Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

DATA : 20.01.2023

CLASA : a IX-a B

MODULUL 3: FAMILIA

TIPUL LECȚIEI: lecție de predare învățare

ARIE CURRICULARĂ: L imbă și comunicare

DISCIPLINA : Limba și literatura română

TITLUL LECȚIEI: Hronicul și cântecul vârstelor, de Lucian Blaga – proza memorialistică, autobiografică

COMPETENȚE GENERALE :

1. Cultivarea gustului pentru lectură


2. Dezvoltarea abilitatilor de muncă intelectuale

COMPETENȚE SPECIFICE :

C.S.1 însușirea și actualizarea unor noțiuni despre viața și opera omului de cultură Lucian Blaga

C.S.2 explicarea noțiunilor de : text nonficțional, operă memorialistică , operă autobiografică

C.S. 3 explicarea semnificației titlului și realizarea de predicții plecând de aceasta

C.S.4 lectura orala tip ștafetă , predictivă a primului fragment din manual (Absența cuvântului )

C.S.5 stabilirea genului literar, modurilor de expunere , a tipului de narator și a perspectivei narative prezentă în text

RESURSE :

1. TIMP: 50 DE MIN (O ORĂ ȘCOLARĂ)


2. METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: CONVERSAȚIA EURISTICĂ, ÎNVĂȚAREA PRIN DESCOPERIRE, PREDICȚIA, ÎNVĂȚAREA PRIN DESCOPERIRE,
CIORCHINELE, DIANGAMA VENN EULER, METODA SINELG, PREZENTAREA UNUI SCURT FILM DESPRE VIAȚA ȘI ACTIVITATEA LUI LUCIAN BLAGA
3. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII : ACTIVITATE FRONTALĂ , ACTIVITATE PE PERECHI DE ELEVI, ACTIVITATE INDIVIDUALĂ CU RAPORTARE
FRONTALĂ
4. MATERIALE : CAIETELE ELEVILOR, MANUALUL, TABLA , UTILIZAREA RESURSELOR IT .
5. PROGRAMA ȘCOLARĂ PENTRU CLASA A IX-A , MANUALUL DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ PENTRU CLASA A IX-A , EDITURA ART EDUCAȚIONAL,
AUTORI : ADRIAN COSTACHE, FLORIN IONIȚĂ, M.N. LASCĂR, , ADRIAN SĂVOIU.

SCENARIU DIDACTIC

EVOCARE

C.S. Resurse Activitate profesorului Activitatea elevului Forme de


evaluare
Timp Materiale Metode și Forme de
procedee organizare a
didactice activității
5 min Tabla, caietele
C.S. 2 elevilor

Conversația Profesorul ajută elevii


euristică frontală să-și amintească Elevii conversează cu
Ciorchinele diferența dintre textul profesorul și notează noțiunile
ficțional și cel de pe tablă .
nonficțional și
trăsăturile unui text
aparținând genului epic
(narativ) - realizându-se Elevii dau exemple de texte
Brainstorming un ciorchine al ficționale și nonficționale Observarea
trăsăturilor operei studiate anterior în cadrul celor sistematică a
epice două module de învățare : Joc elevului
și joacă și Familia.
Se vor explica, cu
Ciorchinele ajutorul DEX online, Pe baza discuțiilor avute cu
sensul celor doi profesorul elevii completează
termeni : rubrica ȘTIU/CRED CĂ ȘTIU din
Ficțional - universul tabelul Sinelg Evaluare orală
Diagrama Venn artistic imaginat de un
Euler autor (personaje ,
acțiune, etc)
Nonficțional - un
univers real,
neimaginat de autor.
Se completeaza
Diagrama Venn Euler :
ficțional-nonficțional -
text aparținând genului
epic (narativ)

REALIZAREA SENSULUI

C.S. Resurse Activitatea profesorului Activitatea elevului Forme de


evaluare
Timp Materiale Metode și Forme de
procedee organizare
didactice a activității
C.S. 1 5min Tabla Conversația Activitate Profesorul anunță titlul Elevul notează informațiile de Observarea
Caietele euristică frontală lecției și autorul și îl notează pe tablă. sistematică a
elevilor pe tablă. elevului
Hronicul și cântecul
vârstelor, de Lucian Blaga
Enunță competențele
specifice urmărite .
C.S.1 10 min Tabla Conversația Activitate Profesorul le prezintă un Elevul notează informațiile de Observarea
Caietele euristică frontală film despre vitata și opera pe tablă sistematică a
elevilor lui Lucian Blaga și le scrie elevului
pe tabla informații despre
viața și opera lui Lucian
Blaga :
1Născut în satul Lancrăm,
județul Alba .
Se face lectura poeziei Sat
al meu ce porti in nume...
2 Poet : volume de poezie :
Poemele luminii, Pașii
profetului, La curțile
dorului, La cumpăna apelor,
În marea trecere.
3. Dramaturg (piese de
teatru ) : Meșterul Manole,
Zalmoxe.
4 Filozof : Trilogia culturii
5. Prozator : romanul
memorialistic și
autobiografic Hronicul și
cântecul vârstelor.
2min Tabla DEX ONLINE Activitate Cu ajutorul DEX ONLINE se Elevii notează de pe tablă
Caietele Ciorchinele frontală explică următorii temeni : noțiunile noi
C.S.2 elevilor - Memorialistic – gen
de scriere literară Evaluare orală
care cuprinde
memorii (din
propriile amintiri
sau relatate de alte
persoane )
- Autobiografic - Observarea
operă literară în sistematică a
care autorul își elevului
povestește viața.
Roman memorialistic și
autobiografic : roman în
care autorul povestește
amintiri din propria viață.
C.S. 2 1 min Brainstorming Activitate Elevii sunt solicitați să dea Elevii răspund oral la solicitările Evaluare orală.
frontală exemple de alte opere profesorului.
memorialistice și
autobiografice cunoscute. Amintiri din copilărie, de Ion
Creangă; Viața ca o pradă, de
Marin Preda.
C.S. 2 2 min Caietele Ciorchinele Activitate Profesorul solicită elevilor Numele modulului este
elevilor Conversația frontală să numească tema modului FAMILIA. Evaluarea orală
Tabla euristică 2 de învățare. Ei discuta aspectul fictional sau
Demers deductiv nonficțional al fragmentelor de
Învățarea prin operă studiate: Mara, de Ioan
descoperire Salvici și Tren de plăcere, de
I.L.Caragiale

10 min Tabla Elevii sunt solicitați să faca Elevii notează cele spuse de
Conversația predicții plecând de la titlul profesor și caută în DEX ONLINE
euristică operei si de la cele explicate semnificația substantivului
C.S. 3 Activitate anterior : caracter cronică, pe care unul dintre
individuală autobiografic (scriere elevi o notează la tablă :
Caietele cu despre propria viață) și Cronică - scriere veche , din Conversația
elevilor raportare memorialistic (memoriile perioada medievală în care euristică
frontală autorului ). erau consemnate, în ordine
Profesorul le explică elevilor cronologică, evenimente
ca titlul este o fereastră istorice.
Fișa de deschisă către text,
lucru anticipând conținutul Prin conversație euristică, elevii
acesteia și că substantivul stabilesc faptul că substantivul
hronic este forma arhaică cântec este folosit cu sensul său Aprecierea orală
(adică veche ) a figurat, că este o metaforă
substantivului cronică iar (împreună cu profesorul
substantivul cântec este stabilesc semnificația acestui
folosit cu sens figurat. procedeu artistic) și sugerează
caracterul poetic, artistic al
acestei opere care va fi nu
numai o simplă relatare , ci o
evocare cu elemente artistice, Observarea
poetice a vârstelor. sistematică a
elevului
Elevii , sub îndrumarea
profesorului, realizează un
ciorchine al vârstelor omului:
copilărie, adolescență, tinerețe,
maturitate și bătrânețe.
De asemenea, se realizează un
ciorchine al familiei , locurilor și
evenimentelor legate de
aceasta.

Plecând de la titlu, elevii fac


predicții referitor la conținutul
textului.

C.S. 3 Lectura predictivă Activitate


5 minute a textului - pe perechi Profesorul orientează
anticipații plecând de elevi predicțiile legate de text, Elevii răspund în scris la aceste
de la titlu prin întrebări : întrebări, lucrând în perechi și Fișa de lucru
1. Ce crezi ca își va completând fișa de lucru.
aminti și va relata
autorul în acest text
autobiografic?
2. Crezi că va fi o
simplă relatare, sau
unele aspecte vor fi Profesorul le confirmă sau
prezentate cu infirmă predicțiile.
emoție, cu ajutorul
figurilor de stil?
3. Care elemente crezi
ca îl vor emoționa
pe omul matur care
povestește, atunci
când se va întoarce
în trecut?
4. Care este aspectul
tau existențial pe
care l-ai relata cu
maximă emoție,
daca a-i scrie o
operă
memorialistică,
autobiografică? De
ce ai ales această
persoană, sau acest
aspect?
C.S. 4 10 min Fișa de Exercițiul Activitate Lectura orală tip ștafetă, Elevii citesc , perând câte un Grila de evaluare
lucru combinată predicții și rezumatul fragment din text, identifică a lecturii orale.
ierahic al primului fragment ideea principală , stabilesc o
suport din manual : întrebare pentru următorul
Fabuloasa absență a coleg și fac predicții.
cuvîntului.
La sfârșitul lecturii, elevii
rezolva exercițiile de pe fișa de
lucru.
Reflecție - ca tema acasă - C.S. 5

Elevii completează rubrica AM ÎNVĂȚAT din tabelul Sinelg și primesc ca temă pentru acasă exercițiile din manual de la Explorarea textului, Fabuloasa
absență a cuvântului.

Sat al meu, ce porți în nume

sunetele lacrimei,
la chemări adânci de nume

în cea noapte te-am ales

ca prag de lume

Și poteca patimei.

Spe tine m-a-ndrumat

din străfund de veac

în tine cine m-a chemat

fie binecuvântat,

Sat de lacrimi fără leac.

EU CRED CĂ VEȘNICIA S-A NĂSCUT LA SAT.

AUTOPORTRET
Lucian Blaga e mut ca o lebădă

în patria sa

zăpada făpturii îi ține loc de cuvânt,

Sufletul lui e în căutare

în mută, seculară căutare

de totdeauna

și până la cele din urmă hotare

El caută apa din care bea curcubeul

El caută apa

din care curcubeul își bea frumusețea și neființa.


DIAGRAMA VENN EULER - text ficțional- text nonficțional

In zonele care se intrepătrund se scriu elemetele comune

In zonele exterioare elementele diferite


Metoda Sinelg
ȘTIU (EVOCARE)/ CRED CĂ ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU(REALIZAREA SENSULUI) AM ÎNVĂȚAT (REFLECȚIE)

Activitate de predicție legate de titlul operei Hronicul și cântecul vârstelor, de Lucian Blaga
1. Plecând de la titlu și genul literar al acestui text, despre ce crezi că va fi vorba în el ?

...........................................................................................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................................................................................

2. Crezi că va fi o simplă relatare , sau unele elemente vor fi prezentate cu emoție , cu ajutorul figurilor de stil?

...........................................................................................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................................................................................

3. Care este aspectul tau existențial pe care l-ai relata cu maximă emoție, daca a-i scrie o operă memorialistică, autobiografică? De ce ai ales acest aspect?
Explică.

...........................................................................................................................................................................................................................................................

..........................................................................................................................................................................................................................................................

4.Precizează care sunt vârstele omului și care crezi că vor fi surprinse în Hronicul și cântecul vârstelor, de Lucian Blaga ?

...........................................................................................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................................................................................

Citiți primul fragment din manual și răspundeți la următoarele întrebări :

1. Precizează, printr-un titlu, tema acestui fragment.


2. Cărui gen literar aparține acest fragment. Argumentează.
3. Explică în ce constă fabuloasa absență a cuvântului în existența copilului Blaga.
4. Identifică cele două motive prin care Blaga explică faptul că până la patru ani el nu rostise nici măcar un cuvânt. Ți se pare acest fapt real sau o
invenție a autorului ?
5. Explică modul cum se reflectă în textul citit expresia : ochii sunt oglinda sufletului.
6. Ce alt semn exista care să dovedească faptul ca băiatul, în ciuda faptului că nu vorbea, auzea și înțelegea tot ce se întâmpla în jurul său? Susțineti
părerea cu două exemple din text.
7. Asociază expresiile din partea dreaptă cu figurile de stil corespunzătoare din partea stângă :

1. Fabuloasă absență A epitet dublu

2.neobișnuita înființare B epitet antepus

3.lumina din ochi ...mai vie și mai înțelegătoare C epitet

4. m-a cercetat ca pe o pasăre ciudată D epitet multiplu

5.încheiere liniștitoare E comparație

6.ochi mereu limpezi, vii, înțelegători F epitet antepus

7.picturat ca argintul strecurat G epitet multiplu

S-ar putea să vă placă și