Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data :09.06.2015
Şcoala: Scoala gimnaziala „Nifon Balasescu”
Clasa : a VII-a
Disciplina : Limba și literatura română
Subiectul lecției: Genul liric. Opera lirică
Tipul lecției: Recapitularea si sistematizarea cunoștințelor
Scopul: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor, cu referire specială asupra universului liric.
Competenţe generale:
1. Receptarea mesajului oral in diferite situaţii de comunicare
2. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situaţii de comunicare monologatä si dialogatä
3. Receptarea mesajului scris,din texte literare si nonliterare,in scopuri nediverse
4. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise ,in diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse

Competenţe specifice:
1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral.
1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament adecvat;
2.1 asigurarea coerentei ideilor exprimate intr-un mesaj oral
2.2 valorificarea categoriilor semantice invatate, in contexte diferite;
3.1 citirea unei varietati de texte literare sau nonliterare, demonstrand intelegerea sensului acestora;
3.2 recunoasterea modalitatilor specifice de organizare a textului epic si a procedeelor de expresivitate in textul liric;
3.3 sesizarea corectitudinii si valorii expresive a categoriilor gramaticale si lexicale invatate, intr-un text citit;
4.3 organizarea secventelor textuale in functie de o cerinta specifica
Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 -sa recunoască trăsături ale genului liric;
O2- sa identifice tema poeziei şi semnificaţia titlului;
O3- să identifice ideile poetice din text;
O4 - sa identifice elemente de versificaţie;
O5- sa identice figurile de stil si procedeele artistice;
O6 -să recunoasca marcile lexico-gramaticale ale eului liric;
O7- sa formuleze enunturi cu ajutorul sinonimelor si antonimelor;
O8- sa alcatuiasca familia lexicala a cuvintelor date;
O9- sa identifice sentimentele predominante din text;

STRATEGII DIDACTICE:
a.Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia,rebusul,ciorchinele,acvariul sentimentelor, exerciţiul oral şi scris;
b.Mijloace didactice: fişe de lucru ,tabla,laptop
c.Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe;

BIBLIOGRAFIE:
- Limba română- manual pentru clasa a VIII- a, Editura Humanitas;
- “Sa dezlegam tainele textelor literare”, Editura Carminis
-“Didactica Limbii si Literaturii Romane”, Editura Polirom
- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a VII-a, Bucureşti, 2009;
Secventele Ob. Continutul informational si demersul didactic Strategii didactice Evaluare
instruirii Op.
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare

1.Moment -Voi avea grijă ca elevii să-şi Elevii scot pe bănci cele Conversaţia
organizatoric pregătească materialele necesare orei necesare bunei desfăşurări Manualul
1 min de limba şi literatura română şi voi a orei. de limba Frontal
nota absenţii. romana si
- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei caietul
pentru o bună desfăşurare a activităţii
didactice.

2.Captarea Captarea atentiei se va realiza prin Elevii vor rezolva fiecare Aprecierea
atenţiei completarea unui rebus, iar prin cerinta si vor completa Conversaţia verbala a
5 min rezolvarea acestuia se va descoperi rebusul pentru a descoperi Descoperi Plansa cu Frontal răspunsurilor
titlul lectiei. (Anexa 1) titlul lectiei. rea rebusul corecte
Carioci
3.Anunţarea Le comunic elevilor că in cadrul Elevii ascultă obiectivele Conversaţia
subiectului şi acestei ore vom realiza o recapitulare a şi notează titlul lecţiei în
enumerarea genului liric, notez titlul pe tabla si le caiete. Explicatia Tabla Frontal
obiectivelor enumar obiectivele lectiei.
1 min Caietul
4.Actualizarea Pentru a reaminti elevilor trasaturile
cunostintelor genului liric voi prezenta un material Elevii urmaresc cu atentie
8 min in power point in care sunt enumerate materialul si citesc cu voce
caracteristicile genului, conceptele tare fiecare pagina a
operationale folosite in abordarea acestuia. Laptop Observarea
textului,elementele de versificatie, Conversaţia Frontal sistematică
procedeele artistice intalnite si speciile Explicaţia Material
genului liric. Se noteaza pe tabla ideile Power
principale. point

Elevii sunt împărţiţi pe grupe,fiecare


5.Dirijarea grupa va primi o fisa pe care se Elevii citesc cu voce tare Lectura Textul Individual
invatarii gaseste scrisa poezia O, ramai.. de M. poezia. suport
Eminescu( Anexa 2). Aprecieri
25 min Cer elevilor sa lectureze poezia si Fiecare grupă primeşte fişe verbale
verific daca existe cuvinte sau cu exerciţiile individuale si
elemente necunoscute.Dupa ce elevii corespunzătoare numărului de grup.
termina de citit inmanez fiecarei grupe ales de echipă. Exercitii Fise de
cate o fisa de lucru pentru o mai buna lucru
intelegere a poeziei si pentru a Pe grupe
descoperi elemente ale genului liric. Evaluarea
( Anexa 3) Se coordonează,îşi impart răspunsurilor
Grupa I: Exercitii pentru o mai buna sarcinile şi contribuie activ
intelegere a textului,in care elevii vor la rezolvarea sarcinilor.
fi nevoiti sa aleaga varianta corecta. Conversatia
Astfel vom descoperi tema poeziei,
semnificatia titlului, din cate parti e
alcatuita poezia,prezenta eului liric si Fiecare echipă expune
simbolurile ce se regasesc in poezie. rezolvarea sarcinilor.
Grupa II: Exercitii ce vizeaza
semnificatia versurilor, in care elevii
trebuie sa incercuiasca explicatia
potrivita a unor versuri cu incarcatura Observarea
simbolica. Fiecare echipă ascultă cu Explicatia Fise de Pe grupe sistematică
Grupa III: Exercitii prin care elevii atenţie rezolvarea lucru
trebuie sa gaseasca figurile de stil si sarcinilor de către celelale
imaginile artistice. Vom descoperi in grupe,vin cu completări şi
acest sens: epitete, comparatii, exemplificări.
enumeratii, repetitii.
Grupa IV: Exercitii ce vizeaza
elemente de versificatie, de
recunoastere a eului liric, de vocabular
si punctuatie.

Dupa terminarea fiselor de lucru


fiecare grupa va primi cate o cutiuta in Fisa de
Elevii “culeg sentimente”
care se vor afla biletele pe care sunt Acvariul lucru Observarea
scrise numeroase sentimente. Elevii din cutiuta si specifica Sentimente sistematica.
vor trebui sa „pescuiasca” lor
daca acestea se regasesc
sentimentele pe care eul liric din Tabla
poezie le transmite in mod direct cu in poezia noastra.
ajutorul figurilor de stil, determinand Aprecieri
astfel sentimentul predominant al verbale.
textului. (Anexa 4)
Ciorchinele
Elevii prezintă soluţiile
6. Asigurarea Asigurarea feedbackului despre genul
feedbackului găsite,aduc explicaţiile
liric se va realiza prin metoda
10 min Invatarea
necesare,iar colegii lor vin
Ciorchinelui (Anexa 5). Elevii vor prin
cu completări şi observaţii descoperire
scrie tot ce le trece prin minte legat de
dacă este cazul.
nucleul ciorchinelui: gen liric.
Conversatia

La sfarsitul orei fac aprecieri generale


şi individuale asupra modului în care
s-a desfăşurat lecţia.Sunt notaţi elevii
care s-au evidenţiat prin cele mai
originale şi corecte răspunsuri.
O, RAMAI...
O, RAMAI...
Mihai Eminescu
Mihai Eminescu

‘’O, ramai, ramai la mine, “O, ramai,ramai la mine,


Te iubesc atat de mult! Te iubesc atat de mult!
Ale tale doruri toate Ale tale doruri toate
Numai eu stiu sa le–ascult Numai eu stiu sa le ascult

In al umbrei intuneric In al umbrei intuneric


Te asaman unui print, Te asaman unui print,
Ce se uit-adanc in ape Ce se uit-adanc in ape
Cu ochi negri si cuminti; Cu ochi negri si cuminti;

Si prin vuietul de valuri, Si prin vuietul de valuri,


Prin miscarea naltei ierbi, Prin miscarea naltei ierbi,
Eu te fac s-auzi in taina Eu te fac s-auzi in taina
Mersul cardului de cerbi; Mersul cardului de cerbi;

Eu te vad rapit de farmec Eu te vad rapit de farmec


Cum ingani cu glas domol, Cum ingani cu glas domol,
In a apei stralucire In a apei stralucire
Intinzand piciorul gol Intinzand piciorul gol

Si privind in luna plina Si privind in luna plina


La vapaia de pe lacuri, La vapaia de pe lacuri,
Anii tai se par ca clipe, Anii tai se par ca clipe,
Clipe dulci se par ca veacuri” Clipe dulci se par ca veacuri”

Astfel zise lin padurea, Astfel zise lin padurea,


Boltii asupra-mi clatinand; Boltii asupra-mi clatinand;
Suieram l-a ei chemare Suieram l-a ei chemare
S-am iesit in camp razand. S-am iesit in camp razand.

Astazi chiar de m-as intoarce Astazi chiar de m-as intoarce


A-ntelege n-o mai pot... A-ntelege n-o mai pot...
Unde esti copilarie, Unde esti copilarie,
Cu padurea ta cu tot? Cu padurea ta cu tot?
FIŞĂ DE LUCRU 1 - CE VIZEAZĂ ÎNŢELEGEREA TEXTULUI

 Alegeti varianta corecta:

Opera literară „O, ramai..”, de Mihai Eminescu este o operă:


a) epică b) lirica c) dramatica

Poezia este realizata sub forma de :


a) monolog b) dialog c) descriere

În poezie este vorba despre:


a) legatura poetului cu natura b) iubirea împlinită; c) aspiratiile poetului

Titlul poeziei semnifica:


a) chemarea poetului si dorinta acestuia de a ramane cu iubita sa
b) chemarea padurii si dorinta acesteia de a ramane cu poetul

Partea intai a poeziei exprima:


a) emotiile poetului b) descrierea peisajelor din padure c) chemarea padurii

Partea a doua a poeziei exprima:


a) raspunsul poetului b) lumea copilariei c) descrierea campului

Eul liric este:


a) poetul b) autorul c) o voce din text

Eul liric transmite gânduri, idei, sentimente în mod:


a) direct b) indirect c) ambele

Creaţiile lirice prezintă imaginea transfigurată a realităţii, unele cuvinte având


încărcătură simbolică. Alegeţi din a doua coloană varianta care credeţi că se potriveşte
pentru semnificaţia cuvintelor din prima coloană:

loc de meditatie actuala locul in care se juca copilul


Padure universul copilariei Camp viata cu toate intamplarile ei
iubita poetului tineretea

momentul lecturii textul


Astazi momentul maturitatii poetului
data la care s-a scris poezia

FIŞĂ DE LUCRU NR.2 - CE VIZEAZĂ SEMNIFICAŢIA VERSURILOR


 Incercuiti explicatia potrivita:

‘’Te asaman unui print,(...) Cu ochi negri si cuminti’’ sugereaza:


a) baiatul era un print cu ochi negri
b) el era un copil cuminte si ascultator
c) copilul avea ochi negri si visatori cu o privire linistita

“ Eu te vad rapit de farmec” semnifica:


a) copilul se afla sub puterea unei vraji, a unui farmec
b) copilul era incantat de lumea minunata a naturii
c) copilul visa

“ Anii tai se par ca clipe,


Clipe dulci se par ca veacuri” sugereaza:
a) ajuns la varsta maturitatii, poetul rememoreaza anii fericiti ai copilariei
b) poetul se intristeaza
c) poetul petrece clipe minunate in mijlocul naturii iar timpul trece repede

“Astfel zise lin padurea,


Bolti asupra-mi clatinand” semnifica:
a) padurea freamata de nerabdare si ii face semn de despartire
b) padurea se clatina datorita vantului puternic
c) padurea cheama poetul cu glas duios sa se intoarca la ea

“ Suieram l-a ei chemare


S-am iesit in camp razand” arata:
a) atitutinea usor nepasatoare fata de copilarie si dorinta acestuia de a
deveni adolescent cat mai repede
b) incantarea poetului de a petrece cat mai mult timp jucandu-se in camp
c) indiferenta poetului la chemarea padurii

“ Astazi chiar m-as intoarce


A-ntelege n-o mai pot...” sugereaza:
a) poetul doreste sa se intoarca in padure pentru a medita
b) poetul,matur acum, intelege altfel lumea si nu mai poate trai fericirea
copilariei
c) poetul nu doreste sa isi aminteasca padurea din copilaria sa
FIŞĂ DE LUCRU NR. 3 - CE VIZEAZĂ FIGURILE DE STIL ŞI IMAGINILE
ARTISTICE
Incercuieste varianta corecta

Versul :”Cum ingani cu glas domol” exprima o imagine:


a) vizuala b) auditiva c)dinamica

Versurile:” Si privind la luna plina /La vapaia de pe lacuri” exprima o imagine:

a) vizuala b) auditiva c)dinamica

Versul:” Prin miscarea naltei ierbi” exprima o imagine:

a) vizuala b) auditiva c) dinamica

Structura « glas domol » este :


a) epitet b) metafora c) personificare

Structura «Anii tai se par ca clipe» este :


a) comparatie b) epitet c) enumeratie

In versul : « O,ramai,ramai la mine » se gaseste :


a) personificare b) epitet c) repetitie

In versurile :  Si prin vuietul de valuri,/Prin miscarea naltei ierbi” se afla:


a) enumeratie b) personificare c) repetitie

In primul fragment al poeziei figura de stil centrala este :


a comparatia b) personificarea c) epitetul

Uneşte prin săgeţi figurile de stil din coloana stănga cu versurile corespunzătoare
coloanei din dreapta:

Epitet dublu ,,vapaia de pe lacuri ‘’


Comparatie ,,ale tale doruri toate,,
Inversiune ,,cu ochi negri si cuminti,,
Metafora ,,clipe dulci se par ca veacuri,,

Alcatuiti cuvinte derivate cu valoare de epitet de la urmatoarele cuvinte :


farmec, mister, alcatuiti enunturi cu ele.

FIŞĂ DE LUCRU 4 - CE VIZEAZĂ ELEMENTE DE VERSIFICAŢIE,


PUNCTUAŢIE SI VOCABULAR
 Incercuiti varianta corecta :

Muzicalitatea versurilor este oferită de:


rima: şi ritmul :
a) împerechetă a) trohaic
b) încrucişată b) iambic
c) îmbrăţişată

Măsura versurilor este de :


a) 13-14 silabe b) 10-11 silabe c) 7-8 silabe

Punctele de suspensie din titlul poeziei ,, O, ramai…,, marcheaza :


a) tristetea pe care o resimte poetul legata de perioada fericita din viata sa, copilaria
b) starea de incantare a poetului in mijlocul padurii
c) amintirea poetului cu privire la lumea copilariei

In versul,, O, ramai,ramai la mine…,,se foloseste interjectia pentru a exprima :


a) un indemn b) intensitatea sentimentelor c) zgomote produse de padure

In prima parte a poeziei predomina verbele la persoana I si a II –a pentru ca :


a) este mai expresiv
b) este prezentat dialogul dintre poet si padure
c) accentueaza sentimentele poetului

Pronumele personale la persoana I si a II- a sugereaza:


a) prezenta eului liric
b) chemarea padurii
c) uimirea poetului in fata frumusetilor naturii

Incercuieste litera A daca enuntul este adevarat si litera F daca enuntul este fals

Marcile lexico-gramaticale ale eului liric in poezia " O, ramai..." sunt:


A- F sentimentele sunt exprimate in mod direct
A- F verbele şi formele pronominale la persoana I,II :,, tale", "eu", "te", "eu", "tai" ,
"mi", etc, interjecţia „O!”.
A – F folosirea figurilor de stil si a enunturilor cu incarcatura simbolica

 Gasiti cate un sinonim si un antonim pentru fiecare din urmatoarele cuvinte:


,, domol,, ,,a ramane,,

 Alcatuiti familia lexical a cuvantului “padure”.

S-ar putea să vă placă și