Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.10.2012
CLASA: a IX-a
ARIA CURRICULARĂ: Limba și comunicare
DOMENIUL: Literatura română
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE INVATARE: Joc și joacă
SUBUNITATE: Limbă și comunicare
SUBIECTUL LECTIEI: Textul argumentativ
TIPUL LECŢIEI: lecţie de dobândire de cunoştinţe
COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în
diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea
diferitelor texte literare şi nonliterare
3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte;
1.4 redactarea unor texte diverse;
1.5 utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare;
3.1 identificarea structurilor argumentative într-un text dat;
3.2 identificarea elementelor dintr-un text care confirmă sau infirmă o opinie privitoare la textul
respectiv;
3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- COGNITIVE:
- O1 - Să susţină argumentat un punct de vedere într-o conversaţie;
- O2 - Să elaboreze o argumentare scrisă pe o temă dată;
- O3 - Să formuleze întrebări folosind elemente suprasegmentale, paralingvistice;
- O4 - Să ordoneze răspunsurile argumentative, utilizând corect conectorii cauzali şi de
consecinţă;
- O5 - Să-şi ordoneze ideile urmând algoritmul unui anumit tip de plan discursiv;
- O6 - Să convingă cel puţin un coleg utilizând corect, logic argumente şi exemple;
- O7 - Să respingă opinii cu care nu este de acord, utilizând argumente logice
- PSIHO-MOTORII:
- Să aleagă registrul de limbă potrivit jocului de rol (registrul familiar) ;
- Să menţină o polemică utilizând conectori logici;
- Să relaţioneze fraze, paragrafe, mesaje în mod logic, coerent
- AFECTIVE:
- Să rezolve sarcini în perechi sau pe grupuri, cooperând constructiv;
- Să completeze obiectiv fişa de autoevaluare
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă
1. Metode
 Conversaţia / conversaţia euristică;
 Explicaţia;
 Problematizarea;
 Învăţarea prin descoperire;
 Investigaţia
2. Mijloace de învăţământ
 Texte fotocopiate;
 Fişe de autoevaluare;
 Cretă colorată;
3. Forme de organizare
 Frontală
 În perechi
 Pe grupuri
 Individual
4. Resurse
 capacităţile normale ale elevilor
 sala de clasă
 timp de lucru: o oră didactică (50 de minute)
Tip de evaluare: formativă
Instrumente de evaluare:
a) Tradiţionale:
- Proba practică
- Proba orală
- Proba scrisă
b) Alternative:
- Investigaţia
- Autoevaluarea

Bibliografie:
Duda, Gabriela, Analiza textului literar. Textul argumentării. Ed. Humanitas, Bucureşti, 2002
Şerbănescu, Andra, Cum se scrie un text, Ed. Polirom, Bucureşti, 2005

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
1. MOMENT ORGANIZATORIC (2 minute)
- asigurarea cu cele necesare orei: fişele de lucru, textul, tabla
- notarea absenţelor
2. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR (3 minute)
- prin activitate frontală se actualizează trăsăturile textelor ficționale și nonficționale încadrate în
unitatea de învățare Joc și joacă .
3. CAPTAREA ATENŢIEI (5 minute)
- Profesorul propune pentru început un joc, în acelaşi timp amuzant şi interesant: De ce ? Pentru
că... ce are următoarea regulă:
o acesta spune o propoziţie enunţiativă.
o un elev va transformă propoziţia mea enunţiativă într-o propoziţie interogativă.
o Următorul participant la joc trebuie să raspundă la această întrebare şi să formuleze o altă
întrebare, adresată colegului său.
- Profesorul exemplifică jocul și atrage atenţia asupra corectitudinii formulărilor întrebărilor şi
răspunsurilor (elemente suprasegmentale; conectori logici)
4. ANUNȚAREA TEMEI (1)
- Pentru că am observat că nu reuşiţi întotdeauna să vă susţineţi punctul de vedere într-o discuţie,
m-am gândit că va fi interesant şi foarte util pentru voi să învăţaţi în mod organizat, nu intuitiv,
cum se argumentează un punct de vedere.
- Astăzi vom începe să discutăm despre textul argumentativ, urmând să continuăm ora viitoare.
Scriu titlul lecţiei pe tablă.
- Se enunţă obiectivele ce vor fi urmărite pe parcursul orei;
5. CONDUCEREA PROCESULUI DE ÎNVĂŢARE (25 minute)
 Distribui fişa nr.1 . Construiesc pe tablă schema discursului argumentativ. Paşii realizării
schemei
-definirea termenilor : a convinge/a persuada
-definirea conceptelor de: teză/argumente/exemple/antiteză/contraargumente/exemple/sinteza
-exemplificarea prin reprezentarea planului dialectiv al unei argumentări.
- cum altfel ne mai putem organiza ideile printr-un plan dialectic?
- definirea planului linear (de progresie)
 Distribui textul Elogiul mersului pe jos, fotocopiat (vezi Fişa 2). Enunţ sarcina de lucru:
Aplicaţi schema teoretică a textului argumentativ pe acest text:
-indentificaţi teza, argumentele care o susţin şi apoi, pentru fiecare argument, cel puţin două exemple;
-identificaţi tipul planului argumentativ: dialectic sau linear.
6. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI Propun elevilor un joc de rol: Valiza (Metoda Archipel)
-enunţ regulile jocului (vezi Fişa 3)
-distribui fişele
-îndrum realizarea jocului
7. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI TRANSFERULUI (5 minute)
- se notează elevii care au avut o contribuţie considerabilă la desfăşurarea orei;
- se dă tema pentru acasă: Dintr-o cutie, fiecare elev va extrage câte un bileţel pe care sunt scrise
diferite teze, urmând să alcatuiască un text argumentativ pe baza citatului.

Fişa 1 DISCURSUL ARGUMENTATIV

PLANUL DIALECTIC AL ARGUMENTĂRII


1. TEZA (ideea directoare) 1. ANTITEZA
punctul de vedere pe care vreau să-l (idei opuse tezei)
justific Viteza nu este utilă
Viteza este utilă 2. CONTRAARGUMENTE
2. ARGUMENTELE elemente abstracte care permit
elemente abstracte care permit argumentarea antitezei şi infirmarea tezei.
justificarea tezei 3. EXEMPLELE
3. EXEMPLELE elemente concrete care ilustrează
elemente concrete care ilustrează contraargumente
argumentele ( citarea nu este o probă,
este o dovadă )

Argumente Exemple Contraargumente Exemple


1.viteza poate - transfuzii de sânge 1. viteza ucide - accidente de
salva vieţi - transplante de organe motocicletă
- intervenţia Salvării - accidente de
- intervenţia Poliţiei maşină
- intervenţia pompierilor - accidente de avion
2.viteza permite - rapiditatea mijloacelor de
oamenilor să-şi transport ne permite să Omoară şi mutilează
lărgească descoperim civilizaţii 2. viteza provoacă o mai des decât multe
orizontul de îndepărtate percepţie superficială - turistul grăbit
cunoştinţe - un motociclist are asupra lumii parcurge o regiune
sentimentul că este 3. viteza influenţează fără să fie atent la
3. viteza stăpânul spaţiului negativ echilibrul nervos micile detalii ale
provoacă bucurii locului pe care îl
puternice traversează;
- stresul;
- teama de accidente.

SINTEZA
Discutarea tezei şi a antitezei Stabilirea concluziilor

Exemple de teze:
• Sportul este o activitate umană foarte importantă.
• Jocul este o activitate umană foarte importantă.
• Vizionarea unui spectacol de teatru este foarte interesantă.
• Televiziunea dispune de cea mai mare putere de convingere.
• Trebuie să fim moderni.
• Vacanţele sunt utile.
• Drogul - rai sau iad ?
• Elogiul mersului pe jos
Fişa 2
DISCURSUL ARGUMENTATIV
Elogiul mersului pe jos
Nu concep decât un singur mod de a călători mai plăcut decât acela de a călători călare, şi
anume călătoria pe picioare. Pleci când vrei, te opreşti când ai poftă, faci ce vrei. Poţi cunoaşte chiar
ţara întreagă; apuci pe unde vrei: dacă ai luat-o la stânga, te poţi răzgândi şi întoarce la dreapta; te poţi
apleca asupra oricărui lucru care îţi atrage atenţia. Dacă vezi un râu, te poţi bălăci în el, vezi o pădurice
deasă, rămâi cât vrei sub umbra ei; vezi o peşteră, o vizitezi; vezi o carieră, îi examinezi mineralele.
Poţi rămâne cât vrei într-un loc, iar în momentul când te-ai plictisit, nu te obligă nimeni să rămâi
acolo. Nu depinzi nici de cal, nici de maşină, nici de tren. Eu, personal, nu simt nevoia să merg pe
drumurile bătute, pe drumuri obişnuite; îmi place să merg peste tot pe unde un om poate să meargă,
vreau să văd tot ceea ce unui om îi este permis să vadă; şi, nedepinzând decât de mine însumi, mă
bucur de toată libertatea de care un om se poate bucura...
Mi-e greu să înţeleg cum poate un filosof să călătorească altfel decât pe picioare şi astfel să se
lipsească de frumuseţea, de bogăţia pe care i-o oferă pământul! Ce om, care iubeşte câtuşi de puţin
agricultura, nu şi-ar dori să cunoască efectele pe care clima le are asupra recoltelor zonei pe care o
traversează ? Ce om, care are câtuşi de puţin dezvoltat gustul pentru natură , poate să se mulţumească
doar cu simpla traversare a unui loc, fără să-l observe îndeaproape, poate să treacă un munte fără să-i
studieze măcar câteva specii de plante ?
Câte plăceri diferite se pot resimţi alegând această manieră agreabilă de călătorie, fără a socoti
sănătatea care se întăreşte, spiritul ce se înveseleşte. Oamenii care călătoresc cu maşina mi s-au părut
mereu trişti, gânditori sau bolnavi, pe când pietonii, mi s-au părut mai veseli, mai vioi.
Când vrei, pur şi simplu, să ajungi undeva, ia maşina sau trenul, dar atunci când vrei să
călătoreşti, fă-o pe jos !

Fişa 3 VALIZA
Soţul şi-a pregătit valiza pentru a putea petrece zece zile la Paris, de sărbători. Soţia nu-l poate
însoţi, însă a făcut o listă cu tot ceea ce doreşte să-i cumpere din capitala Franţei. Obiectele de pe listă
ar depăşi, cu mult posibilitatea valizei soţului.

Regulile jocului

1. Soţia trebuie să selecţioneze obiectele la care consideră că poate renunţa soţul său; încearcă să
găsească un număr cât mai mare de argumente pentru a-şi face soţul să renunţe la cât mai multe
obiecte;
2. Soţul încearcă să păstreze cât mai multe obiecte; trebuie să găsească un număr cât mai mare de
contraargumente;
3. Cei doi soţi trebuie să menţină polemica;
4. Este interzis să detalieze obiecte.

Conţinutul valizei

- un costum obişnuit;
- un costum pentru masa festivă;
- un costum sport;
- patru cămăşi;
- trei cravate;
- douăzeci de batiste;
- trei pixuri;
- un stilou;
- o agendă;
- două aparate de fotografiat (unul color, unul alb-negru);
- o cameră video;
- un joc remy;
- trei suveniruri.

TEXTUL ARGUMENTATIV
Argumentaţia este un domeniu constituit la intersecţia dintre logică, retorică şi lingvistică.
Reprezintă o strategie de comunicare în care oratorul stabileşte concluzii valabile folosind anumite
argumente.

Construcţia textului argumentativ:


a. Etapele construirii unei argumentări:
- analiza/înţelegerea noţiunii, documentarea, sistematizarea informaţiilor, formularea şi ordonarea
argumentelor, redactarea argumentării, editarea textului;
b. Tehnici de argumentare:
o tipuri de aserţiuni utilizate în textul argumentativ (fapte, opinii, mărturii, prejudecăţi,
credinţe);
o tipuri de argumente;
o rolul conectorilor în argumentare (verbe evaluative, adverbe de mod / predicative ca
mărci ale subiectivităţii evaluative, cuvinte cu rol argumentativ; structuri sintactice în
argumentare etc.);
o demersul argumentativ inductiv, respectiv deductiv;

Structura argumentării :
- ipoteza
- argumentaţia
- concluzia

Sfaturi utile în realizarea unei argumentări:


- formularea clară a ipotezei/ a propriei opinii faţă de afirmaţia dată
- enunţarea a două argumente (pro şi/ sau contra) viabile, pertinente, adecvate ipotezei şi
dezvoltarea lor convingătoare, prin exemplificări sau prin explicaţii clare
- organizarea ideilor în scris (coerenţa şi coeziunea textului; text clar organizat, cu echilibru între
cele trei componente: ipoteză –argumente - concluzie;
- construcţia paragrafelor trebuie să sublinieze ideile
- utilizarea mijloacelor lingvistice adecvate discursului de tip argumentativ (de exemplu, verbe de
opinie: a crede, a considera, a presupune etc.; adverbe/ locuţiuni adverbiale de mod folosite ca
indici ai subiectivităţii evaluative: probabil, posibil, desigur, fără îndoială, cu siguranţă etc.;
conjuncţii/ locuţiuni conjuncţionale cu rol argumentativ, utilizate pentru exprimarea raporturilor de
tip cauzal, consecutiv, final, conclusiv etc.: deoarece, din cauză că, încât, ca să, aşadar etc.;
conectori argumentativi: în primul rând, în plus, de fapt, oricum, în ceea ce priveşte, prin urmare,
în realitate etc.
- corectitudinea limbii utilizate
- corectitudinea exprimării
- ortografia şi punctuaţia corectă
- formularea unei concluzii adecvate
Ursul nu joaca de bunavoie. (proverb romanesc)
Cand pisica nu-i acasa joaca soarecii pe masa. (proverb romanesc)
De vrei sa mananci paine, nu-ti bate joc de tarate. (proverb frantuzesc)
Nu e greu sa joci, e greu sa te opresti din joc. (proverb polonez)
Tenisul de camp se joaca totusi pe o arena. (Mihail Mataringa)
Ce putini copii se joaca de-a scoala inainte de a deveni elevi, si ce multi dupa! (N. Petrescu-Redi din
Aforisme, 1995)

Viata este un joc cu mai multe reguli, dar fara niciun arbitru. (Joseph Brodsky)
Cuvintele nu sunt un joc de artificii, ele sunt arme care pot ucide sau inalta. (Gabriel Tepelea)
Joaca este o munca pe care te bucuri sa o faci degeaba. (Evan Esar)
Joaca este inceputul cunoasterii. (George Dorsey)
Inteligenta joaca roluri fata cu altii; prostii joaca roluri cu ei insisi si, daca sunt prea prosti, reusescsa
se insele singuri. (Garabet Ibraileanu)

Umorul este instinctul de a lua durerea in joc. (Max Eastman)

Echipa Green Bay Packers nu a pierdut nici un joc de footbal. Doar le-a expirat timpul. (citat din
Vince Lombardi)

Matematica este un joc care se joaca dupa anumite reguli simple cu semne fara inteles pe hartie.
(David Hilbert)

Acei care cred numai în bani nu sunt prea cinstiţi. (Cilibi Moise, Apropouri)
Inteligenţa face mai mult decât o avere. (Constantin Argetoianu, cf G. Marcuson, Cărticica
înţelepciunii româneşti)

Gloria nu este efemeră. Efemeri sunt numai cei care o au. (Tudor Muşatescu, Scrieri)
Şcoala cea mai bună e aceea în care înveţi înainte de toate a învăţa. (N. Iorga)
Nu trebuie sa disperam in nici un joc, atata timp cat nu este pierdut.
Timpul este un copil care se joaca.
In viata, joaca teatru numai acei care n-au nici un rol
Sportul este o activitate umană foarte importantă.
Jocul este o activitate umană foarte importantă.
Vizionarea unui spectacol de teatru este foarte interesantă.
Televiziunea dispune de cea mai mare putere de convingere.
Trebuie să fim moderni.
Vacanţele sunt utile.

S-ar putea să vă placă și