Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.11.2020
CLASA: a IV-a A
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Brăila
PROF. ÎNV. PRIMAR: Merișor Alina
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
OBIECTUL: Limba și literatura română
UNITATEA: Din natură, în cartea de lectură
SUBIECTUL: Substantivul
TIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoştinţelor despre substantiv
Competențe specifice:
1.2 Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare;
3.4 Evaluarea conținutului unui text pentru a evidenția cuvinte-cheie și alte aspecte importante ale acestuia.
Competențe integrate:
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să completeze corect un rebus pe baza cuvintelor noi, învățate în lecțiile anterioare;
O2 - să definească substantivul și categoriile gramaticale legate de acesta (felul, numărul, genul);
O3 - să recunoască substantívele dintr-un text dat;
O4 - să analizeze, conform cerințelor, substantivele identificate;
O5 - să alcătuiască enunțuri cu substantivele indicate;
STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: ciorchinele, exercițiul, conversația, explicația, jocul didactic, turul galeriei, aprecierea verbală;
Mijloace de învățământ: caiete, fișe de lucru, platforme educaționale: Google Classroom, Whiteboard, Wordwall, Jamboard,
terminale,
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi.
Forme și tehnici de evaluare: observarea, aprecieri verbale, autoevaluarea, emoticoane.
Bibliografie:
J Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ CLASA a IV-a;
J Să dezlegăm tainele textelor literare, clasa a IV-a, semestrul I, Carmen Iordănescu, Dana Dogaru, Editura Carminis, 2018;
J Limba și literatura română-Modalități de lucru differențiate, Daniela Berechet, Florian Berechet, Jeana Tița, Lidia
Costache, Ed. Paralela 45, 2018;
J În țara textelor frumoase , Sofia Dobra, Ed. Art, 2018;
https://www.didactic.ro/instrumente-interactive/rebus/substantivul-88
https://jamboard.google.com/d/1aZ5QD0levxtH20xYIBHV7T1Uo-v9yOsqXU-Z31QYm9w/viewer?f=0
https://wordwall.net/ro/resource/2431864/substantiv
https://wordwall.net/ro/resource/929358/sunt-substantiv
https://jamboard.google.com/d/12NcchA_dK3pheFbhmZiF20t_kN6Do1xZJardIt4C_v8/viewer?f=0

Etapele lecției Scenariul fizic Scenariul online


1. Moment Pregătirea materialelor necesare Pregătirea aparaturii necesare desfășurării lecției (laptop, tabletă
organizatoric desfășurării lecției în condiții optime. grafică), verificarea conexiunii la internet, conectarea pe
1’ platforma Google Classroom, accesarea link-ului pentru Meet,
verificarea microfonului și a camerei.
2. Verificarea Se verifică temele calitativ și cantitativ. Temele, încărcate cu o zi înainte de elevi pe Classroom, au fost
temei verificate și returnate. La oră, se accesează mesageria pentru
2’ identificarea eventualelor observații primite la temă și se fac, cu
pixul cu verde, corecturile necesare.
3. Captarea Folosind cuvintele învățate în lecțiile Propun elevilor să ne începem activitatea prin completarea unui
atenției anterioare, se completează un rebus și se rebus. Precizez că definițiile rebusului verifică nivelul de însușire
5’ constată că verticala A-B ascunde o parte al cuvintelor din lecțiile anterioare.
de vorbire cunoscută: substantivul. Deschid Whiteboard, încarc documentul word în care este
prezentat rebusul și partajez ecranul.
Se citesc definițiile, se completează rebusul și se descoperă
verticala A-B care conține denumirea unei părți de vorbire
cunoscute: substantivul.
4. Anunțarea Anunț tema și obiectivele lecției. Anunț tema și obiectivele lecției.
temei și a Scriu data și titlul lecției pe tablă. Scriu data și titlul lecției pe aplicația Whiteboard și partajez
obiectivelor ecranul pentru elevi.
2’
5. Reactualizare Se realizează o schemă prin care se Se reamintește definiția, se discută despre felul, numărul și genul
a reamintește definiția, se discută despre substantivelor. Schema realizată pe Whiteboard se va regăsi și pe
cunoștințelor felul, numărul și genul substantivelor. caietele elevilor. Anexa 2
anterioare Aceasta va fi scrisă atât pe tablă cât și pe
3’ caietele elevilor. Anexa 2 Se lucrează exerciții de:
Se lucrează exercițiile din fișa de lucru. - identificare a genului unor substantive Anexa 3 – în perechi, pe
Anexa 7 Jamboard. Pentru apreciere, se aplică pe pagină un emoticon.
6. Consolidarea Suplimentar se poate lucra, pe caiet, - alcătuirea unor enunțuri în care toate cuvintele să înceapă cu o
cunoștințelor exercițiul 15 din auxiliarul Să dezlegăm anumită literă, identificarea substantivelor și analiza lor Anexa
anterioare tainele textelor literare, pagina 44. 4;
- selectarea și analizarea substantivelor dintr-un text dat Anexa 5;
20’ - trecerea substantivelor de la plural la singular și invers Anexa 6
Pentru cei care lucrează mai repede, se recomandă efectuarea
unui exercițiu suplimentar, pe Jamboard.
(Pentru siguranță, link-ul va fi inserat, din timp, atât pe chat cât și pe
classwork.)

6.Obținerea Se vor lucra exercițiile din Anexa 8. Din classwork/chat, se accesează link-ul
performanței 5’ Rezultatele finale (platourile cu fructe) https://wordwall.net/ro/resource/929358/sunt-substantiv
vor fi lipite pe tablă și apreciate de postat pe Classwork, în vederea identificării substantivelor și
colegi. notarea lor pe caietele de clasă. Punctajele obținute vor evidenția
Enunțurile scrise pe caiete vor fi citite și nivelul de atenție și de înțelegere al fiecărui copil.
apreciate verbal.
7. Încheierea Anunț tema pentru ora următoare: din Se anunță tema pentru ora următoare : din culegerea Să dezlegăm
activității 2’ culegerea Să dezlegăm tainele textelor tainele textelor literare, de la pagina 43, exercițiile 10,11,13 și
literare, de la pagina 43, exercițiile 14 (pe auxiliar).
10,11,13 și 14 (pe auxiliar). Suplimentar, cei care doresc să își testeze, prin joc, atenția
Fac aprecieri calitative și cantitative. pot ,,ieși” la vânătoare de substantive prin accesarea link-ului,
din Classwork,
https://wordwall.net/ro/resource/2431864/substantiv
Fac aprecieri calitative și cantitative.
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
Anexa 5
Anexa 6
Anexa 7

Numele _________________________ Data: _______________


Prenumele_______________________

Să lucrăm!

1. Scrie un enunț în care toate cuvintele să înceapă cu litera ,,s”.


Colorează cu galben substantivele din enunțul tău și scrie felul, genul și numărul lor.
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
______________________________________________

2. Treceți la plural următoarele substantive: ciupercă, catalog, hârtie, roată, arbitru.


Identifică substantivul de gen neutru, număr singular și alcătuiește un enunț cu acesta.
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

3. Treceți la singular următoarele substantive: zmeie, străzi, tablouri, muzee, brazi, păpădii.
Alcătuiește câteun enunț cu fiecare substantiv de gen masculin, scris de tine.
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________

4. Colorează cu galben și apoi analizează substantivele din textul de mai jos.

Mămica lipsea. Suzana a îmbrăcat repede paltonul. Nu găsea șoșonii. A deschis ușa.
S-a dus la fetițe. Ele au prins-o în jocul lor. S-a lăsat îngropată în zăpadă. Apoi, a târât o sanie.
(Cezar Petrescu – Feerie)
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
Anexa 8
Să lucrăm!

1.
J Decupează și lipește pe platou doar imaginile care denumesc substantive de genul feminin.
J Introdu imaginile rămase în enunțuri dezvoltate și scrie-le pe caiet.
Suplimentar

15/44 Analizează substantivele din textul următor


,,Cârduri întregi de dropii, de departe parcă ar fi niște cârlani la păscut, se
văd în Dobrogea, pe lângă țărmul Mării Negre, atât spre nord pe lângă vechiul
așezământ Istria de la capătul lacului Sinoe, cât și spre sud prin apropierea

S-ar putea să vă placă și