de valori estetice;
O10 - s comunice eficient n cadrul grupului

CONDIII PREALABILE:
1. Ce trebuie s tie i s poat face un elev pentru a nva aceast lecie?
Elevii trebuie s tie s interpreteze un text
Elevii trebuie s dein noiuni de teorie literar-naratologie i s aib format deprinderea
de a le aplica pe texte cunoscute sau la prima vedere
Elevii trebuie s poat emite judeci de valoare
Elevii cunosc: -structura i compoziia basmului;
-modurile de expunere;
-momentele subiectului;
-noiunile de incipit i final;

EVALUARE
Elevii
1. identific definiia nuvelei
2. construiesc argumentarea apartenentei operei la specia literara
3. citesc activ textul, utiliznd semnele prezentate;
4. interpreteaz deznodmantul (eseul de 5 minute).
5. testul de evaluare

Ce dovezi vor exista c elevii au nvat lecia?


1. Eseurile realizate la clas
2. Fiele de evaluare
3. Tema de acas

RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI:


1. Cum vor fi gestionate resursele i timpul pentru diversele activiti?
-

activitatea se desfoar pe durata a 50 de minute;

materiale: fotografii, decupaje din filmul omonim, fise de lucru pe grup, fise de
evaluare, fise pentru aplicarea metodei SINELG

umane: 28 de elevi

METODE:
nvarea centrat pe elev

Brainstorming

SINELG = Sistem interactiv de notare pentru eficientizarea lecturii i gndirii (cu


prezentarea metodei) elevii mprii n perechi

eseul de cinci minute

lectura predictiv (cu prezentarea metodei)

metoda las-mi mie ultimul cuvnt.


metoda colurilor
FORME DE ORGANIZARE:
- Frontal
- n perechi
- Individual
- Pe grupuri

Lecia propriu-zis
Evocare:
metoda Brainstorming: Recunoatei opera! Recunoatei personajul! Recunoatei scriitorul!
Suport foto: basm popular, Dnil Prepeleac, Moara cu noroc, Ion, Creang, Slavici, Rebreanu
Realizarea sensului:
metoda SINELG
Semnele utilizate: - tiam aceste noiuni

+ - informaii noi
- contrazice ceea ce tiam
? vreau s aflu mai multe / nu mi este clar
- oper epic de mare ntindere , "o nuvel solid cu subiect de roman" cum o aprecia George
Clinescu, "Moara cu noroc" este o capodoper a nuvelisticii romneti, un moment de referin n
evoluia nuvelei romaneti. Prin ea, Slavici este considerat creatorul nuvelei realist-psihologice.
- nuvela "Moara cu noroc" reprezint n literatura romn curentul realist, prin vocaia de a zugrvi
mediul social i de a crea tipologii umane complexe. Moralist i fin psiholog, I. Slavici este un
precursor al lui L. Rebreanu, realitatea fiind zugrvit obiectiv.
Tema: - patimei banilor i permite autorului s dezvluie consecinele nefaste pe care setea de
navuire le are asupra omului.
Compoziia: - 17 capitole care urmresc n ordine cronologic faptele ce pecetluiesc destinul unui
mic meseria stpnit de dorina de navuire.
- unitatea i simetria construciei epice este realizat prin prezena i cuvintele btrnei (mama Anei)
la nceputul i sfritul nuvelei (procedeu prin care l anticip pe Rebreanu n romane): personajul,
dei episodic, este purttorul mesajului etic al autorului, scriitor moralist convins de funcia moral
a artei.
Subiectul: - nuvela debuteaz cu cuvintele btrnei: "Omul s fie mulumit cu srcia cci, dac e
vorba, nu bogia , ci linitea colibei tale te face fericit" ce anun un percept de via dintr-un cod
nescris, dar cristalizat i transmis prin nelepciunea popular.
Metoda ciorchinelui
Definiia genului epic
Elemente structurale ale genului epic
4

Definiia nuvelei
Construirea argumetrii
Lucru pe grupe
Metoda las-mi mie ultimul cuvnt
Metoda ciorchinelui reconstituit
Suport video +suport foto

metoda: Lectura predictiv

Reflecie: eseul de cinci minute Interpretai n maxim 5 rnduri deznodmntul nuvelei


Test de evaluare
ncheiere: sintez final Verbalizarea arborelui argumentativ
TEMA
1. tema de grup:
Realizeaz un eseu liber de minim 10 maxim 15 rnduri, pornind de la urmtorul citat:
Gr. 1: Drama lui Ghita este analizata magistral George Clinescu
Gr. 2 + Gr. 4 Ghita intaia oara in viata ar fi voit sa n-aiba nevasta si copii
Gr. 5 Ei! Ce sa-mi fac? Asa m-a lasat Dumnezeu! Ce sa-mi fac daca e in mine ceva mai tare decat
vointa mea?!
2. tem individual
Compune un alt final nuvelei

Dup lecie
EXTINDERE:
Realizai un text n care s definii ce este avariia i care este impactul ei n viaa cotidian
REFLECIILE PERSONALE:
PRINCIPIUL INTERDENPENDENEI POZITIVE
1. n metoda colurilor fiecare elev are posibilitatea s-i spun punctul de vedere i s i-l
argumenteze
2. n metoda las-mi mie ultimul cuvnt elevii au ocazia s-i exprima punctul de vedere n
faa celorlali iar cei ce au lansat sintagma s fie mai siguri pe ei
3. n dezbatere, cnd am ales despre ce vorbete textul elevul e pus s-i exprime propriile lui
concepii i s-i argumenteze ideea lansat.
5

S-ar putea să vă placă și