Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecție

DATA:
CLASA: a IX-a
PROFESOR: Tankó Andrea - Bernadett
ŞCOALA: Liceul Teologic Romano-Catolic ”Szent Erzsébet”
DISCIPLINA: Limba și literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Scene din viața de ieri și azi
TEMA: Monologul și dialogul ca forme de exprimare
TIPUL / CATEGORIA LECTIEI: lecție de fixare a cunoștințelor
TIMP: 50 min

COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ȘI CIVICE


1. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii române în receptarea și producerea mesajelor în diferite situații de comunicare;
2. Folosirea modalităților de analiză tematică, structurală și stilistică în receptarea diferitelor texte literare și nonliterare;
3. Argumentarea în scris și oral a unor opinii în diverse situații de comunicare;.

COMPETENȚE SPECIFICE
 utilizarea adecvată a achizițiilor lingvistice în receptarea diverselor texte;
 exprimarea orală sau în scris a propriilor reacții și opinii privind textele receptate;
 redactarea unor texte diverse;
 utilizarea corectă și adecvată a formelor exprimării orale și scrise în diverse situații de comunicare;

COMPETENȚE DERIVATE- la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili:


 să se exprime liber într-o situație de comunicare folosind cuvintele deja cunoscute;
 să argumenteze și să-și exprime un punct de vedere, o opinie personală;
 să utilizeze cuvinte cheie într-un monolog sau dialog;
 să recunoască efectele benefice ale muzicii asupra învățării limbii;
 să susțină o conversație directă;
 să prezinte o activitate realizată în perechi sau în echipă.
 să adopte un comportament adecvat unei situații de comunicare inedită.
 să utilizeze diferite situații de comunicare verbală, nonverbală, paraverbală.
STRATEGIA DIDACTICĂ

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, efectul muzicii, explicația, exercițiul.


MIJLOACE DIDACTICE: tabla, instrumentele de scris, caietul, aparat audio, fișă de lucru.

RESURSE EDUCAŢIONALE:
a. capacităţile receptive normale ale elevilor;
b. timp efectiv de lucru: 50 minute.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR:


a. activitate frontală
b. activitate individuală;
c. activitate în echipă;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Guguș, Carmen, Ora de limba română, Constanța, Editura ”Europolis”, 2006.
 Hristea, Alina, Limba și literatura română - Caiet de lucru pentru clasa a IX-a, București, Editura Booklet, 2016.
 Ilie, Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Iaşi, Editura Polirom, 2014.
 Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
 Programa școlară pentru disciplina limba și literatura română clasa a IX-a, Ministerul Educației ,Cercetării și Inovării, 2009
 Sâmihăian, Florentina, O didactică a limbii și literaturii române- Provocări actuale pentru profesor și elev,București, Editura Art, 2014.
Nr. Etapele Conținutul învățării Elemente de strategie didactică Evaluare
lecției Resurse Resurse Forme de
crt.
procedurale materiale organizare
1. Moment Se asigură condiţiile necesare Conversația Catalogul Frontală
organizatoric defăşurării optime a activităţii:
asigurarea liniştii, notarea absenţelor,
1 min pregătirea materialului didactic.
2. Evocare/Captarea Profesoara propune elevilor audierea a Efectul muzicii Tabla Individuală
atenției/ discuții trei cântece: Explicația Aparatul audio
pregătitoare 1. Vivaldi – Primăvara Caietul Observarea
20 min 2. Vangelis – Conquest of paradise sistematică a
3. The weekend – Blinded by the lights comportamentului
Elevii va trebui să fie atenți la propriile elevilor
lor intuiții, stări, gânduri, amintiri,
visuri, aspirații provocate/sugerate de
cântecul respectiv. După asta urmează
ca aceste gânduri să fie descrise,
respectând trăsăturile monologului. Aprecieri verbală
Elevii primesc un model de rezolvare.
(Anexa 1)
Câțiva dintre elevi își vor citi
monologul cu voce tare.
3. Anunţarea temei Profesorul anunță tema și obiectivele Conversația Frontală
și prezentarea lecției. Explicația
noului conținut
2 min
4. Constituirea Elevii trebuie să imagineze că sunt Exerciții Fișă de lucru În perechi
sensului/Dirijarea reporteri la ziarul școlii și că trebuie să Explicația
învățării facă un sondaj despre importanța unui Aprecieri verbale
Activitatea 1 stil de viață activ. Elevii au de realizat
23 min un ghid de interviu cu întrebările pe
care le vor pune oamenilor. Elevii
trebuie să respecte regulile și tehnicile
de construire a dialogului. Elevii vor
lucra în perechi. (Anexa 2) Observarea
sistematică a
În această parte a lecției, elevii primesc Individuală comportamentului
un dialog și un monolog din care sunt elevilor
eliminate câteva secvențe. Elevii vor Exerciții
lucra individual și va trebui să insereze
secvențele eliminate în locurile în care
se potrivesc. Pe parcursul activității, Aprecieri verbale
profesorul oferă sprijin și explicații
suplimentare dacă este cazul. Ordinea
corectă a secvențelor va fi discutată
împreună cu clasa după ce elevii
termină sarcina.

5. Feed-back/ Profesorul îi roagă pe elevi să spună un Conversația Individuală Aprecieri verbale


Reflecție cuvânt, care poate caracteriza această
2 min oră.
6. Evaluare Profesorul apreciază activitatea clasei Conversația Catalogul Aprecieri verbale
1 min și cei mai activi vor primi puncte roșii. profesorului
7. Tema Tema de acasă va fi ultimul exercițiu Conversația Caietul Individuală
pentru acasă de pe fișa de lucru.
1 min

Anexa 1
Model de rezolvare
Ascultând cântecul Blinded by the lights mi-am închis ochii și mă văd în mijlocul unui oraș uriaș, într-un club faimos dansând și distrând cu
prietenii mei cei mai buni. Îmi place foarte mult petrecerea, muzica este bună, iar eu și prietenii mei ne simțim foarte bine. Simt că sunt liberă,
fără griji și probleme, îmi trăiesc viața pe deplin. Știu că totul este posibil și o să – mi ajung țelurile în viață. Acum nu vreau să mă gândesc la
asta, ci vreau să mă simt bine în continuare cu prietenii mei. De obicei nu prea contează ce fel de haine port, dar acum aș menționa că mă simt
foarte bine și atrăgător/atrăgătoare în blugii mei noi. Ahhhh am uitat să spun că dj- ul m-a invitat să aleg o melodie, ceea ce era dedicată pentru
prietenii mei. Nici nu știu cum s-a întâmplat acest lucru, când m-am urcat la pupitru lângă el, toată lumea se uita la mine cu invide… simțeam
privirile fixate pe mine, dar acest lucru nu m-a intimidat deloc, de fapt m-a făcut să mă simt un pic chiar îngâmfat/ - ă și important/ - ă.

Anexa 2
1. . Lucrați în perechi! Imaginați-vă că sunteți reporteri la ziarul școlii, astfel trebuie să faceți un sondaj despre importanța unui stil de
viață activ. Aveți de realizat un ghid de interviu cu întrebările pe care le veți pune oamenilor intervievați. În elaborare trebuie să
respectați regulile și tehnicile de construire a unui dialog.

2. Inserați secvențele eliminate în locurile în care se potrivesc în monologul și dialogul de mai jos.
a) De ce de multe ori ne compărtăm urât cu persoanele care ştim sigur că ţin la noi? Şi aici mă refer la oricine, de la părinţi până la prieteni.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………….Sau poate încercăm să-i testăm limitele, să vedem cât de mult e prea mult. Să vedem ce înseamnă iubirea
şi cam câte sacrificii şi vorbe aruncate pot fi uitate sau iertate de cei ce ţin la noi.
Şi nu cred că există cineva care nu a făcut astfel de
lucruri…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………..
Poate pentru unii dintre pare naiv acest exemplu, dar la fel se întâmplă şi cum prietenii. Avem aşteptări de la oamenii din jurul nostru dar nu
realizăm că de multe ori nici noi nu suntem în stare să atingem acele cote.
Şi în final putem ajunge chiar să îi pierdem. Să îi îndepărtăm pe oamenii în care avem cea mai mare încredere sau fără de care ştim că nu putem
fi la fel de fericiţi, dar totuşi uneori o facem, conştient sau nu.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………….
E greu să realizezi ceea ce ai, atunci când îi ai. Pentru că de multe ori suntem prea implicaţi şi în loc să vedem lucrurile frumoase, vedem ca
printr-o lupă toate defectele amplificate.
1) Şi realizăm prea târziu ceea ce am făcut. Adică nu-i niciodată prea târziu să îndrepţi greşeala dar prea târziu fiindcă că odată ruptă
sfoara, degeabă o înnozi, nu va mai fi la fel niciodata
2) Mă gândesc la felul în care de multe ori ne comportam cu părinţii noştrii ca şi cum ei ne sunt datori nouă cu ceva, ca mai apoi să
realizăm că am fost nerecunoscători
3) De ce?Mă gândesc că poate undeva în subconştientul nostru trăim cu impresia că dacă cineva ne iubeşte, ne putem permite orice, ca şi
cum orice am face noi din acel moment în colo nu-i mai poate afecta părerea despre noi.

REZOLVARE:
De ce de multe ori ne compărtăm urât cu persoanele care ştim sigur că ţin la noi? Şi aici mă refer la oricine, de la părinţi până la prieteni. De ce?
Mă gândesc că poate undeva în subconştientul nostru trăim cu impresia că dacă cineva ne iubeşte, ne putem permite orice, ca şi cum
orice am face noi din acel moment în colo nu-i mai poate afecta părerea despre noi.
Sau poate încercăm să-i testăm limitele, să vedem cât de mult e prea mult. Să vedem ce înseamnă iubirea şi cam câte sacrificii şi vorbe aruncate
pot fi uitate sau iertate de cei ce ţin la noi.
Şi nu cred că există cineva care nu a facut astfel de lucruri. Mă gândesc la felul în care de multe ori ne comportam cu părinţii noştrii ca
şi cum ei ne sunt datori nouă cu ceva, ca mai apoi să realizăm că am fost nerecunoscători.
Poate pentru unii dintre pare pueril acest exemplu, dar la fel se întâmplă şi cum prietenii. Avem aşteptări de la oamenii din jurul nostru
dar nu realizăm că de multe ori nici noi nu suntem în stare să atingem acele cote.
Şi în final putem ajunge chiar să îi pierdem. Să îi îndepărtăm pe oamenii în care avem cea mai mare încredere sau fără de care ştim că nu putem
fi la fel de fericiţi, dar totuşi uneori o facem, conştient sau nu.
Şi realizăm prea târziu ceea ce am făcut. Adică nu-i niciodată prea târziu să îndrepţi greşeala dar prea târziu fiindcă că odată ruptă
sfoara, degeabă o înnozi, nu va mai fi la fel niciodata.
E greu să realizezi ceea ce ai, atunci când îi ai. Pentru că de multe ori suntem prea implicaţi şi în loc să vedem lucrurile frumoase, vedem ca
printr-o lupă toate defectele amplificate.

b) Domnul: Domnu-i acasă? 1. Da; dar mi-a poruncit să spui, dacă l-o căuta cineva, c-a plecat la ţară.
Feciorul: …………… 2. Nu, domnule, n-a plecat.
Domnul:………………….
Feciorul: Nu pot, domnule. 3. De ce?
Domnul: ……………….
Feciorul: E încuiată odaia. 4. Ba nu, domnule.
Domnul: …………………………
Feciorul: Apoi, a luat cheia la dumnealui când a plecat. 5. Dumneata spune-i c-am venit eu.
Domnul: Care va să zică, a plecat? 6. Amice, eşti… idiot!
Feciorul: ………………………
Domnul:……………… 7. Bate-i, să deschidă.
Feciorul: ……………………..
Domnul: Zici că nu-i acasă.
(I.L.Caragiale, Căldură mare)

REZOLVARE:
Domnul: Domnu-i acasă?
Feciorul: Da; dar mi-a poruncit să spui, dacă l-o căuta cineva, c-a plecat la ţară.
Domnul: Dumneata spune-i c-am venit eu.
Feciorul: Nu pot, domnule.
Domnul: De ce?
Feciorul: E încuiată odaia.
Domnul: Bate-i, să deschidă.
Feciorul: Apoi, a luat cheia la dumnealui când a plecat.
Domnul: Care va să zică, a plecat?
Feciorul: Nu, domnule, n-a plecat.
Domnul: Amice, eşti… idiot!
Feciorul: Ba nu, domnule.
Domnul: Zici că nu-i acasă.
Feciorul: Ba-i acasă, domnule.

S-ar putea să vă placă și