Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială
Profesor :
Clasa: a V-a
Data:
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Locul meu natal(unitatea 11)
Subiectul lecţiei: Descrierea. Adjectivul - evaluarea cunoştinţelor dobândite
Tipul lecţiei: evaluare

COMPETENŢE GENERALE:
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. sesizarea adjectivelor în funcţie de context;
1.2. identificarea pasajelor descriptive şi a categoriilor gramaticale specifice;
1.3. observarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj scris;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1:să identifice tipurile de descriere şi figurile de stil studiate;
O2:să diferenţieze modurile de expunere învăţate;
O3: să identifice diferite tipuri de adjective şi să recunoască categoriile gramaticale specifice;
O4:să analizeze corect ;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. Cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
OC1: să identifice descrierea;
OC2: să recunoască adjectivele din diferite texte.
OC3: să descopere pasajele desriptive în texte literare la prima vedere;
OC4: să descopere identifice adjective, cu funcţiile sintactice specifice fiecărui caz
etc..

B. Afective:
OA1: vor arăta interes pentru păstrarea îngrijită a lucrării şi a celorlalte obiecte
personale;
OA2: vor dovedi încredere în posibilităţile proprii de nuanţare a exprimării.

C. Motrice:
OM1: să foileteze în condiţii de igienă şi securitate materialul utilizat;
OM2: să-şi reprime tendinţa de a executa mişcări inutile.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
A. Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul.
B. Forme de organizare: individuală.
C. Mijloace de învăţământ: fişă de lucru-test.

RESURSE:
A. Bibliografice:
1. Metodice: - Berghet, I.: Didactica, Bucureşti, Editura EDP, 1995;
-Parfene, Constantin: Metodica studierii limbii şi literaturii
române în şcoală, Iaşi, Editura Collegium Polirom, 1999.
- Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu.
Structuri didactice deschise., Editura Paralela 45, Piteşti, 2006.
2. Didactice: - Cristian Moroianu(coord.), Ioana Revnic, Iolanda Iacob,
Isabella Ioniţă, Limba şi literatura română, manual pentru clasa a V-a,
Bucureşti, Editura Corint, 2017;
3. Ştiinţifice: - Ionescu, Roxana; Stan, Mihaela, Limba română-caiet de
exerciţii, Editura Diversitas, Braşov, 2010;
4. Oficiale: - Programa de limba şi literatura română, clasa a V- a

B. Temporale: 50 de minute
C. Umane: 13 elevi
D. SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE OBIECTIVE ACTIVITATEA PROFESORULUI SI A ELEVILOR METODE SI EVALUARE


INDTRUIRII PROCEDEE
1. Moment Se asigură un climat propice bunei desfăşurări a lecţiei Conversaţia
organizatoric (se notează absenţele, se pregătesc cele necesare
(1 min) lecţiei.).
Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea
lecţiei.
2. Instrucţiuni privind Profesorul împarte testele de evaluare şi dă câteva Explicaţia
realizarea lucrării de explicaţii cu privire la test.
evaluare
(1 min)

4. Realizarea lucrării de O1 Verificarea şi evaluarea cunoştinţelor. Se realizează prin Exerciţiul Evaluarea scrisă
evaluare O2 rezolvarea testului propus. Rezolvarea cerinţelor Test de evaluare
(45 min) O3
O4

5. Evaluarea activităţii După expirarea timpului acordat rezolvării testului, se Conversaţia Aprecieri verbale
(2 min) adună lucrǎrile elevilor; asupra modului de
Se fac aprecieri generale asupra modului în care s-au lucru al colectivului
rezolvat cerinţele testului.

10. Tema Se propune elevilor ca temă, un alt test de verificare şi Conversaţia


pentru acasă se dau indicaţiile necesare.
(1 min)
Clasa a V – a Elevul …………………………….………

TEST DE EVALUARE
Timp de lucru: 50 de minute.
Se acordă 14 p din oficiu.

Se dă textul:
“De treci codri de aramă, de departe vezi albind
Ş-auzi mândra glăsuire a pădurii de argint.
Acolo, lângă izvoară, iarba pare de omăt,
Flori albastre tremur ude în văzduhul tămâiet.(…)”
Mihai Eminescu, Călin(file din poveste)
Notează răspunsurile corecte:
A.Notează cu A(adevărat) sau F(fals) enunţurile: 12p
…. Ultimul vers are măsura de 16 silabe.
…. Rima versurilor este monorimă.
….În ultimul vers este un epitet.
….Structura Ş-auzi mândra glăsuire este o imagine auditivă.

B.Completează spaţiile punctuate din următoarele enunţuri cu răspunsurile potrivite. 12p


a. În versurile poeziei apare o descriere de tip…………………….
b. Un epitet existent în ultimul vers este…………………………..
c. Versurile alcătuiesc o descriere de tip tablou deoarece
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
d. Structura iarba pare de omăt este o imagine…………………….

C.Redactează răspinsuri potrivite pentru cerinţele: 8p


1. Transcrie un adjectiv din al doilea vers al poeziei………………………………
2. Precizează valoarea morfologică a cuvântului mândra(glăsuire)…………………
3. Extrage un verb la modul indicativ…………………..
4. Extrage un substantiv din ultimul vers…………………….

D. Formează adjective derivate cu sufixe de la următoarele substantive: 6p


trandafir – ………………… ulei – …………………………..
haz – ……………………….. jale – …………………………..
tânăr – …………………….. lemn – ………………………….
E. Pune, în locul punctelor, forma corespunzătoare a adjectivelor dintre paranteze: 5p
Copiii ……………. (priceput) au venit să elaboreze macheta unei ………………. (nou) reviste.
Ideile …………… (original) sunt repede puse în aplicare. Paginile………….(nou) machete
arată nespus de bine. Copiii sunt ……………..(bucuros) că şi anul acesta revista este deosebit
de frumoasă.

F.Alcătuieşte propoziţii în care cuvântul frumos să fie adjectiv şi substantiv, precizând funcţia
sintactică a acestora. 12p
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

G. Analizează sintactic şi morfologic cuvintele subliniate în textul de mai sus.16p


…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

H. Scrie o compunere de 8-10 rânduri în care să prezinţi portretul bunicii. 15p


…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Barem de corectare

Se acordă 14 puncte din oficiu.

A. Se acordă câte 3 puncte pentru fiecare răspuns corect:F/F/F/A.

B. Se acordă câte 3 puncte pentru fiecare răspuns correct:


a. Descriere de tip tablou 3p
b. flori albastre/ văzduhul tămâiet 3p
c. -pentru răspunsul complet şi fără greşeli de ortografie-3 puncte
Pentru răspunsul parţial şi cu o greşeală de ortografie-1punct
d. Imagine vizuală 3p

C.
1. mândra- adjectiv propriu-zis 2p
2. mândra-adjectiv propriu-zis 2p
3. vezi-verb la indicativ 2p
4. substantive din ultimul vers: flori/văzduhul 2p

D. se acordă câte 1 punct pentru fiecare răspuns corect:


trandafir – trandafiriu ulei – uleios
haz –hazliu jale – jalnic
tânăr – tineresc lemn –lemnos

E.Se acordă câte 1 punct pentru fiecare răspuns corect:


Copiii pricepuţi au venit să elaboreze macheta unei noi reviste. Ideile originale sunt repede
puse în aplicare. Paginile noii machete arată nespus de bine. Copiii sunt bucuroşi că şi anul
acesta revista este deosebit de frumoasă.

F.Se acordă câte 12 puncte astfel:


-3 puncte pentru precizarea valorii morfologice (2X3p=6 p)
Ex: Băiatul frumos merge la film cu noi. (adjectiv propriu-zis)
Frumosul merge la film. (substantiv comun)
-3 puncte pentru precizarea fucţiei sintactice (2X3p=6 p)
Ex: Băiatul frumos merge la film cu noi. (Atribut adjectival)
Frumosul merge la film. (Subiect)
G. Se acordă câte 4 puncte pentru fiecare analiză corectă:
Vezi- predicat verbal, verb predicative, modul indicative, timpul present, persoana a II-a,
numărul singular, formă afirmativă.
Mândra-atribut adjectival, adjectiv propriu-zis, variabil cu patru terminaţii, se acordă în gen,
număr şi caz cu substantivul determinat “glăsuire” (genul feminine, numărul singular, cazul
acuzativ)
A pădurii- atribut substantival genitival, substantiv comun, genul feminin, numărul singular,
cazul genitiv, articulat cu articolul hotărât “–i “şi cu articolul posesiv-genitival “a”
Flori- subiect, substantiv comun, genul feminin, numărul plural, cazul nominativ , nearticulat,
neprecedat.

H. Se acordă 15 puncte pentru:


- modul predominant de expunere al compunerii să fie descrierea;
- identificarea trăsăturilor fizice şi morale ale bunicii;
- să aibă un conţinut adecvat cerinţei;
- să întrunească trăsăturile specific cerinţei.
INTERPRETARE
Evaluare - Descrierea . Adjectivul

Motto: „E preferabil să eviti o nenorocire decât să te întrebi cum a apărut”


W.Shakespeare

Precizări psihopedagogice: aproape toti elevii sunt apţi pentru învăţătură, dar pe nivele
diferite.
 Ritm rapid de învăţare – 1 elevi;
 Ritm mediu de învăţare – 10 elevi;
 Ritm lent de învăţare – 3 elevi.
Cu dificultati mari de invatare – 1 elevi
Evaluarea presupune o abordare în strânsă dependentă de finalităţile educaţionale,
conţinuturile şi strategiile de predare-învăţare completate, de mijloacele de învăţământ
corespunzătare şi un timp de învăţare adecvat.
Programa şcolară este una din componentele Curricumului Naţional,având un rol
reglator în orientarea demersului didactic către centrerea pe elev, pe necesitătile si
posibilităţile acestuia, prin raportare la ansamblul de competenţe generale, respectiv
competenţe specifice impunând în acelaşi timp asigurarea unui minim de cunostinţe şi a unui
parcurs didactic personalizat.
Testul de faţă este conceput ca un instrument menit să sporească fidelitatea şi rigoarea
activităţilor educative. Competenţele au un rol reglator în cadrul proiectului didactic pentru
asigurarea proiectării testului, în formarea unr capacităţi şi atitudini specifice disciplinei, în
progresia de achiziţii şi competenţe şi de cunoştinţe de la un an de studiu la altul.

SITUAŢIA PROMOVABILITĂŢII:

Promovabilitate
NR. DE NR. DE Nr. NR. TOTAL NOTE procent
ELEVI ELEVI note
ÎNSCRIŞI CARE AU
SUSŢINUT Sub 4- 5- 6- 7- 8- 9- 10
TESTUL 4 4.99 5.99 6.99 7.99 8.99 9.99

13 13 - - - 2 5 3 3 0 100%

Media generală a clasei este 8.07

PROPUNERI PENTRU ÎMBUNĂTĂȚIREA TESTULUI:


O analiză a răspunsurilor corecte date de elevi la exerciţiile de la A-E, faţă de celelalte
exerciţii, semnifică faptul că primele exerciţii au fost mai uşoare. Aceste informaţii ne ajută
atunci când rezultatele testului trebuie discutate cu elevii şi anume exact acei itemi care nu au
fost rezolvaţi corect de cei mai mulţi elevi.
S-a constat faptul că exerciţiul F a reprezentat o adevărată problemă, unii elevi
confundând adjectivul cu subtantivul.
O bună parte din elevi au întâmpinat probleme la analiza morfo-sintactică, lucru ce
atestă faptul că elevii nu au reuşit să-şi însuşească noţiunile de morfologie sau sintaxă.
Descrierea , pentru unii a devenit o povară, aceştia nereuşind să termine lucrarea,
datorită faptului că s-au concentrat mai mult la primele exerciţii şi nu au avut timpul necesar.
Pentru remedierea situaţiei propun două ore, în care să consolidez cunoştinţele elevilor
prin exerciţii şi conmpuneri care să conţină noţiunile de adjectiv , respective descriere.

S-ar putea să vă placă și