Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Şcoala Gimnazială nr. 129, București


Profesor Isbășoiu Elena-Ioana
Data 18.11.2019
Disciplina Limba şi literatura română
Clasa a VI-a B
Unitatea de învăţare Din trecutul țării mele
Titlul lecției Verbul - actualizare
Tipul lecţiei Lecție de actualizare a cunoștințelor

COMPETENȚE GENERALE:

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi


producerea textului oral
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.2 Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la discuţii pe diverse
teme sau pornind de la textele citite/ascultate
4.1 Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi
exprimarea corectă şi precisă a intenţiilor comunicative
4.5 Redactarea unor texte, valorificând gândirea logică şi competenţa lingvistică, în procesul de învăţare pe tot
parcursul vieţii
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENȚE DERIVATE):
Elevii vor fi capabili:
O1. să identifice predicatele dintr-un text dat;
O2. să facă diferența între verbele predicative și auxiliare;
O3. să opereze cu noținile de mod și timp verbal;
O4. să rezolve sarcini complexe de analiză și argumentare privind verbul.
STRATEGIA DIDACTICĂ
 Metode şi procedee:
conversația, explicația, cubul
 Forme de organizare a activității:
activitate frontală, individuală, în perechi
 Metode de evaluare:
observarea curentă, autoevaluarea
 Mijloace de învățământ:
tablă, instrumente de scris, cub didactic, hârtie format A6
 Resurse umane:
colectiv format din 24 de elevi
 Locul de desfășurare:
sala de clasă

Page 1 of 2
 Perioada de timp:
50 de minute

RESURSE INFORMAŢIONALE:
 Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș,
Limba și literatura română, clasa a VI-a, Ed. Art, 2018;
 Florentina Sâmihăian, O didactică a limbii și literaturii române. Provocări actuale pentru
profesor și elev, Ed. Art, 2014
 Marilena Pavelescu, Metodica predării limbii și literaturii române, Ed. Corint, 2010;

SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric (1 minut)
Profesorul salută clasa, solicită numirea absenților și îi notează în catalog. Elevii sunt rugați să
se pregătească pentru lecție, deschizându-și caietele.

2. Evocare (2 minute)
Profesorul întreabă ce este verbul. Cere elevilor să numească alte părți de vorbire.

3. Constituirea sensului (42 min):


Profesorul distribuie în clasa o fișă de lucru (v. ANEXA) cuprinzând exerciții diverse de:
- Identificare a predicatelor dintr-un text;
- Conjugare a verbului la moduri și timpuri indicate;
- Stabilire a caracterului predicativ și auxiliar al verbului a avea;
- Diferențiere între diferite tipuri de viitor.

Exercițiile se rezolvă frontal, individual sau în perechi, după dificultate. (30 de minute)

După această activitate, profesorul propune jocul cubului. Câte un elev vine în fața clasei,
aruncă în sus cu un cub colorat, rezolvând sarcini prevăzute pe fețele cubului:
- DESCRIE: precizează categoriile gramaticale învățate ale verbului (se scriu și în caiete).
- COMPARĂ: compară modurile personale cu formele nepersonale ale verbului.
- ASOCIAZĂ: la ce te gândești când auzi cuvântul verb?
- ANALIZEAZĂ: scrie algoritmul de analiză a verbului pe tablă (și în caiete).
- APLICĂ: la ce sunt utile cunoștințele despre verb?
- ARGUMENTEAZĂ: în folosirea verbului se fac greșeli? Argumentează prin exemplificare.
(12 minute)

4. Reflecție:
Elevii se autoevaluează completând pe foi albe A6 răspunsuri la întrebarea: ce nu
știu bine la verb?(4 minute)

Tema pentru acasă: Redactați o compunere narativă de 10-15 rânduri în care să


folosiți imperfectul pentru descrieri și perfectul compus ca timp al povestirii. (1 minut)

Page 2 of 2

S-ar putea să vă placă și