Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecţie

Școala Gimnazială Ștefan cel Mare Buhuși,județul Bacău

PROFESOR: Apetrei Oana Adina


DATA: 17.03.2017
CLASA: a-V-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Poezia
SUBIECTUL: Adjectivul-Test de evaluare formativă
TIPUL LECȚIEI: Evaluare formativă

Competenţe generale:
 2.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise,în diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse.
 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Competenţe specifice:
 2.3 Alcătuirea unor propozițiiși fraze corecte din punct de vedere gramatical
 3.4 Sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învățate
 4.1 Redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă
Strategia didactică:

 Metode și procedee: Conversația, explicația.


 Mijloace de înățământ : Fișă de lucru.
 Forme de organizare a învățării: Frontală, individuală,colectivă,evaluare formativă
 Resurse: capacitatea de concentrare și de organizare a elevilor (13 elevi). Timp: 50 de minute
Din punctul de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este omogenă. Majoritatea elevilor dispun de capacităţi receptive sporite, iar
restul posedă resurse suficiente astfel încât să reușească să rezolve o mare parte din itemii propuși.

Bibliografie:
1. Limba şi literatura română, manual pentru clasa a V-a, Ed.Humanitas Educational,2002
2. Parfene, C., Metodica studierii limbii române, Polirom, Iaşi, 1999.
3. Gramatică. Fişe de lucru, Paralela 45, Piteşti, 20015.
4. Popescu, Ştefania, Gramatica practică a limbii române, Ed. Tezit, 2004.
5. Ilie,Emanuela, Didactica limbii și literaturii române,Ed. Polirom,Iași,2014

Proba de evaluare:
Competențe de evaluat:
C1 – evaluează noțiunile despre definiție
C2 – evaluează noțiunile despre adjectivele variabile/invariabile.
C3 – evaluează noțiunile despre adjectivele obținute prin derivare,conversiune
C4 – evaluează noțiunile despre acordul adjectivului,caz și funcție sintactică,
C5 - evaluează noțiunile despre modul de alcătuire a unei compoziții personale,utilizând adjective.

Competențe de evaluat - itemi de evaluare:

C1 C2 C3 C4 C5
I1   
I2 
I3 
I4 
I5 
I6 
I7  
I8  
I9   
Scenariul didactic:

Momentele lecţiei/ Ob. Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Resurse procedurale Modalitati
durată op. Metode/Materiale/Forme de organizare de evaluare

Moment Noteaza elevii absenţi, Nominalizează absenţii. Conversația -


organizatoric asigura trecerea de la starea Sunt pregătiti pentru Catalog
1-2min. specifia de recreatie la aceea desfăşurarea lecţiei. Frontal
de activitate.

Captarea atenţiei Împarte fișele cu testul Elevii sunt atenți la Conversația, explicația -
5 min. formativ. explicații și își prezintă Colectiv
Prezinta structura logică a părerea sau întrebările. Frontal
conţinutului testului. Fișă de lucru
Explică modul de rezolvare a
cerințelor.
Verificarea O1 Supraveghează elevii în caz Elevii adresează întrebări Conversația, explicația Evaluare
cunoștințelor O2 că au întrebări sau neclarități. și cer lămuriri pe parcursul Individual scrisă
40 min. O3 testului. Fișă de lucru
O4
O5
Temă pentru acasă De realizat o compunere în Elevii își notează pe caiete Conversația -
care să descrie o grădină tema dată. Colectiv
fermecată
Adjectivul Numele şi prenumele ……………………………..
Clasa a V-a

Test de evaluare

I. Citeşte enunţurile de mai jos. Dacă afirmaţia este adevărată, încercuieşte cuvântul DA, iar dacă o consideri neadevărată, încercuieşte
cuvântul NU.
1. DA / NU Adjectivul este partea de vorbire flexibilă care exprimă însuşirea unui obiect.
2. DA / NU Adj. auriu s-a format prin derivare de la cuvântul de bază aur.
3. DA / NU Adjectivele: ferice, propice, crem, maro sunt adjective invariabile.
4. DA / NU Adj. duios s-a format prin derivare cu sufixul –os.
5. DA / NU Antonimul adjectivului autentic este adj. fals.

II. În coloana din stânga sunt adjective variabile şi adjective invariabile. Înscrie pe linia de lângă numărul de ordine al fiecărui adjectiv
litera corespunzătoare felului adjectivului.
…….. 1. nou A. adjectiv variabil cu patru forme flexionare.
…….. 2. bun B. adjectiv variabil cu trei forme flexionare
…….. 3. mic C. adjectiv variabil cu două forme flexionare
…….. 4. dulce D. adjectiv invariabil
……. 5. mov
……. 6. lung
……. 7. mare
……. 8. fierbinte
…….. 9. puternic
……..10. bleu

III. Formează adjective derivate cu sufixe de la următoarele substantive:


trandafir – ……………………. ulei – …………………………..
haz – ……………………….. jale – …………………………….
tânăr – ………………………… lemn – ………………………….

IV. Scrie valoarea morfologică a cuvintelor subliniate:


1. Eelevul priceput reuşeşte. ……………………….
2. Harnicii au terminat de scris. …………………………
3. Cenuşiul este culoarea de fond. …………………………..
4. Zilele însorite nu ne vor lipsi. …………………………..
5. Neascultătorul copil nu va pricepe. ……………………………

V. Notează pe linia punctată cazul adjectivelor şi funcţia lor sintactică:


a) „ Pentru oricine altul decât doamna Deleanu părul lui Dănuţ era castaniu şi buclat”.
…………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………..
b) „ Pe muşchiul gros, cald ca o blană a pământului, căprioara stă jos lângă iedul ei.”
……………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………….
c) „Văl de brumă argintie / Mi-a împodobit grădina”.
………………………………………………………………………………
d) Rezultatul unei vechi probleme îl neliniştea.
…………………………………………………………………………………………
e) „-Dacă vrei, îţi dăruiesc clopoţelul de la sania mea. E galben şi are limba subţire cu o bobiţă de plumb în vârf.”
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………

VI. Pune, în locul punctelor, forma corespunzătoare a adjectivelor dintre paranteze:


Copiii ……………. (priceput) au venit să elaboreze macheta unei ………………. (nou) reviste. Ideile …………… (original)
sunt repede puse în aplicare. Paginile………….(nou) machete arată nespus de bine. Copiii sunt ……………..(bucuros) că şi anul
acesta revista este deosebit de frumoasă.
Profesorii …………….(grijuliu) le sunt sfătuitori ……………(apropiat).………………(silitor) elevi.

VII. a) Alcătuieşte enunţuri în care adjectivele: uriaş şi verde să fie atribute adjectivale şi nume predicative.
b) Alcătuieşte enunţuri în care adjectivele de mai sus să devină substantive.

VIII. Se dă textul:
„ Omătul era alb şi curat pretutindeni şi tufele înfloriseră fantastic. Râpele pietroase, adânci şi întortocheate deodată tresăriră din farmecul

lor alb, când chiuiturile gonaşilor sunară departe, la gura pâraielor.”

Notează pe spaţiile punctate răspunsurile cerute:


a) alte două adjective formate prin derivare cu prefixul –os în afara celui din text……………………
…………………………
b) un adjectiv din aceeaşi familie lexicală cu verbul sunară………………………………
c) antonimele a două adjective din text, la alegere………………………………………………….
d) exemplificarea funcţiei sintactice de nume predicativ a adjectivului adânci……………………….
……………………………..
e) indicarea a două adjective potrivite pe lângă substantivul pâraie…………………………………
…………………………………………

IX.Redactează o compunere cu titlul Primăvara (7-10 rânduri) în care să folosești patru adjective variabile și două invariabile.
Subliniază formele alese!
Barem de corectare și de notare:

I. 1.DA, 2.DA, 3.DA, 4.NU, 5.Da (5 x 2p = 10p)

II. 1.D, 2.A, 3.B, 4.C, 5.D, 6.B, 7.C, 8.C, 9.A, 10.D (10 x 2p= 20p)

III. 1.trandafiriu, 2.azliu, 3.tineresc, 4. Uleios, 5.jalnic, 6.lemnos (6 x 1p= 6p)

IV. 1. adjectiv, 2.substantiv, 3.substantiv, 4.adjectiv,5. Substantiv (5 x1p = 5p)

V. a. castaniu şi buclat- N,nume predicativ multiplu (2p)

b. gros, cald – Ac,atribute adjectivale (2p)

c. argintie – Ac,atribut adjectival (2p)

d.vechi – G,atribut adjectival (2p)

e.galben – N,nume predicativ (2p) ; subțire – Ac,atribut adjectival (2p) T=12p

VI. pricepuți, noi, originale, noii, bucuroși, grjulii, apropiați, silitorilor (8 x 1p = 8p)
VII. omul uriaș...;frunza verde....(atribute adjectivale); muntele este uriaș; câmpul este verde (nume predicative) (1 x 4p = 4p); Uriașul se
îndreaptă spre mine, Verdele e o culoare frumoasă (substantive, 1 x2p = 2p) T=6p
VIII. a. stufos,noros, b. răsunător, c. alb/negru; curat/murdar; d.atribut adjectival, e.pâraie limpezi,reci
(5 x 2p = 10p)
IX. – prezentarea cadrului spațio-temporal 4p; prezentarea parțială 2p
– descrierea naturii folosind adjectivele cerute 6p (câte 1p pentru fiecare adjectiv)
– adecvarea conținutului la cerință 2p; adecvare parțială 1p
– respectarea precizării privind numărul de rânduri 1p T=13p

Se acorda 10p din oficiu


TOTAL : 10+20+6+5+12+8+6+10+13 =90p

S-ar putea să vă placă și