Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: Şcoala Gimnazială ”Mihai Viteazu” Strehaia


PROFESOR: Șurlău Alina Simona
DATA: 29.05.2019
CLASA: a VII-a B
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Test de evaluare sumativă – Pronumele și adjectivele pronominale
TIPUL LECŢIEI: probă scrisă
SCOPUL testului este de a verifica in ce măsură au fost achiziţionate cunoştinţele despre pronumele și
adjectivele pronominale.
DURATA: 50 minute
COMPETENŢE GENERALE:
4.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte
de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENŢE SPECIFICE:
2.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze
3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-
un text citit
4.1 exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi atitudini
4.3 organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specifică
4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele
ortografice şi de punctuaţie
4.5 folosirea modalităţilor variate pentru realizarea expresivităţii textului
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
cognitive:
O. C. 1 - să recunoască pronumele și adjectivele pronominale;
O. C.2 - să folosească pronumele și adjectivele pronominale în diferite enunţuri;
O.C.3 – să cunoască ortografia unor pronume și adjective pronominale ;
O.C.4 - să analizeze corect pronumele și adjectivele pronominale dintr-un text;
O.C.5 - să utilizeze valoarea de pronume și adjective pronominale în enunţurile date;
O.C.6 – să integreze într-un dialog pronumele și adjectivele pronominale studiate.
STRATEGIA DIDACTCĂ:

Metode și procedee: explicația, conversația, exercițiul

Mijloace de invațământ: test de evaluare

Forme de organizare a activității : individuală


Forme de evaluare : test scris

Durata lecției :50’

Locul desfășurării activității : sala de clasă

SCENARIU DIDACTIC

Nr. Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor


crt lectiei
1. Moment Asigur climatul necesar in vederea Elevii se pregatesc pentru
organizatoric. desfășurării in bune condiții a inceperea lectiei.
lecției.
Pregătesc materialul ce va fi
folosit la lecție.
Verific prezența.
2. Captarea atentiei. Reamintesc elevilor că in cadrul
ultimelor lectii am recapitulat
noțiuni despre pronumele și
adjectivele pronominale
3. Anuntarea titlului Comunic elevilor ca in cadrul Elevii ascultă cu atenție
lectiei si a acestei lectii vor trebui sa explicațiile.
obiectivelor. completeze un test de evaluare,cu
diferite cerinte, care se referă la
noțiunile anterior amintite.

Specific elevilor obiectivele


testului.

4. Dirijarea Arăt elevilor un test, îl citesc cu Elevii asculta cerințele


invatarii. voce tare și aduc informații testului.
suplimentare acolo unde este
cazul.
Împart câte un test fiecărui elev, Elevii completează testul de
precizând să citească in gând si cu evaluare.
atenție fiecare cerință, având ca
timp de lucru 50’.
Elevii predau testele.
Strâng testele și comunic elevilor
că la lecția următoare vor primi
rezultatele, iar notele vor fi trecute
în catalog.

5. Asigurarea Comunic elevilor tema pentru data Elevii iși notează sarcina de
transferului. viitoare , ex 4,5,6 pag 122. lucru.
6. Concluzii. Fac aprecieri verbale asupra
modului cum s-a desfașurat
activitatea și felicit pe cei care s-au
pregătit foarte bine și au reusit să
răspundă corect în timp util.
Structura testului: testul de evaluare sumativă este alcătuit din itemi obiectivi, itemi de completare şi
itemi subiectivi și este aplicat la clasa a VII-a B cu un număr efectiv de 21 de elevi, nivel mediu.

Numele şi prenumele: ………………………………………


Clasa a VII-a .
Test sumativ
PRONUMELE ȘI ADJECTIVELE PRONOMINALE

I.(1p) Alege răspunsul corect:


1.În enunţul: „ Propunerea lor ne-a surprins ”, pronumele lor este:
a .personal, cu funcţie sintactică de atribut pronominal;
b. personal, cu funcţie sintactică de complement indirect;
c. posesiv, cu funcţie sintactică de atribut pronominal.
2.Pronumele personal -l (Aş vrea să-l întreb pe Dan dacă vine mâine la petrecere) are funcţia
sintactică de:
a. complement direct;
b. complement indirect;
c. atribut pronominal.
3.Cuvântul ta (Soluţia ta este cea mai bună) este:
a. pronume personal;
b. pronume posesiv;
c. adjectiv pronominal posesiv.
4.Cuvântul acei (I-am lăudat pe acei copii) este:
a. pronume demonstrativ de depărtare;
b. pronume demonstrativ de apropiere;
c. adjectiv pronominal demonstrativ de depărtare.

II.(1p) Citeşte fiecare dintre afirmaţiile următoare şi încercuieşte litera A, dacă o consideri adevărată
sau litera G, dacă o consideri greşită:
A G În enunţul: „Moştenirea alor mei este substanţială”, pronumele alor mei îndeplineşte funcţia
sintactică de atribut pronominal.
A G Pronumele personal el( Se ţineau după el.) este în cazul acuzativ.
A G Pronumele personal i- ( Nu i-a dus dincolo cartea.) are funcţia sintactică de complement
indirect.
A G Cuvântul aceşti ( Prietenii mei sunt aceşti copii ) are funcţia sintactică de atribut
adjectival.
A G În enunţul: „Pe aceeaşi ulicioară te-am revăzut mereu”, cuvântul aceeaşi este pronume
demonstrativ de identitate.

III.(1p) Completaţi punctele de suspensie cu răspunsurile potrivite:


a) În enunţul:„A trăit toată viaţa în umbra celuilalt”,pronumele demonstrativ este în
cazul…………………
b) Pronumele demonstrative şi posesive devin…………………………atunci când determină
un substantiv, acordându-se cu acesta în gen,număr şi caz.
c) În versul: „De a vieţii lor enigmă îi vedem pe toţi munciţi” (Mihai Eminescu), pronumele
lor îndeplineşte funcţia sintactică de…………………………..
d)În versurile: „Al meu e cântul ce-n pustie / neputincioasă jale-şi plânge” (O. Goga), cuvântul
subliniat are valoarea morfologică de……………………şi funcţia
de.........................................

IV.(2p) Precizează cazul şi funcţia sintactică pentru cuvintele subliniate:


Ai mei lipsesc. …………………………………………………………………………………
Vina a fost a mea . ……………………………………………………………………………
Lupta contra celorlalţi este aprigă. ……………………………………………………………
Vorbeşte asemenea alor săi. …………………………………………………………………..

V.(1,5p) Alcătuieşte enunţuri în care pronumele demonstrativ fiecare să îndeplinească următoarele


funcţii sintactice:
a. complement indirect în dativ;
…………………………………………………………………
b. atribut pronominal genitival;
…………………………………………………………………
c. nume predicativ în nominativ.
…………………………………………………………………

VI.(1p) Construieşte câte un enunţ în care al său, acesta , să fie pronume şi apoi adjective
pronominale.

…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
……………………

VII.(1,5p) Imaginează-ţi că eşti într-o librărie şi doreşti să cumperi o carte. Construieşte un dialog de
8-10 replici în care să foloseşti minimum cinci pronume/adjective pronominale diferite din cele
studiate. Subliniază-le!

……………………………………

…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………

Notă: Se acordă 1 p. din oficiu


Timp de lucru: 1 oră

BAREM DE CORECTARE ŞI NOTARE


Subiectul I (1 p)
Răspunsuri corecte: 1→a…0,25 p
2→a…0,25 p
3→c…0,25 p
4→c…0,25 p
Subiectul al II-lea (1 p)
Răspunsuri corecte: A→0,20 p
A→0,20 p
A→0,20 p
A→0,20 p
G→0,20 p
Subiectul al III-lea (1 p)
Răspunsuri corecte: a→genitiv…0,25 p
b→adjective pronominale…0,25 p
c→atribut pronominal genitival…0,25 p
d→pronume posesiv/nume predicativ…0,25p
Subiectul al IV-lea (2 p)
Răspunsuri corecte: nominativ, subiect…0,50 p
nominativ, nume predicativ…0,50 p
genitiv, atribut pronominal genitival…0,50 p
dativ, complement circumstanţial de mod…0,50 p
Subiectul al V-lea (1,5 p)
Răspunsuri corecte: Fiecăruia i-am dat o carte….0,50 p
Declaraţiile fiecăruia m-au impresionat….0,50 p
Vinovatul este fiecare…0,50 p
Subiectul al VI-lea (1 p)
Răspunsuri corecte: Al său a reuşit să câştige concursul de aeromodele….0,25 p
Acesta ne-a dat o mână de ajutor la momentul potrivit…0,25 p
Copilul său a călătorit în America…0,25 p
Personajul acesta are o istorie palpitantă…0,25 p
Subiectul al VII-lea (1,5 p)
Conţinutul dialogului: (12 puncte)
- Formularea unui titlu expresiv/ personalizat al compunerii (formularea expresivă / personalizată a titlului
în acord cu tema textului – 2 puncte; formularea unui titlu comun dar în acord cu tema dată – 1 puncte;
formularea unui titlu care nu subliniază un aspect relevant al conţinutului – 0,5 puncte.) 2
puncte
- Respectarea convenţiilor unui dialog (folosirea dialogului ca mod principal de expunere, insistenţa pe
grupul verbal ; respectarea convenţiilor specifice unui dialog în acord cu tema – 4 puncte; respectarea
parţială a convenţiilor dialogului– 2 puncte; respectarea doar a unei convenţii, în text apărând ca dominant
alt mod de expunere–1 punct). 4 puncte
- Prezenţa unui conţinut şi a unui stil adecvate tipului de text şi cerinţei formulate (conţinutul şi stilul
adecvate tipului de text şi cerinţei formulate – 6 puncte; stil potrivit dialogului, dar conţinutul parţial
adecvat cerinţei formulate – 4 puncte; stil adecvat, dar conţinut banal/ formal– 2 puncte; stil şi conţinut
parţial adecvate unui dialog personalizat– 1 punct 6 puncte
Redactare: (3 puncte)
Ortografia şi punctuaţia.2 puncte -Aşezarea corectă a textului în pagină , lizibilitatea 1 p

S-ar putea să vă placă și