Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecţie

Propunător:
Unitatea:
Clasa: a VI-a
Aria curriculară: Limbă şi Comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: „O, rămâi...”, de Mihai Eminescu – semnificatiile textului
Tipul lecţiei: de formare de priceperi şi deprinderi
Durata: 50 de minute

OBIECTIVE CADRU:

 1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral;


 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orala;
 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
 4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisa;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

 1.1 – să distingă între informaţiile esenţiale şi cele de detaliu, stabilind legături sau diferenţieri între
informaţiile receptate;
 2.1 – să realizeze înlănţuirea clară şi corectă a ideilor într-un monolog;
 3.1 – să deosebească elementele de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
 3.2 – să identifice procedeele de expresivitate artistică într-un text liric;
 3.3 – să sesizeze valoare expresivă a unităţilor lexicale în textele citie;
 4.1 – să redacteze texte cu destinaţii diferite;
 4.2 – să utilizeze un lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la mijloacele de
îmbogăţire a vocabularului;
 4.3 – să înlănţuie corect frazele în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor şti să:

a) cognitive:

  - să identifice trăsăturile unei opere lirice;


  - să structureze poezia în secvenţe lirice;
  - să desprindă mesajul fiecărei secvenţe lirice;
  - să desprindă sentimentele transmise în mod direct de poet;
  - să interpreteze semnificaţiile secvenţelor lirice;
  - să explice rolul utilizării figurilor de stil şi a imaginilor artistice;
  - să identifice motivele literare specifice creaţiei eminesciene şi semnificaţia acestora.
b) afective:

  - să manifeste interes pentru opera lirică studiată;


  - să distingă farmecul creaţiilor eminesciene;
  - să formuleze impresii în urma intrepretării textului;
  - să integreze informaţiile într-un sistem propriu de valori;

c) psihomotorii:

  - să uitilizeze corect mijloacele auxiliare, precum tabla, fişele de lucru, flipchartul, calculatorul etc.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, lucrul cu manualul, lectura selectivă şi explicativă,


învăţarea prin descoperire, cadranele, ciorchinele, copacul cu idei, acvariul sentimentelor, R.A.F.T.S;
b) Resurse materiale: manualul de limba română, clasa a VI-a, E.D.P, DEX, flipchart, calculatorul, fişe
de lucru;
c) Forme de evaluare: observarea sistematică, evaluarea orală, evaluarea scrisă;
d) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
e) Locul de desfăşurare: cabinetul AeL;
SCENARIUL DIDACTIC

NR. ETAPELE CONŢINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


CRT. LECŢIEI ACTIVITĂŢII
1. Moment  Se asigura conditiile  Conversaţia;
organizatoric materiale necesare  Frontal;
pentru o buna
desfasurare a activităţii

2. Verificarea  Se verifică tema pentru  Conversaţia;  Evaluarea orală;


cunoştinţelor acasă a elevilor şi se  Explicaţia;  Observarea
anterioare şi a fac aprecieri asupra  Frontal; sistematică;
temei pentru modului în care elevii  Individual;
acasă au rezolvat tema pentru  Material ppt;
acasă;
 Se verifică cunoştinţele
elevilor despre viaţa şi
activitatea poetului
Mihai Eminescu prin
întrebări-grilă
prezentate într-un
material ppt.
 Prin întrebări adresate
frontal, se verifică
cunoştinţele elevilor
despre opera lirică;
3. Captarea  Li se cere elevilor ca  Conversaţia;  Tema de lucru
atenţiei într-un eseu de cinci  Explicaţia; în clasă;
minute să scrie tot ce le  Eseul de cinci minute;  Evaluare scrisă;
trece prin minte despre  Frontal;  Observare
copilărie;  Individual; sistematică;
 Selectiv, se citesc
câteva dintre eseurile
elevilor şi se discută;
4. Anunţarea  Se va explica elevilor  Conversaţia;
temei şi a că trebuie să identifice  Explicaţia;
obiectivelor aspecte specifice  Frontal;
lecţiei copilăriei şi în poezia  Flipchart;
“O, rămâi…”, de
Mihai Eminescu,
deoarece în această oră
vor studia semnficaţiile
textului poeziei “O,
rămâi…”;
 Elevii vor nota titlul
lecţiei în caiete: “O,
rămâi…”, de Mihai
Eminescu –
semnficaţiile textului;
 Titlul va apărea scris şi
pe flipchart;
 Se vor enumera
obiectivele lecţiei;
5. Dirijarea  Elevii vor împărţiţi în  Conversaţia;  Temă de lucru
învăţării patru grupe;  Explicaţia; în clasă;
 Elevii vor primi o fişă  Cadranele;  Observare
de lucru după metoda  Ciorchinele; sistematică;
“cadranelor”, fiecare  Acvariul sentimentelor;  Evaluare scrisă;
cadran conţinând  Copacul cu idei;
sarcini de lucru pentru  Frontal;
fiecare din cele patru  Pe grupe;
echipe.
 Fiecare echipă va
rezolva sarcinile
primite. (fişa 1)
6. Discutarea  Fiecare echipă îşi va  Conversaţia;  Evaluarea orală;
sarcinilor de prezenta rezolvarea  Explicaţia;  Observarea
lucru şi sarcinilor primite care  Frontal; sistematică;
formularea vor fi discutate frontal;  Individual;
concluziilor  Se fac aprecieri asupra
modului în care a lucrat
fiecare echipă;
 Se formulează
concluziile care vor fi
notate de către elevi în
caiete;
7. Asigurarea  Folosind metoda  Conversaţia;  Temă de lucru
retenţiei şi a R.A.F.T.S, se va cere  Explicaţia; în clasă;
transferului elevilor să-şi imagineze  R.A.F.T.S.  Evaluare scrisă;
că sunt pădurea  Observare
copilăriei poetului şi sistematică;
să-i scrie acestuia o
scrisoare, prin care să-l
convingă că, deşi matur
fiind, dacă se va
întoarce în locurile
copilăriei, va putea
vedea lumea prin ochii
de copil.
8. Încheierea  Se fac aprecieri  Conversaţia;  Evaluare orală;
activităţii frontale şi individuale  Explicaţia;  Observare
asupra activităţii  Frontal; sistematică;
elevilor;  Individual;
 Se notează elevii activi
la lecţie;
 Se notează tema pentru
acasă: de selectat din
textul auxiliar
“Povestea codrului”
de Mihai Eminescu
mijloacele de
expresivitate artistică şi
motivele literare
specifice creaţiei
eminesciene;
Fişă de lucru (1)

ECHIPA NR.1 ECHIPA NR.2

I. Poezia “O, rămâi…” este constituită sub forma unui I. Selecteză, din textul dat, mijloacele de expresivitate:
dialog imaginar dintre pădure şi poet (eul liric). Pornind imagini artistice şi figuri de stil.
de la acest aspect, delimitaţi părţile poeziei şi scrieţi
mesajul fiecărei părţi. II. Explică semnficaţia a două dintre imaginile artistice
II. Imaginaţi-vă că în acvariul de mai jos se află toate identificate.
sentimentele pe care le poate avea o persoană, de orice
natură ar fi ele. Selectaţi acele sentimente pe care le
transmite fiecare dintre cei doi participanţi la dialogul
imaginar, prezentat în versurile lecturate.

fericire veselie

înţelegere regret

tristete iubire

teama
Siguranta
nepăsare
incertitudine
admiratie

ECHIPA NR.3 ECHIPA NR.4

I. Completaţi un ciorchine cu motivele literare specifice I. Propun sa comparăm viaţa unui om cu un copac.
creaţiei eminesciene întâlnite în poezia studiată. Crengile copacului, pornind de la cele de jos, ar putea
II. După cum ştiţi, creaţiile lirice prezintă imaginea reprezenta etapele vietii. Scrieţi, pentru fiecare creangă a
transfigurată a realităţii, unele cuvinte având încărcătură copacului de mai jos, cât mai multe particularităţi specfice
simbolică. Alegeţi din a doua coloană varianta care credeţi etapelor identificate în poezia studiată.
că se potriveşte pentru semnificaţia cuvintelor din prima
coloană:
Pădure - iubita poetului
- universul copilăriei
- loc de meditaţie actuală
Câmp - locul în care se juca
copilul;
-viaţa cu toate întâmplările
ei;
- tinereţea;
Astăzi - momentul lecturii
textului;
- data la care s-a scris
poezia;
- momentul maturităţii
poetului;
Fişă de lucru (2)

Folosind metoda R.A.F.T.S, imaginaţi-vă că sunteţi pădurea copilăriei poetului Mihai


Eminescu. Scrieţi-i acestuia o scrisoare prin care să îl convingeţi să se întoarcă în locurile copilăriei
pentru ca va putea din nou înţelege lumea prin ochii de copil.

ROL: Pădurea (copilăriei poetului)


AUDIENŢĂ: poetul Mihai Eminescu la maturitate
FORMAT: scrisoare
TEMA: copilăria şi farmecul ei
SCOP: convingerea maturului să se întoarcă în locurile copilăriei pentru a redeveni copil
SCHEMA TABLEI

- Poezia „O, rămâi...” de Mihai Eminescu este concepută sub forma unui dialog imaginar
între pădure şi poet;

- Astfel, versurile sunt structurate în două părţi:


- prima parte (primele cinci strofe) – chemarea arzătoare a pădurii;
- a doua parte (ultimele două strofe)- răspunsul poetului

- În cele două părţi ale poeziei se pot identifica etape ale vieţii, reprezentate prin cuvinte
cu încărcătură simbolică:

- Pădurea – copilăria
- Câmpul – tinereţea
- Astăzi – maturitatea

- Sentimentele sunt trasmise direct şi exprimate gradat, în funcţie de etapele vârstei:

- copilăria – regret, nostalgie


- tinereţea – nepăsare,
- maturitatea – înţelegere

- Poezia „O, rămâi...” este o creaţie lirică deoarece autorul trasmite direct sentimente de
nostalgie cu ajutorul eului liric, sub forma unei confesiuni.

S-ar putea să vă placă și