Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA SCOLARĂ: Școala gimnazială Armășești


DATA: 07.11.2017
CLASA: a VIII-a
OBIECTUL: MATEMATICĂ-ALGEBRĂ
UNITATEA DE INVATARE: CALCUL ALGEBRIC ÎN R

TITLUL LECTIEI: CALCUL CU NUMERE REALE REPREZENTATE PRIN LITERE


TIPUL LECTIEI: LECŢIE DE CONSOLIDARE ŞI SISTEMATIZARE A CUNOŞTINŢELOR
PROFESOR: Barbu Elena - Diana

SCOPUL: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite referitoare la operaţii cu


numere reale reprezentate prin litere

COMPETENŢE GENERALE
1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice
matematicii.
2. Dezvoltarea capacităţilor de exploatare/ investigare şi rezolvare de probleme.
3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul mathematic.
4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte
variate.

COMPETENŢE SPECIFICE:
C1: Aplicarea corectă a algoritmului de efectuare a operaţiilor cu numere reale
reprezentate prin litere;
C2 : Recunoaşterea formulelor de calcul prescurtat într-o expresie algebrică;
C3: Aplicarea corectă a formulelor de calcul prescurtat;
C4: Efectuarea corectă a calculelor în exerciţii cu paranteze, respectând ordinea
efectuării operaţiilor şi ordinea desfacerii parantezelor;
C5: Optimizarea rezolvării unor probleme sau situaţii-problemă, prin alegerea unor
strategii şi metode adecvate .
Stilul visual de învăţare va fi favorizat de vederea informaţiilor în forma tipărită (fişe de lucru)
privirea, forma cuvintelor, folosirea cuvintelor.
Stilul auditiv de învăţare va fi favorizat de ascultarea unor persoane care predau sau explică
informaţia.
Stilul practic de învăţare va fi favorizat de scrierea rezultatelor/rezolvărilor problemelor din fişa
de lucru la tablă.
EXPRIMAREA PROPRIILOR CONCLUZII- generarea de idei şi concluzii privind
problemele propuse pentru sistematizarea noţiunilor învăţate în această unitate de învăţare.
TRANSFERUL CONCLUZIILOR- realizarea de conexiuni, generalizări, întrebări.

STRATEGII DIDACTICE
Principii didactice
 Principiul participării şi învăţării active
 Principiul asigurării şi progresului gradat al performanţei
 Principiul conexiunii inverse
Metode de învăţare/instruire
 Conversaţia euristică
 Explicaţia
 Exemplificarea
 Algoritmizarea
 Exerciţiul
 Problematizarea
 Descoperirea dirijată
Forme de organizare a clasei:
 Frontală
 Individuală
Conţinutul învăţării:
 Câmpul de informaţii: - manual- D. Radu, E.Radu;1999, MATEMATICA Manual
 pentru clasa a VIII-a, Editura Teora, Bucuresti
- culegere - A. Negrila, M.Negrila, 2017, MATE 2000+,
editura Paralela 45, Pitesti
 www.didactic.ro
 Informaţiile şi cunoştinţele care au legătură direct cu competenţele stabilite.
Resurse psihologice
 Capacitatea de învăţare de care dispune clasa: elevii posedă cunoştinţe despre: expresii
algebrice, operaţii cu expresii algebrice, formule de calcul prescurtat.
 Diagnosticul motivaţiei: elevii prezintă interes pentru lecţie pentru că li s-a deschis
câmpul de aplicabilitate al acesteia.
 Moţivaţia învăţării: elevilor li s-a explicat că aceste noţiuni stau la baza aplicaţiilor
matematice, precum şi a examenului de testare naţională.
Resurse materiale:
 Materiale didactice: fişe de lucru, proiect didactic
 Mijloace de învăţământ: tabla, creta, caiet, videoproiectorul
Resurse procedurale: Investigaţia ştiinţifică, problematizarea, observarea sistematică a elevului,
rezolvarea de probleme/situaţii problemă.
Secvenţele activităţii didactice:
 Captarea atenţiei
 Actualizarea cunoştinţelor
 Anunţarea competenţelor
 Suport noţional
 Fixarea cunoştinţelor, prezentarea de material pentru fixarea noţiunilor
 Asigurarea feed-backului, tema pentru acasă.

ETAPELE LECŢIEI:
I. Reactualizarea: repetarea principalelor noţiuni învăţate la unitatea: CALCUL ALGEBRIC ÎN
R
II. Prezentarea situaţiei/problemă şi formularea temei de lucru:
 Profesorul informează elevii asupra conţinutului/tipurilor de probleme, propuse în
Fişa de lucru.
III. Rezolvarea problemei:
Vom repeta:
1. Ce este expresia algebrică?
2. Din ce este format un termen al expresiei algebrice?
3. Ce operaţii cu numere reale exprimate prin litere am învăţat?
4. Cum se înmulţeşte un termen cu o expresie algebrică?
5. Cum se înmulţesc două expresii algebrice?
6. Care sunt formulele de calcul prescurtat învăţate?
Comentariu:Toate aceste, aspecte teoretice referitoare la capitolul menţionat, vor fi
repetate concomitent cu rezolvarea problemelor propuse în Fişa de lucru: Calcul cu numere reale
reprezentate prin litere.

Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea Metode Procedee de


activităţii elevului evaluare
didactice
Captarea Se captează atenţia Elevii se pregătesc Conversaţia Observaţia
atenţiei elevilor şi se verifică pentru clasă
prezenţa la oră
Actualizarea Se verifică individual Elevii urmăresc conversaţia Analiza
cunoştinţelor cantitativ, tema pentru noţiunile răspunsurilor
acasă prezentate de
1. Se reactualizează colegi, răspund la
noţiunile: Ce este întrebări
expresia algebrică?
2. Din ce este format un
termen al expresiei
algebrice?
3. Ce operatii cu numere
reale exprimate prin
litere am învăţat?
4. Cum se înmulţeşte un
termen cu o expresie
algebrică?
5. Cum se înmulţesc
două expresii
algebrice?
6. Care sunt formulele
de calcul prescurtat
învăţate?

Anunţarea Profesorul anunţă Elevii analizează Conversaţia Observaţia


competenţelor. competenţele vizate şi fişele de lucru
Prezentarea de distribuie fişele de lucru
material
pentru fixarea
noţiunilor
Asigurarea Dirijarea învăţării: Răspund la Explicaţia, Observarea
transferului.  Se discută modul de întrebările conversaţia sistematică a
Obţinerea de rezolvare a fiecărei profesorului. euristică, elevilor,
performanţe probleme/grup de Rezolvă exerciţiul, aprecierea
probleme din fişă. problemele la tablă problematizarea, răspunsurilor
 Se rezolvă la tablă şi comunică învăţarea prin primite
exerciţiile propuse rezultatele descoperire,
 Se notează studiul de caz
răspunsurile primite
Asigurarea Tema pentru acasă: Notează tema Activitate Notarea
feed-backului,  De rezolvat independentă răspunsurilor
tema pentru problemele rămase
acasă nerezolvate din
fişa de lucru.
 De revizuit din
caietele de clasa a
VII-a formulele
(a+b)3 şi (a-b)3

IV. Evaluarea rezultatelor şi stabilirea concluziilor:


 Se evaluează capacităţile elevilor de a defini o expresie algebrică.
 Se evaluează capacităţile elevilor de a stabili din ce este format un termen al unei
expresii elgebrice.
 Se evaluează capacităţile elevilor de a recunoaşte termenii asemenea.
 Se evaluează capacităţile elevilor de a reduce termenii asemenea.
 Se evaluează capacităţile elevilor de a efectua operaţii de adunare, scădere, înmulţire,
împărţire, ridicare la putere , cu expresii algebrice.
 Se evaluează capacităţile elevilor de a recunoaşte formulele de calcul prescurtat din
cadrul unui exerciţiu.
 Se evaluează capacităţile elevilor de a aplica formulele de calcul prescurtat.
 Se evaluează capacităţile elevilor de adaptare a formulelor de calcul prescurtat şi a
calculului algebric în situaţii problemă.
Momentele de evaluare facilitează munca profesorului, în realizarea unui feed-back continuu,
permanent, corectiv.
OBIECTIVE DERIVATE :
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
OP1. Să stabilească/recunoască o expresie algebrică
OP2. Să recunoască termenii asemenea.
OP3. Să reducă termenii asemenea.
OP4. Să aplice formulele de calcul prescurtat în exerciţii.
OP5. Să efectueze calcule cu numere reale reprezentate prin litere.
OP6. Să depisteze şi alte tipuri de exerciţii şi problem în care se aplică formulele de calcul
prescurtat.

Concluzii:
1. Se vor face aprecieri individuale şi colective, asupra activităţii elevilor.
2. Tema pentru acasă.
FIŞĂ DE LUCRU Calcul cu numere reale reprezentate prin litere- clasa a VIII-a
1. Calculaţi:
a) -2x+3x+5x c)
b) 10z+15z-25z d) 5abc-7abc+abc

2. Efectuaţi calculele:
a) -7·(-3x) c)
b) 31x·(-3y)
d)

3. Efectuaţi:

a) 2(x-1)-3(x-2) f) 5x(x+1)
b) x(2x-1)-2x2 g)
c) 5(x-1)-10x h)
d) x(4x-1)-4x2 i)
e) x(x+y)-x2

j)

4. Simplificaţi ţinând cont de faptul că x-y≠0, x+y≠0,

a) c)

b) d)

5. O grădină în formă de dreptunghi are lungimea de 2x+3, iar lăţimea cu 2x mai mică. Să se
determine:
a) Lungimea gardului care se foloseşte la împrejmuirea grădinii,
b) Suprafaţa grădinii.

6. Calculaţi aria unui pătrat care are perimetrul egal cu 4a(a+b), unde a,b>0
7. Calculaţi:
a) (-2x)2:(4x3)+(x-1)(2x+3), x≠0
b) , xy≠0

c) (-24x3y-8x3y4):(-8x2y)-3x, xy≠0

8. Calculaţi utilizând formulele de calcul prescurtat:

i) a) (x+3)2, b) (xy+2)2, c) (a+2xy)2, d) (2a-3xy)2


d) (4a+3y)2
ii) a) (x-3)2, b) (2x-3y)2, c) (5x-4y)2, iii) a) (3-x)(3+x), b) (2a-b)(2a+b),
c) (4x-2y)(4x+2y) c) (2-x)(2+x)(4+x2)
iv) a) , b) (2ax+5by)(5by-2ax)

9. Calculaţi şi reduceţi termenii asemenea:

10. Dacă , să se calculeze: a) b)

11. a) Să se arate că numărul este un pătrat perfect.

b) Să se arate că numărul 822-1 nu este prim.

12. a) Să se arate că numărul este un pătrat perfect, .

b) Calculaţi .

13. Să se demonstreze că:

14. Să se demonstreze inegalitatea:

15. a) Arătaţi că are loc inegalitatea .

b) Demonstraţi că pentru orice număr real x are loc inegalitatea:


8

S-ar putea să vă placă și